Mariana001
05.11.09,12:57
Dobry den,

chcem sa opytat,ako mam postupovat,ked som zauctovala jeden doklad 2x a zistila som to az po podani danoveho priznania,ked som si triedila blocky podla datumu.Je to este za minuly rok.
A este mam taky problem,mam zauctovany ako vydavok naradie,ale nemam to v evidencii kratkodobeho majetku.Mozem si to dodatocne nejako zaevidovat do kratkodobeho majetku,ale aby to nefigurovalo 2x?Jedna sa totiz o nahradne diely,ktore sa dokupu ku naradiu.Chcem to mat lepsie kontrolovatelne,aby som si to potom vedela obhajit.
A taktiez mam taky problem,ze si davam do nakladov napln do tlaciarne,pausal za mobil,uctovny program ale vobec nemam zauctovany pocitac,mobil ani tlaciaren.Mozem si to nejako dodatocne zauctovat do uctovnictva ako kratkodoby majetok?
dakujem
Mariana001
07.11.09,19:55
Prosííííííím,to mi nikto nevie poradit,ako sa pohnut dalej?
Za kazdu mudru radu dakujem.
a_je_to
08.11.09,20:58
Dobry den,

chcem sa opytat,ako mam postupovat,ked som zauctovala jeden doklad 2x a zistila som to az po podani danoveho priznania,ked som si triedila blocky podla datumu.Je to este za minuly rok.
A este mam taky problem,mam zauctovany ako vydavok naradie,ale nemam to v evidencii kratkodobeho majetku.Mozem si to dodatocne nejako zaevidovat do kratkodobeho majetku,ale aby to nefigurovalo 2x?Jedna sa totiz o nahradne diely,ktore sa dokupu ku naradiu.Chcem to mat lepsie kontrolovatelne,aby som si to potom vedela obhajit.
A taktiez mam taky problem,ze si davam do nakladov napln do tlaciarne,pausal za mobil,uctovny program ale vobec nemam zauctovany pocitac,mobil ani tlaciaren.Mozem si to nejako dodatocne zauctovat do uctovnictva ako kratkodoby majetok?
dakujem
Dosť zložité otázky, bez objasnenia ďalších podrobností.....
Ak ide o významnú sumu a závierka už bola schválená, tak zaúčtovať teraz storno duplicitného výdavku ako -428, -343/-211 a podať dodatočné daňové priznanie DPPO bez priložených výkazov a prílohy. Ak si platca DPH, tak aj dodatočné priznanie DPH.
U toho krátkodobého majetku....ak dobre rozumiem.... ide o náradie a nejaké náhradné diely k tomu . Náradie, ktoré už bolo zaúčtované do spotreby môžeš zaevidovať kedykoľvek, zrejme ide o operatívnu neúčtovnú zoznamovú evidenciu. Náhradné diely - nepoužité k nemu, by malo byť evidované na účte 112 a v zásobách, najneskôr pri koncoročnej inventúre.
Pre uplatnenie náplne, paušálu a programu do nákladov je viac rozhodujúce presvedčivé preukázanie použitia pri dosahovaní zdaniteľných príjmov, než to, že počítač, mobil a tlačiareň neboli zaúčtované. Tieto predmety môžeš dodatočne zaúčtovať iba ak máš o ich nákupe náležitý doklad z aktuálneho účtovného obdobia.
Mariana001
12.11.09,20:10
Ved práve,co sa tyka toho pocitaca,tlaciarne a mobilu z minulych rokov,tak tie som vlastnila este skor ako vznikla zivnost,co znamena,ze blocky k tomu urcite nemam.Po vzniku zivnosti som si zacala davat do uctovnictva fa za pausal,blocky za naplne do tlaciarne. A pokial by som predsa len mala nejake blocky z minulych rokov,pisete, ze ich urcite mozem dodatocne zauctovat???Zalezi od toho,ci boli blocky po vzniku zivnosti a pred vznikom zivnosti alebo je to jedno?A este jedna otazka.Mam zivnostnicku,ktora si otvorila zivnost v maji 2009.Pausal za telefon uzatvorila vo februari 2009-podobny pripad.Mozem to zauctovat z februarovym datumom,alebo az neskorsim datumom do rezie?Uctujem v jednoduchom uctovnictve.
Dakujem za odpoved.Je toho este vela,co sa mam ucit.
a_je_to
12.11.09,23:23
Ved práve,co sa tyka toho pocitaca,tlaciarne a mobilu z minulych rokov,tak tie som vlastnila este skor ako vznikla zivnost,co znamena,ze blocky k tomu urcite nemam.Po vzniku zivnosti som si zacala davat do uctovnictva fa za pausal,blocky za naplne do tlaciarne. A pokial by som predsa len mala nejake blocky z minulych rokov,pisete, ze ich urcite mozem dodatocne zauctovat???Zalezi od toho,ci boli blocky po vzniku zivnosti a pred vznikom zivnosti alebo je to jedno?A este jedna otazka.Mam zivnostnicku,ktora si otvorila zivnost v maji 2009.Pausal za telefon uzatvorila vo februari 2009-podobny pripad.Mozem to zauctovat z februarovym datumom,alebo az neskorsim datumom do rezie?Uctujem v jednoduchom uctovnictve.
Dakujem za odpoved.Je toho este vela,co sa mam ucit.
Pozri § 4, ods. 4 zákona o dani z príjmov - ktorý píše, že..... výdavky nevyhnutne vynaložené v roku predchádzajúcom začatiu činnosti podľa § 6 ZDP /živnosti/ sa zahrnú do základu dane v roku začatia. Musia to však byť výdavky, bez ktorých by sa nedalo podnikať. Dnes sa bez mobilu, počítača, auta, atď. ...ani nedá, resp. ťažko dá podnikať. Začať účtovať možno najskôr dňom vzniku živnosti - je to dátum vzniku účtovnej jednotky. Ide o to, či výdavky pred jej vznikom boli preukázateľne vynaložené na založenie podnikania, predzásobenie a zabezpečenie. Ku dňu vzniku živnosti vložíš do pokladne nejaký "vklad zo svojich" na rozbeh firmy a z nich si preplatíš predchádzajúce výdavky. Výdavkový doklad bude mať dátum po vzniku živnosti a jeho prílohou budú daňovo uznateľné bločky so starším dátumom.
Ak je otázka o jednoduchom účtovníctve, nemala by si ju umiestňovať do podvojného.