claudia
30.08.05,11:53
Ahojte vsetci,


1.)chcem vás poprosiť o radu, čo sa týka zverejnenia účtovnej závierky. Práve mi prišlo zo zahraničia schválenie UZ za rok 2004. Viem, že to musím zverejniť do 30 dní od schválenia do Zbierky listín, a môže to byť ako súčasť výročnej správy. Ale výročná správa musí byť overená audítorom, a viem, že to nestihnem do 30 dní. Mám teda zverejniť najkôr len UZ samostatne a až potom ešte raz výročnú správu???

2.)Druhé zverejnenie je aj v Obchodnom vestníku, tam sa posiela len Suvaha a VZaS.

3.)Keď nemám žiadne zmeny v UZ, tak posielam druhýkrát na Daňový úrad UZ po schválení??? Myslím, že nie, ale chcem sa uistiť.

4.)Ešte vás chcem poprosiť, či by ste mi nemohli poslať adresu, na ktorú to treba poslať do Obchodného vestníka.

Ak som niekde napísala niečo zle, prosím opravte ma.

Ďakujem
Jana Acsová
30.08.05,11:10
Obchodný vestník § 21 ods. 2 Zákona č. 431/2002 Z.z. v platnom znení (Zákon o účtovníctve):

Zverejňuješ do 30 dní po schválení:
1) súvahu
2) výkaz ziskov a strát t.j. riadna účtovná závierka do 30 dní po jej schválení.
3) informáciu o názore audítora vyjadreného v správe.

Výkazy zašli so sprievodným listom napr. s textom:

Obraciam sa na Vás so žiadosťou o zverejnenie neúplnej účtovnej závierky, ktorú Vám zasielam v prílohe v rozsahu:
- súvaha k 31.12.2004,
- výkaz ziskov a strát k 31.12.2004.

Údaje podľa § 21 ods. 2 Zákona č. 431/2002 Z.z. v platnom znení:
Audítor vyjadril na riadnu účtovnú závierku zostavenú k 31. decembru 2004 ................ názor.


Túto vetu môžeš konzultovať s audítorom, nakoľko sa zverejňuje informácia o tom, aký názor správa audítora obsahuje. Nie je to informácia, ktorú má napísať audítor, je to informácia, ktorú uvádza účtovná jednotka napríklad v spomínanom sprievodnom liste. Ak máte zdôrazňovací odsek za názorom, táto informácia má byť tiež zverejnená. T.j. ak sa nevyznáš (nevieš posúdiť) aký názor audítor v správe vyjadril, vyžiadaj si od neho informáciu, čo máš v liste uviesť.

Do Obchodného vestníka sa platí poplatok predom. Spravidla si vyžiadajú aj doklad o úhrade. Pripnem ešte link.

http://www.justice.gov.sk/wfn.aspx?pg=r2&htm=r2/r23ovozn.htm

Na www si môžeš prípadne pozrieť aj vzorové zverejnenia, spoločností, ktoré tak už urobili.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
30.08.05,11:16
3.)Keď nemám žiadne zmeny v UZ, tak posielam druhýkrát na Daňový úrad UZ po schválení??? Myslím, že nie, ale chcem sa uistiť.

Nie.
§ 1 ods. 6 Opatrenia MF SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej ÚZ ... č. 4455/2003-92 v znení opatrení 25167/2003-92, 10069/2004-74.

Zostavená účtovná závierka sa predkladá na DÚ v jednom vyhotovení v termíne na podávanie daňových priznaní. Schválená ÚZ sa predkladá do 30 dní po jej schválení iba v prípade otvorenia účtovných kníh podľa § 16 ods. 10 Zákona o účtovníctve.
Jana Acsová
30.08.05,11:29
1.)chcem vás poprosiť o radu, čo sa týka zverejnenia účtovnej závierky. Práve mi prišlo zo zahraničia schválenie UZ za rok 2004. Viem, že to musím zverejniť do 30 dní od schválenia do Zbierky listín, a môže to byť ako súčasť výročnej správy. Ale výročná správa musí byť overená audítorom, a viem, že to nestihnem do 30 dní. Mám teda zverejniť najkôr len UZ samostatne a až potom ešte raz výročnú správu???
Pozri § 40 Obchodného zákonníka a § 20 Zákona o účtovníctve:

Postup audítorov pri "overovaní výročnej správy" je rôzny. Informuj sa u svojho audítora aký postup zvolí. Vyjadrenie sa k výročnej správe nemusí byť jej nevyhnutnou súčasťou. Môže sa robiť aj osobitným vyjadrením sa audítora k výročnej správe, prípadne inou formou.

Podľa § 40 ods. 1 Obchodného zákonníka môžeš zverejniť účtovnú závierku samostatne do 30-tich dní po jej schválení.
Podľa § 40 ods. 2 Obchodného zákonníka môžeš ÚZ zverejniť ako súčasť výročnej správy (ideálny postup, nakoľko VS by mala obsahovať ÚZ povinne). Súlad údajov výročnej správy s auditovanou účtovnou závierkou by mal byť overený audítorom, takže najsprávnejší postup je vyčkať si na vyjadrenie audítora.

Do Zbierky listín v tomto prípade predkladáš:
- výročnú správu (ak je ÚZ jej súčasťou),
- audítorskú správu z overenia účtovnej závierky,
- vyjadrenie audítora k súladu výročnej správy s auditovanou ÚZ (ak nie je súčasťou výročnej správy),
- identifikáciu audítora.

Bližšie viď uvádzané §§ Obchodného zákonníka a Zákona o účtovníctve.

Dávam ešte raz do pozornosti, že postup audítorov pri vyjadrovaní sa k súladu VS s auditovanou ÚZ je rôzny.

Hold auditóriumhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
claudia
30.08.05,11:52
Ahojte,


dakujem velmi pekne za poradenie. Som Ti AVO velmi vdacna za pomoc.

Počkal by si teda so zverejnením v Zbierke listín na overenú Výročnú správu, ktorej súčasťou by bola aj Účtovná závierka???
Jana Acsová
30.08.05,12:10
Ahojte,


dakujem velmi pekne za poradenie. Som Ti AVO velmi vdacna za pomoc.

Počkal by si teda so zverejnením v Zbierke listín na overenú Výročnú správu, ktorej súčasťou by bola aj Účtovná závierka???Správne je počkať ... ale, ak Ti audítor dá vyjadrenie na osobitnom liste ... t.j. nebude to súčasťou výročnej správy, možno by som si splnila termín a poslala do Zbierky listín to čo mám a dodatočne poslala vyjadrenie audítora (najmä v prípade, že nepredpokladáš zamietavé stanovisko).

Urob ako uznáš za vhodné.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
KEJKA
30.08.05,20:30
Správne je počkať ... ale, ak Ti audítor dá vyjadrenie na osobitnom liste ... t.j. nebude to súčasťou výročnej správy, možno by som si splnila termín a poslala do Zbierky listín to čo mám a dodatočne poslala vyjadrenie audítora (najmä v prípade, že nepredpokladáš zamietavé stanovisko).

Urob ako uznáš za vhodné.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifPozor! audit podľa ISA už nepredpokladá "audit výročnej správy", ide skutočne o vyjadrenie audítora k súladu údajov .... tak ako píše AVO. List je korešpondencia, bez ktorej by nemala byť RUZ zverejnená a teda by sa na to stanovisko audítora malo počkať.
Podstatná zmena je v tom, že ten list sa neposiela do Zbierky listín. Takže ak termín súri, stačí po dohode s audítorom jeho ústna akceptácia, pričom písomná forma bude mať dátum pred zverejnením. Je dokladom pre účtovnú jednotku, že dodržala literu zákona.
VZ múže pri zasadnutí do 30.6. rozhodnúť - prijať uznesenie, že UZ schváli definitívne až po vyjadrení audítora, a teda sa zvolá ešte raz neskôr. resp. nemusí ani zasadať, obchodný zákonník umožuje aj inú formu - nejdem to rozpisovať. Takže nik nebude v omeškaní a ani audítor nebude v časove tiesni.
Yvvetta
31.08.05,11:04
Kto musí poslať do Obch. vestníka Výkaz ZaS a súvahu ?
Iba tie účtovné jednotky, ktoré majú povinnosť auditu ?
A do Och. vestníka sa posiela len výkaz ZaS a súvaha ?
Je to pokutovateľné ak sme nezaslali do Obch. vestníka ?
KEJKA
31.08.05,17:38
Kto musí poslať do Obch. vestníka Výkaz ZaS a súvahu ?
Iba tie účtovné jednotky, ktoré majú povinnosť auditu ? ANO
A do Och. vestníka sa posiela len výkaz ZaS a súvaha ? A ESTE AJ LIST S INFORMáCIOU, ZE SA JEDNA O NEUPLNU UCT. ZAVIERKU, ZE BOLA AUDITOVANA A AUDITOR VYJADRIL NEPODMIENENY NAZOR - ZAKON O UCTOVNICTVE
Je to pokutovateľné ak sme nezaslali do Obch. vestníka ?POKUTY PRAVDEPODOBNE ANO, ISLO BY O PORUSENIA ZAKONA O UCTOVNICTVE
mmade
20.03.09,15:37
Pozri § 40 Obchodného zákonníka a § 20 Zákona o účtovníctve:

Postup audítorov pri "overovaní výročnej správy" je rôzny. Informuj sa u svojho audítora aký postup zvolí. Vyjadrenie sa k výročnej správe nemusí byť jej nevyhnutnou súčasťou. Môže sa robiť aj osobitným vyjadrením sa audítora k výročnej správe, prípadne inou formou.

Podľa § 40 ods. 1 Obchodného zákonníka môžeš zverejniť účtovnú závierku samostatne do 30-tich dní po jej schválení.
Podľa § 40 ods. 2 Obchodného zákonníka môžeš ÚZ zverejniť ako súčasť výročnej správy (ideálny postup, nakoľko VS by mala obsahovať ÚZ povinne). Súlad údajov výročnej správy s auditovanou účtovnou závierkou by mal byť overený audítorom, takže najsprávnejší postup je vyčkať si na vyjadrenie audítora.

Do Zbierky listín v tomto prípade predkladáš:
- výročnú správu (ak je ÚZ jej súčasťou),
- audítorskú správu z overenia účtovnej závierky,
- vyjadrenie audítora k súladu výročnej správy s auditovanou ÚZ (ak nie je súčasťou výročnej správy),
- identifikáciu audítora.

Bližšie viď uvádzané §§ Obchodného zákonníka a Zákona o účtovníctve.

Dávam ešte raz do pozornosti, že postup audítorov pri vyjadrovaní sa k súladu VS s auditovanou ÚZ je rôzny.

Hold auditóriumhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Ahojte poradaci, nadviazem na rozhovor o obchodnom vestniku.
Chcem si iba overit, ci je este stale nutne zverejnovat udaje s.r.o.-cky, ktora ma povinnost auditu v obchodnom vestniku.
A ci mi viete povedat, kolko sa za to plati, pretoze som to na stranke ministerstva spravodlivosti nenasla.
Dakujem :o)
Aljok
20.03.09,16:23
erika_H
21.03.09,11:20
Ahojte poraďáci.My sme z práce výkazy spolu so zápisnicami klientov posielali VŽDY iba na OBchodný register:confused: Do vestníka nikdy.. Je to naozaj povinné? Dokonca nám tom robil právnik,a odniesol to iba na obchodný register..
Ďakujem
erika_H
05.04.09,09:01
Ahojte poraďáci.My sme z práce výkazy spolu so zápisnicami klientov posielali VŽDY iba na OBchodný register:confused: Do vestníka nikdy.. Je to naozaj povinné? Dokonca nám tom robil právnik,a odniesol to iba na obchodný register..
Ďakujem

posúvam
grammatika
08.04.09,06:54
Do vestníka len subjekty, ktoré majú povinnosť auditu
erika_H
15.04.09,04:23
Do vestníka len subjekty, ktoré majú povinnosť auditu

Ďakujem pekne:)