Lianka79
06.11.09,13:49
Dobrý deň,
potrebovala by som sa poradiť. S manželom sme kúpili 3-izbový byt v pôvodnom stave v bytovke, ktorá je cca 30 ročná. Zahájili sme komplentú rekonštrukciu bytu, v rámci ktorej by sme chceli vymenit aj 30 ročné radiátory za nové, aby sme predišli zbytočným komplikáciám v prípade ich prasknutia v budúcnosti. Dom je čerstvo zateplený a na radiátoroch sú merače tepla. Preto sme oslovili správcu, že máme záujem vymeniť tieto radiátory. Ten však spravil z toho obrovský problém, vraj dom je kompletne vyregulovaný, co nestálo najmenej, a výmenou by sme to narušili. Vraj je problém prepočítať na nový typ radiátora kolko nám má potom zarátať tepla, podla tých meračov, pretože budú mať inú plochu a on to vraj nie je schopný vypočítať (a počíta to on). Samozrejme, že nechceme meniť radiátory za väčšie, či menšie alebo čo, ide nám len o ich obnovu a teda, by sme sa snažili zakúpiť radiátory s čo najpodobnejšími parametrami ako majú súčasne namontované. On sa nám však vyhráža, že v prípade namontovania si nových radiátorov, nám to zaráta ako 1,5 násobok ostatných a hotovo, pretože to inak nevie prerátať. Taktiež tvrdí, že radiátory v byte sú spoločným vlastníctvom a nie našim a v prípade budúceho predaja bytu sme povinní to uviesť do pôvodného stavu, čo sa mi zdá nezmysel. Ďalej je vraj problém, že sa v súčasnosti už kúri a nie je možné ich teraz meniť.
Prosím vás, má niekto skúsenosť, ako postupovať v takomto prípade, resp. čo môžme a čo nemôžme?
jajko50
06.11.09,13:12
To Ti podla mňa vešá buliky na nos, predsa nemusíš mať stare rad. naveky, lebo on to nevie vypočítať Neviem akú máte zmluvu, ale najpravdepodobnejšie je, že radiator nie je spoločne vlastníctvo - to potom by ich menili z fondu oprav - prever si tento fakt a potom požiadaj písomne nech sa vyjadrí . Som zvedavý či aj v písomnom stanovisku bude to isté, čo povedal osobne.
zapekane cestoviny
06.11.09,13:28
Každá firma, ktorá rozúčtováva náklady na teplo podľa pomerákov musí vedieť vyšpecifikovať nové ohrevné teleso. Pri montáži pomerákov sa určuje typ telesa a výrobca a aj rozmery čiže výkon . Je to uplne bežná záležitosť, veď radiátor tak isto starne a hrdzavie ( okrem liatiny ). ps. zaoberám sa servisom pomerákov...
Lotarka
06.11.09,13:39
My sme menili radiátor v januári. Máme termostatické ventili na vrchu aj spodné ventili pri každom radiátore, takže sa nám dal vymeniť bez vypustenia celej stupačky. Ak nemáte spodné ventili,tak to bude nutné.

A čo sa týka vyúčtovania, len sa Vám zmení koeficient na radiátor podľa nového výkonu - je to bežná vec. Treba sa len dohodnúť na osadení merača hneď po namontovaní nového.
Správcovi treba argumentovať tým, že ako riešia situácie, ak sa radiátor pokazí, je to to isté.
sito
06.11.09,14:31
Dobrý deň,
potrebovala by som sa poradiť. S manželom sme kúpili 3-izbový byt v pôvodnom stave v bytovke, ktorá je cca 30 ročná. Zahájili sme komplentú rekonštrukciu bytu, v rámci ktorej by sme chceli vymenit aj 30 ročné radiátory za nové, aby sme predišli zbytočným komplikáciám v prípade ich prasknutia v budúcnosti. Dom je čerstvo zateplený a na radiátoroch sú merače tepla. Preto sme oslovili správcu, že máme záujem vymeniť tieto radiátory. Ten však spravil z toho obrovský problém, vraj dom je kompletne vyregulovaný, co nestálo najmenej, a výmenou by sme to narušili. Vraj je problém prepočítať na nový typ radiátora kolko nám má potom zarátať tepla, podla tých meračov, pretože budú mať inú plochu a on to vraj nie je schopný vypočítať (a počíta to on). Samozrejme, že nechceme meniť radiátory za väčšie, či menšie alebo čo, ide nám len o ich obnovu a teda, by sme sa snažili zakúpiť radiátory s čo najpodobnejšími parametrami ako majú súčasne namontované. On sa nám však vyhráža, že v prípade namontovania si nových radiátorov, nám to zaráta ako 1,5 násobok ostatných a hotovo, pretože to inak nevie prerátať. Taktiež tvrdí, že radiátory v byte sú spoločným vlastníctvom a nie našim a v prípade budúceho predaja bytu sme povinní to uviesť do pôvodného stavu, čo sa mi zdá nezmysel. Ďalej je vraj problém, že sa v súčasnosti už kúri a nie je možné ich teraz meniť.
Prosím vás, má niekto skúsenosť, ako postupovať v takomto prípade, resp. čo môžme a čo nemôžme?

Rozhodli ste sa sami. Tridsať rokov na tom už nič nezmeníte, budú len pribúdať, domu, aj Vám. No, rekonštrukcia je nutná podľa predstáv a finančných možnosti nového vlastníka. Treba si uvedomiť, že tam kde chcete bývať nebudete bývať sami a Tý čo tam už tých tridsať rokov bývajú, majú už, ak nie dohodnuté, tak aspoň zaužívané pravidlá. Po tridsiatich rokoch je dôležitý vlastnícky podiel bytov v dome a ich súčet pri rozhodovaní v dome.

V dohode, zmluve o výkone správy sú dohodnuté podmienky, ako sa postupuje pri vzniknutých problémoch v dome. Nový vlastníci pristupujú k zmluve, je to ich povinnosť, kvôli ním sa nebude prepisovať celá zmluva, ale na ich návrh sa môže schváliť nová zmluva.

Mať dom, vykurovací systém v dome vyregulovaný je základ a zo zákona je to povinnosť, ma zabezpečiť, aby sa dostalo do každej miestnosti v dome dostatok tepla na dosiahnutie minimálnej teploty 20 °C. Ak má pomerové meranie a je zateplený, je to len v prospech domu.

Myslím, že tým, čo Vám správca na vyprával, Vás v vodí za nos a zakrýva svoju neschopnosť, horší prípad, presadzuje svoju vypočítavosť.

Napočítať 1,5 násobok ostatných, ktorých? Tých s najnižšou úhradou, TO BY SOM BRAL! A kúriť si môžem ako mi vyhovuje, neobmedzene. V dome musí byť dohodnutý spôsob rozdelenia nákladov na teplo v súlade s vyhláškou 630/2005, do budúcnosti s novelizáciou 358/2009. Správca je povinný rešpektovať tuto dohodu vlastníkov.

Keď Vám ten radiátor praskne teraz, tomu chcete predísť. Správca vám ho vymení až na jar, keď sa prestane kúriť? Kto uhradí škody spôsobené horúcou vodou z vykurovacieho systému? Existuje aj niečo také ako havarijný stav, to správca nerieši, čaká, až sa to vyrieši?

Vášmu správcovi nejde o dom a dobré vzťahy v ňom, ale o to, aby mal s Vás zabezpečený dobrý životný nadštandard.

jajko50, zapekane cestoviny a Lotarka majú pravdu.
najag
06.11.09,16:14
Je nepochybne, ze stare radiatory maju vacsi odpor prietoku, pretoze su zanesene, otazka je teda rozsahu regulacie diferencnych ventilov, ci budu schopne vyrovnat zmenu tlakov na stupacom vedeni po vymene radiatorov za nove. Pochybujem, ze nove radiatory budu mat uplne zhodny vykon, ako stare, uz iba z dovodu, ze povodna vykurovacia sustava urcite pracovala v rezime 90/20/70. Po montazi novych radiatorov bude nutne zmenit vyhodnocovaci koeficient PRVN pri pouzivani jednotkovej , alebo spotrebnej stupnice, teda odcitat spotrebu starych, odobrat ich a preprogramovat a namontovat na nove radiatory.Co samozrejme treba zaplatit.A zmenit parmetre v projektovej dokumentacii.
zalobaba
06.11.09,18:05
Dobrý deň,
potrebovala by som sa poradiť. S manželom sme kúpili 3-izbový byt v pôvodnom stave v bytovke, ktorá je cca 30 ročná. Zahájili sme komplentú rekonštrukciu bytu, v rámci ktorej by sme chceli vymenit aj 30 ročné radiátory za nové, aby sme predišli zbytočným komplikáciám v prípade ich prasknutia v budúcnosti. Dom je čerstvo zateplený a na radiátoroch sú merače tepla. Preto sme oslovili správcu, že máme záujem vymeniť tieto radiátory. Ten však spravil z toho obrovský problém, vraj dom je kompletne vyregulovaný, co nestálo najmenej, a výmenou by sme to narušili. Vraj je problém prepočítať na nový typ radiátora kolko nám má potom zarátať tepla, podla tých meračov, pretože budú mať inú plochu a on to vraj nie je schopný vypočítať (a počíta to on). Samozrejme, že nechceme meniť radiátory za väčšie, či menšie alebo čo, ide nám len o ich obnovu a teda, by sme sa snažili zakúpiť radiátory s čo najpodobnejšími parametrami ako majú súčasne namontované. On sa nám však vyhráža, že v prípade namontovania si nových radiátorov, nám to zaráta ako 1,5 násobok ostatných a hotovo, pretože to inak nevie prerátať. Taktiež tvrdí, že radiátory v byte sú spoločným vlastníctvom a nie našim a v prípade budúceho predaja bytu sme povinní to uviesť do pôvodného stavu, čo sa mi zdá nezmysel. Ďalej je vraj problém, že sa v súčasnosti už kúri a nie je možné ich teraz meniť.
Prosím vás, má niekto skúsenosť, ako postupovať v takomto prípade, resp. čo môžme a čo nemôžme?

Iba v skratke - nie som odborník na radiátory a pomerové merače, ale vášmu správcovi za takéto správcovanie odmena nepatrí. Bývam v 50-ročnom dome, v ktorom boli pôvodné liatinové radiátory. Počas rekonštrukcie v priebehu posledných 2 rokov som vymenila radiátory v celom byte, samozrejme mimo vykurovacej sezóny, lebo bolo nutné systém vypustiť. Radiátory som kúpila na vlastné náklady, termoregulačné ventily zo starých radiátorov na nové nahodil kúrenár, ktorý práce vykonával. Čo sa týka meračov - máme také digitálne (neviem, ako sa odborne nazývajú), pri ktorých nie je potrebné chodiť po jednotlivých bytoch a odpisovať ich stav, ale ich spotrebu namerajú z vonku baráku. Spoločnosti, ktorá tieto merače spravuje, som oznámila, že radiátory mením a po výmene prišli - odmontovali merač zo starého radiátora, capli ho na nový, nakalibrovali, poznačili do ich údajov typ radiátora a pod. a bolo. Správcu domu som navšívila iba kvôli kľúčom od spoločných priestorov na prízemí, odkiaľ sme jednotlivé systémy vypúšťali.
Lianka79
07.11.09,16:28
V prvom rade ďakujem za rady. Chcela by som sa spýtať aké zmeny treba spraviť v projektovej dokumentácii a na koho sa treba v tomto prípade obrátiť?

Správca je nejaký divný a náklady na kúrenie rozratúva sám. Od firmy dostane len celkové teplo, čo barák spotreboval. Nevie však potom vypočítať koeficienty na nové iné radiátory, než tie čo tam sú pôvodne, ku ktorým vraj potrebuje vykurovaciu plochu radiatora, ktorú pri nových typoch radiátorov nevie vypočítať, pretože v nutri sú "cikcakovité"... To je základný problém... Chceme tam namontovať radiátory typu KORADO, neviem či niekto poznáte tento typ...
najag
07.11.09,17:02
Korado je firma a vyraba vela druhov a vela typov radiatorov. Na ich stranke www.korado.cz (http://www.korado.cz) su k dispozicii navody a sikovne pomocky na vybratie spravneho radiatora, ako vykonovo najblizsieho k povodnemu, tak aj rozmerovo.A ked im napisete mail, akym ich radiatorom by ste mali nahradit povodny typ,alebo napisete rozmery a pocet dosiek, ci clankov, tak Vam to s radostou napisu, pretoze je to velmi ustretova firma a na vysokej odbornej a komunikacnej urovni. Pretoze pred vyregulovanim sa robila urcite projektova dokumentacia, v ktorej su vsetky udaje vykonoch radiatoroch, osadeni stupaciek a vetvi, je potrebne, aby bol zmeneny aj udaj v dokumentacii, z ktorej sa vychadza pri rieseni problemov a pri programovani PRVN. Tie cikcakovite ...su lamely na ploche radiatora, aby sa teplo co najlepsie odovzdalo do okolia. Cim vacsia plocha....tym lepsie pre Vas.Dokumentacia by mala byt u spravcu.
lubica_02
07.11.09,19:29
Za montáž PRVN a spracovanie nákladov spotreby tepla je zodpovedná licencovaná firma, ktorá má oprávnenie pre tieto práce a je povinná vypracovať aj náklady na dodávku tepla do domu a do jednotlivých bytov, niekedy aj TUV . Ak má vypracovať náklady na teplo správca - podľa PRVN ? Musí mať na to oprávnenie .Celkové náklady tepla predkladá domu dodávateľ tepla a ten kto dodal PRVN potrebuje od domu, kde je takto meraná spotreba podklady - fixnú a variabilnú zložku za dodané teplo . Tak neviem, ako može byt inak teplo zúčtované.
kero64
11.11.09,03:08
My sme menili radiátor v januári. Máme termostatické ventily na vrchu aj spodné ventily pri každom radiátore, takže sa nám dal vymeniť bez vypustenia celej stupačky. Ak nemáte spodné ventily,tak to bude nutné.
Chcel som napísať to isté, ale lotarka už to správne napísala. Ak máte vyregulovanú sústavu, MUSÍTE mať vrchný termostatický ventil a spodný tzv. detentor. Bez týchto ventilov si neviem predstaviť, ako sa dá vyregulovať sústava. Nieje potrebné vypúšťať vodu z celého systému. Výmena ohrevného telesa je otázkou krátkeho času. Stačí zatvoriť oba ventily a vypustiť vodu z radiatora. Osadenie nového záleží od zavesenia na stenu a pripasovania trubiek s ventilmi. Kedysi som to robil a zvlášť telesá KORADO. Bol som aj na školení u výrobcu v Českej Třebovej. Všetky potrebné údaje sa dajú zistiť v predajni, kde ich kupujete alebo na stránkach výrobcu, ako tu tiež bolo spomenuté. Tiež by som ti ich mohol poslať, mám doma CD s technickými údajmi radiatorov KORAD od výrobcu USS Košice. Sú takmer identické s radiatormi KORADO. Laik ich nerozozná. Aspoň pred štyrmi rokmi to tak bolo. Ale istejší bude asi ten mail alebo predajňa. Vývoj ide dopredu a technické parametre jednotlivých telies sa mohli zmeniť.
sito
11.11.09,06:05
Troška upresním.

1. Vstup a výstup nosného média, vykurovacej vody musí byť pred fakturačným meračom prepojený. Prečo? Aby voda, ktorá má priviesť do domu teplo a v dome ho nechcú, mohla pretiecť pred fakturačným meračom späť do kotolne.

2. Na spiatočkách stúpačiek je treba ventily s nastaviteľným prietokom. Prečo? Sú to ventily, ktoré zabezpečia dostatočný tlak a prietok všetkými radiátormi na stúpačke.

3. Vrchné ventily na radiátoroch s termostatickými hlavicami. Prečo? Aby si každý vlastník mohol regulovať teplotu miestností podľa svojej potreby a zároveň tým aj efektívny odber tepla od dodávateľa cez fakturačný merač.

4. Keď je spravené vyregulovanie vykurovacieho systému domu, je hriech nenamontovať v dome pomerové meranie potreby tepla na jednotlivých radiátoroch v bytoch, miestnostiach. Prečo? Ak si bývajúci v bytoch osvoja optimálne nastavenie hlavíc, podstatne sa zníži spotreba tepla v dome, bez toho aby v dome, bytoch, miestnostiach nebolo minimálne 20 °C.

5. Rozdeliť teplo do všetkých radiátorov v dome, bytoch, miestnostiach tak, aby bola zabezpečená minimálna teplota 20 °C, Výnimkou môže byť spálňa, teplota 18 °C. Aby sa lepšie spalo, niekomu, ale nemusí, môže mať aj 22 °C. Toto je jednoducho možné pochopiť, bol by to ideálny stav. Dá sa to a aj priebežne kontrolovať. Ale ...!

6. Každý prístroj, pomerový merač, alebo PRVN je namontovaný na každom radiátore na rovnakom kalibrovanom mieste. Takže zaznamenávajú počet jednotiek, dielikov za rovnakých podmienok. No nie na rovnako výkonnom radiátore, preto je nutné korekciou výkonu radiátora prepočítať namerané jednotky. Ďalej, radiátory vykurujú miestnosti s rôznou ochladzovanou plochou, teplo prechádza v dome do vyššie položených bytov cez nižšie položené byty, prípadne iné nepriaznivé vplyvy na miestnosti v bytov. Je možné riešiť korekciou za nevýhodnu polohu miestnosti v dome. Sú aj iné veci, ktoré sa nedajú riešiť korekciou, nesplnilo by to svoj účel, preto sa treba dohodnúť na inom spôsobe ich riešenia.

7. Objektívny spôsob rozdelenia nákladov za teplo? Keďže sa jedná o peniaze, tak pre tie sa dokážu ľudia aj pozabíjať. Každý chce v dome platiť čo najmenej. Ale dom musí dodávateľovi tie náklady, ktoré spôsobila pretečená voda vykurovacím systémom. Teda ak vyjde podľa výsledku pomerového merania v dome zaplatiť menej ako priemer, niekto iný v dome musí uhradiť nad priemer. Ak sú náhodou rozdiely v úhradách značne rozdielne, tak sa spochybňuje výsledok pomerového merania. Prečo? Lebo sa niektorí vlastníci nedržali, nesprávali podľa bodu 4. Rozúčtujme náklady po starom, podľa m2, tak sme platili rovnako. Alebo 50 : 50 % a rozdiely sa zmenšia, a čo teplo, to nás nemusí zaujímať. V máji, keď dostávame ročné vyúčtovanie sa už nekúri, kto si to pamätá, ako kto kúril. Pomerové merače, ešte dva roky po skončení konkrétneho roka.

K tým spodným ventilom. Keď nám išli robiť vyregulovanie zvolal som schôdzu, vysvetlil význam spodných ventilov, ich cenu a odsúhlasenie s FOaU, ich montáž neprešla. Tak som upozornil, že kto má záujem na svoje náklady, môže sa nahlásiť, aby ich správca zabezpečil. Traja sa prihlásili. A dvaja si dohodli namontovanie pri montáži, takže päť. Vyregulovanie funguje a dobre aj bez väčšiny spodných ventilov.

O rok spravili vyregulovanie aj vo vedľajšom dome aj so spodnými ventilmi. Jasné, potom prečo to nemáme aj my. Druhý prípad. Asi po štyroch rokoch si sused u susedky všimol, že má spodné ventily. Zhodou okolnosti sme sa stretli pri schránkach všetci traja. Pýtal sa ma, ako to, že on nemá spodné ventily! Bol ste na schôdzi pred štyrmi rokmi? Nie. Tak čo vás to trápi po štyroch rokoch. Koniec. Susedka dosvedčila, že ta schôdza bola.

Ak náhodou praskne radiátor, odstaví sa vrchný aj spodný ventil voda sa s neho vypustí a radiátor sa vymení. Keď nie je spodný ventil vypustí sa stúpačka a to v tej dobe stálo 250 Sk. Neviem koľko dnes.

Pri montáži vyregulovania nebolo účtované vypustenie systému. Ale, niektorí štrečkovali, nedali si namontovať, potom si vypúšťanie zaplatili. Tri stúpačky, 750 Sk. naviac. Alebo sme to mali zaplatiť my ostatní?

Tiež mi menili radiátor v priebehu roka, pôvodný merač dali na nový radiátor, opísali stav. Pri vyúčtovaní do výmeny boli jednotky prepočítané korekciou 0,625 po výmene korekciou 0,475. Takže žiadna veda. Keď sa chce, tak sa dá.

Kto to robil, robí, vie a má všeliake skúsenosti.

Škoda, že mi nevyšiel ten termín v Trenčíne, nie je nad priamy kontakt a debatu. Snáď inokedy.