vierkat
30.08.05,16:56
ahojte... poprosila by som vás o radu...

ak má zamestnanec z viacerých rokov nakumulovanú zostatkovú dovolenku, je mozne aby si ju teraz naraz vybral a bude ju dva mesiace cerpat?
dakujem za odpoved...
Pepa
30.08.05,15:01
Ako "z viacerých rokov"?
vierkat
30.08.05,15:04
no od roku 2000 sa tak nakumulovala nevycerpana dovolenka. to bolo tak dohodnute so zamestnavatelom.
Paula
30.08.05,15:08
Zamestnávateľ asi niečo neustrážil. Nevyčerpanú dovolenku si zamestnanec do r.2005 mohol preniesť len z roku 2004. Alebo sa mýlim?
vierkat
30.08.05,15:13
okrem 25 dni v tomto roku ma este 33 dni z ostatnych rokov. to znamena, ze nemôzem vykazat 2 mesiace dovolenky pre tohto zamestnanca?
Paula
30.08.05,15:15
Podľa mňa si môže vyčerpať len nevyčerpané z r.2004...ostatné padlo za vlasť....
vierkat
30.08.05,15:18
cize keby som to uplatnila, tak z toho môze byt problem?
Paula
30.08.05,15:21
Účtuješ JÚ alebo PÚ?....V PÚ sa tvoria rezervy na nevyčerpané dovolenky....to môže byť ďalší problém.
vierkat
30.08.05,15:22
pu - ale u nas je taky bordel, ze velmi pochybujem, ze nieco take bolo v minulych rokoch vytvorene... je to mala firma - co ti budem hovorit... :-)
Denda
30.08.05,15:27
Paula
30.08.05,15:28
Predpokladám, že si ten neporiadok zdedila v tomto roku a nemusí ťa trápiť. Na tvojom mieste by som "povolila" čerpanie len za rok 2004 a 2005. Majiteľ firmy nech si zaplatí daňového poradcu alebo schopného právnika, ktorý mu to patrične vysvetlí (poslednou vetou som sa ťa ani troška nechcela dotknúť :) ).
vierkat
30.08.05,15:30
jasné, ze som to zdedila. ale konatel to povolil tomu zamestnacovi. ak by som to teda spravila tak, ze mu dam ten druhy mesiac cast dovolenku a cast neplatene volno - ako by som mala postupovat, co sa tyka úradov - socialka a zdravotna? staci tam len zaniest odhlasku alebo ako to je...
Denda
30.08.05,15:39
jasné, ze som to zdedila. ale konatel to povolil tomu zamestnacovi. ak by som to teda spravila tak, ze mu dam ten druhy mesiac cast dovolenku a cast neplatene volno - ako by som mala postupovat, co sa tyka úradov - socialka a zdravotna? staci tam len zaniest odhlasku alebo ako to je...Neplateným volnom by som to v tomto prípade neriešila. Zamestnanec za to nemôže, že mu prepadol nárok na dovolenku, aj keď by mal vedieť o svojich nárokoch.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Je predpoklad, že bude zamestnanec u Vás do konca roka?
Paula
30.08.05,15:41
Tak, ako píše Denisa. Neplatené voľno s tým nesúvisí. Zostáva len doriešenie celkového počtu dní za rok 2004 a 2005.
vierkat
30.08.05,15:50
no ved ani to sa presne nevie, ci bude zamestnancom do konca roka... co by ste teda spravili vy?
Paula
30.08.05,15:56
Vierka, moje obľúbené heslo: Zabiť a zakopať! Majiteľa aj zamestnanca. Takto ti ťažko poradíme :) Teda aspoň ja sa vzdávam.
Denda
30.08.05,16:00
Pokus o dohodnutie sa zo zamestnancom o preplatenie už neplatnej dovolenky formou odmeny, s tým že si ju nemôže čerpať ako dovolenku.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Paula
30.08.05,16:12
Formou dohody a odmeny, to by išlo...lenže sa môžme zamotať do problému rovnako, ako keď sme pred časom riešili stravné lístky (ak ich zamestnanec nechce). Po čase niekto múdry povie zamestnancovi, aby sa bránil, aby povedal, že ho nik neupozornil, že si nemôže donekonečna kumulovať dovolenku....Slovo proti slovu a paragrafy sú tak pekne zakrútené, asi vedia prečo.
Denda
30.08.05,16:20
Ešte skúsim hodiť do diskusie par.116 odst.3 Zákonníka práce :confused:.
Jana Motyčková
30.08.05,17:14
Ešte skúsim hodiť do diskusie par.116 odst.3 Zákonníka práce :confused:.Ten bod 3 (za nevyčerpanú dovolenku patrí náhrada v sume priemerného zárobku) má náväznosť na bod 2 (možno ju - náhradu - poskytnúť len ak si dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia prac.pomeru).
vierkat
31.08.05,06:51
a mozem to vyriesit tak, ze bude mat polovicu mesiaca dovolenku a polovicu mesiaca neplatene volno? takto si to predstavuje sef a zamestnanec s tym suhlasi...
KEJKA
31.08.05,16:56
a mozem to vyriesit tak, ze bude mat polovicu mesiaca dovolenku a polovicu mesiaca neplatene volno? takto si to predstavuje sef a zamestnanec s tym suhlasi...
LENžE OFICIáLNE NEPLATENé VOľNO SA MU MôžE VYPOMSTIť, DAVA SA TO DO VýKAZOV SP.
Radšej to riešte tak potichu, že ak ma pohyblivu zložku tak mu date len zakladny plat ale oficiálne bude mať odrobený celý mesiac.
emily
31.08.05,18:14
ja by som to urobila tak, že vyčerpe rok 2004 a 05 a zvyšok mesiaca tichou dohodou akože je v práci a bude doma
STRELEC
31.08.05,22:14
U mňa by, rovnako ako u emily, zamestnanec čerpal dovolenku za rok 2004 do 15 dní (max do počtu dní podľa vytvorenej rezervy) + alikvotný podiel dovolenky z nároku za rok 2005 (keď neviem ako to bude s UPP) + doma s tichým súhlasom zbytok podľa dohody. Tak by zamestnanec nemal dopady z titulu prerušenia poistenia, zamestnávateľ by nemal prip. položku a dohoda zam-zam by sa naplnila (čo napokon tiež by bolo žiadúce). Skrátka niečo ako to o tom vlčkovi a koze :), ale riešení je určite viac.
durisovad
01.09.05,05:27
Aj ja som pocula o takom rieseni v tomto roku s dovolenkou z roku 2003 a vyriesili to tak, ako pise emily- zamestnanci boli doma a vykazovalo sa im, ze su v praci. Ale boli skutocne doma, tym myslim to, ze neboli na Honolulu. To pre pripad, ze by prisla nejaka kontrola. Na stastie ziadna neprisla, zamestnanci si doma porobili co potrebovali a dovolenka bola vycerpana.