danci4
04.11.09,15:55
Ahojte, chcem sa opýtať ako zaúčtovať zaplatenia DPH DU. Som štvrťročný platca. Mám určitú predstavu:

K 1.10. na základe evidencie DPH musím odviesť DU napr. 2000€.
Vzniká mi záväzok voči DU, ktorý zapíšem do knihy záväzkov so splatnosťou do 25.10.
Potom napr. 14.10 zaplatím cez účet 2000€, čiže to bude VNZD-DPH, ako doklad o zaplatení mi bude slúžiť výpis a 14.10 sa mi tento záväzok zruší.

Je to tak dobre? A ešte sa opýtam na potvrdenie o podaní priznania, kam si to zakladáte v účtovníctve a prečo. Ďakujem pekne za odpovede.
vikinka
04.11.09,15:04
Zaplatená DHP je VNZD,ako doklad o zaplatení je výpis z BÚ,potvrdenie o podaní sa zakladá pre prípad dokazovania o včasnom odovzdaní tlačiva.
hanelie
04.11.09,15:15
odkladať do samostatného šanónu spolu s prehľadom DPH dokladov / prijmy - výdavky - pre istotu odkontrolovať
zo všetkého čo sa podáva na úrady je potrebné mať kópiu -
napr. mne sa teraz stalo, že zo SP ma vyzvali na odovzdanie výkazov za mesiac február / no asi sa im to niekde zapatrošilo / hm, hm, ako by človek dokazoval, že to podal, ak by nebola kópia ....
Lianka
04.11.09,15:15
Mám určitú predstavu:

K 1.10. na základe evidencie DPH musím odviesť DU napr. 2000€.
Vzniká mi záväzok voči DU, ktorý zapíšem do knihy záväzkov so splatnosťou do 25.10.
Potom napr. 14.10 zaplatím cez účet 2000€, čiže to bude VNZD-DPH, ako doklad o zaplatení mi bude slúžiť výpis a 14.10 sa mi tento záväzok zruší.


Ano, dobre.


Je to tak dobre? A ešte sa opýtam na potvrdenie o podaní priznania, kam si to zakladáte v účtovníctve a prečo. Ďakujem pekne za odpovede

Ja mam v sanone zlozku: DPH. Tam si zakladam evidencie DPH a kopiu DP DPH, prip. potvrdenie o podani. Ak podavas DP DPH osobne, na potvdeni o podani mas peciatku DU, kedy si DP podala. Datum je velmi dolezity aj pre neskorsiu kontrolu, prip. spory.