peto222
30.08.05,18:02
Dobry den,

potreboval by som radu.Momentalne som zamestnany na TPP j jednej firme.Platia za mna vsetky odvody.Chcem si otvorit zivnost, budem musiet platit odvody este raz??Ktore vsetky urady musim obehat a ponahlasovat sa???

Za skoru odpoved dakujem
sklenkova
30.08.05,17:41
Od vydania ŽL do 30 dní na daňový úrad,do 8 dní do ZP.Odvody budeš platiť až podľa daň. priznania,predpokladám, že ostaneš naďalej zamestnaný.Do SP až po podaní daň.priznania.
peto222
30.08.05,17:59
cize v buducnosti budem platit odvody 2x???Ved je to blbost,nie??
bepo
30.08.05,18:27
Nie je to blbosť.Daň tiež platíš dvakrát.
peto222
30.08.05,18:50
no, nejako sa mi to nezda...
durisovad
30.08.05,19:50
no, nejako sa mi to nezda...Ak sa ti to nezda, tak si zivnost neotvaraj a pracu, ktoru chces vykonavat na zivnost, vykonavaj u terajsieho zamestnavatela a dohodni sa, ze ked podas vyssi vykon, budes mat aj vyssiu mzdu.
KEJKA
30.08.05,20:00
odvody sa platia síce dvakrát ale do maximálneho vymeriavacieho základu a tem je jeden. Takže ak u zamestávateľa zarobíš cca 43 tis. Sk, tak potom za SZCO už Ti vyjde nula - len príklad. Treba potom požiadať v SP o súbeh. a zdravotné je podobne - platia sa preddavky a potom bude vyúčtovanie
nadica
31.08.05,06:04
ja to mám tak ako Ty. Na zdravotnú musíš nahlásiť, že Tvoj preddavok bude napr. 0 Sk. Neviem presne ako to bude s ročným zúčtovaním zdravotného poistenia.. Neplatíš 1. rok určite nič na sociálnu poisťovňu. Po 1. daňovom priznaní musíš obehať sociálnu a zdravotnú poisťovňu, kde Ti povedia, či budeš platiť odvody alebo nie. U sociálnej poisťovni záleží, či príjem zo živnosti Ti prevýši hranicu povinného platenia, t.j. - zo stránky soc. poist.: "Od 1. júla 2004 SZČO (resp. od 1. októbra 2004 SZČO, ktorej bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania) vznikne povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie, ak jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo výnos súvisiaci s podnikaním alebo inou samostatnou zárobkovou činnosťou v roku 2003 bude vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu, t. j. 12 x 6 080 Sk, teda dosiahne príjem alebo výnos vyšší ako 72 960 Sk(čo sa považuje za vymeriavací základ je uvedené v § 138 zákona o sociálnom poistení)." - momentálne nie je 6080 Sk ale 6500, takže 78000 Sk - príjem len zo živnosti, POZOR PRÍJEM, takže nie výsledok z podnikania. .. Pravdepodobne bude tento postup rovnaký v zdravotnej poisťovni ... Skús sa popýtať priamo na zdravotnej poisťovni, majú bezplatné linky.
nadica
31.08.05,06:10
Nie je to blbosť.Daň tiež platíš dvakrát.
Príjem zo živnosti a príjem zo závislej činnosti sa dáva dokopy v daňovom priznaní. Takže sa daň neplatí 2 x, ale robí sa zúčtovanie...
alternativa
03.10.05,07:56
A ako je to so vsetkymi odvodmi v spojeni dochodca+OSZC v jednej osobe? Plati dochodca sam odvody po prekroceni prijmu z podnikania vo vyske 78 000,- alebo v tomto pripade platia ine limity?
Pepa
03.10.05,08:00
A ako je to so vsetkymi odvodmi v spojeni dochodca+OSZC v jednej osobe? Plati dochodca sam odvody po prekroceni prijmu z podnikania vo vyske 78 000,- alebo v tomto pripade platia ine limity?Neplatia iné limity /na okraj:hranica príjmu sa každoročne upravuje podľa výšky min. mzdy/.
alternativa
25.11.05,05:50
Pridam este jednu moznu kombinaciu sucasnych prijmov: TPP /vsetky odvody robi zamestnavatel/ + dochodca +SZCO. Je to stale o limite
78 000,- zo zivnosti? Vopred dakujem za vysvetlenie.