Rozalka
04.11.09,14:38
Lenka1979
04.11.09,13:41
... tak to máme dvakrát... skôr zapamätáme... :D:D:D
Aljok
04.11.09,18:29
A máme to oficiálne :

15. Otázka:
Ak sa daňovník rozhodne uplatniť paušálne výdavky na spotrebované PHL, nemusí viesť knihu jázd. Ak si však platiteľ dane uplatní nárok na odpočet DPH z nakúpených PHL, musí viesť knihu jázd ?

Odpoveď:
Uplatňovanie paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu PHL v daňových výdavkoch pre zistenie základu dane z príjmov neovplyvňuje možnosť odpočítania DPH z nakúpených PHL v zmysle zákona o DPH.
Platiteľ dane si môže odpočítať DPH z nakúpených pohonných hmôt do motorového vozidla, ktoré využíva na svoje podnikanie ako platiteľ v takom rozsahu, v akom použije prijaté pohonné hmoty na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa § 49 ods. 3 zákona o DPH. Platiteľ dane musí vedieť preukázať použitie nakúpených PHL, pri ktorých si uplatňuje odpočítanie dane.
Keď platiteľ dane vie preukázať nákup PHL aj iným spôsobom ako v knihe jázd (napr. vedenie evidencie o vykonaných cestách), môže si odpočítať DPH (nie je postačujúci stav tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia).
Paula
04.11.09,18:50
Keď platiteľ dane vie preukázať nákup PHL aj iným spôsobom ako v knihe jázd (napr. vedenie evidencie o vykonaných cestách), môže si odpočítať DPH (nie je postačujúci stav tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia).



Veľmi múdre. Akoby evidovanie km v knihe jázd nebolo to isté ako vedenie evidencie o vykonaných cestách. Akorát to jedno je "kniha" a to druhé je "nemkniha".:cool:
olarac
05.11.09,12:38
Takže v konečnom dôsledku nie je možné uplatniť DPH len z 20% celkového nákupu PHM, alebo ako to chápať ...?
atka4
05.11.09,12:45
Takže v konečnom dôsledku nie je možné uplatniť DPH len z 20% celkového nákupu PHM, alebo ako to chápať ...?

Takže v konečnom dôsledku si nemôžeš uplatniť dph z takého množstva nakúpených PL, ktoré nevieš preukázať hodnovernou evidenciou o ich použití/spotrebe v agende, ktorú nemusíš podľa výkladu drsr nazvať Kniha jázd, ale akokoľvek inak...:-(
(Keď platiteľ dane vie preukázať nákup PHL aj iným spôsobom ako v knihe jázd (napr. vedenie evidencie o vykonaných cestách), môže si odpočítať DPH (nie je postačujúci stav tachometra na začiatku a na konci zdaňovacieho obdobia).

Takže myslím, že Knihe jázd alebo obdobnej evidencii sa v prípade uplatňovania dph z nakúpených PL platiteľ dph nevyhne.

Ak nebude viesť takú evidenciu (akú formu si zvolí, je na ňom), nemá nárok na odpočet dph z nakúpených PL vôbec.
Rozalka
15.11.09,20:49
Súhlasím s atka4.
Platí pre rok 2009.

Dovolím si upozorniť na novelizovaný zákon o DPH (schválený 22.10.2009, tento týždeň ho podpísal aj prezident, ale ešte nebol zverejnený v Z.z.):

18. V § 49 ods. 5 tretej vete sa na konci bodka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: „ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b)“.

Poznámka pod čiarou k odkazu 24b znie:

„24b) § 19 ods. 2 písm. l) bod 3. zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení zákona č. 60/2009 Z. z.“.

Platí od 1.1.2010
Aljok
19.01.10,11:13
Z dôvodu novelizácie ZDPH doplnili otázku 15a:
15a.
Otázka:
Ako má postupovať daňovník, platiteľ DPH, pri odpočte DPH podľa novelizovaného znenia zákona o DPH, keď si uplatňuje výdavky na spotrebované PHL paušálne do výšky 80 % ?
Odpoveď:
Podľa § 49 ods.5 novelizovaného znenia zákona o DPH platného od 1.1.2010, ak platiteľ dane uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované PHL vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu (zákon o dani z príjmov ) a nemôže preukázať rozsah použitia PHL na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy PHL do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitných predpisov.
To znamená, ak platiteľ dane nevie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely svojho podnikania a na iný účel, môže odpočítať daň z kúpy PHL len do výšky paušálnych výdavkov, ktoré si uplatňuje podľa zákona o dani z príjmov.
Ak však platiteľ dane vie preukázať rozsah použitia pohonných hmôt na účely podnikania napr. evidenciou jázd alebo inou evidenciou o vykonaných cestách, môže si uplatniť odpočítanie dane v plnom rozsahu pri splnení ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, pričom jednou z podmienok je, že platiteľ musí mať doklad o nákupe PHL a to v obidvoch. prípadoch.
LUBY
31.01.10,10:18
To znamena, ze ak si chce podnikatel pri pouzivani auta len na podnikatelske ucely odpocitavat celu DPH , bude viest knihu jazd a vtedy si moze odpocitavat aj celu spotrebu PHm? Je to to iste ako v roku 2008
branuska
08.04.10,16:51
Neda mi tu nenapisat,nakolko to potrebujem riesit kvoli DPH ...vsetko som si tu precitala a viem, ze je to uztavrete, len by som sa rada dozvedela, ci som to spravne pochopila na konkretnom priklade:

Klient,JU, platca DPH, firemne auto, chce si uplatinit pausal 80% PH. Nebude viest evidenciu, ostane pomer 80:20
Cize budem to uctovat: suma za nakup PHL(spocitam blocky) za mesiac mi vyjde napriklad 100 Eur aj s DPH. Potom teda zauctujem 80 Eur VOZD a z toho 19% dan a 20 Eur VNZD a dan neriesim, kedze je to VOZD? Teda mam narok len na odpocet dane zo sumy 80 EUR??? Alebo sa to pocita inak....
Potom mi to teda klasicky vstupuje vsetko do I.Q 2010... Len nerozumiem, ako je to s tym tachometrom...to si bude klient sledovat napriklad kazde 3 mesiace (Q) tachometer, kolko najazdil km a kolko minul na PHM?

Prosim Vas, opravte ma ak som to zle pochopila...

A este jedna otazka, ak klient minuly rok robil KJ , moze si teraz uplatnovat pausal??? Mimochodom, tento klient mal inu uctovnicku a ta mu KJ nerobila a on si ju tiez nerobil, pretoze sa mu nechcelo... pri pripadnej kontrole by mala problem byvala uctovnicka, klient alebo ja ako sucasna uctovnicka?


Dakujem a prijemny vecer.
arp69
17.04.10,07:54
To znamena, ze ak si chce podnikatel pri pouzivani auta len na podnikatelske ucely odpocitavat celu DPH , bude viest knihu jazd a vtedy si moze odpocitavat aj celu spotrebu PHm? Je to to iste ako v roku 2008
Ale ked si uplatnuje pausal 80%, tak si rovnako uplatni aj 80% z dane. Tak sa zda podla toho doplnenia vykladu otazkou 15a od Aljok. Chapem to dobre, ci ... ??
Vanesa111
17.04.10,09:43
To Branuska:

áno to rozúčtovanie máš dobre. tú DPH si odpočítaš iba zo sumy 80eur.
A za tú knihu jázd si zodpovedá podnikateľ.
branuska
18.04.10,06:55
Dakujem velmi....pekny den :-)
Viera
19.04.10,07:51
Chcem sa opýtať, DPH je nutné krátiť len v prípade, že postupujem pri uplatňovaní výdavkov na pohonné hmoty podľa § 19 ods. 2 písmeno l, bod 3 - teda len pri paušálnych výdavkoch 80 % ? Ak postupujem podľa bodu 1 daného paragrafu a prepočtom zistím, že je rozdiel v spotrebe, tak mám nárok na odpočet celej DPH z nakupených PHL ?