P.e.t.e.r.
06.11.09,16:39
Dobrý deň.

Mám otázku.
08.11.2009 mi končia 4 roky odisu auta.
Ako ho možem predať?
Potrebujem vystavit faktúru na predaj, alebo stačí kúpno predajná zmluva!
A keď sa predá treba sumu z predaja zdanit, alebo nie a kam to treba v učtovnictve zapisať.

Za skorú odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem. ;)
Anja111
06.11.09,16:14
Dobrý deň.

Mám otázku.
08.11.2009 mi končia 4 roky odisu auta.
Ako ho možem predať?
Potrebujem vystavit faktúru na predaj, alebo stačí kúpno predajná zmluva!
A keď sa predá treba sumu z predaja zdanit, alebo nie a kam to treba v učtovnictve zapisať.

Za skorú odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem. ;)
Auto môžeš predať cez faktúru ale aj cez kúpnu zmluvu...
Ak predáš auto v roku 2009, tak je to zdaniteľný príjem a nemáš nárok na odpis za rok 2009, ale zostatková cena je výdavok ovplyvňujúci základ dane.
Ak ho predáš v roku 2010, teda už odpísané, tak celý príjem za auto je zdaniteľný príjem.
Príjem za auto zaúčtuješ ako ostatný zdaniteľný príjem...
P.e.t.e.r.
06.11.09,16:23
Tak že teraz musím čakať s predajom do nového roku aj ked odpis mi konci 08.11.2009?
Alebo môžem auto vybrať z majetku firmy do os. vlastníctva a tak ho predat este v tomto roku? Da sa takto? Dik
Anja111
06.11.09,16:33
Tak že teraz musím čakať s predajom do nového roku aj ked odpis mi konci 08.11.2009?
Alebo môžem auto vybrať z majetku firmy do os. vlastníctva a tak ho predat este v tomto roku? Da sa takto? Dik
Môžeš ho predať aj v tomto roku. Nemusíš ho preraďovať do osobného majetku. Auto bolo zaradené v OM firmy a tak musíš príjem za jeho predaj, (do piatich rokov od vyradenia z OM), zdaniť...
babi2
06.11.09,16:35
Tak že teraz musím čakať s predajom do nového roku aj ked odpis mi konci 08.11.2009?
Alebo môžem auto vybrať z majetku firmy do os. vlastníctva a tak ho predat este v tomto roku? Da sa takto? Dik
Ak nebudeš mať auto v majetku k 31.12.2009,tak nemáš nárok na odpis, a aj keď si preradíš auto do osobného vlastníctva aj tak musíš príjem zdaniť
Anja111
06.11.09,16:39
Môžeš ho predať aj v tomto roku. Nemusíš ho preraďovať do osobného majetku. Auto bolo zaradené v OM firmy a tak musíš príjem za jeho predaj, (do piatich rokov od vyradenia z OM), zdaniť...
ZDP
§ 9, odst. 1)
oslobodený príjem
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku;
P.e.t.e.r.
06.11.09,17:03
Môžeš ho predať aj v tomto roku. Nemusíš ho preraďovať do osobného majetku. Auto bolo zaradené v OM firmy a tak musíš príjem za jeho predaj, (do piatich rokov od vyradenia z OM), zdaniť...

Tak môžem či nemôžem vlastne predat to auto v tomto ruku a uplatnit si odpis za tento rok. V prvej odpovedi pišeš že nie a v druhej že áno. Platenie dane - je mi to jasne že musím priznať predaj.
Tweety
06.11.09,17:18
Tak môžem či nemôžem vlastne predat to auto v tomto ruku a uplatnit si odpis za tento rok. V prvej odpovedi pišeš že nie a v druhej že áno. Platenie dane - je mi to jasne že musím priznať predaj.
Predať ho môžeš, ale nebudeš si môcť uplatniť ročný odpis, pretože ho nebudeš mať v majetku k 31.12.09.
P.e.t.e.r.
06.11.09,18:35
Ďakujem vam za pomoc. Tak to vyzerá, že nové auto pod stromčekom nebude!!! Pekný vikend prajem.
babi2
06.11.09,18:51
Ďakujem vam za pomoc. Tak to vyzerá, že nové auto pod stromčekom nebude!!! Pekný vikend prajem.
Prečo nie? Veď ak ho nepredáš v tomto roku tak ho doodpisuješ a odpis je výdavok ovplyvňujúci základ dane.Ak ho predáš tento rok tak výdavok ovplyvňujúci základ dane je jeho zostatková cena čo sa rovná v Tvojom prípade odpisu, nakoľko ho máš 4. rok, takže to máš to isté. Ak chceš tak veľmi kúpiť to nové auto, tak v tom nevidím problém;)