freya14
04.11.09,14:49
PROSIM O RADU, jedna sa mi o dve vozidla kategoria M1. Obe boli kupovane v ČR, prve - rok 2007, na faktúre je cena bez DPH s textom osvobozeno od DPH. Mala sa pri kúpe tohto automobilu odviezt DPH na SR???
druhe - rok 2008, na faktúre je cena vrátane DPH (s tym ze samotna dan nie je vycislena), mala sa odviezt DPH na SR alebo nie? druhe auto sa ide predavat tu na tuzemsku, moze sa predat bez DPH alebo musim vystavit fa s DPH (sme platcami.)
PROSIM O RADU hori mi termin :(
Zoltán Kovács
04.11.09,13:52
PROSIM O RADU, jedna sa mi o dve vozidla kategoria M1. Obe boli kupovane v ČR, prve - rok 2007, na faktúre je cena bez DPH s textom osvobozeno od DPH. Mala sa pri kúpe tohto automobilu odviezt DPH na SR??? V rámci samozdanenia sa malo odviesť.
druhe - rok 2008, na faktúre je cena vrátane DPH (s tym ze samotna dan nie je vycislena), mala sa odviezt DPH na SR alebo nie? Detto ako prvé. druhe auto sa ide predavat tu na tuzemsku, moze sa predat bez DPH alebo musim vystavit fa s DPH (sme platcami.) Predaj bez DPH, ak podnikateľská činnosť nie je "nákup a predaj MV".
PROSIM O RADU hori mi termin :(


v citáte
freya14
04.11.09,14:36
zabudla som podotknut, ze sa obe zaradili do majetku firmy, nie ako tovar .Znamena to teda ze ak sa v danovom priznani DPH uviedla danova povinnost, nasledne narok na odpocet (to je zrejme zle), teda celkovo danova povinnost bola 0, tak to spravne nebolo?mala sa odviest dph bez naroku na odpocet, hej?
Podnikatelska cinnost nie je nakup a predaj mot.vozidiel, takze predavam teda bez dph - treba nejaky konkretny paragraf uvadzat na fakture pri predaji ?
freya14
04.11.09,16:45
prosim Vas o radu :(
babi2
04.11.09,17:35
prosim Vas o radu :(

Pozri tento link, mohlo by Ti to pomôcť

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/doprprost0609.pdf
babi2
04.11.09,18:05
prosim Vas o radu :(

Toto je vybraté z usmernenia DRSR v mojom predchádzajúcom linku:

Každá osoba, to znamená občan, fyzická osoba alebo právnická osoba v postavení neplatiteľa alebo platiteľa dane, ktorá nadobudne v tuzemsku nový dopravný prostriedok z iného členského štátu (napr. kúpou v Nemecku, Maďarsku a pod.) je povinná, v nadväznosti na § 69 ods. 6 zákona o DPH toto nadobudnutie v tuzemsku zdaniť 19 % sadzbou dane z pridanej hodnoty.
Pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu osobou registrovanou pre daň t.j. platiteľom dane, vzniká daňová povinnosť tak, ako pri bežnom intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru v zmysle ustanovenia § 20 ods. 1 zákona o DPH: buď 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru alebo dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené,
Základ dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu platiteľ dane určuje podľa § 23 zákona o DPH. Ak dodávateľ z iného členského štátu dodanie nového dopravného prostriedku zdaní t.j. uplatní DPH platnú v členskom štáte dodávateľa (čo je v rozpore so Smernicou Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, ktorá platí vo všetkých členských štátoch), potom platiteľ dane vychádza pri určení základu dane z ceny bez dane členského štátu dodávateľa. V rámci Európskej únie platí, že nové dopravné prostriedky sa vždy zdaňujú v štáte určenia.
Právo na odpočítanie dane, podľa § 49 ods. 2 písm. c) zákona o DPH t.j. odpočítanie dane, ktorá je platiteľom dane uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 zákona o DPH, môže platiteľ uplatniť v súlade s § 51 ods. 1 písm. c) zákona o DPH, ak má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu. Platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe motorového vozidla, ktoré je registrované v kategórii M1, s výnimkou postupu v zmysle ustanovenia § 49 ods. 8 zákona o DPH

Takže mne z toho vychádza: Odviesť DPH ste mali, nárok na odpočet nie.
A potom ak by to tak bolo vykonané, keďže nie je nárok na odpočet DPH, tak fakturujem bez DPH, môj názor
freya14
04.11.09,19:39
Dakujem velmi pekne za vysvetlenie! Takze idem robit dodatocne danove priznania. Ale aspon viem do buducna.
cloe
04.11.09,20:17
Toto je vybraté z usmernenia DRSR v mojom predchádzajúcom linku:

Každá osoba, to znamená občan, fyzická osoba alebo právnická osoba v postavení neplatiteľa alebo platiteľa dane, ktorá nadobudne v tuzemsku nový dopravný prostriedok z iného členského štátu (napr. kúpou v Nemecku, Maďarsku a pod.) je povinná, v nadväznosti na § 69 ods. 6 zákona o DPH toto nadobudnutie v tuzemsku zdaniť 19 % sadzbou dane z pridanej hodnoty.
Pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku v tuzemsku z iného členského štátu osobou registrovanou pre daň t.j. platiteľom dane, vzniká daňová povinnosť tak, ako pri bežnom intrakomunitárnom nadobudnutí tovaru v zmysle ustanovenia § 20 ods. 1 zákona o DPH: buď 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru alebo dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru. Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené,
Základ dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu platiteľ dane určuje podľa § 23 zákona o DPH. Ak dodávateľ z iného členského štátu dodanie nového dopravného prostriedku zdaní t.j. uplatní DPH platnú v členskom štáte dodávateľa (čo je v rozpore so Smernicou Rady 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, ktorá platí vo všetkých členských štátoch), potom platiteľ dane vychádza pri určení základu dane z ceny bez dane členského štátu dodávateľa. V rámci Európskej únie platí, že nové dopravné prostriedky sa vždy zdaňujú v štáte určenia.
Právo na odpočítanie dane, podľa § 49 ods. 2 písm. c) zákona o DPH t.j. odpočítanie dane, ktorá je platiteľom dane uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 zákona o DPH, môže platiteľ uplatniť v súlade s § 51 ods. 1 písm. c) zákona o DPH, ak má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu. Platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe motorového vozidla, ktoré je registrované v kategórii M1, s výnimkou postupu v zmysle ustanovenia § 49 ods. 8 zákona o DPH

Takže mne z toho vychádza: Odviesť DPH ste mali, nárok na odpočet nie.
A potom ak by to tak bolo vykonané, keďže nie je nárok na odpočet DPH, tak fakturujem bez DPH, môj názor

Súhlasím s postupom ale týka sa to nového dopravného prostriedku.
babi2
04.11.09,20:40
Súhlasím s postupom ale týka sa to nového dopravného prostriedku.
V zadaní nie je napísané že by to mali byť ojazdené vozidlá, a keďže freya14 uvádza pri 1. aute "na faktúre je cena bez DPH s textom osvobozeno od DPH. tak mi z toho vyšlo, že sú to autá nové. A ešte, keď je faktúra z ČŠ bez DPH, tak sa zdanenie DPH vykoná na Slovensku
danka63
05.11.09,06:43
A ako by to bolo v pripade, ze sa jedna o ojazdene auto kategorie M1? Aky by bol postup pri nadobudnuti a potom naslednom predaji? Bolo fakturovane z CR, v texte faktury bolo osvobozeno od DPH - urceno pro vyvoz. Dakujem.
babi2
05.11.09,07:05
A ako by to bolo v pripade, ze sa jedna o ojazdene auto kategorie M1? Aky by bol postup pri nadobudnuti a potom naslednom predaji? Bolo fakturovane z CR, v texte faktury bolo osvobozeno od DPH - urceno pro vyvoz. Dakujem.
Tu podľa mňa platí:
§ 44
Oslobodenie od dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu


Oslobodené od dane je nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak

a) by dodanie takého tovaru platiteľom v tuzemsku bolo oslobodené od dane,
b) by dovoz takého tovaru bol oslobodený od dane alebo
c) tento tovar je určený bezprostredne na ďalšie dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu alebo na územie tretieho štátu a toto dodanie je oslobodené od dane s možnosťou odpočítania dane.

Čiže je to oslobodené a následne aj predaj bez DPH
Monika179
05.11.09,07:33
Tu podľa mňa platí:
§ 44
Oslobodenie od dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Na začiatok

Oslobodené od dane je nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak

a) by dodanie takého tovaru platiteľom v tuzemsku bolo oslobodené od dane,
b) by dovoz takého tovaru bol oslobodený od dane alebo
c) tento tovar je určený bezprostredne na ďalšie dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu alebo na územie tretieho štátu a toto dodanie je oslobodené od dane s možnosťou odpočítania dane.

Čiže je to oslobodené a následne aj predaj bez DPH

Podľa mňa je dôležité, či to kúpil za účelom okamžitého predaja - potok asi § 66.
Alebo to auto bolo zaradené do majetku.A v tom prípade je to § 44
freya14
06.11.09,12:59
automobil ojazdeny (to je tusim podmienka ze mal najazdenych viac ako 6.000 km) a bol zaradeny do majetku, takze sa DPH nemusela odvadzat ???? Ak to chapem spravne, tak preto, že je to M1 a nemožno uplatniť odpočet DPH, takže ak by som to kupovala v tuzemsku, bolo by toto dodanie oslobodene od dane.
A predavam bez DPH, hej?
Neviem, ci mi je rozumiet, lebo pisem hned co ma napadne ehm :)
freya14
06.11.09,16:00
babi2, cloe?
babi2
06.11.09,16:47
automobil ojazdeny (to je tusim podmienka ze mal najazdenych viac ako 6.000 km) a bol zaradeny do majetku, takze sa DPH nemusela odvadzat ???? Ak to chapem spravne, tak preto, že je to M1 a nemožno uplatniť odpočet DPH, takže ak by som to kupovala v tuzemsku, bolo by toto dodanie oslobodene od dane.
A predavam bez DPH, hej?
Neviem, ci mi je rozumiet, lebo pisem hned co ma napadne ehm :)

Tu som :)

Zákon o DPH § 11 ods(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je

a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,

Auto M1 kúpené na Slovensku nie je oslobodené od DPH, iba nie je nárok na odpočet, pokiaľ auto nekupuješ za účelom jeho ďalšieho predaja alebo nájmu, vtedy sa odpisuje celá hodnota auta aj s DPH. A ak nie je nárok na odpočet DPH, tak potom aj predaj auta je bez DPH.

Ak Tvoja otázka znie: či by bol predaj automobilu M1 na Slovensku, ktorý už bol zaradený v majetku a jazdený, oslobodený od DPH, tak moja odpoveď je áno, je to tak preto, lebo predávajúci nemal nárok na odpočet DPH. Neviem či je to dosť zrozumiteľné
freya14
07.11.09,12:14
je to zrozumitelne, len ja uz som z toho nejaka domotana, teda ohladom toho, ci mala byt ta DPH odvedena , alebo nie, aj ked teda si myslim, ze mozem pouzit ten § 44
Oslobodenie od dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Oslobodené od dane je nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak

a) by dodanie takého tovaru platiteľom v tuzemsku bolo oslobodené od dane,
b) by dovoz takého tovaru bol oslobodený od dane alebo

takze by to malo byt spravne tak, ze pri nadobudnuti tohto ojazdeneho auta z CR sa nemala odviest DPH v tuzemsku, ak z toho teda uz nemam uplne gulas :)
freya14
08.11.09,16:36
babi2, cloe, dakujem za rady, bola som vcera s ex kontrolorkou DPH a vravela, ze bez odvodu DPH pri dodani, takze § 44, len pre ukoncenie temy to pisem, keby niekto v buducnosti nieco take hladal. Dakujem Vam este raz!