robovi
05.11.09,07:39
Ahojte poradaci, kupil som v septembri nehnutelnost (z katastra sa uz zmluva vratila) a zaujima ma, aky je postup na Mestskom Urade pri danovom priznani pre ucely dane z nehnutelnosti. Bol som na mestskom urade a ziadali odo mna kopiu kupnopredajnej zmluvy, pricom sa odvolavali na to, ze postupuju podla zakona. Mam vsak pocit, ze moja kupnopredajna zmluva nie je verejna listina a preto sa pytam, ake doklady som povinny dolozit pre oznamenie pre ucely predmetneho danoveho priznania a dokedy je potrebne danove priznanie podat? Odkedy budem platit dan z nehnutelnosti za kupenu nehnutelnost?

Za rady vopred dakujem. :)
b.breza
09.11.09,11:13
Kúpnopredajnú zmluvu im nedávaj. Na čo by im bola, aby vedeli za akú cenu si nehnuteľnosť kúpil? Ak ešte nemáš, choď na kataster po výpis z katastra. Stačí aj nie na právne účely, je lacnejší poplatok (v kolkoch). A daj kópiu výpisu - listom - splnenie oznamovacej povinnosti
Daň z nehnuteľností budeš platiť na budúci rok, keďže je rozhodujúci stav k 1. januáru. (k 1.1.2009 si ešte nebol majiteľom nehnuteľnosti).
kkaja
14.01.10,15:58
Ja mám podobný problém. Tiež ododmňa pýtajú kúpnopredajnú zmluvu. A to im mám jednoducho povedať, že im ju nedám? :)
Lianka
14.01.10,16:09
Ja mám podobný problém. Tiež ododmňa pýtajú kúpnopredajnú zmluvu. A to im mám jednoducho povedať, že im ju nedám? :)

Daj len kopiu prvej strany, kde su zmluvne strany. Ak by chceli celu, zakryt udaje, ktore im poskytnut nechces, a tak ju prefot.

Je to doklad medzi kupujucim a predavajucim, nemaju pravo do neho nazerat.

Ja som takto nedala zmluvu ani spravcovskej spolocnosti pri kupe bytu. Museli pockat na LV, ktore bolo az o par mesiacov. Za ten cas som chcela platit zalohy za sluzby, ale mali problem, ako ma maju zaregistrovat. Nakoniec to vyriesili sami - ved predsa chceli odo mna peniaze.
kkaja
14.01.10,16:12
Lianka, ďakujem za radu ...
Johanka
14.01.10,16:17
Spýtaj sa ich, na základe čoho ju pýtajú. Možno je to vo všeobecnom záväznom nariadení k dani z nehnuteľnosti. Ako doklad preukazujúci vlastníctvo by im mal stačiť list vlastníctva. Viem však, že pracovníčky úradov pýtaju aj kúpne zmluvy, najmä v prípade, že daňovník ich žiada o pomoc pri vyplnení daňového priznania.
Myslím si, že keby si poslal DP poštou, nikto by od Teba nič nepýtal ;).
renataj
19.01.10,05:44
Dobrý deň.
Tiež mám jednu otáuku.Manžel zdedil po mame byt v os.vlastníctve.Prebehlo už dedičské konanie,zaplatili sme poplatok notárke a konanie nadobudne platnosť po 15 dňoch.Ale ešte nemá zápis v katastri a list vlastníctva.Všetky poplatky za byt /plyn,nájom a pod/platíme my.Ak som správne pochopila zákon o dani z nehnuteľnosti,manžel ešte nebol k 31.12.2009 vlastníkom bytu,tak v roku 2010 do 1.2. ešte nemusí podať DP.Ale kto zaplatí daň za rok 2009??Príde to zaplatiť svokre,ktorá už nežije??
promont maja
19.01.10,05:55
Dobrý deň.
Tiež mám jednu otáuku.Manžel zdedil po mame byt v os.vlastníctve.Prebehlo už dedičské konanie,zaplatili sme poplatok notárke a konanie nadobudne platnosť po 15 dňoch.Ale ešte nemá zápis v katastri a list vlastníctva.Všetky poplatky za byt /plyn,nájom a pod/platíme my.Ak som správne pochopila zákon o dani z nehnuteľnosti,manžel ešte nebol k 31.12.2009 vlastníkom bytu,tak v roku 2010 do 1.2. ešte nemusí podať DP.Ale kto zaplatí daň za rok 2009??Príde to zaplatiť svokre,ktorá už nežije??
Daňové priznanie k dani z nehnuteľností sa podáva vopred, t. j. v ľudskej reči podľa stavu k 1.1. na celý rok vopred, tak napr.: pre rok 2010 sa zisťuje stav v katastri k 1.1.2010 = medziiným aj dátum povolenia vkladu do katastra ( preto chcú pracovníčky správcu dane z nehnuteľostí kópie zmlúv, v ktorých je na prednej strane pečiatka s týmto dátumom) ... ale napr. pri stavebných pozemkoch je dôležité pamätať na dátum, kedy bolo vydané stavebné povolenie, resp. kolaudačné rozhodnutie a podobne.
renataj
19.01.10,06:00
Tak sa ospravedlňujem,poplietla som dátum.Za rok 2010 ešte príde platiť daň na svokru.Ano?? Ak už budeme mať list vlastnictva a zápis v katastri,tak do 15 dní misím zahlásiť zmenu na MÚ a DP za rok 2011 už bude platiť manžel.Je to takto správne??
promont maja
19.01.10,11:09
Tak sa ospravedlňujem,poplietla som dátum.Za rok 2010 ešte príde platiť daň na svokru.Ano?? Ak už budeme mať list vlastnictva a zápis v katastri,tak do 15 dní misím zahlásiť zmenu na MÚ a DP za rok 2011 už bude platiť manžel.Je to takto správne??
Renátka, áno v stave k 1.1.2010 je vlastníkom ešte tvoja svokra, a ak bude povolený vklad do 31.12.2010 = stav k 1.1.2011 tak tam potom bude tvoj manžel. Tak nech si potom nezabudne do 31.1.2011 ( ak sa nezmení legislatíva ...) podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Inak oznamovacia povinnosť platí tiež.
promont maja
19.01.10,11:17
Daj len kopiu prvej strany, kde su zmluvne strany. Ak by chceli celu, zakryt udaje, ktore im poskytnut nechces, a tak ju prefot.

Je to doklad medzi kupujucim a predavajucim, nemaju pravo do neho nazerat.

Ja som takto nedala zmluvu ani spravcovskej spolocnosti pri kupe bytu. Museli pockat na LV, ktore bolo az o par mesiacov. Za ten cas som chcela platit zalohy za sluzby, ale mali problem, ako ma maju zaregistrovat. Nakoniec to vyriesili sami - ved predsa chceli odo mna peniaze.

Súhlasím plne s Liankou ...

Ja už len dodám ... správca dane z nehnuteľností má od katastra informácie v digitálnej forme, takže vie kedy a kto má povolený vklad na katastri, či číslo listu vlastníctva a pod. ... ale tiež je dôležité povedať aj to, že aj na katastri pracuje človek = tvor omylný a chyby sa stávajú ...
danka28
20.01.10,10:41
Pridam sa k teme. Spolocnost kupila pozemky, v katastri su evidovane ako orna poda. Spolocnost este nema list vlastnictva, iba prislo oznamenie z katastra, ze povolili vklad, prisla nam kupno predajna zmluva s peciatkou. Vklad povolili este v roku 2009. Chcem sa spytat, ci spolocnost ma povinnost do 31.1.2010 podat danove priznanie, alebo nie? Je rozhodujuci az list vlastnictva? Dakujem
Jana Knéblová
21.01.10,20:05
Ja som sa dnes bola osobne pýtať na daň z nehnuteľnosti na mestskom úrade, nakoľko mi mama darovala jej podiel darovacou zmluvou, návrh na vklad do katastra má dátum 16.12.2009, ale ešte stále nie je podiel prevedený na moje meno. Naťukala som si katasterportal a tam som si zisťovala, či je už urobený prevod nehnuteľnosti - zatiaľ nie je. Neviem či ma pani na úrade nepochopila, ale strčila mi do ruky daňové, ktoré mám vyplniť a odovzdať - žiadnu zmluvu nechcela ani vidieť.... Po študovaní daňového som zistila, že v našom meste dávajú POUČENIE na vyplnenie z r.2004, v Slov.korunách a ešte nesedia č.riadkov z poučením..... Musela som si stiahnuť z INTERNETU - vďaka za internet......:) (asi tam zajtra skočím znova - veď čo budem inak robiť???) TAKŽE TAK AKO RENÁTKA BUDEM AJ JA PODÁVAŤ DAŇOVÉ AŽ BUDÚCI ROK???!!!
Evanka
21.01.10,20:23
Ja som sa dnes bola osobne pýtať na daň z nehnuteľnosti na mestskom úrade, nakoľko mi mama darovala jej podiel darovacou zmluvou, návrh na vklad do katastra má dátum 16.12.2009, ale ešte stále nie je podiel prevedený na moje meno. Naťukala som si katasterportal a tam som si zisťovala, či je už urobený prevod nehnuteľnosti - zatiaľ nie je. Neviem či ma pani na úrade nepochopila, ale strčila mi do ruky daňové, ktoré mám vyplniť a odovzdať - žiadnu zmluvu nechcela ani vidieť.... Po študovaní daňového som zistila, že v našom meste dávajú POUČENIE na vyplnenie z r.2004, v Slov.korunách a ešte nesedia č.riadkov z poučením..... Musela som si stiahnuť z INTERNETU - vďaka za internet......:) (asi tam zajtra skočím znova - veď čo budem inak robiť???) TAKŽE TAK AKO RENÁTKA BUDEM AJ JA PODÁVAŤ DAŇOVÉ AŽ BUDÚCI ROK???!!!
Pani na katastri ťa nepočúvala a keď už si tam bola, tak ti do ruky niečo strčila, asi maju prebytok starých tlačív :D. Tebe vzniká podať DP prvýkrát až za rok 2011 do konca januára 2011. Za rok 2010 bude mať daňovú povinnosť ešte tvoja mama.
Jana Knéblová
21.01.10,20:30
V konečnom dôsledku vypisovanie toho tlačiva ma neminie na budúci rok, a platbu aj tak uskutočním ja. Ale tie staré tlačivá im nedarujem....
danka28
25.01.10,07:07
Pridam sa k teme. Spolocnost kupila pozemky, v katastri su evidovane ako orna poda. Spolocnost este nema list vlastnictva, iba prislo oznamenie z katastra, ze povolili vklad, prisla nam kupno predajna zmluva s peciatkou. Vklad povolili este v roku 2009. Chcem sa spytat, ci spolocnost ma povinnost do 31.1.2010 podat danove priznanie, alebo nie? Je rozhodujuci az list vlastnictva? Dakujem


Vie mi niekto poradit, ci podavat danove priznanie, alebo nie. Na katasterportal sme uz vlastnikmi my, ale fyzicky este nemame LV. Je tam uvedene, ze titul nadobnutia kupna zmluva z roku 2009.
Vopred dakujem za nazory.
Evanka
25.01.10,12:57
Vie mi niekto poradit, ci podavat danove priznanie, alebo nie. Na katasterportal sme uz vlastnikmi my, ale fyzicky este nemame LV. Je tam uvedene, ze titul nadobnutia kupna zmluva z roku 2009.
Vopred dakujem za nazory.
Pre daň z nehnuteľností je rozhodujúci stav vlastníctva potvrdený rozhodnutím katastra v období od 1. januára do konca roka 2009. Nezáleží na tom, či máte v rukách LV, alebo nie.
promont maja
27.01.10,06:53
Ja sa už len pripájam k Evanke ... takže ide o dátum povolenia vkladu na katastri a nie o skutočnosť, či je to na www.katasterportal.sk ( tam je to spravidla s oneskorením cca 5 dní, ale až po založení listu vlastníctva), aj keď je pravda, že pracovníčky katastra na "založenie" listu vlastníctva majú 24-hodinovú lehotu, ktorá začína plynúť práve povolením vkladu ... ale sú aj prípady napr. vianočné dovolenky, keď je povolený vklad napr. 22. 12. a list vlastníctva je vystavený až napr. 8. 1. budúceho roku.

Z toho potom vyplýva, že daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti podáva ten, kto má dátum povolenia vkladu ( pečiatka na napr. kúpnej zmluve) do 1.1 príslušneho roku, t. j. pre tento rok k 1.1.2010. Ak máš povolený vklad ( tak ako je to uvedené v príklade) napr. 22.12.2009 a list vlastníctva napr. 8.1.2010 a na www.katasterportal.sk si teraz nenašiel žiadnu informáciu o vlastníctve predmetnej osoby, máš povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti... potom je najlepšie si to, v tomto prípade, ísť osobne zistiť na kataster.
vilob
27.01.10,07:43
Dobrý deň prajem, ja mám opačný problém. Ešte v roku 2007 sme predali pozemok. Pri minuloročnom vyúčtovaní dane z nehnut. sme zistili, že za ten pozemok stále ešte platíme daň aj my aj nový majiteľ. Bola som na mestskom úrade, vysvetlila som aký problém máme a pani mi len srčila tlačivo - daňové priznanie k dani z nehnuteľ. do ruky, že toto si vypíšte. Ako však rozmýšľam, tak rozmýšľam, stále mi vychádza jedno - nemá sa daňové priznanie vypisovať keď majetok nadobudnem? Ja chcem predsa predaný majetok nejako vyňať z môjho platobného výmeru. Poraďte prosím vás, čo s tým..
vieroslava
27.01.10,07:49
Dobrý deň prajem, ja mám opačný problém. Ešte v roku 2007 sme predali pozemok. Pri minuloročnom vyúčtovaní dane z nehnut. sme zistili, že za ten pozemok stále ešte platíme daň aj my aj nový majiteľ. Bola som na mestskom úrade, vysvetlila som aký problém máme a pani mi len srčila tlačivo - daňové priznanie k dani z nehnuteľ. do ruky, že toto si vypíšte. Ako však rozmýšľam, tak rozmýšľam, stále mi vychádza jedno - nemá sa daňové priznanie vypisovať keď majetok nadobudnem? Ja chcem predsa predaný majetok nejako vyňať z môjho platobného výmeru. Poraďte prosím vás, čo s tým..
Urob oznámenie o zániku daňovej povinnosti k dátumu, kedy bol vykonaný vklad na nového majiteľa. Zaplatíš síce možno pokutu za neskoré oznámenie, ale bezdôvodne zaplatenú daň by ti mali vrátiť.
vieroslava
27.01.10,07:54
Pridam sa k teme. Spolocnost kupila pozemky, v katastri su evidovane ako orna poda. Spolocnost este nema list vlastnictva, iba prislo oznamenie z katastra, ze povolili vklad, prisla nam kupno predajna zmluva s peciatkou. Vklad povolili este v roku 2009. Chcem sa spytat, ci spolocnost ma povinnost do 31.1.2010 podat danove priznanie, alebo nie? Je rozhodujuci az list vlastnictva? Dakujem
Áno, spoločnosť už má povinnosť podať na rok 2010 daňové priznanie na daň z nehnuteľnosti.
zltalienka
27.01.10,08:31
Ahojte poraďáci, má povinnosť podať DP z nehnuteľnosti Talian, bez trvalého aj bez prechodného pobytu v SR, ktorý v roku 2009 kúpil nehnuteľnosť v SR?
Prosím, prosím.
vieroslava
27.01.10,08:38
Ahojte poraďáci, má povinnosť podať DP z nehnuteľnosti Talian, bez trvalého aj bez prechodného pobytu v SR, ktorý v roku 2009 kúpil nehnuteľnosť v SR?
Prosím, prosím.
Samozrejme, je vlastník. § 5 ods. a) zákona č. 582/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov.
zltalienka
27.01.10,08:53
Ďakujem, ďakujem za rýchlu odpoveď.
Ivenka
27.01.10,12:21
Vopreed ďakujem za odpoveď. Kúpila som nehnuteľnosť v roku 2009 a zároveň som ju aj v tom istom roku predala. DP teda podať nemusím do 31.1.2010 ale mala som si splniť oznamovaciu povinnosť teda Vznik aj Zánik ? Odpovedala som si správne?
promont maja
28.01.10,06:14
Ešte by sme mali spomenúť tzv. stavebné pozemky. Titul " stavebný pozemok" nadobúda pozemok okamihom vystavenia stavebného povolenia a končí vydaním kolaudačného rozhodnutia ... ide o prípady, keď vlastním pozemok, a rozhodnem sa pre stavbu napr. rodinného domu ... vtedy dochádza k zmene, ktorú je potrebné oznámiť správcovi dane ( zmení sa viditeľne výška dane z nehnuteľností) a ( v tom si nie som načistom) podať daňové priznanie ... ja osobne sa napokon vždy rozhodnem a predmetné priznanie podám.
bijou
28.01.10,15:13
takže v prípade vydania kolaudačného rozhodnutia v 07/2009 vzniká nejaká oznamovacia povinnosť a k 31.1.2010 povinnosť podať DP?
ELAST
28.01.10,16:18
takže v prípade vydania kolaudačného rozhodnutia v 07/2009 vzniká nejaká oznamovacia povinnosť a k 31.1.2010 povinnosť podať DP?

Áno.

Oznamovacia povinnosť vyplýva z tohto odseku zákona č. 582/2004 Z.z.:

(3) Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.

Povinnosť podať daňové priznanie vyplýva aj z tohto odseku zákona č. 582/2004 Z.z.:

(1) Daňové priznanie k dani z nehnuteľností (ďalej len „priznanie“) je daňovník povinný podať príslušnému správcovi dane do 31. januára toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť podľa stavu k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak, a v ďalších zdaňovacích obdobiach do tohto termínu, len ak nastali zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane z nehnuteľností. Za zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane sa nepovažuje zmena sadzieb dane z nehnuteľností, zmena hodnoty pôdy alebo pozemku, zmena oslobodenia od dane z nehnuteľností alebo zmena zníženia dane z nehnuteľností, zmena vekovej hranice občanov, ktoré sú určené vo všeobecne záväznom nariadení11) a uplynutie lehôt na oslobodenie od dane z nehnuteľností podľa § 104 ods. 2 až 4. Daňovník, ktorý nadobudne nehnuteľnosť vydražením v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný podať priznanie do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. Daňovník nie je povinný podať daňové priznanie, ak je pozemok, stavba, byt alebo nebytový priestor v bytovom dome oslobodený od dane podľa § 17 ods. 1 písm. a) a b).
bijou
28.01.10,16:39
ďakujem, ELAST.