Luminetka
04.11.09,23:25
Dobrý deň,

rada by som poprosila o názor a radu v mojej situácii. Ak firma vyhlási bankrot, môžem ako zamestnanec vymáhať nevyplatené mzdy aj od správcu konkurznej podstaty, aj od Garančného fondu? Jedná sa o to, že VÝŠKA NEVYPLATENEJ MZDY PRESAHUJE MAX. VÝŠKU DÁVKY VYPLÝVAJÚCEJ Z GARANČNÉHO POISTENIA. JE MOŽNÉ SI ZBYTOK PRIHLÁSIŤ DO KONKURZU AKO POHĽADÁVKU a vymáhať to od správcu konkurznej podstaty?
Pracovný pomer v tomto prípade skončil okamžite podľa §69 ešte pred vyhlásením konkurzu. Každá odpoveď pomôže nielen mne, ale aj mojim bývalým kolegom...

Vopred ďakujem za ochotu poradiť...
estefano
05.11.09,11:23
Môžeš, z garančného fondu dostanú plnenie do výšky 2006€, ostatné si treba prihlásiť prihláškou u správcu. Aj keď by bolo lepšie, keby sa pracovný pomer rozviazal po vyhlásení konkurzu, potom by to bola pohľadávka proti podstate.
lydus2001
05.11.09,16:37
naši zamestnanci to robili tak, že z garančného fondu dostali 2006,20 EUR, ale tí, ktorým mzda túto hranicu presahovala si podávali aj prihlášku do konkurzu, správca im potom tých 2006,20 eur poprel z dôvodu vyplatenia z garančného fondu a zvyšok im priznal, ale to ešte nezaručuje, či ten zvyšok aj dostanú. Záväzky správca totiž uspokojuje až po zhodnotení majetku úpadcu, nejakým podielom, ale zamestnanci v tomto nie sú nijako zvýhodňovaní. Je to celé zdlhavý proces, takže na peniaze od správcu mimo garančného fondu by som sa momentálne veľmi nespoliehala.
Luminetka
05.11.09,19:23
... ďakujem za skúsenosti a názory.
Je mi jasné, že prihlásenie pohľadávky nezaručuje, že ju získame a sme pripravení, že to bude bohužiaľ trvať dlho. Ale za pokus to stojí. Pokiaľ ide o výpovede, boli sme vyzvaní firmou, aby sme ich dali ešte pred vyhlásením konkurzu.

lydus2001 - ak správne rozumiem, zamestnanci prihlásili celú pohľadávku aj do konkurzu, aj na garančnom fonde. Dobre, urobíme to tak. Ak máš túto skúsenosť, vieš mi poradiť kde nájdem informácie o tom, ako sa prihlasuje pohľadávka u správcu, aké doklady je nutné priložiť a podobne? Postup ohľadom garančného fondu už vieme. ďakujem ešte raz...
Luminetka
05.11.09,19:31
Ešte by som rada jednu poznámku ako podotázku. Firma bola pred vyhlásením bankrotu v reštrukturalizácii. Zo zákona vyplýva povinnosť, že pred vyhlásením konkurzu je správca reštrukturalizácie povinný dohliadnuť na to, aby boli mzdy zamestnancov riadne vyplatené vo výplatnom termíne. U nás sa to nestalo. Nie je to protiprávne a nedá sa na to u správcu konkurzu odvolať?
lydus2001
06.11.09,07:20
áno, prihlasovali si plnú sumu, nič tým nestratíte, lebo správca to potom do výšky garančného fondu (2006,20,-) poprel. Prihlášku aj so súhrnným prehľadom je potrebné 2x poslať správcovi a raz na súd, ale bacha na termín, lebo potom sa na prihlášku už neprihliada.
pripájam aj tlačivá - prihláška pohľadávky aj súhrnný prehľad, na konci sú základné info, čo by ste mali vedieť.
Ak si prihlasujete mzdu za viac mesiacov, tak za každý mesiac je treba podať osobitnú prihlášku a potom to všetko napísať spolu do súhrnného prehľadu a ako prílohu prikladali kópiu výplatnej pásky za ten ktorý mesiac.
lydus2001
06.11.09,07:21
a čo sa týka reštrukturalizácie, tak to nebol máš prípad, tak to neviem
Luminetka
06.11.09,08:52
Takze vďava tlačivám, na ktoré ste mi pripojili link, som sa dogooglila k informácii, že u nás sa by sa malo jednať o Prednostné pohľadávky z reštrukturalizačného konania (§ 120 ods. 4 zákona). Neviete náhodou z Vašej skúsenosti, ako sa v rámci pohľadávok prihlasujú nevyčerpané dovolenky, nevyplatené stravné lístky a odstupné? Keďže sumy musia byť na cent presne, inak sa to zamietne, neviete či je firma v konkurze povinná vyčísliť mi aj tieto čiastky a vydať o tom doklad?