icyboi
04.11.09,22:00
Ahojte,
neviete mi niekto povedať ako to je pre tých čo predlžujú VŠ štúdium a uznaním rodinných prídavkov pre rodičov?
Na úrade mi svorne tvrdia,že nemám nárok. A neviem akými pákami na nich. Názory sa rozchádzajú a nik mi nevie povedať, či máme nárok a či nie. Pedagogické oddelenie v škole nevie a úradníkom už vôbec neverím, lebo o tých som sa veľa krát presvedčil, že aktuálnosť a pravdivosť informácií, ktorými sa radi oháňajú je diskutabilná.

Sú vraj dva typy predlžovania VŠ štúdia pri študovaní tej istej školy a takisto dva typy rozhodnutí o pridelení prídavkov(vraj)
Človek predlžuje,ale je to jeho prvé VŠ štúdium(1x robil prijímačky, resp. prijatý bez prijímačiek)
Človek predlžuje,ale je to jeho druhé VŠ štúdium(2x robil prijímačky na tú istú školu)

Viete niekto kompetentný k tomu čosi? :-)
veronikasad
05.11.09,06:38
Ahojte,
neviete mi niekto povedať ako to je pre tých čo predlžujú VŠ štúdium a uznaním rodinných prídavkov pre rodičov?
Na úrade mi svorne tvrdia,že nemám nárok. A neviem akými pákami na nich. Názory sa rozchádzajú a nik mi nevie povedať, či máme nárok a či nie. Pedagogické oddelenie v škole nevie a úradníkom už vôbec neverím, lebo o tých som sa veľa krát presvedčil, že aktuálnosť a pravdivosť informácií, ktorými sa radi oháňajú je diskutabilná.

Sú vraj dva typy predlžovania VŠ štúdia pri študovaní tej istej školy a takisto dva typy rozhodnutí o pridelení prídavkov(vraj)
Človek predlžuje,ale je to jeho prvé VŠ štúdium(1x robil prijímačky, resp. prijatý bez prijímačiek)
Človek predlžuje,ale je to jeho druhé VŠ štúdium(2x robil prijímačky na tú istú školu)

Viete niekto kompetentný k tomu čosi? :-)
doplň prosím jednu podstatnú informáciu - vek študenta
icyboi
05.11.09,07:19
Mám 22.

Pardón :D
Neuviedol som kľúčovú informáciu.

Všetkým diskutujúcim ďakujem za príspevky a postrehy ;)
icyboi
05.11.09,21:21
Prosím vás naozaj sa niekto nenájde kto mi poradí čím presvedčiť úrad,že proste mám nárok. Myslím si,že mám, pretože mám spolužiakov, ktorí sú presne rovnaký prípad a v ich meste im tie prídavky schválili. Zo začiatku nechceli, ale teraz po prinesení dokumentu,že boli znova prijatý na školu, im to uznávajú. Mne nie, napoak mi naši úradníci doma len mávajú papierom pod nosom,že proste predlžujem štandardnú dĺžku štúdia a preto nemám nárok. Nič iné ich nezaujíma. :confused:
veronikasad
06.11.09,07:10
Prosím vás naozaj sa niekto nenájde kto mi poradí čím presvedčiť úrad,že proste mám nárok. Myslím si,že mám, pretože mám spolužiakov, ktorí sú presne rovnaký prípad a v ich meste im tie prídavky schválili. Zo začiatku nechceli, ale teraz po prinesení dokumentu,že boli znova prijatý na školu, im to uznávajú. Mne nie, napoak mi naši úradníci doma len mávajú papierom pod nosom,že proste predlžujem štandardnú dĺžku štúdia a preto nemám nárok. Nič iné ich nezaujíma. :confused:
Z prvého príspevku nie je jasné, ktorý je tvoj prípad.

Nárok na PnD máš, ak si neukončil štúdium na jednej VŠ a začal na druhej a nedosiahol vek 25 rokov, pretože podľa § 3 odst. 3 písm. c/ Zákona č. 600/2003 sa za nezaopatrené dieťa považuje dieťa, ktoré študuje v dennej forme štúdia, ak ešte nezískalo vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa.
icyboi
06.11.09,20:56
Ďakujem za odpoveď. Ospravedlňujem sa za neúplné zadanie problému. Ja som ten 2.prípad. Teda študoval som 2 roky, ale potom som bol vylúčený zo štúdia pre nesplnenie požiadaviek. Absolvoval som prijímačky na tú istú školu a zaradili ma do 2. ročníka s uznaním doteraz vyštudovaných predmetov. Teraz je to môj 4.rok, a tu nastal problém,že proste inak to vníma úrad či predlžujem 4roky v kuse na tej istej škole, alebo 2 roky+vylúčenie+2roky štúdia, to tiež dá 4 a tým ma kategorizujú akoby som predĺžoval 4 roky bez prerušenia a nárok na RP mi neuznajú. Ako to,že v iných mestách mimo môjho rodného to všetkým spolužiakom so situáciou v akej som ja uznali?

Čítal som výcuc zo zákona č. 600/2003 presne ako mi poradil veronikasad, ale nenašiel som presne toto znenie, ale to nevadí. Mne to proste tiež nie je z toho zákona jasné, ako je to s tými čo predĺžujú.

(Ospravedlňujem sa za opätovné pýtannie sa na to isté, ale nestačila mi tá odpoveď, pretože asi s tým nepochodím na úrade.) Mám sto chutí sa vybrať na Úrad práce,sociálnych vecí a rodiny nech mi vystavia nejaký dokument či mám nárok a ak áno tak zmaľujem tých úradníčkov doma.
Andyke
07.11.09,11:44
§3 zák. č. 600/2003 Zákona o prídavku na dieťa
(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku4) alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5)

Nenapísal si presné roky tak som to skúsila sama vypočítať :
2004/2005 - 1. ročník
2005/2006 - 2.ročník
2006/2007 - (si bol vylúčený ) - pokiaľ si bol zapísaný na štúdium aj v tomto ročníku a až potom Ťa vylúčili, tak sa Ti počíta ďalší rok štúdia.
2007/2008 - 2.ročník
2008/2009 - 3.ročník
2009/2010 - 4.ročník
Pokiaľ je to takto ako som napísala, tak podľa zákona o vys.školách prekračuješ štandardnú dĺžku štúdia, lebo už študuješ vlastne 6. rok a preto nie je nárok na prídavky na dieťa.
veronikasad
07.11.09,11:49
Andyke, v prísp. č. 3 píše, že má 22 rokov. Podľa tvojho rozpisu by musel maturovať v 17-tich.
Takýto rozpis štúdia by mal zadať icyboi sám
Andyke
07.11.09,12:02
Veronika dík, tak potom mi už vychádza iba jediné, že prekročil
dĺžku bakalárskeho štúdia čo má trvať 3 roky - on študuje 4.rok, tak preto nechce ÚPSVR uznať prídavok na dieťa tento rok.
Ťakže nárok pozastavili na jeden rok.
icyboi
07.11.09,12:35
Nie je pravda,že študujem už 6.rok preboha to si už prehnala. Maximálne čo škola povolí je 5 rokov pre Bakalársky program. Takže o čom sa tu bavíme? :confused:
Maturoval som v roku 2006.V tom istom roku som nastúpil na školu.V 2008 som bol druhák a nesplnil som požiadavky na základe čoho som bol vylúčený zo štúdia v tomto roku(2008). V tom istom roku(stále 2008) som absolvoval prijímačky a nastúpil som ešte v v tom istom roku (stále ten istý 2008 rok) naspäť v septembri ako druhák na tú istú školu. (Keď ste niekde začali študovať tak to hádam chcete dokončiť, nie?) Vyštudoval som druhý ročník, teraz som v treťom a je rok 2009 teda je to 4.rok štúdia. A tu sa začali všetky vyššie popísané problémy.

Odpovede,ktoré mi ponúkate sa vybrali nesprávnym smerom. Už x-tý krát zdôrazňujem,že spolužiaci z iných miest dostali prídavky, len ja neviem nikde nájsť rukolapný dôkaz,že proste mal by som mať nárok. Pretože ich požiadali o to,aby priniesli,že boli 2x prijatý na tú istú školu. Mne rovno povedali,že nemám nárok a bodka. Usudzujem to len na základe identických udalostí ako mali spolužiaci. Proste doma platia iné zákony ako všade inde na Slovensku.

Začínam mať pocit,že to nikam nevedie... :confused:
veronikasad
07.11.09,12:50
icyboi, s poslednou vetou v prísp. č. 10 nesúhlasím. Ak by si v prvom príspevku uviedol všetky potrebné údaje, odpovede by neboli v rovine dohadov.

Dovolím si upozorniť na § 3 odst. 3 písm. b/ Zákona o prídavku na dieťa : "Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa, ktorého štúdium na vysokej škole podla študijného programu presahuje štandartnú dlžku".

Uvedený § sa odvoláva na Zákon o vysokých školách, ktorý ti prikladám. Pozri si § 51 odst. 4 písm. h/, § 52 odst. 3, § 53 odst. 2 a 3 a podľa toho posúď, či u teba ide o prekročenie štandartnej dlžky štúdia
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=16328&FileName=02-z131&Rocnik=2002
icyboi
10.11.09,16:28
Posúvam.
veronikasad
10.11.09,16:32
Posúvam.
študoval si ten zákon a vieš sa zaradiť ? Podla toho bude odpoveď
icyboi
10.11.09,18:34
V prvom rade ti ďakujem Veronikasad za tvoj čas a ochotu,že si jediná kto sa mi tu vlastne venuje. :)

Celý môj príspevok je o tom,že ja som si ten zákon už aj čítal, a našiel som to čo aj ty. Proste tiež som sa nenašiel,žeby som mal dostať tie prídavky. Celý čas čo chcem počuť a hľadám, je nejaký zákon,§,odsek hocičo na základe čoho pridelili prídavky spolužiakom pri presne presnučko rovnakých podmienkach aké som mal ja. Jediný rozdiel bolo mesto, v ktorom si ten nárok uplatňovali. Všetky odpovede, ktoré som tu dostal boli iba prečo nemôžem dostať, ja som sa pýtal, skôr čo treba urobiť, aby som ich dostal. Ďakujem
ivka70
10.11.09,19:07
V prvom rade ti ďakujem Veronikasad za tvoj čas a ochotu,že si jediná kto sa mi tu vlastne venuje. :)

Celý môj príspevok je o tom,že ja som si ten zákon už aj čítal, a našiel som to čo aj ty. Proste tiež som sa nenašiel,žeby som mal dostať tie prídavky. Celý čas čo chcem počuť a hľadám, je nejaký zákon,§,odsek hocičo na základe čoho pridelili prídavky spolužiakom pri presne presnučko rovnakých podmienkach aké som mal ja. Jediný rozdiel bolo mesto, v ktorom si ten nárok uplatňovali. Všetky odpovede, ktoré som tu dostal boli iba prečo nemôžem dostať, ja som sa pýtal, skôr čo treba urobiť, aby som ich dostal. Ďakujem

Aj spoluziaci studuju 4. rok bakalarske studium?
Ak ano, narok nemaju ani na rodinne pridavky ani na danovy bonus.

Pokial ich rodicia pridavky poberaju, poberaju ich neopravnene a ak je to tak, budu ich musiet vratit.

Ty s tym neurobis tento skolsky rok nic ... narok zo zakona nemas a hotovo.
icyboi
03.12.09,14:28
Ahojte, po dlhej dobe sa zasa ozývam.
Píšem tu pre všetkých ktorí mali problém ako ja. Nakoniec mi tie prídavky uznali. Tak ako som vravel, na základe dátumu uvedenom na doklade prijatia na školu sa úrady spamätali. Stačilo dokázať,že študujem 2x na tej istej škole ,teda prekračujem št.dĺžku z pohľadu pre platbu školného, ale nie z pohľadu vyplácania rodinných prídavkov. Ak by vás nevyhodili zo školy, a prekračovali by ste št.dĺžku štúdia tak platíte školné a takisto za vás rodičia nepoberajú rod.prídavky. Nevyplatené prídavky mi budú vrátené.
V našich zákonoch táto situácia presne nie je popísaná a ani nijako ošetrená(!!!), a to ako sa môj problém riešil je vlastne len nepísané pravidlo, s ktorým pracujú na úradoch.

Pre tých čo mi tu tak horkokrvne radili,že nič nezmôžem, a že som sa púšťam do vopred prehratej bitky odkazujem:"Nikto nie je neomylný" ;)