pufík
05.11.09,07:31
Dobrý deň. Prosím o radu. Od 29. 4. 2009 mi bol priznaný predčasný starobný dôchodok. Rozhodnutie mi doručili 28. 9. 2009. Mám nárok na nezdaniteľnú časť za celý rok 2009? A ako je to s odvodmi: doteraz som pracoval na základe pracovnej zmluvy, odvody som platil v plnej výške. Je to správne, alebo mám podať opravné výkazy. Ďakujem.
Tweety
05.11.09,06:33
Dobrý deň. Prosím o radu. Od 29. 4. 2009 mi bol priznaný predčasný starobný dôchodok. Rozhodnutie mi doručili 28. 9. 2009. Mám nárok na nezdaniteľnú časť za celý rok 2009? A ako je to s odvodmi: doteraz som pracoval na základe pracovnej zmluvy, odvody som platil v plnej výške. Je to správne, alebo mám podať opravné výkazy. Ďakujem.
Áno, nárok na NČ na rok 2009 máš. Zamestnávateľ si neprávom zaplatené odvody písomne vyžiada.
veronikasad
05.11.09,06:33
Dobrý deň. Prosím o radu. Od 29. 4. 2009 mi bol priznaný predčasný starobný dôchodok. Rozhodnutie mi doručili 28. 9. 2009. Mám nárok na nezdaniteľnú časť za celý rok 2009? A ako je to s odvodmi: doteraz som pracoval na základe pracovnej zmluvy, odvody som platil v plnej výške. Je to správne, alebo mám podať opravné výkazy. Ďakujem.
Za rok 2009 máš nárok na celú NČZD, lebo si SD nebol k 1.1.2009.

Opravné výkazy nepodávaš. Pozri túto informáciu zo stránky sociálnej poisťovne. Máš tam aj tlačivá na vrátenie poistného zaplateného bez právneho dôvodu.

http://www.socpoist.sk/aktuality-zamestnavatelia--neprehliadnite--informacia-o-zmene-postupu-pri-vykazovani-vymeriavacieho-zakladu-a-poistneho-na-socialne-poistenie-vo-vykaze-poistneho-na-socialne-poistenie-a-prispevkov-/1755s24827c?
drobeceva
05.11.09,06:35
Dobrý deň. Prosím o radu. Od 29. 4. 2009 mi bol priznaný predčasný starobný dôchodok. Rozhodnutie mi doručili 28. 9. 2009. Mám nárok na nezdaniteľnú časť za celý rok 2009? A ako je to s odvodmi: doteraz som pracoval na základe pracovnej zmluvy, odvody som platil v plnej výške. Je to správne, alebo mám podať opravné výkazy. Ďakujem.
Nárok na NČZD platí celý rok 2009. Teraz už nebudeš platiť PvN a IP /ani z-c, ani z-ľ/.
Dňom priznania dôchodku treba požiadať SP o vrátenie poistného na soc.poistenie, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu.
Ak si zamestnanec, všetko urobí zamestnávateľ.
Stanka_2008
06.11.09,22:31
len by som chcela doplniť otázku - teraz zo strany zamesnávateľa - či treba vrátené poistné zamestnancovi prehnať cez výplatu alebo stačí vyplatiť z podnikateľského účtu firmy (s.r.o.)? Mali sme totiž podobný prípad, ked zamestnancovi bol priznaný dôchodok od 15.4.2009, oznámenie zo SP prišlo až niekedy v júni 2009. Požiadali sme príslušným tlačivom SP o vrátenie poistného, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu. Problém je v tom, že ja robím len mzdy, iná účtovníčka zase účtovníctvo, takže mne konateľ doteraz neoznámil či peniaze vôbec dostal naspäť alebo ešte nie.Takže zatiaľ sme nijakú opravu cez mzdy nerobili, čo podľa mňa nie je až taký problém (mzslím,že keby bol, účtovník by nás už asi kontaktoval). len som sa chcela poradiť.vďaka
drobeceva
07.11.09,12:03
len by som chcela doplniť otázku - teraz zo strany zamesnávateľa - či treba vrátené poistné zamestnancovi prehnať cez výplatu alebo stačí vyplatiť z podnikateľského účtu firmy (s.r.o.)? Mali sme totiž podobný prípad, ked zamestnancovi bol priznaný dôchodok od 15.4.2009, oznámenie zo SP prišlo až niekedy v júni 2009. Požiadali sme príslušným tlačivom SP o vrátenie poistného, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu. Problém je v tom, že ja robím len mzdy, iná účtovníčka zase účtovníctvo, takže mne konateľ doteraz neoznámil či peniaze vôbec dostal naspäť alebo ešte nie.Takže zatiaľ sme nijakú opravu cez mzdy nerobili, čo podľa mňa nie je až taký problém (mzslím,že keby bol, účtovník by nás už asi kontaktoval). len som sa chcela poradiť.vďaka
Ak ste požiadali SP o vrátenie poistného, poukážu to na účet firmy /odvody boli aj za z-ca, aj za z-ľa/.
U nás je to tak isto. Ja robím mzdy, účtovníctvo robí iná. Ale v tom nie je problém.
Opravu treba urobiť cez mzdu zamestnanca, lebo jemu sa upraví daň a objaví sa to v čistom príjme /o odvod do SP mínus daň/.
Neviem, či si to pochopila, pre mňa to bolo dosť komplikované, navigovala ma pani cez HOT LINE - robili sme to cez opravy do minula.
Stanka_2008
11.11.09,23:17
áno díky, idem ich hned zajtra kontaktovať, nuž asi to opravím až v buducomesačnej mzde (11/09)..ešte raz vďaka