JANSKK
05.11.09,01:28
Dobry den,

stala sa mi velmi neprijemna vec. Bol som verejne, menovite a pisomne obvineny zo sikanovania. Spominaneho konania som sa nedopustil, len mam pocit, ze si druha strana zle vysvetluje pojmy a nezvazila nasledky svojho neuvazeneho konania. Nic menej mi velmi zneprijemnila zivot svojim listom adresovanym 300 ludom mojho najblizsieho okolia, v ktorom klame asi v desiatich bodoch.

Chcem sa spytat, aky je vas nazor na vec, nedopustil sa spravca trestneho cinu ohovarania? Hlavne, co sa tyka sikany... predstavte si situaciu, kedy opakovane trvate na uplatneni svojho prava, nakolko vam bolo uprete a nasledne vas kvoli tomu obvinia zo sikanovania.

Dakujem za nazor/radu.

J.
zdenka131
05.11.09,03:37
Situácia, v ktorej si sa ocitol, je veľmi nepríjemná. Ak si si istý, že si sa nedopustil toho, z čoho si obvinený,mal by si konať. Druhá strana si neuvážila dôsledky svojho konania, keď miesto rozhovoru s tebou , v ktorom by ste si vysvetlili dané nejasnosti , riešila situáciu tým najnevhodnejším spôsobom. Možno by stačilo pohovoriť si s dotyčnou osobou a vyzvať ju , aby napravila to, čo spôsobila. Aj keď viem, že čo raz bolo napísané a prečítané ťažko možno vziať späť Medzi obomi stranami zlyhala komunikácia.
pepsikova
05.11.09,03:51
..no, tak to tvoje konanie muselo byť veľmi závažné na to, aby "správca"posielal o ňom oznam 300 ľuďom..otázka by bola:""ako si sa choval?"" ...a ak to bolo na stránke verejnej (lebo predpokladám, že neposielal 300 ľuďom oznam do schránky,ale rovno by podal trestné oznámenie)odporúčam správať sa tak, aby svet nemusel mať o tebe zlú mienku..správca stránky má právo žiadať, aby sa ľudia chovali normálne na jeho majetku..
Chobot
05.11.09,08:21
Dobry den,

stala sa mi velmi neprijemna vec. Bol som verejne, menovite a pisomne obvineny zo sikanovania. Spominaneho konania som sa nedopustil, len mam pocit, ze si druha strana zle vysvetluje pojmy a nezvazila nasledky svojho neuvazeneho konania. Nic menej mi velmi zneprijemnila zivot svojim listom adresovanym 300 ludom mojho najblizsieho okolia, v ktorom klame asi v desiatich bodoch.

Chcem sa spytat, aky je vas nazor na vec, nedopustil sa spravca trestneho cinu ohovarania? Hlavne, co sa tyka sikany... predstavte si situaciu, kedy opakovane trvate na uplatneni svojho prava, nakolko vam bolo uprete a nasledne vas kvoli tomu obvinia zo sikanovania.

Dakujem za nazor/radu.

J.

Otázku si zadal veľmi všeobecne, myslím, že takto sa nedá nič poradiť. My tu nevieme posúdiť, či išlo z tvojej strany o nejaké šikanovanie. Z napísaného vyplýva, že si niečo konal, čo druhá strana považovala za neprimeraný nátlak, preto aby sme mohli posúdiť jeho konanie, by bolo potrebné vedieť, čo sa medzi vami stalo. A najmä poznať aj názor či vyjadrenie druhej strany.

To, čo sa tebe môže zdať ako domáhania sa svojich práv, môže byť v skutočnosti naozaj obťažovanie alebo tvoje neprimerané správanie.

Možno by si aj mohol naznačiť, akého svojho práva si sa dožadoval.
JANSKK
05.11.09,12:36
Nuz, ked uz som spomenul spravcu...

...z fondu oprav sa nam zacali podivne stracat peniaze za podivne opravy podivnych havarii. V septembri pohar trpezlivosti pretiekol a poziadal som spravcu o spristupnenie dokumentov tykajucich sa spravy nasho bytoveho domu, na co mam zo zakona pravo. 4 krat sme sa dohodli na nim stanovenom termine, 4 krat sa zatajil, alebo prostrednictvom inej osoby oznamil, ze stretnutie rusi. Spolu s dalsimi obyvatelmi sme zvolali schodzu podla zakona 182/1993 (t.j. predtym 15 dni spravca ignoroval ziadost o zvolanie schodze podpisanu vacsinou vlastnikov, preto sme si schodzu zvolali sami). Dva dni po doruceni pozvanky spravca podal vypoved a v liste vlastnikom ma obvinil zo "sikanovania" a priznal sa, ze mi spominane pravo po dohode s dvoma "rovnejsimi" vlastnikmi ("bytovy vybor") uprel. Tolko pozadie.

No a teraz predmet debaty: Aka je moja sanca na uspech v sudnom spore? Nakolko "sikanovanie" je velmi neprijemne slovo s nejasnym vyznamom. V trestnom zakone nie je sikana spomenuta priamo, napriklad ako "kradez", "podvod" alebo "vrazda". Zo semantiky slova vyplyva, ze by sa malo jednat o naplnenie skutkovej podstaty popisanej v druhej casti, druhej hlave trestneho zakonnika, t.j. trestne ciny proti slobode a ludskej dostojnosti, ktorymi su:

a. Obchodovanie s ľuďmi, obchodovanie s deťmi, pozbavenie osobnej slobody, obmedzovanie osobnej slobody, obmedzovanie slobody pobytu, branie rukojemníka, vydieračský únos, zavlečenie do cudziny, lúpež, vydieranie, nátlak, hrubý nátlak, obmedzovanie slobody vyznania, porušovanie domovej slobody, porušovanie slobody združovania a zhromažďovania, porušovanie tajomstva prepravovaných správ
b. znásilnenie, sexuálne násilie, sexuálne zneužívanie, súlož medzi príbuznými

Ake su podla Vas dalsie kroky? Na moju vyzvu na mimosudne vyrovnanie spravca nereagoval.

Dakujem za prispevky.

J.
Petra Nová
05.11.09,13:07
Nezaťažuj sa Ty obvinením zo šikany, z toho by Ťa mohol obviniť len vyšetrovateľ PZ. A šikana je v tomto prípade hlúposť, prepáč mi ten výraz. Ak si vykonával voči správcovi právo kontroly hospodárenia so zverenými prostriedkami, to je v úplnom poriadku, pretože takúto možnosť máš podľa zák 182/1993Z.z. Ak si voči správcovi bol hulvát, a dotkol si jeho osobnej cti, ale ako súkromnej osoby ( teda nie správcu), môže sa on domáhať ochrany žalobou na ochranu osobnosti podľa Občianskeho zákonníka, ale nie prostredníctvom trestného práva.

Podľa mňa by bolo konštruktívnejšie sa sústrediť na hospodárenie správcu so zverenými finančnými prostriedkami. Ak máš veľmi silné podozrenie, podložené nejakými faktami, že správca s nimi šafáril, potom môžeš podať trestné oznámenie, pre podozrenie zo spáchania tr.činu podľa § 237 Tr.zák. pre porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. Pre naplnenie skutkovej podstaty musí byť porušiteľovi preukázaný úmysel a spôsobená škoda tým, ktorým majetok spravoval.
buchač
05.11.09,13:27
Nuz, ked uz som spomenul spravcu...

...z fondu oprav sa nam zacali podivne stracat peniaze za podivne opravy podivnych havarii. V septembri pohar trpezlivosti pretiekol a poziadal som spravcu o spristupnenie dokumentov tykajucich sa spravy nasho bytoveho domu, na co mam zo zakona pravo. 4 krat sme sa dohodli na nim stanovenom termine, 4 krat sa zatajil, alebo prostrednictvom inej osoby oznamil, ze stretnutie rusi. Spolu s dalsimi obyvatelmi sme zvolali schodzu podla zakona 182/1993 (t.j. predtym 15 dni spravca ignoroval ziadost o zvolanie schodze podpisanu vacsinou vlastnikov, preto sme si schodzu zvolali sami). Dva dni po doruceni pozvanky spravca podal vypoved a v liste vlastnikom ma obvinil zo "sikanovania" a priznal sa, ze mi spominane pravo po dohode s dvoma "rovnejsimi" vlastnikmi ("bytovy vybor") uprel. Tolko pozadie.

No a teraz predmet debaty: Aka je moja sanca na uspech v sudnom spore? Nakolko "sikanovanie" je velmi neprijemne slovo s nejasnym vyznamom. V trestnom zakone nie je sikana spomenuta priamo, napriklad ako "kradez", "podvod" alebo "vrazda". Zo semantiky slova vyplyva, ze by sa malo jednat o naplnenie skutkovej podstaty popisanej v druhej casti, druhej hlave trestneho zakonnika, t.j. trestne ciny proti slobode a ludskej dostojnosti, ktorymi su:

a. Obchodovanie s ľuďmi, obchodovanie s deťmi, pozbavenie osobnej slobody, obmedzovanie osobnej slobody, obmedzovanie slobody pobytu, branie rukojemníka, vydieračský únos, zavlečenie do cudziny, lúpež, vydieranie, nátlak, hrubý nátlak, obmedzovanie slobody vyznania, porušovanie domovej slobody, porušovanie slobody združovania a zhromažďovania, porušovanie tajomstva prepravovaných správ
b. znásilnenie, sexuálne násilie, sexuálne zneužívanie, súlož medzi príbuznými

Ake su podla Vas dalsie kroky? Na moju vyzvu na mimosudne vyrovnanie spravca nereagoval.

Dakujem za prispevky.

J.

ŠIKANA

Šikanovanie (iné názvy: šikanácia, šikanéria, šikana) je prílišné zámerné preháňanie osoby, kladenie jej prekážok, násilné ponižujúce správanie voči nej alebo jej týranie zo strany jednotlivca alebo skupiny, spravidla ak sa táto osoba nemôže tejto situácii vyhnúť a nie je schopná sa jej účinne brániť. Pre šikanovanie je typický nepomer síl medzi páchateľom a obeťou a častá pasivita a bezmocnosť obete. Šikanované sú spravidla osoby slabšie, menej informované či akokoľvek výraznejšie odlišné.

Slovo pochádza z francúzskeho slovesa "chicaner"= prekrúcať právo.

Prostriedkom šikanovania môže byť násilie, ponižovanie, urážky, posmievanie, ale aj niečo menej nápadné ako napr. ignorovanie, ohováranie, schválnosti alebo preťažovanie prácou. Pravidelné šikanovanie je nebezpečný sociálno patologický jav, pri ktorom je obmedzovaná osobná sloboda rozhodovania, je ponižovaná ľudská dôstojnosť a česť.

Šikanovanie ako trestný čin

Šikanovania sa bezprostredne dotýka § 235 a 237 Trestného zákona v jeho ôsmej hlave, v ktorej sú uvedené skutkové podstaty trestných činov proti slobode a ľudskej dôstojnosti.
Vydieranie vymedzuje § 235 ako trestný čin, ktorého sa dopúšťa ten, "kto iného násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou inej ťažkej ujmy núti, aby niečo konal, opomenul alebo trpel."
Páchateľ tohoto trestného činu sa potresce odňatím slobody až na tri roky (§ 235 odst.1).
Odňatím slobody na dva až osem rokov alebo peňažným trestom sa páchateľ potresce, ak spáchal tento čin ako člen organizovanej skupiny, ak ho spáchal so zbraňou, alebo ak ním spôsobil ťažkú ujmu na zdraví alebo značnú škodu (§ 235 odst. 2).
Páchateľ sa potresce odňatím slobody na päť až dvanásť rokov, ak týmto trestným činom spôsobil smrť alebo veľkú škodu (§ 235 odst.3).
Útlak sa v § 237 označuje ako trestný čin, ktorého sa dopúšťa ten, "kto iného núti, zneužívajúc jeho tieseň alebo závislosť, aby niečo konal, opomenul alebo trpel", za čo býva potrestaný odňatím slobody až na dva roky alebo peňažným trestom.
Obmedzovania slobody a vyznania sa podľa § 236 dopúšťa ten, "kto násilím, hrozbou násilia alebo hrozbou ťažkej ujmy:
núti iného na účasť na náboženskom úkone
zdržuje iného bez oprávnenia od takejto účasti
inému v slobode vyznania ináč bráni
Potresce sa odňatím slobody až na dva roky alebo peňažným trestom."

Na záver , v krátkosti ...pán správca si zamieňa pojmy s dojmami ....
Šikanu nezažil , tak by vedel , o čom je reč a netrieskal by sveta .
Predsa Ty aj s ostatnými ste len požadovali vysvetlenie , zdokladovanie problému a keď sa vám nedostalo , tak ste tento riešili v zmysle práva .
Ak toto považuje za šikanu , tak táto sa deje na každom kroku .
kaco11
05.11.09,14:28
Podľa toho čo píšeš /a dosť dobre tomu nerozumiem/ tak napáda listom len teba. Je jedno z čoho ťa obvinil. Je jedno v príncípe, kde v trestnom zákone sa slovo šikana vyskytuje. Z pohľadu spoločnosti sa jedná o niečo negatívne. Tým pádom sa z jeho strany jedná o ohováranie. Ohováranie je trestné v dvoch prípadoch ako priestupok

§ 49
Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním
e) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,
f) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.

(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. f) pokutu do 99 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 331 eur.

alebo ako trestný čin

§ 373
Ohováranie

(1) Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním značnú škodu,
b) z osobitného motívu,
c) verejne, alebo
d) v podnikaní závažnejším spôsobom konania.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) a spôsobí inému stratu zamestnania, úpadok podniku alebo rozvod manželstva.


Vzhľadom na množstvo odoslaných listov by som sa skôr priklonila k trestnému činu. Pokiaľ vieš vydokladovať všetko to čo si tu napísal a máš dostatočné množstvo svedkov tak je to potom otázka dobrého právnika. Vieš trestné činy ohovárania sa u nás príliš neriešia. Možno tak v prípade verejne činných osôb, ale hovorím všetko záleží od právnika. Nie som právnik a bolo by vhodné ešte vysvetliť slová zákona značnou mierou ohroziť vážnosť u spoluobčanov. To je totižto dosť dôležité. Jediný moment, kde by bolo možné riešiť to ako TČ. Neviem však výklad týchto slov. Zaujímavé by bolo sa pozrieť aj na formuláciu listu. Zastavila by som sa za právnikom aby sa na to pozrel a povedal reálnu šancu úspechu. Ja by som to tak však nenechala.
Stanislav 1975
05.11.09,14:33
Chápem zadávateľa témy-mne sa toto isté stalo na vojne- tiež som bol obvinený(ohovorený) zo šikanovania(odborne sa to volalo - porušenie chránených práv vojaka),ale našťastie ľudia vedeli ako to bolo a nakoniec bolo moje meno očistené a to zásluhou desiatok svedectiev-aj keď "našili" to na mna perfektne,ale nepomohlo im to,,,:)
kaco11
05.11.09,14:38
to je to o čom hovorím. Potrebuje dostatočné množstvo svedectiev. Pri takom množstve oslovených si myslím, že by s tým problém nebol zohnať pár ľudí, ktorí pojdu svedčiť. Vysúdila by som od neho peniaze vrazila ich na FÚaO ako sadisfakciu za jeho zlé hospodárenie. Mne osobne by stačil len rozsudok:) Rozhodne by som sa strašne uchechtávala.
Stanislav 1975
05.11.09,14:52
Chápem zadávateľa témy-mne sa toto isté stalo na vojne- tiež som bol obvinený(ohovorený) zo šikanovania(odborne sa to volalo - porušenie chránených práv vojaka),ale našťastie ľudia vedeli ako to bolo a nakoniec bolo moje meno očistené a to zásluhou desiatok svedectiev-aj keď "našili" to na mna perfektne,ale nepomohlo im to,,,:)

Ale mali to krásne vymyslené a aby som bol prichytený pri "čine"
Jeden večer som mal rajoný(teda umývanie podláh a pod.),došiel za mnou nejaký chlapec,že nemá na cigarety a keď mu kúpim cigarety tak on to za mňa spraví-ja,že OK,som sa potešil,dával som mu cigy ale on nechcel,že až keď to porobí(to mi malo byť nápadné,že tam niečo nehrá,ale nebolo)Atak chlapec začal a ja som si zatiaľ čítal knižku a zrazu sa rozleteli dvere,že je razia proti šikanovaniu,chytili do ruky rozpis služieb a bol som tam samozrejme napísaný ja a oni,že prečo umýva chalanisko a on na to-povedal mi(akože ja) že keď to neurobím tak ma zbije-a už aj bolo vymalované...:mad::mad::mad:
Ale nakoniec sa zistilo ako to bolo...
Halli
05.11.09,14:57
Podľa mňa by bolo konštruktívnejšie sa sústrediť na hospodárenie správcu so zverenými finančnými prostriedkami. Ak máš veľmi silné podozrenie, podložené nejakými faktami, že správca s nimi šafáril, potom môžeš podať trestné oznámenie, pre podozrenie zo spáchania tr.činu podľa § 237 Tr.zák. pre porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. Pre naplnenie skutkovej podstaty musí byť porušiteľovi preukázaný úmysel a spôsobená škoda tým, ktorým majetok spravoval.

Len dodám, že si treba pozrieť aj zákon 182/1993 Z.z., od § 8 Správca....
kaco11
05.11.09,15:28
Ale mali to krásne vymyslené a aby som bol prichytený pri "čine"
Jeden večer som mal rajoný(teda umývanie podláh a pod.),došiel za mnou nejaký chlapec,že nemá na cigarety a keď mu kúpim cigarety tak on to za mňa spraví-ja,že OK,som sa potešil,dával som mu cigy ale on nechcel,že až keď to porobí(to mi malo byť nápadné,že tam niečo nehrá,ale nebolo)Atak chlapec začal a ja som si zatiaľ čítal knižku a zrazu sa rozleteli dvere,že je razia proti šikanovaniu,chytili do ruky rozpis služieb a bol som tam samozrejme napísaný ja a oni,že prečo umýva chalanisko a on na to-povedal mi(akože ja) že keď to neurobím tak ma zbije-a už aj bolo vymalované...:mad::mad::mad:
Ale nakoniec sa zistilo ako to bolo...

Ty si toho chudáka chlapca takto šikanoval???? :eek:Preboha stano som zhrozená.:eek: A vieš kludne spávať???:eek: Uvedomuješ si čo z toho ten človek môže mať???:eek: Veď to je trauma na celý život.:eek: Hanbi sa:D
Stanislav 1975
05.11.09,15:39
Ty si toho chudáka chlapca takto šikanoval???? :eek:Preboha stano som zhrozená.:eek: A vieš kludne spávať???:eek: Uvedomuješ si čo z toho ten človek môže mať???:eek: Veď to je trauma na celý život.:eek: Hanbi sa:D

Chlapec došiel za mnou sám, že ked mu dam cigy,tak to urobí-ale to bola len finta...-vtedy:mad::mad::mad:-teraz:D:D:D
Ale bola to moja chyba, nemal som sa starať do toho ako sa kradne,mal som byť ticho a nepozerať tam kde som nemal a bolo by všetko OK-:confused:
buchač
05.11.09,16:15
Ty si toho chudáka chlapca takto šikanoval???? :eek:Preboha stano som zhrozená.:eek: A vieš kludne spávať???:eek: Uvedomuješ si čo z toho ten človek môže mať???:eek: Veď to je trauma na celý život.:eek: Hanbi sa:D

Keby som Ti ja dal svoje zažitky zo šikanovania / akože , bol/i som šikanovaný / , neuveríš ......
V tej dobe , keď som vojenčil , tak šikana bola nepriamo podporovaná velením pluku .....
Dodnes mám v pamäti film " Pahorok " , nakoľko v našom výcvikovom priestore sme mali tiež jeden " nádherný ", človekom vytvorený ...

http://www.image-host.warez-house.org/imagesaj4q66a4rw8ahjitv36.jpg
Danila
05.11.09,16:56
Keby som Ti ja dal svoje zažitky zo šikanovania / akože , bol/i som šikanovaný / , neuveríš ......
V tej dobe , keď som vojenčil , tak šikana bola nepriamo podporovaná velením pluku .....
Dodnes mám v pamäti film " Pahorok " , nakoľko v našom výcvikovom priestore sme mali tiež jeden " nádherný ", človekom vytvorený ...

http://www.image-host.warez-house.org/imagesaj4q66a4rw8ahjitv36.jpg Škoda že len jeden, Ty labužník....;):)
buchač
05.11.09,17:35
Škoda že len jeden, Ty labužník....;):)

Aj ten jeden nám bohate stačil .....

http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTI3NTk1NDMxN15BMl5BanBnXkFtZTcwMjA0NjQ0MQ@@._ V1._SX316_SY400_.jpg

Dej :

Film se odehrává za II. světové války v kárném zařízení pro anglické vojáky v libyjské poušti. Podmínky v táboře jsou nelidské samy o sobě a jsou ještě zhoršovány sadistickým velitelem, seržantem Williamsem. Pod heslem „přišli jako lidé, odejdou jako zvířata“ je den co den nutí stavět na žhavém slunci uprostřed tábora vysokou horu z písku. Vězni postupně ztrácejí nejen fyzickou, ale hlavně psychickou sílu a vůli. A zřejmě o to Williamsovi i jeho nadřízeným jde. Zlomit je a zpracovat v poslušné a tvárné roboty, kteří budou v budoucnu bezpodmínečně plnit jakékoli příkazy.
JANSKK
03.12.09,20:02
Damy a pani,

dakujem za odpovede, uz len jedna vec, odporucit dobreho pravnika na obcianskopravne spory? Osobne zarobim pracou viac, ako pisanim zaloby, takze euvitam tipy z BA a okolia :)

J.