Libi
30.08.05,11:39
Teraz som sa zobudila a zistila som, že som uplatňovala DPH pri opreratívnom lízingu os. automobilov, budem podávať dodatočné DP. Chcela by som sa opýtať na faktúre mám rozdelené poplatky za nájom a nejaké služby /servis, údržba/, DPH z tých služieb môžem uplatniť? Už i tak som v depke z tých dodatočných...
Jana Acsová
30.08.05,13:16
Trochu neúplne naštylizovaná otázka (možno aj zmluva) a v tejto podobe neriešiteľná. Zákon o DPH vylučuje v § 49 ods. 7 odpočítanie dane pri nájme osobného automobilu (kategória M1). Doporučujem overiť v zmluve, čo je predmetom fakturácie, t.j. či fakturované služby sú súčasťou nájomného, alebo inou položkou nad rámec dohodnutého nájomného.
To by mohlo byť východisko pre ďalší postup.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Libi
30.08.05,15:19
ďakujem, tie služby uvedené v zmluve sú nad rámec nájomného, aj vo faktúre sú uvedené zvlášť, tak čo myslíte, môžem uplatniť DPH?
Jana Acsová
30.08.05,16:23
ďakujem, tie služby uvedené v zmluve sú nad rámec nájomného, aj vo faktúre sú uvedené zvlášť, tak čo myslíte, môžem uplatniť DPH?Nakoľko môžem vychádzať iba z predpokladu, že zmluvné podmienky sú dohodnuté jasne a bez spochybnenia mám za to, že:

1) ak sa jedná o samostatnú službu (t.j. službu, ktorá nie je súčasťou nájomného), mohlo by sa to považovať za samostatné zdaniteľné plnenie a v tom prípade by sa to posúdilo aj vo vzťahu k odpočítaniu dane.
Takto definované plnenie by malo byť jasne premietnuté do zmluvy v rámci definovania predmetu zmluvy.

Je potrebné si overiť, aké služby sú predmetom zmluvy, t.j. uvádzaný "paušálny servis" auta (čo je v ňom zahrnuté) a ostatné služby ...
Mohlo by sa stať, že by boli fakturované služby, ktoré by mali evidentne byť zapracované do kalkulácie nájomného a v tom prípade by mohol nastať problém.

Doporučenie:
Aby sa predišlo akejkoľvek diskusii o nároku na odpočítanie dane (a je možné si to dojednať a prenajímateľ má v predmete činnosti aj službu sprostredkovania) doporučovala by som dve zmluvy a dve samostatné fakturácie t.j.
- samostatne nájomnú zmluvu (s kalkuláciou nájomného, t.j. s uvedením prípadných nákladov, ktoré sú do nájmu premietnuté ako napr. poistenie, poplatky, dane ...)
- samostatne zmluvu o obstaraní servisu a údržby auta (opäť so zreteľom na opravy, t.j. s vylúčením prípadného technického zhodnotenia)
Vychádzam z toho, že v prípade nejasnosti zmluvy môže byť plnenie posúdené ako nájomné a služba s tým súvisiaca a tým sa nájomca môže dostať do dôkaznej núdze pri obhajobe uplatneného odpočítania DPH.
babenko1
30.08.05,16:30
My máme tiež operatívny lízing. Čo sa týka nájomného, tam sa DPH neuplatňuje. K tomu nám vždy ku koncu mesiaca faktúrujú služby spojené s kartou (všetky nákupy PHM sa nakupujú cez CCS kartu)... Ak sa jedná o tento druh služby, je možné si uplatniť DPH na vstupe