Mischella7
04.11.09,13:36
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či sa da u daňového úradu pokuta za poslanie Prehľadu za štvrťrok skompenzovať nadmerným odpočtom? Stretol sa s tym už niekto bolo by to možné?
Lenka1979
04.11.09,12:41
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či sa da u daňového úradu pokuta za poslanie Prehľadu za štvrťrok skompenzovať nadmerným odpočtom? Stretol sa s tym už niekto bolo by to možné?


Osobne som sa s tým nestretla, ale myslím,že sa nedá kompenzovať pokuta s nadmerným odpočtom DPH. Pokutu musíte zaplatiť a NO DPH Vám vrátia.
optimistka
04.11.09,12:41
podľa mňa tak urobí daňový úrad sám, NO kompenzujú s nedoplatkami daňovníka
Lenka1979
04.11.09,13:09
podľa mňa tak urobí daňový úrad sám, NO kompenzujú s nedoplatkami daňovníka


.. zas som o niečo múdrejšia :D:---
Paula
04.11.09,13:17
Nemyslím, že pokuta = nedoplatok. Ak by DÚ mienil krátiť odpočet s pokutou, predpokladám, že by to "naznačil" už v oznámení o výmere pokuty.
Lenka1979
04.11.09,13:19
Nemyslím, že pokuta = nedoplatok. Ak by DÚ mienil krátiť odpočet s pokutou, predpokladám, že by to "naznačil" už v oznámení o výmere pokuty.

Pauli, aj ja si tak myslím.. preto teraz hľadám , študujem, či sa to vôbec dá započítať. ... ale ako som uviedla vyššie... rada sa nechám poučiť.;)
Lenka1979
04.11.09,13:20
podľa mňa tak urobí daňový úrad sám, NO kompenzujú s nedoplatkami daňovníka

...toto nie je nedoplatok, to je pokuta (to je podľa mňa iné.):rolleyes:
Sabadka
05.11.09,12:15
Osobne som sa s tým nestretla, ale myslím,že sa nedá kompenzovať pokuta s nadmerným odpočtom DPH. Pokutu musíte zaplatiť a NO DPH Vám vrátia.

100% súhlas. DÚ to kompenzovať nebude, ty musíš zaplatiť pokutu a oni ti zaplatia NO DPH. Vraj nemiešajú hrušky s jablkami.:---
Zoltán Kovács
05.11.09,12:18
No ja som sa stretol s prípadom, že pokutu vykompenzovali s NO DPH. Aj teraz mám taký aktuálny prípad.
Klient nezaplatil pokutu. Samozrejme DÚ nevrátil NO, a po čase DÚ samo pristupuje ku kompenzácii, a zbytok NO vracia.
barborka7
10.11.09,12:45
Potrebujem poradiť. Daňový úrad nám vyrúbil sankčný úrok za to, že sme za mesiac apríl v roku 2004 odviedli dane na dva krát, jednu časť riadne v termíne v máji 2004, ale zvyšnú časť sme odviedli až v septembri 2004.
Nakoľko som v roku 2004 ešte mzdy nerobila, tak som si pozrela výkazy za 1. a 2. štvrťrok a zistila som, že moja predchodkyňa nesprávne vyplnila štvrťročný prehľad za 1. a 2. štvrťrok, nakoľko preplatky z ročného zúčtovania dane boli vyššie ako sa mala odviesť daň a ona tieto nedoplatky postupne presúvala až do úplného vyrovania, k čomu prišlo až v mesiaci apríl, teda za mesiace február a marec sme nemali povinnosť platiť dane. No a v štvrťočnom výkaze sme sumu daňového bonusu pripočítavala k preplatkom na dani a tým pádom nepožiadala o vrátenie daňového bonusu. Daňový úrad nás ešte v roku 2004 vyzval, aby sme urobili opravný výkaz. V súvislosti s opravným výkazom sme požiadali Daňový úrad o vrátenie daňového bonusu 47.0000,-Sk a túto istú sumu sme zaslali ako nedoplatok na dani za mesiac apríl 2004 daňovému úradu.
Vlastne mi z toho vychádza, že my sme mali správne požiadať daňový úrad po 1. štvrťoku o vrátenie daňového bonusu vo výške 47.000,- Sk, daňový úrad tieto peniaze nám vrátil až v septembri 2004 na našu výzvu a my sme im tiež v septembri 2004 poslali sumu 47.000,- Sk. No a teraz neviem, či naozaj nám vznikol na dani nedoplatok, nakoľko daňový úrad tie peniaze mali, len výkaz nebol vyplnený správne.
Ďakujem.
Lenka1979
10.11.09,12:48
No ja som sa stretol s prípadom, že pokutu vykompenzovali s NO DPH. Aj teraz mám taký aktuálny prípad.
Klient nezaplatil pokutu. Samozrejme DÚ nevrátil NO, a po čase DÚ samo pristupuje ku kompenzácii, a zbytok NO vracia.

...žeby mal každý DÚ svoje pravidlá??? :eek::confused:
... ale nečudujem sa, na Slovensku je asi možné všetko.:(
1janka
26.12.12,15:56
Dobrý den poradáci, chcem sa spýtať, či je možné aby danový úrad dal pokutu za neskôr poslaný prehľad, ale suma dane vykázaná na prehľade bola zaslaná na danový úrad, len prehľad bol zaslaný neskôr, teda po lehote...je to možné?
veronikasad
26.12.12,16:02
Dobrý den poradáci, chcem sa spýtať, či je možné aby danový úrad dal pokutu za neskôr poslaný prehľad, ale suma dane vykázaná na prehľade bola zaslaná na danový úrad, len prehľad bol zaslaný neskôr, teda po lehote...je to možné?
ano, je to možné.
1janka
26.12.12,16:05
dakujem za tak rýchlu odpoved...asi sa nedá nejako to vyargumentovať,že?
veronikasad
26.12.12,16:06
dakujem za tak rýchlu odpoved...asi sa nedá nejako to vyargumentovať,že?
Kedy bol prehľad odovzdaný a z akého dôvodu neskoro ?
Mila123
26.12.12,16:08
dakujem za tak rýchlu odpoved...asi sa nedá nejako to vyargumentovať,že?
sankcia Vás neminie......majú na vyrúbenie myslím 5 rokov.....
1janka
26.12.12,16:13
bolo to za august, ale podaný bol začiatkom novembra...proste som nato zabudla...potom som už nemala zamestnancov...tak som nato úplne zabudla...až oni zaslali výzvu, že treba poslať prehľad...a už aj vyrúbili dan...ja som len chcela, že je to ozaj tvrdé, ved peniaze dostali...ide len o prehľad, ktorý som hned zaslala ako vyzvali...
veronikasad
26.12.12,16:16
bolo to za august, ale podaný bol začiatkom novembra...proste som nato zabudla...potom som už nemala zamestnancov...tak som nato úplne zabudla...až oni zaslali výzvu, že treba poslať prehľad...a už aj vyrúbili dan...ja som len chcela, že je to ozaj tvrdé, ved peniaze dostali...ide len o prehľad, ktorý som hned zaslala ako vyzvali...
§ 157
Úľava zo sankcie alebo odpustenie sankcie


(1) Ministerstvo, ak ide o sumy vyššie ako sumy podľa odsekov 3 a 4 a ak nerozhoduje obec podľa odseku 5, na žiadosť daňového subjektu
a) odpustí sankciu, ak daňový subjekt preukáže, že by jej zaplatením bola vážne ohrozená výživa daňového subjektu alebo osôb odkázaných na jeho výživu,
b) môže povoliť úľavu zo sankcie alebo odpustiť sankciu, ak daňový subjekt, ktorým je
1. právnická osoba, preukáže, že by jej zaplatenie viedlo k ukončeniu jeho činnosti a výnos z jeho likvidácie by bol pravdepodobne nižší než vyrubená sankcia,
2. fyzická osoba - podnikateľ preukáže, že by jej zaplatenie viedlo k ukončeniu jeho činnosti,
c) môže povoliť úľavu zo sankcie alebo odpustiť sankciu, ktorá mu bola uložená alebo vyrubená z dôvodu, že daňový subjekt nesprávne vykázal daňovú povinnosť, alebo nesplnil povinnosť v lehote ustanovenej podľa tohto zákona alebo osobitných predpisov1) z dôvodu nesprávneho uplatňovania právneho predpisu.

(2) Ak ide o úľavu zo sankcie alebo o odpustenie sankcie prislúchajúcej k dani podľa odseku 1, je daňový subjekt povinný preukázať aj zaplatenie tejto dane okrem sankcie.

(3) Finančné riaditeľstvo na žiadosť daňového subjektu odpustí sankciu z dôvodov uvedených v odseku 1 písm. a) alebo môže povoliť úľavu zo sankcie alebo odpustiť sankciu z dôvodov uvedených v odseku 1 písm. b) a c), ak výška uloženej sankcie v jednotlivom prípade nepresiahne, ak ide o
a) fyzickú osobu, sumu 166 000 eur,
b) právnickú osobu, sumu 1 660 000 eur.

(4) Daňový úrad a colný úrad na žiadosť daňového subjektu odpustí sankciu z dôvodov uvedených v odseku 1 písm. a) alebo môže povoliť úľavu zo sankcie alebo odpustiť sankciu z dôvodov uvedených v odseku 1 písm. b) a c), ak výška uloženej sankcie v jednotlivom prípade nepresiahne, ak ide o
a) fyzickú osobu, sumu 33 200 eur,
b) právnickú osobu, sumu 332 000 eur.

(5) Správca dane, ktorým je obec, môže pri daniach, ktoré spravuje, na žiadosť daňového subjektu odpustiť sankciu alebo povoliť úľavu zo sankcie z dôvodov uvedených v odseku 1.

(6) Žiadosť o povolenie úľavy zo sankcie alebo odpustenie sankcie sa predkladá správcovi dane. Správca dane je povinný túto žiadosť postúpiť príslušnému orgánu, ak nie je príslušný o nej rozhodnúť. Odpustiť sankciu alebo povoliť úľavu zo sankcie možno podľa odseku 1 a odsekov 3 až 5 len v súlade s osobitným predpisom.40) O povolení úľavy zo sankcie alebo o odpustení sankcie sa vydáva rozhodnutie, proti ktorému nemožno podať odvolanie. O nevyhovení žiadosti daňového subjektu o povolenie
1janka
26.12.12,16:26
velmi pekne dakujem za ochotu a rady...ale zase tá pokuta nie je tak velká, ale ide mi o princíp, že sa mi to zdá ozaj tvrdé za neposlanie prehľadu vyrúbiť pokutu...