jarra
30.08.05,12:20
Chcela by som sa poradit....mozno niekto má podobný prípad v úctovníctve....
zariadovali sme predajnu papiernictvo....
prisla faktura na sumu 200 000 skk za zariadenie predajne a su tam jednotlive polozky....
stojany, gondoly,police,deliace casti,sklene vitríny,svietidlo,pult preskleny.... s týchto casti sa poskladali skrine.....hladala som to v zákone o dani z prímov v casti /zaradenie do odpisových skupín a nie som si istá kam to mám zaradit....ci do 2 odpis. skupiny ...2-61 36.1 nábytok....??alebo niekam inam...
Pavol_Kr
30.08.05,11:11
No sú dve možnosti odvíjajúce sa od toho akým spôsobom sa na toto zariadenie pozeráš. Ak je to celok napr. regál ktorý sa zmontuje z jednotlivých kusov a je to ako celok tak odpisuješ celok. Pokiaľ sú to samostatne skrinky a vytríny, ktoré môžeš kedykoľvek premiestniť niekam inam, alebo samostatne vyradiť alebo predať tak to by som bral ako jeden kus nábytku. (Príklad sektorového nábytku že skrinku môžem kedykoľvek premiestniť.) Ak to berieme ako stojany a regáli resp. nábytok ako celok tak to je 2. odpisová skupina.
jarra
30.08.05,11:37
dakujem velmi pekne za radu....tiez som nad tým takto spekulovala...ale na faktúre je napísané napr. zadný panel., kryt gondoly...a podobné casti....ten "nábytok" je rozkuskovaný /rozpolozkovaný/ takze mi je tazko rozuctovat jednotlive casti nábytku ..ze toto je stol...jedna, druha skrina tak sa to neda...takze to budem brat ako celok, dám to pod opdisovu polozku nábytok /2skupina/a budem odpisovat 6 rokov...a dúfam ze to bude o.k....takze este raz pekne dakujem a prajem pekný den....
Jana Acsová
30.08.05,13:11
Paula
30.08.05,16:50
dakujem velmi pekne za radu....tiez som nad tým takto spekulovala...ale na faktúre je napísané napr. zadný panel., kryt gondoly...a podobné casti....ten "nábytok" je rozkuskovaný /rozpolozkovaný/ takze mi je tazko rozuctovat jednotlive casti nábytku ..ze toto je stol...jedna, druha skrina tak sa to neda...takze to budem brat ako celok, dám to pod opdisovu polozku nábytok /2skupina/a budem odpisovat 6 rokov...a dúfam ze to bude o.k....takze este raz pekne dakujem a prajem pekný den....To je naozaj tak kúzelne rozkúskované, že pre teba je najschodnejšia a najmenej prácna cesta odpisovať ako celok.
KEJKA
30.08.05,19:14
problém môže nastať, ak sa bude predajna rozširovat alebo prestavovat alebo bude iný dôvod na to aby sa časť toho celku vyradila. Ako potom určíš zostatkovú cenu?
Lepšie bude prebrať podrobnejšie ten celok, pomenovať aspoň hlavné časti a oceniť ich tak, aby výsledok súhlasil s faktúrou a aby tá cenotvorba mala njaký logický základ. Ja som to robila kedysi zo skladackou z IKEA. Nebolo to také zložite. Vybrala som hlavné časti - stolna doska, kontajner a drobnosti som spočítala a rozrátala na počet výsledných kusov nábytku. Takťe zo 100 položiek mi vyšlo pár kuso zariadení do kancelárií.