vergilius
06.11.09,11:29
Chcem začať s nákladnou prepravou tovaru do 3,5 tony, oslovil som pár veľkoskladov-ako má vyzerať zmluva o spolupráci,čo má bosahovať okrem ponuky na prepravu tovaru/cena za km/ ?
wanrouter
06.11.09,20:49
Ahoj, ja som bol dnes v poistovni - hlavne si poisti prepravovany tovar proti poskodeniu. Lebo inak pri akekolvek nehode budes platit skody ...

Resp. treba zistit ci to nema uz poistene odberatel alebo dodavatel, v tom pripade by si nemusel.
domenico.office
07.11.09,07:23
Pochybujem, že by dodavateľ, či prijímateľ ,mal poistenú prepravu tovaru, to si musíš zabezpečiť ty, ako prepravca. Robím už dosť v preprave, ale nestretol som sa so žiadnymi zmluvami v oblasti prepravy a pochybujem, Ale ak sa ti podarí urobiť zmluvy s veľkoskladmi, určite si tam zahrň koľko ti budú platiť za km, určite dobu splatnosti faktúr....
danushka
07.11.09,07:50
Prepravcovia /špedičné spoločnosti, obchodné spoločnosti/ majú aj svojich zmluvný dopravcov, s ktorými sa ráta pre dlhodobú spoluprácu a táto spolupráca je dohodnutá zmluvne.
Zmluva má obshaovať :
- zmluvné strany, so všetkými identifikačnými náležitosťami
- miesto nakládky, miesto vykládky
- dohodnutú cenu /all in, alebo bez DPH - záleží od destinácie/
- hmotnosť tovaru
- splatnosť
- periodicitu nakládok
- dohodnuté sankcie pri nedodržaní zmluvných podmienok
- dohodnuté podmienky, za ktorých sa dá od zmluvy odstúpiť okamžite
- výpovednú dobu

Pre vykonávateľa dopravy /dopravcu/ je veľmi dôležité CMR poistenie, alebo positenie zodpovednosti za škodu, pretože v prípade poškodenia, zneškodnenia tovaru z akýchkoľvek dôvodov, dopravca za tento zodpovedá !

Získať však takúto zmluvu v súčasnosti hraničí s čarovaním a je to dvojsečná zbraň. Neexistujú tam výhovorky - nemôžem naložiť, mám defekt,nemám na pohonné látky, rodí mi žena...;) - musíš poskytnúť plnohodnotnú náhradu.
vergilius
07.11.09,10:38
:)Ďakujem všetkým za odpovede a názory.:) Pre zabezpečenie plynulého chodu/plnohodnotná náhrada/ chcem kúpiť ďalšie auto - o úvere rokujem so SZRB,ale ako začínajúci živnostník s takýmto zámerom...neviem.
:confused:OZAJ - stačí mi kniha jázd alebo potrebujem ešte niečo na základe čoho môžem "faktúrovať" ?
danushka
07.11.09,11:47
Vergilius, Ty fakturuješ na základe objednávacej zmluvy. Sú tam vopred dohodnuté podmienky. Dôkazom toho, že prepravy tovaru boli uskotočnené nakládkou a vykládkou sú sprievodné dokumenty.
Teda, ak sa jedná o medzinárodnú prepravu, na CMR sú všetky náležitosti odosielateľa a príjemcu a Teba ako dopravcu alebo ak sa jedná o vnútroštátnu prepravu, dokalduješ to záznamom o prevádzke motorového vozidla, kde si necháš potvrdiť od odosielateľa a prijímateľa tovaru pečiatkou a podpisom tento záznam.
Ďalšími dokladmi sú sprievodné doklady, ako dodacie listy, v prípade vývozu, dovozu z a do tretích krajín aj doklady ako CARNET, T1, Ex dokument /doklady o colnom konaní/...atď.
Preto si naozaj radšej pozorne prelúskaj tému http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html?highlight=%B9ped%EDcia+kocke, tam je toho naozaj hodne popísané so skúsenosťami viacerých ľudí, ktorí pracujú v tejto sfére.
A hlavne Ti prajem, aby sa Ti darilo v tomto dosť pre dopravcov nevďačnom odvetví.