funinka22
05.11.09,12:53
Ahojte, mám dilemu a potrebujem poradiť.

Ja a moja sestra sme sa dohodli, že si spoločne otvoríme obchod. Vklad bude 50 na 50. Ona si vyberá živnosť a bude SZČO, všetko bude na jej mene, ona tam bude pracovať, ja tam vôbec nebudem. Dohoda je taká, že sa každý mesiac vyplatí účtovníčka a nájom za prenájom priestorov a ostatné si rozdelíme v pomere 35 - 65 percent.

Môžete mi poradiť ako vyriešiť celú zaležitosť tak, aby bolo všetko právne v poriadku a ja by som stále mala záruku, že dostanem ten podiel. Forma tichého spoločníka mi nevyhovuje, lebo sa tam výplaca podiel raz za rok.

Ďakujem za odpovede.
veronikasad
05.11.09,11:59
Ahojte, mám dilemu a potrebujem poradiť.

Ja a moja sestra sme sa dohodli, že si spoločne otvoríme obchod. Vklad bude 50 na 50. Ona si vyberá živnosť a bude SZČO, všetko bude na jej mene, ona tam bude pracovať, ja tam vôbec nebudem. Dohoda je taká, že sa každý mesiac vyplatí účtovníčka a nájom za prenájom priestorov a ostatné si rozdelíme v pomere 35 - 65 percent.

Môžete mi poradiť ako vyriešiť celú zaležitosť tak, aby bolo všetko právne v poriadku a ja by som stále mala záruku, že dostanem ten podiel. Forma tichého spoločníka mi nevyhovuje, lebo sa tam výplaca podiel raz za rok.

Ďakujem za odpovede.
Doporučujem zmluvu o zdužení. Ale v obchode si dosť dlho ešte zisky deliť nebudete (investície do zásob tovaru )
Zoltán Kovács
05.11.09,12:01
Odporúčam v zmluve vyjasniť aj vysporiadanie prípadnej straty.
funinka22
05.11.09,13:49
Keď sa dohodne zmluva o združení, môže sestra ako SZČO účtovať v JU, alebo to má nejaký vplyv na formu účtovania. Keď áno, tak si ako zaúčtuje môj vklad a mesačný výdavok ako môj podiel? Bude to stále osobný vklad podnikateľa a ten podiel sa môže účtovať ako osobný výber-VNZD?
Zoltán Kovács
05.11.09,13:51
Keď sa dohodne zmluva o združení, môže sestra ako SZČO účtovať v JU, alebo to má nejaký vplyv na formu účtovania. Keď áno, tak si ako zaúčtuje môj vklad a mesačný výdavok ako môj podiel? Bude to stále osobný vklad podnikateľa a ten podiel sa môže účtovať ako osobný výber-VNZD?

V prípade zmluvy o združení musíte mať obaja živnostenské oprávnenie. Spôsob účtovania sa nemení, ostáva JÚ.
veronikasad
05.11.09,13:52
Keď sa dohodne zmluva o združení, môže sestra ako SZČO účtovať v JU, alebo to má nejaký vplyv na formu účtovania. Keď áno, tak si ako zaúčtuje môj vklad a mesačný výdavok ako môj podiel? Bude to stále osobný vklad podnikateľa a ten podiel sa môže účtovať ako osobný výber-VNZD?
ak uzatvorite zmluvu o združení FO , môžete účtovať v JU. Jeden člen združenia je poverený vedením účtovníctva a doklady musia byť vystavované na jeho meno. Vklad a výber - tak ako píšeš.

Ak združenie presiahne obrat platitela DPH, platetelmi DPH sa stávajú obidvaja členovia združenia.
funinka22
07.11.09,20:32
Mám určitú predstavu, ale nie som si istá či to tak môže byť. Táto zmluva je pre mňa novinka.

Zmluva sa uzavrie na konkrétny predmet podnikania -maloobchod(konkrétna prevádzka). Na ostatné predmety podnikania, ktoré mám v živnostenskom liste a ktoré už vykonávam sa nebude sťahovať. Je to možné alebo sa celá zmluva viaže na všetky činnosti, ktoré už vykonávam.

Ďalej ste písali, že ak združenie presiahne obrat platitela dph, platetelmi dph sa stávajú obidvaja členovia združenia. A čo sa deje, keď ja už som platcom DPH?

Chcem sa ešte spýtať na jednu vec. Keď ja mám na konci roka napr. z kaderníctva nezdanený zisk napr. 20.000 € a chcem tento zisk na konci roka na základe tejto zmluvy o združení vložiť do maloobchodu, ktorý si otvorí práve moja sestra. Všetko bude na jej mene a ona bude viesť účtovníctvo. Môžem si túto sumu uplatniť ako odpočítatelnú čiastku, napr. na nákup materiálu. Akurát mi vadí, že všetko je na jej mene a asi sa to nedá. Alebo si musím najprv v učtovníctve zaúčtovať túto sumu ako osobný výber a potom si to môžem vložiť kam len chcem, aj do združenia, ale základ dane sa mi týmto nezníži.

Dúfam, že nie som veľmi otravná a ďakujem sa odpovede.