MartinaMartinka
06.11.09,20:45
AHOJTE, CHCELA BY SOM SA SPYTAT KEDY SA TICHEMU SPOLOCNIKOVI VYPLACA PODIEL NA ZISKU? JE TO IBA RAZ ROCNE ALEBO SA TO DA UPRAVIT ABY MOHOL BYT TENTO PODIEL VYPLACANY AJ KAZDY MESIAC??? DAKUJEM ZA RADY :)
Stanislav 1975
06.11.09,20:51
AHOJTE, CHCELA BY SOM SA SPYTAT KEDY SA TICHEMU SPOLOCNIKOVI VYPLACA PODIEL NA ZISKU? JE TO IBA RAZ ROCNE ALEBO SA TO DA UPRAVIT ABY MOHOL BYT TENTO PODIEL VYPLACANY AJ KAZDY MESIAC??? DAKUJEM ZA RADY :)

to je všetko podľa dohody,podľa zmluvy- teoreticky aj každý týždeň,ked sa tak dohodnú...:)
Zoltán Kovács
06.11.09,21:00
Vyplácanie podielu na zisku mesačne by som považoval za zálohu na podiel. Nakoľko v priebehu roka nevieš aký bude celkový, ročný zisk po zdanení.
A vyplácanie "zálohy" na podiel zo zisku je zakázané podľa Obchodného zákonníka:

§ 123
(1) Spoločníci majú nárok na podiel zo zisku v pomere zodpovedajúcom ich splateným vkladom, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.
(2) Spoločnosť môže vyplácať podiely na zisku len pri splnení podmienok podľa § 179 ods. 3 a 4. Spoločnosť nesmie vyplácať najmä úroky z vkladov do spoločnosti a preddavky na podiely na zisku.
(3) Po dobu trvania spoločnosti nemôžu spoločníci žiadať vrátenie vkladu. Za vrátenie vkladu sa nepovažujú platby spoločníkom poskytnuté pri znížení základného imania.
(4) Podiel na zisku vyplatený v rozpore s týmito ustanoveniami sú spoločníci povinní spoločnosti vrátiť. Za toto vrátenie ručia spoločne a nerozdielne konatelia, ktorí vyslovili súhlas s touto výplatou.
MartinaMartinka
06.11.09,21:22
mam este otazocku... a percento z predaja nie je tiez mozne vyplacat mesacne??? alebo ake vyhody moze mat tichy spolocnik mesacne???? keby islo napr. o predajnu - obchod
Eulalia
07.11.09,05:17
Zoli, je mi ľúto, trochu Ťa musím opraviť.;) Ale len trochu.;)

Pre postavenie tichého spoločníka platia ustanovenia §§ 673-681 obch. zákonníka. Je to trochu odlišné ako riadny spoločník. Ale v zásade, čo sa týka vyplácania zisku, podľa § 676 sa za rozhodujúcu, pre výpočet podielu tichého spoločníka považuje ročná závierka.
Je potrebné spraviť skutočne kvalitnú zmluvu o tichom spoločenstve. Teoreticky si viem predstaviť, že by sa záloha na podiel zo zisku vyplácala tichému spoločníkovi aj mesačne. Ale čo v prípade, ak prvý polrok bude ziskový a celkový ročný výsledok bude strata? Tichý spoločník totiž nie je povinný vrátiť už vyplatený podiel na zisku. Teda chce to poriadne právne ošetriť.