marika1
06.11.09,11:25
SLov.firma fakturuje tovar českej firme, ktorá má CZ DIČ, no tovar ostáva na Slovensku. Ako je to s DPH ?
Podotýkam, že ide o § 69 odst.12, takže DPH by nebolo na vstupe ani tak.
Ale môžem to dať do do r.14, keď tovar neodišiel zo SR? Alebo na aký riadok to mám dať? Na r. 09 -10 ?
A aby toho nebolo málo, česká firma má aj SK DIČ, ale chcú fakturáciu na CZ DIČ.
Vladimír Ozimý
06.11.09,12:59
SLov.firma fakturuje tovar českej firme, ktorá má CZ DIČ, no tovar ostáva na Slovensku. Ako je to s DPH ?
Podotýkam, že ide o § 69 odst.12, takže DPH by nebolo na vstupe ani tak.
Ale môžem to dať do do r.14, keď tovar neodišiel zo SR? Alebo na aký riadok to mám dať? Na r. 09 -10 ?
A aby toho nebolo málo, česká firma má aj SK DIČ, ale chcú fakturáciu na CZ DIČ.

Tu si treba uvedomiť že ide o § 69 ods. 12 - dodanie kovového šrotu v tuzemsku. Prenos daňovej povinnosti je možné uskutočniť len v tom prípade ak sa takýto tovar dodáva platiteľovi dane. To znamená, že na faktúru musíte bezpodmienečne uviesť SK a nie CZ, pretože je to dôležité na prenos daňovej povinnosti. V takom prípade vy ako dodávateľ tento tovar neuvádzate do daňového priznania a česká spoločnosť vykoná tuzemsky reverse charge, t.j. samozdanenie. § 69 ods. 12 sa nedá použiť voči neplatiteľovi dane v tuzemsku. Riadok 14 s tým nemá nič spoločné
Daggmar
06.11.09,13:22
Potrebovala by som poradiť, organizačná zložka českej firmy na Slovensku s IČ DPH slovenským. Kupovaná odborná literatúra na dobierku - účtované poštovné a balné s 10% DPH. Môžme si nárokovať odpočet dph z poštovného? Ďakujem.
Vladimír Ozimý
06.11.09,13:28
Potrebovala by som poradiť, organizačná zložka českej firmy na Slovensku s IČ DPH slovenským. Kupovaná odborná literatúra na dobierku - účtované poštovné a balné s 10% DPH. Môžme si nárokovať odpočet dph z poštovného? Ďakujem.

áno ako organizačná zložka sa považujete za platiteľa dane podľa § 4 zákona o DPH. Takže ak táto literatúra bola prijatá na činnosť organizačnej zložky nie je problém si uplatniť DPH na vstupe
Daggmar
06.11.09,13:32
áno ako organizačná zložka sa považujete za platiteľa dane podľa § 4 zákona o DPH. Takže ak táto literatúra bola prijatá na činnosť organizačnej zložky nie je problém si uplatniť DPH na vstupe

Musím upresniť, mi sme kupovali literaturu od firmy,kt. má org. zložku na slovensku s IČ DPH slovenským. Nám bola účtovaná dph na poštovnom...Vladimír ďakujem za rýchlu odpoveď.
Vladimír Ozimý
06.11.09,13:33
Musím upresniť, mi sme kupovali literaturu od firmy,kt. má org. zložku na slovensku s IČ DPH slovenským. Nám bola účtovaná dph na poštovnom...Vladimír ďakujem za rýchlu odpoveď.

platí to isté ale naopak :).