gaspix
04.11.09,14:55
Ahojte.

Zajtra mam zapoctovku z dani a nejak neviem pochopit jednu vec pri vypocte celkovej dane.

Ako je to pri rocnom zuctovani dane, ak mam v priklade napisane, ze danovnik mal z terminovaneho vkladu (alebo bezneho uctu) urok napr. 5000SK, ktore mu banka zrazila danou podla §43. Ak je to osobny bezny ucet, alebo terminovany vklad a nesuvisi s podnikanim ani zivnostou a prijem plynie zo zdrojov v SR.

Rozumiem tomu tak, ze dan uz bola zrazena a tento prijem sa nezapocitava do celkovej dane na konci ani do ciastkoveho zakladu dane podla §7.

Suma sumarum: davam tento urok do ciastkoveho zakladu dane podla §7, alebo len nakonci pripocitam k celkovej dani dan zrazenu bankou podla §43 alebo uz s tym nerobim vobec nic a nema to vplyv na celkovu dan?

Dakujem
Lianka
04.11.09,15:03
Ak je to osobny bezny alebo terminovany ucet (nesuvisi s podnikanim), banka ti priebezne z pripisanych urokov strhava dan podla § 43. Ako obcan (nepodnikatel) nie si po skonceni kalendarneho roka povinny prijem zrazeny zrazkou uvadzat v DP. Mozes vsak tak urobit, ak je to pre teba vyhodne, t. j. ak je uhrn ciastkovych zakladov dane = zaklad dane nizsi ako vyska nezdanitelnej casti.

Ak chces tento postup uplatnit, sumu urokov (bez odpocitania dane) uvedies v DP podla § 7 a zrazenu dan podla § 43 v prislusnej kolonke DP. Zrazenu dan - celu alebo jej cast (v zavislosti od zakladu dane a vysky zrazenej dane) ti danovy urad vrati.

Podnikatel je povinny uvadzat prijem z urokov danovom priznani. Prijate uroky su sucastou jeho uctovnictva, nejde o prijem podla § 7, ale o prijem podla § 6, ods. 1 alebo 2. Obdobne ako obcan, zrazenu dan podla § 43, si uplatni v danovom priznani.

Hadam sa mi to podarilo vysvetlit zrozumitelne :).
veronikasad
04.11.09,15:07
Doplním Lianku - príjem z § 7 sa nikdy nevysporiadava v ročnom zúčtovaní dane, ktoré robí zamestnávatel.
Ak chce zamestnanec požiadať o vrátenie zrazenej dane z úrokov, musí si sám podať daňové priznanie.

Dúfam, že to nebol chyták na skúšku.
Lianka
04.11.09,15:11
Dakujem za pripomienku, Veronika. Ja som automaticky uvazovala s podanim danoveho priznania. Ale je pravda, ze ak je v zadani, ze sa uvazuje o "rocnom zuctovani dane" (myslene doslovne), tak to vyzera byt na chytak ;).
gaspix
04.11.09,15:11
to znamena ,ze ak mam vypocitat celkovu danovu povinnost danovnika na rok 2009, tak urok z ktoreho uz banka dan zrazila nepovazujem za prijem ktory by mohol tvorit ciastkovy zaklad dane a ani ju neodpocitavam od celkovej danovej povinnosti?
veronikasad
04.11.09,15:14
to znamena ,ze ak mam vypocitat celkovu danovu povinnost danovnika na rok 2009, tak urok z ktoreho uz banka dan zrazila nepovazujem za prijem ktory by mohol tvorit ciastkovy zaklad dane a ani ju neodpocitavam od celkovej danovej povinnosti?
Práve že ho považuješ - máš "poruke" tlačivo DP, aby sme išli po konkrétnych riadkoch ?
Lianka
04.11.09,15:18
Veronika, ak ide o obcana (nepodnikatela), u ktoreho "sa neoplati" takyto prijem zrazeny zrazkou uvadzat v DP (ziadny vplyv na danovu povinnost), nema povinnost ho v DP uviest.
veronikasad
04.11.09,15:22
Veronika, ak ide o obcana (nepodnikatela), u ktoreho "sa neoplati" takyto prijem zrazeny zrazkou uvadzat v DP (ziadny vplyv na danovu povinnost), nema povinnost ho v DP uviest.
Tie otázky sú kladené nezrozumitelne, nevieme aký je celkový základ dane. Zrážková daň sa považuje za vysporiadanú a je na daňovníkovi, či ju vo svojom DP uvedie alebo nie. Ak jeho príjem z inej činnosti je vyšší ako NČZD - ako si písala, nemá to význam.
gaspix
04.11.09,15:27
mam ale problem nie je v danovom priznani. skusim nacrtnut situaciu :)

Danovnik mal v roku 2009 pravidelny mesacny prijem vo vyske 1100€. Z fondu ochrany vkladov ziskal penazne nahrady vo vyske 1800€. Zamestnavatel mu uhradil skolenie vo vyske. 800€. Vyzivoval 3 deti na ktore si uplatnuje danovy bonus. Ako zivnostnik mal rocne prijmy 7520€ a vydavky 5610€. Z bezneho uctu mu banka pripisala uroky vo vyske 280€, ktore mu banka zrazila podla §43. Vypocitajte jeho celkovu danovu povinnost za rok 2009.

Cize:
§5
1100 x 12 - 13,4% odvody = ciastkovy zaklad dane za zavislu cinnost.

§6
7520 - 5610 = ciastkovy zaklad dane za zivnost a SZC.

a teraz nastava problem
§7
280€ = ciastkovy zaklad dane za prijem z kapitaloveho majetku???

lebo potom by bol celkovy zaklad dane §5+§6+§7.

ALEBO

§5+§6 z toho dostanem celkovy zaklad dane
uplatnim si nezdanitelnu cast na danovnika
vypocitam si dan 19% zo (zakladu dane - nezdanitelna cast)
a potom odpocitam z dane danovy bonus na 3 deti
= cast DANE za rok 2009
A tu dan z uroku, ktoru stiahla banka si dopocitam teraz t.j. 280x0,19 a uz len pripocitam k tej dani casti dane za rok 2009

ALEBO tych 280€ je tam len na "pomylenie nepriatela" :)
Lianka
04.11.09,15:40
...
ALEBO tych 280€ je tam len na "pomylenie nepriatela" :)

Zacala som to pocitat, ale vzdala som to :). Skusim to zhrnut:

Kedze jeho uhrn ciastkovych zakladov dane podla § 5 a § 6 je vyssi ako nezdanitelna cast (4025,70 EUR), tych 280 EUR ako prijem z urokov nema zmysel uvadzat v DP. Neodpocitava teda ani zrazenu dan z urokov.

Ak by ich aj v DP uviedol, uvedie ich ako prijem podla § 7, uhrn ciastkovych zakladov dane bude sucet CZD z §5 + §6 + §7. V DP po vypocte danovej povinnosti, odpocita:
- zaplatene preddavky na dan zo zavislej cinnosti,
- narok na danovy bonus + uprava, ak danovy bonus bol uplatneny u zametsnavatela,
- zrazena dan (z urokov)
------------------------
vysledok = dan na uhradu
gaspix
04.11.09,15:48
super, teraz si mi dala presnu odpoved :)
Velmi pekne dakujem :)
Lianka
04.11.09,15:52
Drzim palce na pisomke. Daj vediet, ako to dopadlo. Vyzeras byt velmi sikovny/a, tak hadam to dobre dopadne. :)

My ked sme mali skusku z dani - tiez obsazne zadanie, snad vsetky mozne druhy prijmov FO - ulohou bolo vyplnit DP typu B - a ani zakony nam nedovolila pouzivat :eek::confused:.
gaspix
04.11.09,16:03
No to ani my nemozeme pouzivat zakony ale skoda ze nam ani nevysvetlia ako sa vyplna danove priznanie. Ak si to clovek nepozrie sam tak ... btw. to som este z polovice informatik a nie ekonom :D
gaspix
05.11.09,17:50
no uz mam po zapoctovke ... tak neviem no spravil som zopar blbych chyb. tvorbu SF som dal ako pripocitatelnu polozku v dani PO :confused:

pri dani FO rocnej dokonca bol aj ten urok z osobneho uctu §43. Vysledky budu o 2 tyzdne tak dufam ze to dobre dopadne :)

este raz dik za rady
v.balogova
09.02.10,07:55
Poprosím o radu. Dvaja majitelia - disponenti vkladnej knižky, ktorý z nich si môže dať úroky na DP? Pri manželoch sa môžu dohodnúť alebo rovnako, no ako to je u cudzích ľudí? Podľa mňa ten, komu sa to vyplatí, ale budem rada ak mi to niekto odobrí.