engi72
07.11.09,02:58
Dobrý večer, mám taký problém. Pred 17 rokmi, sme s manželom dostavali jeho rod. dom, nakoľko nebol dokončený. Jeho otec zomrel, a tak boli vlastníci domu 1/2 matka, v druhej polovici zdedlili po otcovi 1/4 matka, 1/4 dcéra, 1/4 druhá dcéra, a1/4 môj manžel. V tej dobe r.1988 bol dom ohodnotený znalcom na 180000 sk, nedostavaný. časom sme si dom dokončili s manželom, teba sme ho zhodnotili, a bývali sme tam so svokrou. Nepodarilo sa nám papierovo dotiahnuť do konca okolo stavby, nakoľko môj manžel zomrel r.1998.
Zo zákona sme ja a naše dve deti/ 5 6 ročný/ zdedili jeho 1/4 domu, čo mal po otcovi. V tom čase už mal dom hodnotu okolo 900000 sk , podľa znalca, bol zhodnotený z našich peňazí:mad: !
Po čase ma svokra a švagrine vyšvali z domu a ja som sa vrátila k rodičom. Teraz po takmer 11 rokoch som náhodov zistila na katastri, že pred asi 6 rokmi, darovala svokra svoje podiely na dome švagrinám, tak aby náhodou moje deti nič nedostali po nej / ešte stále sú maloleté/. Otázka:
1/ mala právo vynechať takto maloleté vnúčatá?
2/ môžme v prípade jej smrti napadnúť darovaciu listinu, v prípade , že by nebol žiadny iný majetok na dedenie po nej.
Ako ochrániť aspoň nejaký majetok pre deti, ved v tom dome ležia všetky spoločné peniaze mňa a ich otca/ stavba/. Dakujem za všetky vaše rady
hanelie
07.11.09,07:34
nie, nemala právo disponovať s dedičským podielom vášho manžela - / následne dedičským podielom, ktorý patril po smrti manžela vám a vaším deťom/
nárok si môžete uplatniť súdnou cestou -
Xanti
07.11.09,07:44
Otázka:
1/ mala právo vynechať takto maloleté vnúčatá?
2/ môžme v prípade jej smrti napadnúť darovaciu listinu, v prípade , že by nebol žiadny iný majetok na dedenie po nej.
Ako ochrániť aspoň nejaký majetok pre deti, ved v tom dome ležia všetky spoločné peniaze mňa a ich otca/ stavba/. Dakujem za všetky vaše radyOdpoved :
1. má so svojim majetkom právo zaobchádzať ako sa jej zamanie,
bohužial pre teba ste nemali majetkovo doriešený dom a vlastnícke vzťahy. Trebalo konať pred rokmi, ked ťa vyštvali z domu, dokladovať zhodnotenie majetku a žiadať náhradu ( neviem či sa to dá teraz, či sa to právo nepremlčalo - hádam poradia právnici )
2. nepomôže Ti napadnúť darovaciu listinu, ak zomrie ako nemajetná tak tvoje deti po nej nedostanú nič. žiaden zákon nezakazuje manipuláciu s vlastným majetkom.

Treba ísť za právnikom, ak máš doklady že si investovala do domu svoje peniaze a peniaze tvojho manžela a domáhať sa ich vyplatenia. Len hovorím neviem či nie je náhodou už neskoro.
Xanti
07.11.09,07:46
nie, nemala právo disponovať s dedičským podielom vášho manžela - / následne dedičským podielom, ktorý patril po smrti manžela vám a vaším deťom/
nárok si môžete uplatniť súdnou cestou -
Nedisponovala s dedičským podielom jej manžela, len svokra svoju polovicu prepísala na svoje žijúce deti. Práva detí a zadávateľky teda na 1/8 z hodnoty celého majetku tým neboli dotknuté. Stále sú ich vlastníkmi.
engi72
07.11.09,18:17
Dik za rady práve toho som sa obávala, či budú moje deti ukrátené, ale už stým asi nič nespravím, stále si tak hovorím, že božie mlyny melú....
Investovanie sa veľmi ťažko dokáže, ved nakoniec viete ako sa kedysi stavalo, pomáhal, kto vedel. kamoši, rodina, aj materiál bol nakupovaný kdetade spod ruky, niečo na papier a pod. .. takže ťažko