Ejo
06.11.09,08:36
Ak je uzavretá dohoda o pracovnej činnosti na max. 10 hod. týždenne, može byť v dohode "čašníčka"? Alebo by mala byť iba ako výpomocná práca pri obsluhovaní?
Tweety
06.11.09,07:41
Ak je uzavretá dohoda o pracovnej činnosti na max. 10 hod. týždenne, može byť v dohode "čašníčka"? Alebo by mala byť iba ako výpomocná práca pri obsluhovaní?
Môže byť.
Ejo
06.11.09,07:44
Ja len či pri kontrole by nebolo, že na túto činnosť prečo nie je uzavretá pracovná zmluva na kratší pracovný čas. Ako by sa to zdovodnilo.....Len tak som sa zamyslela nad tým....
Tweety
06.11.09,07:49
Ja len či pri kontrole by nebolo, že na túto činnosť prečo nie je uzavretá pracovná zmluva na kratší pracovný čas. Ako by sa to zdovodnilo.....Len tak som sa zamyslela nad tým....
Dohody o prácach vykonávaných
mimo pracovného pomeru
§ 223
(1)Zamestnávateľ môže na plnenie svojich úloh alebo na zabezpečenie svojich potrieb výnimočne uzatvárať s fyzickými osobami dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o brigádnickej práci študentov), ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov). Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti.
Ejo
06.11.09,07:52
A je obmedzené na aký čas sa uzavierajú dohody? Ak je na neurčitý čas, ten može trvať aj rok a viac, nie?
Danila
06.11.09,08:04
A je obmedzené na aký čas sa uzavierajú dohody? Ak je na neurčitý čas, ten može trvať aj rok a viac, nie?Na základe dohody o vykonaní práce nesmie presiahnuť práca zamestnanca rozsah 350 hodín v roku.
Tweety
06.11.09,08:04
A je obmedzené na aký čas sa uzavierajú dohody? Ak je na neurčitý čas, ten može trvať aj rok a viac, nie?
Áno.
Lotarka
06.11.09,10:13
Pridám sa k tejto téme. Ja mám uzavretú dohodu o pracovnej činnosti do konca roka. Žiadala som od zamestnávateľa, aby mi na rok 2010 pri spisovaní novej dohody dal neurčitý čas. Ale tvrdil, že to nie je možné. Je to tak?
Tweety
08.11.09,09:54
Pridám sa k tejto téme. Ja mám uzavretú dohodu o pracovnej činnosti do konca roka. Žiadala som od zamestnávateľa, aby mi na rok 2010 pri spisovaní novej dohody dal neurčitý čas. Ale tvrdil, že to nie je možné. Je to tak?
Nie, nie je to tak.
§ 228a ZP
3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
terezamaria
08.11.09,11:16
Ak je uzavretá dohoda o pracovnej činnosti na max. 10 hod. týždenne, može byť v dohode "čašníčka"? Alebo by mala byť iba ako výpomocná práca pri obsluhovaní?

V pohode si môžeš zadať do Dohody o pracovnej činnosti čašníčka. Veď aj keby prišla kontrola, tak si zdôvodníš, že Ty potrebuješ len výpomoc 10 hodín týždenne. Práve že v tomto druhu dohody sa vykonávaná práca - činnosť môže opakovať. Iné to je pri dohode o vykonaní práce, kde sa jedná o ucelený okruh práce, nie pravidelne opakované práce.
Lotarka
08.11.09,14:01
Nie, nie je to tak.
§ 228a ZP
3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

Ďakujem, pomohlo. :rolleyes::)
Zuzy
16.11.09,12:30
Keď dohoda končí 31.12.2009 a od 1.1. 2010 je uzavretá zasa na jeden rok, treba sa odhlásiť zo SP a prihlásiť, alebo len po ukončení? Za odpovede ďakujem
Tweety
16.11.09,12:32
Keď dohoda končí 31.12.2009 a od 1.1. 2010 je uzavretá zasa na jeden rok, treba sa odhlásiť zo SP a prihlásiť, alebo len po ukončení? Za odpovede ďakujem
Áno, starú dohodu je potrebné odhlásiť, novú prihlásiť.
Alena26
17.11.09,13:07
Ak mám dohodára, (dohoda o vykonaní práce), ktorý mi podpísal vyhlasenie na zdanenie príjmu. Z príjmu mu nevychádza daň, musím sa registrovať na DU ako zamestnávateľ, aj ked daň nebudem odvádzať.
Daggmar
17.11.09,13:16
Ano, ak zamestnávaš čo len 1 zamestnanca / aj dohoda/ automaticky sa stávate platitelom dane zo závislej činnosti. Aj ked mu nevychádza platit daň, musite posielat Q. vykazy o dani nulove.