Milada K
06.11.09,18:43
Prosím o radu. Je vychovávateľka v ŠKD kvalifikovaná na vyučovanie výchov na 1. stupni ZŠ? Ďakujem
Lelinka59
06.11.09,21:20
Určite nie. Iba si dopĺňa úväzok, ale nie ako kvalifikovaná, samozrejme s prepočtom hodín vyučovacích na výchovné. Učiteľ musí mať predsa vysokú školu s aprobáciou na I. stupeň.
Sabadka
07.11.09,16:42
Určite nie. Iba si dopĺňa úväzok, ale nie ako kvalifikovaná, samozrejme s prepočtom hodín vyučovacích na výchovné. Učiteľ musí mať predsa vysokú školu s aprobáciou na I. stupeň.

Aj úväzok si môže dopĺňať ako učiteľka len v tom prípade ak má ukončené VŠ vzdelanie II. stupňa. viď 437/2009 aké sú kvalifikačné predpoklady pre učiteľa.
Milada K
07.11.09,18:46
Ďakujem.
Janka 52
23.04.10,11:18
Aj úväzok si môže dopĺňať ako učiteľka len v tom prípade ak má ukončené VŠ vzdelanie II. stupňa. viď 437/2009 aké sú kvalifikačné predpoklady pre učiteľa.

Sabadka, na základe čoho myslíš, že vychovávateľka musí mať VŠ vzdelanie II. stupňa, ak si bude dopĺňať úväzok ako učiteľka? Veď § 5 ods. 1 zákona 422/2009 - Nariadenie vlády, ktorým sa ustanovuje rozsah priamej vyučovacej...... o tom nehovorí. A čo sa spýtaš na ktorej ZŠ, vždy vychovy učili vychovávateľky aj so stredoškolským vzdelaním, a samozrejme boli platené ako vychovávateľky - nie ako učiteľky.
Sabadka
24.04.10,16:00
Sabadka, na základe čoho myslíš, že vychovávateľka musí mať VŠ vzdelanie II. stupňa, ak si bude dopĺňať úväzok ako učiteľka? Veď § 5 ods. 1 zákona 422/2009 - Nariadenie vlády, ktorým sa ustanovuje rozsah priamej vyučovacej...... o tom nehovorí. A čo sa spýtaš na ktorej ZŠ, vždy vychovy učili vychovávateľky aj so stredoškolským vzdelaním, a samozrejme boli platené ako vychovávateľky - nie ako učiteľky.

Ano 422-ka dovoľuje dopĺňať vychovávateľovi úväzok učením, ale ale v prípade ak ako učiteľ spĺňa kvalifikačné predpoklady podľa 437/2009. Teda vychovávateľka s USO si nemôže dopĺňať úväzok vyučovaním. 422-ku musíš vnímať v nadväznosti na 437/2009 a 317/2009 a obidva citované zákony majú stanové, že učiť môže len pedagogický zamestnanec s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa.Ak vychovávateľke s USO zamestnávateľ nevie naplniť jeden celý úväzok v školskom klube detí, nezostáva mu nič iné, len jej skrátiť uväzok. Ak vychovávateľka má VŠ vzdelanie II. stupňa v pohode si môže dopĺňať úväzok učením, ináč nie. Ak sa na to dobre pozrieš už ani 41/1996 nedovoľovala dopĺňať úväzok vychovávateľke s USO vyučovaním výchov,hoci to v praxi bolo zaužívané na väčšine škôl.
Janka 52
26.04.10,05:20
Ďakujem, viem, že Tvoja odpoveď je v súlade s 437/2009 aj 317/2009, ale na žiadnom školení - čo napr. organizovala aj Ing. Belešová, som sa nestretla s tým, že by bola prízvukovala, že keď si dopĺňa vychovávateľka úväzok ako učiteľka ZŠ, musí spĺňať vzdelanie - VŠ II. stupňa, vždy sa hvorilo iba všeobecne - vychovávateľka a pomer 2:3 /vyučovanie - výchova/. Ja som sa už dávnom nad tým pozastavovala, aj nad tým, že prečo dopĺňaním úväzku sa myslia "výchovy", a tak som si to spojila s tým, že na pedag. školách sa venujú výchovám a preto môžu aj učiť - ale len výchovy. Ak si sa stretla s nejakým usmernením, kde by bolo napísané, že dopĺňať úväzok môže len vychovávateľka s VŠ II. stupňa, prosím, rada by som sa s ním oboznámila.
Sabadka
26.04.10,09:14
Ďakujem, viem, že Tvoja odpoveď je v súlade s 437/2009 aj 317/2009, ale na žiadnom školení - čo napr. organizovala aj Ing. Belešová, som sa nestretla s tým, že by bola prízvukovala, že keď si dopĺňa vychovávateľka úväzok ako učiteľka ZŠ, musí spĺňať vzdelanie - VŠ II. stupňa, vždy sa hvorilo iba všeobecne - vychovávateľka a pomer 2:3 /vyučovanie - výchova/. Ja som sa už dávnom nad tým pozastavovala, aj nad tým, že prečo dopĺňaním úväzku sa myslia "výchovy", a tak som si to spojila s tým, že na pedag. školách sa venujú výchovám a preto môžu aj učiť - ale len výchovy. Ak si sa stretla s nejakým usmernením, kde by bolo napísané, že dopĺňať úväzok môže len vychovávateľka s VŠ II. stupňa, prosím, rada by som sa s ním oboznámila.

To čo som ti písala, to bola odpoveď na náš dotaz pre metodičku, či môže vychovávateľka si dopĺňať úväzok učením výchov, presne tú isdtú odpoved sme dostali čo som ti napísala. Áno ak spĺňa kvalifikačné predpoklady pre učiteľa podľa vyhlášky 41/1996 ( to bolo ešte v tom období), takže u nás si 4 rok vychovávateľky nedoplňajú úväzok vyučovaním výchov ale ako aistenti učiteľa.
Janka 52
26.04.10,10:09
Ďakujem.
Ja som medzi tým obvolala aj susedný okres - tam tiež hovoria tak ako u nás - že vychovávateľka si môže dopĺňať úväzok vyvučovaním, aj keď má len SOŠ. Vraj o tom hovorila aj Belešová , keď sa jej opytovali, ako má byť platená - a vraj odpovedala, že má mať taký plat ako v zaradení vychovávateľka - lebo že ona nie je učiteľka, ale len si dopĺňa úväzok vychovávateľky. O žiadnej kvalifikácii nebola reč. Tak neviem.
Ešte raz ďakujem za zhovievavosť.
P.S. rada by som v budúcnosti niečo konzutovala aj osobne - možno by to aj šlo, lebo "medzi LC a VK" - tak to sme susedky.
Janka 52
26.04.10,10:23
A čo ostatní? Aký máte názor Vy?
Sabadka
26.04.10,10:38
Ďakujem.
Ja som medzi tým obvolala aj susedný okres - tam tiež hovoria tak ako u nás - že vychovávateľka si môže dopĺňať úväzok vyvučovaním, aj keď má len SOŠ. Vraj o tom hovorila aj Belešová , keď sa jej opytovali, ako má byť platená - a vraj odpovedala, že má mať taký plat ako v zaradení vychovávateľka - lebo že ona nie je učiteľka, ale len si dopĺňa úväzok vychovávateľky. O žiadnej kvalifikácii nebola reč. Tak neviem.
Ešte raz ďakujem za zhovievavosť.
P.S. rada by som v budúcnosti niečo konzutovala aj osobne - možno by to aj šlo, lebo "medzi LC a VK" - tak to sme susedky.

V pohode, daj vedieť kedy a dáme si ministretko :)
susann2
26.04.10,11:09
Na jednej strane zákon umožňuje vychováteľom si dopĺňať úväzok vyučovaním, na druhej strane sú stanovené kritéria pre vyučovanie a to nespĺňa vychovávateľ so SŠ, Bc. ani Mgr. vzdelaním. V prípade dopĺňania si úväzku vyučovaním, ide o neodborné vyučovanie a už záleží len na riaditeľovi, či to pripustí, alebo nie. Zatiaľ, aspoň v našom kraji takéto vyučovanie, kontroly z KŠÚ tolerujú. U nás ale vychovávateľky nevyučujú, riaditeľ sa snaží o zaistenie maximálnej odbornosti vyučovania.
Janka 52
26.04.10,11:36
Ďakujem za ďalší názor.
Prosím, ako je to ešte inde? Dopĺňajú si úväzok vychovávateľky vyučovaním keď majú len stredoškolské vzdelanie?
pe.pe
26.04.10,14:45
Na jednej strane zákon umožňuje vychováteľom si dopĺňať úväzok vyučovaním, na druhej strane sú stanovené kritéria pre vyučovanie a to nespĺňa vychovávateľ so SŠ, Bc. ani Mgr. vzdelaním. V prípade dopĺňania si úväzku vyučovaním, ide o neodborné vyučovanie a už záleží len na riaditeľovi, či to pripustí, alebo nie. Zatiaľ, aspoň v našom kraji takéto vyučovanie, kontroly z KŠÚ tolerujú. U nás ale vychovávateľky nevyučujú, riaditeľ sa snaží o zaistenie maximálnej odbornosti vyučovania.

No ja teda neviem, ale v 437 sa hovorí, že kvalifikačný predpoklad pre vychovávateľa spĺňa aj VŠ 2. stupňa podľa ods. III - a ten určuje kvalifikačné predpoklady pre učiteľstvo na 1. stupni. Takže predsa je len možné byť kvalifikovaným vychovávateľom a odborne vyučovať na 1. stupni.

Ešte trošku zamudrujem, v podstate sa zdá, že ide o konflikt dvoch vyhlášok. Jedna hovorí že vychovávateľ si môže dopĺňať úväzok učením. Z toho vyplýva, že každý vychovávateľ, bez ohľadu na kvalifikačný predpoklad. Ďalšia vyhláška hovorí o kvalifikačných predpokladoch pre vychovávateľa a aj pre učiteľa 1. stupňa. Z tej ale vyplýva, že takto sa môže postupovať len u toho, kto má VŠ 2. stupňa. V právnej praxi sa pri takomto rozpore 2 rovnocenných právnych noriem uplatňuje pravidlo, že konkrétny predpis deroguje všeobecný predpis, čiže sa "uprednostňuje". Konkrétnejší predpis je v tomto prípade 437. Tak si myslím. No som sa posnažil :)
Sabadka
26.04.10,15:13
No ja teda neviem, ale v 437 sa hovorí, že kvalifikačný predpoklad pre vychovávateľa spĺňa aj VŠ 2. stupňa podľa ods. III - a ten určuje kvalifikačné predpoklady pre učiteľstvo na 1. stupni. Takže predsa je len možné byť kvalifikovaným vychovávateľom a odborne vyučovať na 1. stupni.

Ešte trošku zamudrujem, v podstate sa zdá, že ide o konflikt dvoch vyhlášok. Jedna hovorí že vychovávateľ si môže dopĺňať úväzok učením. Z toho vyplýva, že každý vychovávateľ, bez ohľadu na kvalifikačný predpoklad. Ďalšia vyhláška hovorí o kvalifikačných predpokladoch pre vychovávateľa a aj pre učiteľa 1. stupňa. Z tej ale vyplýva, že takto sa môže postupovať len u toho, kto má VŠ 2. stupňa. V právnej praxi sa pri takomto rozpore 2 rovnocenných právnych noriem uplatňuje pravidlo, že konkrétny predpis deroguje všeobecný predpis, čiže sa "uprednostňuje". Konkrétnejší predpis je v tomto prípade 437. Tak si myslím. No som sa posnažil :)

Sna sa vždy cení Peťko a musím ťa pochváliť, vysvetlil si to fundovane:D. Presne takýto výklad sme dostali aj my, takže naozaj je to tak, že vychovávateľ s VŠ vzdelaním II. stupňa si môže doplňať úväzok učením a vychovávateľ s USO žiaľ bohu nie. Ono naozaj je tá 422-ka ako nedokončená simfónia, jednoducho to buď nedomysleli naši zákonodarcovia do konca, alebo automaticky predpokladali, že si to my bežný smrteľníci domyslíme. Ono 317/2009 je zákon a nie vyhláška. Zákon definuje kvalifikačný predpoklad pre učiteľa - II.stupeň VŠ, bez tohoto vzdelania nie je spôsobilý na výkon danej činnosti, zákon stojí nad vyhláškou, tak predpokladali, že si to každý vysvetlí týmto spôsobom.
pe.pe
26.04.10,15:18
Sna sa vždy cení Peťko a musím ťa pochváliť, vysvetlil si to fundovane:D. Presne takýto výklad sme dostali aj my, takže naozaj je to tak, že vychovávateľ s VŠ vzdelaním II. stupňa si môže doplňať úväzok učením a vychovávateľ s USO žiaľ bohu nie. Ono naozaj je tá 422-ka ako nedokončená simfónia, jednoducho to buď nedomysleli naši zákonodarcovia do konca, alebo automaticky predpokladali, že si to my bežný smrteľníci domyslíme. Ono 317/2009 je zákon a nie vyhláška. Zákon definuje kvalifikačný predpoklad pre učiteľa - II.stupeň VŠ, bez tohoto vzdelania nie je spôsobilý na výkon danej činnosti, zákon stojí nad vyhláškou, tak predpokladali, že si to každý vysvetlí týmto spôsobom.

Ďakujem Sabadka :rolleyes: tak tak...ďalšia múdrosť hovorí, že vyšší zákon deroguje nižší zákon. Ale tieto múdrosti pochádzajú ešte z rímskeho práva, takže s takýmito problémami sa bojuje už stáročia. Alebo z druhej strany, už Rimania vedeli, že môže nastať takýto stav a preto to takto elegante ošetrili :D
Sabadka
26.04.10,15:25
Ďakujem Sabadka :rolleyes: tak tak...ďalšia múdrosť hovorí, že vyšší zákon deroguje nižší zákon. Ale tieto múdrosti pochádzajú ešte z rímskeho práva, takže s takýmito problémami sa bojuje už stáročia. Alebo z druhej strany, už Rimania vedeli, že môže nastať takýto stav a preto to takto elegante ošetrili :D

mimotemy Peťko ja si myslím že od doby Rimanov sa v našom zákonodarstve toho až tak veľa nezmenilo, ak keď tak to je naozaj nepatrný detail:D:D:D
susann2
27.04.10,04:33
No ja teda neviem, ale v 437 sa hovorí, že kvalifikačný predpoklad pre vychovávateľa spĺňa aj VŠ 2. stupňa podľa ods. III - a ten určuje kvalifikačné predpoklady pre učiteľstvo na 1. stupni. Takže predsa je len možné byť kvalifikovaným vychovávateľom a odborne vyučovať na 1. stupni.

Ešte trošku zamudrujem, v podstate sa zdá, že ide o konflikt dvoch vyhlášok. Jedna hovorí že vychovávateľ si môže dopĺňať úväzok učením. Z toho vyplýva, že každý vychovávateľ, bez ohľadu na kvalifikačný predpoklad. Ďalšia vyhláška hovorí o kvalifikačných predpokladoch pre vychovávateľa a aj pre učiteľa 1. stupňa. Z tej ale vyplýva, že takto sa môže postupovať len u toho, kto má VŠ 2. stupňa. V právnej praxi sa pri takomto rozpore 2 rovnocenných právnych noriem uplatňuje pravidlo, že konkrétny predpis deroguje všeobecný predpis, čiže sa "uprednostňuje". Konkrétnejší predpis je v tomto prípade 437. Tak si myslím. No som sa posnažil :)
Oceňujem ako si sa posnažil. Keď som písala ten príspevok, tak som vôbec nemyslela na to, že vychovávateľky s VŠ vzdelaním II. stupňa, by si mohli dopĺňať úväzok vyučovaním na 1. stupni, aspoň nie u nás, niet kedy ani čo. Paragrafy sú vraj preto také klukaté, aby si ich každý mohol otočiť na tú stranu, akú potrebuje. V tomto prípade si myslím, že sa v praxi tak naozaj aj deje a každý si to dokáže aj odôvodniť.
Janka 52
27.04.10,04:42
Áno, všetko je pekné, čo píšete, ale vždy končíte pri tom, že učiteľom môže byť len ten, kto má VŠ II. stupňa - ale my predsa hovoríme nie o učiteľoch ale o vychovávateľoch, ktorí si môžu doplniť úväzok - a to tak, ako im to umožňuje §5 Nar. vl. 422/2009 o rozsahu priamej ..........čiže priamou vyučovacou činnosťou v škole. Ale tým sa ešte nestanú učiteľmi, sú vždy vychovávatelia. A možno tu je ten pes zakopaný, že možno obísť aj kvalif. predpoklady, aj keď učí tie výchovy, je stále o vychovávateľom - aj podľa pracovnej náplne.
Pekne sa v tom dá kľučkovať, však?
Ale ozaj ešte nikto k tejto téme nedostal priamu odpoveď - myslím písomnú od MŠ - Ing. Belešovej?
Sabadka
27.04.10,06:40
Áno, všetko je pekné, čo píšete, ale vždy končíte pri tom, že učiteľom môže byť len ten, kto má VŠ II. stupňa - ale my predsa hovoríme nie o učiteľoch ale o vychovávateľoch, ktorí si môžu doplniť úväzok - a to tak, ako im to umožňuje §5 Nar. vl. 422/2009 o rozsahu priamej ..........čiže priamou vyučovacou činnosťou v škole. Ale tým sa ešte nestanú učiteľmi, sú vždy vychovávatelia. A možno tu je ten pes zakopaný, že možno obísť aj kvalif. predpoklady, aj keď učí tie výchovy, je stále o vychovávateľom - aj podľa pracovnej náplne.
Pekne sa v tom dá kľučkovať, však?
Ale ozaj ešte nikto k tejto téme nedostal priamu odpoveď - myslím písomnú od MŠ - Ing. Belešovej?

Ano, lenže je to začarovaný kruh, preto sa vždy vraciame k tomu istému záveru.

Vychovávateľovi nie je možné splniť základný úväzok priamou výchovnou činnosťou v školskom klube detí - je možné mu ho doplniť priamou výchovnou činnosťou v škole, teda učením, bude teda vykonávať činnosť učiteľa (aj keď mu plat pôjde ako vychovávateľovi) Na výkon činnosti učiteľa je v potrebná určitá kvalifikácia, ktorá je daná zákonom 317/2009 § 7 ods. 2 a následne vyhláškou 437/2009.

A sme zase na začiatku. Teda buď ignorovať zákon 317/2009 a vyhlášku 437/2009 a tváriť sa, že existuje len Nariadenie vlády 422/2009, alebo zamestnať vychovávateľa len na kratší úväzok, alebo ho nechať doplňať si úväzok výkonom pedagogickej práce na ktorú má kvalifikáciu.

Skús dať písomný dotaz na Ing. Belešovú uvidíme čo ti odpovie.
Kontakt: Ing. Belešová - jarmila.belesova@minedu.sk - tel: 02/59374452
Janka 52
27.04.10,07:16
Hurá - a mám to priamo z Min. školstva - teraz som dohovorila s Mgr. Zdenkom Krajčírom /vysvetľoval spolu s Ing. Belešovou 317/2009/ a povedal:

Dopĺňať úväzok si môže hociktorá vychovávateľka bez ohľadu na stupeň jej vzdelania vyučov. činnosťou v škole. Spomenul, že prevažne učia výchovy.

Na moju priamu otázku odpovedal: áno, stačí len stredoškolské vzdelanie.
Ďalej povedal, že tým sa nestáva učiteľkou a tiež naopak - z učiteľky, pokiaľ si dopĺňa úväzok výchov. činnosťou sa nestáva vychovávateľka.
Teda záver: Stačí stredná škola, nemusí byť VŠ II. stupňa, lebo pre vychovávateľku je požadovaným vzdelaním aj ÚSO.
Sabadka
27.04.10,07:21
Hurá - a mám to priamo z Min. školstva - teraz som dohovorila s Mgr. Zdenkom Krajčírom /vysvetľoval spolu s Ing. Belešovou 317/2009/ a povedal:

Dopĺňať úväzok si môže hociktorá vychovávateľka bez ohľadu na stupeň jej vzdelania vyučov. činnosťou v škole. Spomenul, že prevažne učia výchovy.

Na moju priamu otázku odpovedal: áno, stačí len stredoškolské vzdelanie.
Ďalej povedal, že tým sa nestáva učiteľkou a tiež naopak - z učiteľky, pokiaľ si dopĺňa úväzok výchov. činnosťou sa nestáva vychovávateľka.
Teda záver: Stačí stredná škola, nemusí byť VŠ II. stupňa, lebo pre vychovávateľku je požadovaným vzdelaním aj ÚSO.

No vidíš, už len aby ti to dali aj písomne, pretože hovorené slovo je vždy len hovorené slovo, a kdyby neco tak je to nedokázateľné. :)
Janka 52
27.04.10,07:47
Som spokojná aj s telef. odpoveďou, lebo táto ma utvrdila v tom, ako som si to vysvetľovala ja - že riešime "vychovávateľku" a nie učiteľku. Teda nič neporušujeme, lebo "vychovávateľka" si len dopĺňa úväzok v súlade s Nar. vlády 422/2009. A v tomto prípade je jedno, či má ÚSO, VŠ I. alebo II. stupňa, je zaradená do kariérového stupňa, v plat. triede podľa dosahnutého stupňa vzdelania, v prac. triede podľa toho, či ide o klasicú ZŠ alebo špec. školstvo.
Sabadka
27.04.10,09:39
Som spokojná aj s telef. odpoveďou, lebo táto ma utvrdila v tom, ako som si to vysvetľovala ja - že riešime "vychovávateľku" a nie učiteľku. Teda nič neporušujeme, lebo "vychovávateľka" si len dopĺňa úväzok v súlade s Nar. vlády 422/2009. A v tomto prípade je jedno, či má ÚSO, VŠ I. alebo II. stupňa, je zaradená do kariérového stupňa, v plat. triede podľa dosahnutého stupňa vzdelania, v prac. triede podľa toho, či ide o klasicú ZŠ alebo špec. školstvo.

V pohode, tvoj pocit ti nikto neberie, len ti píšem z vlastnej skúsenosti, pretože túto tému sme riešili s naším zriaďovateľom a následne s MŠ SR (personálne obsadenie na MŠ to isté čo dnes) asi 3 roky dozadu, dostali sme tiež len "ústnu! odpoveď, teda písomne nič a tá odpoveď bol úplný opak toho čo tebe povedali dnes. Takže ja považujem za zbernú mincu len to čo je na papieri a s podpisom toho čo to povedal.

" Ak boh dá aj motyka vystrelí, ale istota je guľomet" :)
555555
28.05.11,08:12
Prosím o radu. Je vychovávateľka v ŠKD kvalifikovaná na vyučovanie výchov na 1. stupni ZŠ? Ďakujem

269
N A R I A D E N I E V L Á D Y
Slovenskej republiky
z 9. júla 2003,
ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 162/2002 Z. z.
o rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti pedagogických zamestnancov

12. V § 4 odseky 1 a 2 znejú:

„(1) Ak vychovávateľ školského klubu detí, ktorý je
súčasťou základnej školy alebo špeciálnej základnej
školy, si nenaplní základný úväzok výchovnej činnosti
v školskom klube detí, doplní sa vyučovacou činnosťou
Čiastka 133 Zbierka zákonov č. 269/2003 Strana 1599
v škole. Dve hodiny vyučovacej činnosti v škole sa počítajú
ako tri hodiny výchovnej činnosti v školskom klube



437
V Y H L Á Š K A
Ministerstva školstva Slovenskej republiky
z 20. októbra 2009,
ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky
pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov

Časť XIII. Vychovávateľ
Kvalifikačné predpoklady

D. Úplné stredné odborné vzdelanie
1. v odbore vzdelávania učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo alebo vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť,
alebo vychovávateľstvo v kombinácii s iným odborom vzdelávania
2. v študijnom odbore vychovávateľstvo
3. v študijnom odbore pedagogická škola
4. v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy a doplnková maturitná skúška v študijnom odbore vychovávateľstvo
5. v študijnom odbore učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo
6. záverečná skúška v študijnom kurze pre vychovávateľov
7. záverečná skúška v študijnom kurze pre vychovávateľky v mimoškolských výchovných zariadeniach
8. záverečná skúška na bývalej vyššej sociálnej a sociálno-právnej škole
9. úplné stredné vzdelanie a špecializačné kvalifikačné štúdium pre vychovávateľov školských zariadení absolvované
v metodicko-pedagogickom centre skončené do 31. augusta 2010
10. úplné stredné vzdelanie a doplňujúce pedagogické štúdium
11. absolvovanie bývalej pedagogickej školy pre učiteľov národných škôl do roku 1961
12. úplné stredné vzdelanie a dvojročné pomaturitné kvalifikačné štúdium na strednej pedagogickej škole
13. len pre oblasť umenia v centre voľného času úplné stredné odborné vzdelanie alebo úplné stredné vzdelanie so zameraním
na kultúrno-výchovnú prácu a doplňujúce pedagogické štúdium
14. len pre oblasť telesnej výchovy, športu a turistiky v centre voľného času úplné stredné vzdelanie v oblasti telesnej
výchovy a doplňujúce pedagogické štúdium
avez
28.05.11,09:20
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte by ma zaujímalo, či by som bola kvalifikovaná na vyučovanie výchov aj na II. stupni v prípade, že by zrušili oddelenie v ŠKD /hrozí/ a riaditeľ by mi ponúkol úväzok ako učiteľke.
555555
28.05.11,10:55
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte by ma zaujímalo, či by som bola kvalifikovaná na vyučovanie výchov aj na II. stupni v prípade, že by zrušili oddelenie v ŠKD /hrozí/ a riaditeľ by mi ponúkol úväzok ako učiteľke.
Na 2.stupeň by si kvalifikovaná nebola.Môžeš si len dopĺňať úväzok vychovávateľky.Aspoň tak tomu rozumiem ja:)a keďže si nekvalifikovaná,tak by ťa nemohol ani prijať ako učiteľku.
avez
28.05.11,12:40
Ďakujem.
Sabadka
30.05.11,06:42
Na 2.stupeň by si kvalifikovaná nebola.Môžeš si len dopĺňať úväzok vychovávateľky.Aspoň tak tomu rozumiem ja:)a keďže si nekvalifikovaná,tak by ťa nemohol ani prijať ako učiteľku.

Ako učiteľka by nebola kvalifikovaná ani na I. stupeň. Ako vychovávateľka si len doplňa úväzok, ale je zaradená, vedená a aj platená ako vychovávateľka.
Na to aby mohla učiť či už na I. alebo na II. stupni musí mať v prvom rade ukončené VŠ vzdelanie II. stupňa.