Ondro
05.11.09,16:25
Zdravím všetkých,
vie mi niekto prosím poradiť, či je možné uplatniť si ako konateľ spoločnosti paušálnu náhradu pri použití súkromného vozidla, ktoré je predmetom leasingu?
Vopred ďakujem.
Ondro
JankaO
05.11.09,15:38
Ak je tou paušálnou náhradou myslené základná náhrada za 1 km jazdy, tak má nárok, ak nepoužije vozidlo poskytnuté zamestnávateľom, resp. spoločnosťou.
Paula
05.11.09,15:52
Hm, lenže v tomto prípade sa nejedná o auto vlastné. Vlastníkom je až do splatenia líz. spoločnosť.
Zoltán Kovács
05.11.09,15:55
Hm, lenže v tomto prípade sa nejedná o auto vlastné. Vlastníkom je až do splatenia líz. spoločnosť.

A v tomto prípade konateľ nevystupuje ako zamestnanec? Veď ani zamestnanec nemusí byť vlastníkom auta, ktoré použije na účely zamestnávateľa, a má nárok na paušálne náhrady.
Paula
05.11.09,16:03
Aha, nedomyslela som asi..
Ondro
05.11.09,18:27
A v tomto prípade konateľ nevystupuje ako zamestnanec? Veď ani zamestnanec nemusí byť vlastníkom auta, ktoré použije na účely zamestnávateľa, a má nárok na paušálne náhrady.

Ďakujem za názor. Viacerí mi totiž tvrdili, že paušál na km sa môže uplatniť iba ak je osoba vlasníkom auta, čo pri leasingu nie je. Nižšie uvedené znenie zákona sa asi potom vzťahuje iba na podnikateľa - živnostníka a nie aj na zamestnanca, či konateľa. Alebo sa mýlim? Ďakujem.

v §19 ods. 2e) sa o.i. píše:
"ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu"
JankaO
05.11.09,18:42
Nemýlite sa.
Ondro
05.11.09,18:45
Vďaka.
karcoolka1
08.11.09,20:19
Aktuálna výška paušálnej náhrady za 1 km? Je stále 0,183 EUR?
Ďakujem.
Tomasmar
08.11.09,21:40
Zdravím vás! Rád by som vás požiadal o radu. Pracujem pre jednu firmu na dohodu. Dohodli sme sa, že budem používať pri výkone práce svoje motorové vozidlo. Tieto činnosti vykonávam výlučne v meste, ktoré mám aj uvedené v zmluve. Na aké náhrady mám nárok. Sú to len PHM alebo aj náhrady za použitie vlastného motorového vozidla. Ďakujem za radu
veronikasad
08.11.09,22:25
Zdravím vás! Rád by som vás požiadal o radu. Pracujem pre jednu firmu na dohodu. Dohodli sme sa, že budem používať pri výkone práce svoje motorové vozidlo. Tieto činnosti vykonávam výlučne v meste, ktoré mám aj uvedené v zmluve. Na aké náhrady mám nárok. Sú to len PHM alebo aj náhrady za použitie vlastného motorového vozidla. Ďakujem za radu
Len na také, aké máš písomne dohodnuté v Dohode (o pracovnej činnosti alebo vykonaní práce).
Chobot
09.11.09,01:29
Zdravím vás! Rád by som vás požiadal o radu. Pracujem pre jednu firmu na dohodu. Dohodli sme sa, že budem používať pri výkone práce svoje motorové vozidlo. Tieto činnosti vykonávam výlučne v meste, ktoré mám aj uvedené v zmluve. Na aké náhrady mám nárok. Sú to len PHM alebo aj náhrady za použitie vlastného motorového vozidla. Ďakujem za radu

Ak bolo v zmluve dohodnuté miesto výkonu práce nejaké mesto a výkon práce je v tom meste, tak sa nejedná o pracovné cesty, pokiaľ sú vykonávané v mieste výkonu práce. Preto ani nie je zákonný nárok ani na PHM ani na paušálnu náhradu za použitie MV. Na to by bol nárok len v tom prípade, keby išlo o tuzemské pracovné cesty a cest. náhrady by boli dohodnuté v zmluve. Jedine, že by sa zamestnávateľ zaviazal platiť tieto náhrady nad rámec zákona dobrovoľne.
karcoolka1
09.11.09,17:37
Aktuálna výška paušálnej náhrady za 1 km? Je stále 0,183 EUR?
Ďakujem.
posúvam....
M@jka
09.11.09,19:30
Základná náhrada je 0,183 €/km + náhrada za PHM