Valinka7758
05.11.09,13:50
Dobrý deň,
Mám vybavené všetky dokumenty potrebné k stavebnému povoleniu. Nakoľko okná budú smerovať do záhrady môjho suseda,/ vzdialenosť máme dodržanú a schválenú stav.úradom/, ten podal námietku na stav.úrad a vyhráža sa zaslaním dalších námietok aj na iné inštitúcie. My sme zákon neporušili, a bez povolenia nemôžme stavať, dokedy mi takto môže predlžovať jeho vydanie?pretože na stav.úrade mi povedali, že pokiaľ nebude ukončená záležitosť s ním, musíme čakať. Prosím, viete mi poradiť?
buchač
05.11.09,13:04
Dobrý deň,
Mám vybavené všetky dokumenty potrebné k stavebnému povoleniu. Nakoľko okná budú smerovať do záhrady môjho suseda,/ vzdialenosť máme dodržanú a schválenú stav.úradom/, ten podal námietku na stav.úrad a vyhráža sa zaslaním dalších námietok aj na iné inštitúcie. My sme zákon neporušili, a bez povolenia nemôžme stavať, dokedy mi takto môže predlžovať jeho vydanie?pretože na stav.úrade mi povedali, že pokiaľ nebude ukončená záležitosť s ním, musíme čakať. Prosím, viete mi poradiť?

Koľkí už začali stavať aj napriek zákazu ????

A čo sa im také stalo ????

Postavili , dodatočne bolo vydané stavebné konanie a fertig ...

A čo , si Ty iná ako mladý Čarnogurský , Rosin ....atď ;)
Valinka7758
05.11.09,13:12
No veď áno, ale teraz môžem čakať aj pol roka kým ho to prestane baviť?
alltracboy
05.11.09,13:30
mne na urade povedali, ze aj keby sused namietal tak oni posudia do akej miery je to opodstatnene a vraj on sa moze odvolat, oni to zamietnu ako neodovodnene. Cize mesiac strata casu. Nam sused staval dom priamo na hranici a mohli sme sa odvolavat kolko sme chceli. aj tak dostal povolenie, a este sme ho aj museli pustat na pozemok aby si mohol dokoncit stavbu.
220870
05.11.09,13:34
Budete mať závideniahodné susedské vzťahy.
ciners
05.11.09,15:17
A čo , si Ty iná ako mladý Čarnogurský , Rosin ....atď ;)

No myslim, ze vsetci sme tu ini,ako tito menovani,lebo pripadna pokuta je pre nas krach,kdezto pre nich je to sucast nakladov.
Miloš Mičega - CIMOM TN
05.11.09,16:46
Dobrý deň,
Mám vybavené všetky dokumenty potrebné k stavebnému povoleniu. Nakoľko okná budú smerovať do záhrady môjho suseda,/ vzdialenosť máme dodržanú a schválenú stav.úradom/, ten podal námietku na stav.úrad a vyhráža sa zaslaním dalších námietok aj na iné inštitúcie. My sme zákon neporušili, a bez povolenia nemôžme stavať, dokedy mi takto môže predlžovať jeho vydanie?pretože na stav.úrade mi povedali, že pokiaľ nebude ukončená záležitosť s ním, musíme čakať. Prosím, viete mi poradiť?



Výňatok zo stavebného zákona :


Stavebné povolenie

§ 66

(1) V stavebnom povolení určí stavebný úrad záväzné podmienky uskutočnenia a užívania stavby a rozhodne o námietkach účastníkov konania. Stavebný úrad zabezpečí určenými podmienkami najmä ochranu záujmov spoločnosti pri výstavbe a pri užívaní stavby, komplexnosť stavby, dodržanie všeobecných technických požiadaviek na výstavbu, prípadne ich predpisov a technických noriem a dodržanie požiadaviek určených dotknutými orgánmi, predovšetkým vylúčenie alebo obmedzenie negatívnych účinkov stavby a jej užívania na životné prostredie.



Takže stavebný úrad nech rozhodne a nech nezavádza!!!








Mám smútok z niektorých stavebných úradov. Svojou nekompetentnosťou uvádzajú ľudí do situácie, kedy ju nevedia riešiť inak ako porušením zákona a pod. Tým stavebným úradom, ktoré konajú v súlade so zákonom, kazia reputáciu a všetky sa hádžu do jednoho vreca.
______________________________

Nacenujte mi námietky a ja Vám k ním spravím stanovisko. SS



CIMOM
vankusik29
28.12.09,15:53
Chcem sa opytat, ze ak ma sused postaveny dom 1m od hranice pozemku s nasim pozemkom, ci si moze pri prestavbe vyburat do steny susediacej s nasim pozemkom velke okna do kuchyne a kupelne. V sucasnosti tam maju 2 malinke okienka asi tak 40x40 cm. Na nasom pozemku sme zburali stary dom a chceli by sme stavat co najblizsie k nim. Ak im dovolim dat si tam velke okno do kuchyne a kupelne v akej najblizsej vzdialenosti mozme zacat stavat my? Ak im nedovolim si tam dat okno bude moj nesuhlas pri stavebnom konani mat nejaku vahu? Da sa im nejako zabranit aby si tam nedavali okna, aby zachovali aspom sucasne rozmery? Dakujem
wagner
28.12.09,16:26
Chcem sa opytat, ze ak ma sused postaveny dom 1m od hranice pozemku s nasim pozemkom, ci si moze pri prestavbe vyburat do steny susediacej s nasim pozemkom velke okna do kuchyne a kupelne. V sucasnosti tam maju 2 malinke okienka asi tak 40x40 cm. Na nasom pozemku sme zburali stary dom a chceli by sme stavat co najblizsie k nim. Ak im dovolim dat si tam velke okno do kuchyne a kupelne v akej najblizsej vzdialenosti mozme zacat stavat my? Ak im nedovolim si tam dat okno bude moj nesuhlas pri stavebnom konani mat nejaku vahu? Da sa im nejako zabranit aby si tam nedavali okna, aby zachovali aspom sucasne rozmery? Dakujem
Vyhláška k stavebnému zákonu hovorí o vzdialenostiach toto:

§ 6
Odstupy stavieb

(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.

Vyhlášku nájdeš tu na stránke porady - pozri stavebný zákon a pod ním je vyhláška k stavebnému zákonu. Prečítaj si ju a nájdeš tam aj iné zaujímavé veci.
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.12.09,16:52
Chcem sa opytat, ze ak ma sused postaveny dom 1m od hranice pozemku s nasim pozemkom, ci si moze pri prestavbe vyburat do steny susediacej s nasim pozemkom velke okna do kuchyne a kupelne. V sucasnosti tam maju 2 malinke okienka asi tak 40x40 cm. Na nasom pozemku sme zburali stary dom a chceli by sme stavat co najblizsie k nim. Ak im dovolim dat si tam velke okno do kuchyne a kupelne v akej najblizsej vzdialenosti mozme zacat stavat my? Ak im nedovolim si tam dat okno bude moj nesuhlas pri stavebnom konani mat nejaku vahu? Da sa im nejako zabranit aby si tam nedavali okna, aby zachovali aspom sucasne rozmery? Dakujem

Áno, ale formou stavebného povolenia.
Iný postup by bol v rozpore so stavebným zákonom.

CIMOM
ivonk
28.12.09,18:06
Dobrý deň,
Mám vybavené všetky dokumenty potrebné k stavebnému povoleniu. Nakoľko okná budú smerovať do záhrady môjho suseda,/ vzdialenosť máme dodržanú a schválenú stav.úradom/, ten podal námietku na stav.úrad a vyhráža sa zaslaním dalších námietok aj na iné inštitúcie. My sme zákon neporušili, a bez povolenia nemôžme stavať, dokedy mi takto môže predlžovať jeho vydanie?pretože na stav.úrade mi povedali, že pokiaľ nebude ukončená záležitosť s ním, musíme čakať. Prosím, viete mi poradiť?
Ahoj, mapisem ti moju skusenost s tohtorocnym vybavovanim a samozrejme aj s problemami so susedom. My sme zacali vybavovat uz na jar aj stavebne no najprv sme museli vybavit buracie. Samozrejme, ze mame "fajn" suseda, ktory nema dovody ale vzdy chce nam vsetko prekazit. Ideme vzdy podla zakona, nesnazime sa nic mimo robit, lebo ho pozname a vzdy uteka s kazdou vecou na urad sa pytat. Tak sme aj robili povolenie, stavebny urad povolil, no este bolo potrebne aj jeho suhlas. Nikto nemal namietky, len on. Aj ked podal namietku, predlzilo sa to o jeden mesiac. No a po rozhodnuti stavebneho uradu moze este podat aj odvolanie, no to predlzi pravoplatnost o dalsi mesiac. Aj tak mu nic nepomohlo. Snazit sa snazil zbytocne!!! Dusoval sa a aj vyhrazal, ze my stavat nebudeme, zial od jari zaciname s pravoplatnym rozhodnutim z novembra tohto roku. Konecne sa skoncilo behanie po uradoch stastlivo. Nemaj strach, chod do toho s rozvahou, priprav sa na vsetky jeho mozne "rozumne" pripomienky, verim, ze to dobre dopadne a zacnes aj ty na jar. Vela stastia. A este ma napadlo, v pripade, ze by to inak neslo, vzdy je tu moznost - ale az celkom posledna, ze by ste dali na okno nepriehladnu foliu mliecnu s nejakym vzorom. On neuvidi vam dnu a vy jemu von, no vetrat budete moct, aj svetla tam bude ako-tak.
ivonk
28.12.09,18:51
Dobrý deň,
Mám vybavené všetky dokumenty potrebné k stavebnému povoleniu. Nakoľko okná budú smerovať do záhrady môjho suseda,/ vzdialenosť máme dodržanú a schválenú stav.úradom/, ten podal námietku na stav.úrad a vyhráža sa zaslaním dalších námietok aj na iné inštitúcie. My sme zákon neporušili, a bez povolenia nemôžme stavať, dokedy mi takto môže predlžovať jeho vydanie?pretože na stav.úrade mi povedali, že pokiaľ nebude ukončená záležitosť s ním, musíme čakať. Prosím, viete mi poradiť?
Ahoj, mapisem ti moju skusenost s tohtorocnym vybavovanim a samozrejme aj s problemami so susedom. My sme zacali vybavovat uz na jar aj stavebne no najprv sme museli vybavit buracie. Samozrejme, ze mame "fajn" suseda, ktory nema dovody ale vzdy chce nam vsetko prekazit. Ideme vzdy podla zakona, nesnazime sa nic mimo robit, lebo ho pozname a vzdy uteka s kazdou vecou na urad sa pytat. Tak sme aj robili povolenie, stavebny urad povolil, no este bolo potrebne aj jeho suhlas. Nikto nemal namietky, len on. Aj ked podal namietku, predlzilo sa to o jeden mesiac. No a po rozhodnuti stavebneho uradu moze este podat aj odvolanie, no to predlzi pravoplatnost o dalsi mesiac. Aj tak mu nic nepomohlo. Snazit sa snazil zbytocne!!! Dusoval sa a aj vyhrazal, ze my stavat nebudeme, zial od jari zaciname s pravoplatnym rozhodnutim z novembra tohto roku. Konecne sa skoncilo behanie po uradoch stastlivo. Nemaj strach, chod do toho s rozvahou, priprav sa na vsetky jeho mozne "rozumne" pripomienky, verim, ze to dobre dopadne a zacnes aj ty na jar. Vela stastia. A este ma napadlo, v pripade, ze by to inak neslo, vzdy je tu moznost - ale az celkom posledna, ze by ste dali na okno nepriehladnu foliu mliecnu s nejakym vzorom. On neuvidi vam dnu a vy jemu von, no vetrat budete moct, aj svetla tam bude ako-tak. Ale vazne az posledna moznost!!! Hlavne o tom nehovorte dopredu ani susedovi, a ani uradom, lebo sa toho hned chytia !!!
vankusik29
29.12.09,09:38
Vyhláška k stavebnému zákonu hovorí o vzdialenostiach toto:

§ 6
Odstupy stavieb

(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.

Vyhlášku nájdeš tu na stránke porady - pozri stavebný zákon a pod ním je vyhláška k stavebnému zákonu. Prečítaj si ju a nájdeš tam aj iné zaujímavé veci.

Citala som si stavebny zakon. Len som nevedela, ci tomu spravne rozumiem. Ak bude mat sused okno na stene susediacej s nasim pozemkom, potom my nemozme stavat blizsie ako 7 m. Ak tam nebude mat okna alebo len malinke, tak mozme stavat 4m od neho ak ani my nebudeme mat okna na protilahlej stene?