aura
30.08.05,11:48
Prosím o radu, som SZČO, nie som platca DPH a pre mňa pracuje externá študentka VŠ. Môžem jej vystaviť Dohodu o brig.činnosti a čo to pre mňa bude znamenať, ak zarobí napr. 3000,-Sk mesačne?

Ďakujem.
Pepa
30.08.05,10:08
Je tá externá študentka VŠ zamestnaná? Ak áno, myslím že nemá štatút študenta pre účely uzavretia DoBPŠ. Upresni a pýtaj sa ďalej.
aura
30.08.05,17:16
Nie je nikde zamestnaná.

Mám od nej potvrdenie o návšteve školy, od septembra má byť vraj aktualizované?
Ďakujem.
sklenkova
30.08.05,17:28
Ja mám tiež vysokoškolákov ako brigádnikov,platím za nich UP,keď majú takú malú mzdu a keď maju podpísané vyhlásenie neodvádzam za nich ani daň
aura
31.08.05,07:03
Ako mám postupovať pri platení UP? Kde mám začať? Ďakujem.
uzivatel2
31.08.05,07:17
Ako mám postupovať pri platení UP? Kde mám začať? Ďakujem.Pred nástupom musíš študentku prihlásiť do sociálnej poisťovne. Potom za ňu mesačne platíš ako zamestnávateľ odvody na úrazové poistenie vo výške 0,8 percenta z vymeriavacieho základu 3000,- Sk /zárobok/. Sumu odvodov uvedieš do mesačného výkazu, ktorý každý mesiac zasielaš SP.
aura
31.08.05,07:45
Ďakujem za info, ešte jedna otázka - ako má vyzerať mesačný výkaz? Nemám softver, pracujem len s Wordom,Excelom. Stačí vypísať do tabuľky len počty odpracovaných hodín? Robím to totiž prvý krát, tak nemám o tom ani šajnu.
ZuzanaP
31.08.05,07:51
Nie, musíš si vziať na Soc. poisťovni tlačivá, alebo stiahnúť si ich z internetu. Pekne vypíšeš, zanesieš do poisťovne, kópiu si založíš, zaplatíš poistné.
ZuzanaP
31.08.05,07:58
Pokúsim sa priložiť mesačné výkazy.
aura
31.08.05,09:55
Ďakujem veľmi pekne. A ešte mám jednu otázočku, lebo som sa tu dočítala 2 varianty - platím tých 0,8% z 3000,-Sk (suma celkom) alebo z 2430,-Sk (čo je -19%daň)? Veď to robí 19,44 Sk mesačne. To mám každý mesiac chodiť do SP alebo je aj iná možnosť, že to stačí napr. raz za pol roka?
liba2
31.08.05,12:14
Ďakujem veľmi pekne. A ešte mám jednu otázočku, lebo som sa tu dočítala 2 varianty - platím tých 0,8% z 3000,-Sk (suma celkom) alebo z 2430,-Sk (čo je -19%daň)? Veď to robí 19,44 Sk mesačne. To mám každý mesiac chodiť do SP alebo je aj iná možnosť, že to stačí napr. raz za pol roka?Úrazové poistenie sa platí z brutto príjmu dohodára, teda zo sumy 3000 Sk. Poistenie je 24 Sk. Túto sumu je treba zaplatiť každý mesiac! Ak nemáš určený výplatný termín pre mzdy (čo asi nemáš), tak najneskôr posledný deň v mesiaci (ak sa nemýlim). Číslo účtu kam sa poist. odvádza je na Mesačnom výkaze vpravo hore uvedené!
Pripomínam, že prihlásiť sa v Soc. poisť. musíš aj ty ako zamestnávateľ. Použije sa na to registračný list zamestnávateľa (je to tlačivo Soc. poisť.). Urobiť to treba spolu s registráciou prvého zamestnanca/dohodára.
brm
31.08.05,14:00
Pred nástupom musíš študentku prihlásiť do sociálnej poisťovne. Potom za ňu mesačne platíš ako zamestnávateľ odvody na úrazové poistenie vo výške 0,8 percenta z vymeriavacieho základu 3000,- Sk /zárobok/. Sumu odvodov uvedieš do mesačného výkazu, ktorý každý mesiac zasielaš SP.a seba ako zamestnávateľa nezabudni prihlásiť, vyfasuješ variabilný symbol pod ktorým budeš odvádzať 0,8 % na úrazové...
brm
31.08.05,14:04
Ďakujem veľmi pekne. A ešte mám jednu otázočku, lebo som sa tu dočítala 2 varianty - platím tých 0,8% z 3000,-Sk (suma celkom) alebo z 2430,-Sk (čo je -19%daň)? Veď to robí 19,44 Sk mesačne. To mám každý mesiac chodiť do SP alebo je aj iná možnosť, že to stačí napr. raz za pol roka?ak nikde inde nemá pracovný pomer či dohody, a nemá nikde podpísané vyhlásenie k odpoč.položkám a bonusom, daj jej ho podpísať/nájdeš dakde na drsr.sk/a nebudeš ani daň zrážať...čiže dievča dostane 3000 na ruku, ty odvedieš ako náklad navyše tých 0,8% do sociálky...a nezabudni sa prihlásiť na daňový úrad ako plátca dane zo závislej činnosti/aj keď daň nebudeš odvádzať/..každý kvartál treba poslať nulové hlásenie na daňák...nájdeš na drsr.sk
aura
01.09.05,10:19
A mozem toto urobit aj spatne, ak studentka pracovala na dohodu o brig.cinnosti uz od maja 2005 a ja som to nenahlasila SP?
A este posledna vec - tieto dohody sa tykaju aj externych studentov, nie?
Dakujem vam vsetkym za poradenie.
sklenkova
01.09.05,15:08
Urob to spätne čím rýchlejšie v SP to možno pri študentoch ani nepostrehnú,ale na DU si mala do 31.8. dať prehľad,rýchlo ho tam odnes možno ti nedajú pokutu- si tam prihlásená, že máš zamestnancov-ak nie nahlás to.
Externých študentov sa tieto dohody netýkajú,lebo nemajú potvrdenie zo školy,ale môžu pracovať na dohodu§ 227 max. 300h. ročne,keď majú TPP odvádza sa 19% daň+ 0,8UP,ak nemajú podpíšu vyhlásenie a stačí len 0,8% do SP.(v prípade, že nemajú vyššiu mzdu)
liba2
01.09.05,18:09
Urob to spätne čím rýchlejšie v SP to možno pri študentoch ani nepostrehnú,ale na DU si mala do 31.8. dať prehľad,rýchlo ho tam odnes možno ti nedajú pokutu- si tam prihlásená, že máš zamestnancov-ak nie nahlás to.Ja viem tak, že termín na podanie Prehľadu na DÚ je 30 dní po skončení štvrťroka, teda do 30.7.05 - alebo mi "ušla" nejaká zmena?

Nech už je správny hociktorý z termínov, v každom prípade po podaní Prehľadu to bude s pokutou 2000 Sk za oneskorené podanie.
aura
02.09.05,09:16
Dakujem velmi pekne!!!