Mirka K.
06.11.09,19:27
Chcem poprosit o radu, prislo mi video o zmenach v rodicovskom prispevku na rok 2010,jasne, nemusi byt este schvalene prezidentom, ale ako by ste mi poradili? Na rodicovsky som nastupila v 1/09, priamo z materskej dovolenky, dieta bude mat 2 roky az v 9/2010, cize splnam obidve podmienky, ale ja som si dala ziadost na rodicovsky prispevok, zivnost som vtedy nepozastavila, lebo v 1/09 este uradnicky nevedeli presny vyklad zakona na rok 2009, tak ma zmiatli,pretoze o dieta sa staram ja, nikomu som ho nezverila, ale o pozastaveni zivnosti nevedeli, tak som dostavala prispevok na starostlivost o dieta vo vyske 40 EUR mesacne, rodicovsky v plnej vyske mi zamietli rozhodnutim, zivnost som potom pozastavila, cize otazka, mam si dat v 1/2010 ziadost o zvysenie rodicovskeho prispevku na 256 EUR alebo mna sa to v tomto pripade netyka? dakujem
brčko
06.11.09,18:58
no predpokladám, že za obdobie bez nároku na RP si si požiadala o príspevok na starostlivosť o dieťa (PnSoD), aj ked ten bol len vo výške 25% z RP. A od mesiaca, kedy si mala pozastavenú živnosť aspon 1kalend.den si predpokladám znovu požiadala o RP.

Takže samozrejme ak máš aj nadalej pozastavenú živnosť, tak môžeš poberať RP a ak nerobíš ani na dohodu, tak nie je dôvod, prečo by si nepožiadala UPSVaR, aby ťa posudzovali podla zákona účinného od 1.1.10. Lebo ty do dvoch rokov dieťaťa budeš mať nárok aj na zvýšený RP alebo na žiadny RP, ak budeš zárobkovo činná. Ak budeš zárobkovo činná (napr. na dohodu), tak len na PnSoD. Samozrejme ak bude schválený zákon v znení, ako bol navrhovaný.
kassiopeia
10.01.10,15:54
dobry chcela by som sa informovat ci sa zvysenie rodicovskeho prispevok tyka aj mna.ake su podmienky na rod.prispevok??mam dve deti jedno bude mat 3 v aprili a druhe v maji rok.
Chobot
11.01.10,09:48
dobry chcela by som sa informovat ci sa zvysenie rodicovskeho prispevok tyka aj mna.ake su podmienky na rod.prispevok??mam dve deti jedno bude mat 3 v aprili a druhe v maji rok.

Na zvýšený RP máš nárok do veku 2 rokov dieťaťa - u teba to bude teda smerodajné, kedy dovŕši druhá 2 roky. Zároveň musí byť splnená podmienka, že si mala nárok alebo si poberala príspevok v materstve po narodení druhého dieťaťa.

Vyhľadaj si témy o zvýšenom rodičovskom príspevku, bolo to viackrát popisované.
bkev
14.01.10,22:08
Dobrý večer,chcela by som Vás poprosiť o odpoveď, pretože neviem, či by som takto mohla postupovať. Pracovnú zmluvu mám od 1.3.2008 do 31.5.2010. Predtým som pracovala od 1.12.2007 do 28.2.2008. A ešte predtým som bola nezamestnaná od 1.10.2007 do 30.11.2007. Momentálne som na MD od 2.12.2009, ktorá mi bude trvať 22 týždňov, pretože máme dieťa na osvojenie. Keďže by som rada „minula“ zostávajúce 4 mesiace podpory, ktoré som nevyčerpala, mohla by som to riešiť tak, že by som po MD nastúpila späť do práce (v podstate by som čerpala zostatok a novú dovolenku) do ukončenia PP na dobu určitú, t.j.do 31.5.2010. Potom by som sa od 1.6.2010 prihlásila na úrade práce ako nezamestnaná, vybrala by som si tie zvyšné 4 mesiace podpory (nárok mám na cca 450 eur mesačne) a od 1.10.2010 by som požiadala o rodičovský príspevok? Myslíte, že je to možné takto to urobiť? Mala by som aj v tomto prípade potom nárok na RP 256 eur? Tiež si platím DNP od 31.7.2009 zo 400 eur, má význam si ho platiť aj ďalej? Za Vašu odpoveď veľmi ďakujem!
bkev
20.01.10,17:02
Dobrý večer, prosím Vás, mohol by mi niekto odpovedať? Ďakujem!