eja48
05.11.09,20:39
Prosím, vedel by mi niekto vysvetliť koľko najviac môžem zarobiť ako dôchodkyňa, aby som nemusela podávať daňové priznanie za rok 2009.
V auguste som dostala ponuku na rozsiahlejšiu prácu za 1.000 eur, živnostenské oprávnenie som si však vybavila až 1.10.2009, väčšia časť objednanej práce je hotová, dokončenie predpokladám možno až po Novom roku.
Okrem starobného dôchodku nemám žiaden iný príjem. Chcela by som si dať vyplatiť dohodnutú sumu 1.000 eur (SZČO), neviem však ako sa u mňa počíta hranica pre podanie daňového priznania za r. 2009, keď som nemala vybavenú živnosť od začiatku roka ale až od 1.10.2009.
Na daňovom úrade som dostala informáciu, že hranica na podanie DP za r. 2009 je 2.012,85 eur, a že nie je rozhodujúce, či tú sumu zarobím za celý rok alebo až na konci roka, ani to že mám vybavenú živnosť až od 1.októbra.
V zdravotnej poisťovni mi povedali, že ak za r. 2009 nebudem podávať daňové priznanie, nebudem povinná doplácať ani zdravotné poistenie.
Nie som si však istá, či som tie informácie o oslobodení od dane a platenia zdravotného poistenia rozumela správne. Preto by som bola veľmi vďačná za radu alebo usmernenie na vysvetľujúci link.
Jozef Mihál
05.11.09,19:54
Obe informácie sú správne.
eja48
06.11.09,04:59
Ďakujem Vám za reakciu.
Ak sa teda v zákonoch nič nezmení, v r.2010 by som nemusela podávať DP za r.2009, a tak ako mi povedala pani na daňovom úrade, že bude vhodné predložiť prehlásenie o mojom zárobku-SZČO pod hranicu (2.012,85 €) odovzdám na DÚ to čestné prehlásenie v primeranom termíne.