vasostolar1
07.11.09,17:13
Prajem pekný deň Všetkým

Mám asi takýto problem .V roku 2007 sme kupily aj so švagrinou pozemok aj s domom okolo 18 árov . Ked sme sa dohodli kto bude mať aky kus pozemku ,tak sme zavolali geodeta aby nám rozátal a vyznačil každému čo mu patrý . Ked o týždeň pozameraní prišiel tak nám oznámil že po celej dĺžke spoločného pozemku ,má jeden sused urobený betonový plot za hranicou nášeho pozemku a to až 60 m2 , kde niekde to sú aj dva metre od hranice pozemku . Ked nám to povedal ,oznámili sme to susedom a oni povedali že teraz nemajú peniaze že neskôr ( ked si dokončíme rozdelenie medzi mnou a švagrinou )a asi na splátky a že sú radi že im nechceme burať plot a že im to predáme za tú istu cenu ako sme to kupili.
Ked sme mali všetko vybavené tak asi do jedného roku .Aj sme sa skamarádili a sú vcelku dobý susedia . Ale ked sme sa opýtali že by sa to mohlo už vysporiadať tak nám povedali že ony ten pozemok nepotrebujú že ked chceme tak si ho máme preložiť . Len na tom pozemku majú postavenú garáž ktorá nieje ani na katastrálnej mape a neviem čo mám robiť . Prosím poradte nechcem sa rozhádať ale nechcem ani aby som prišiel o pozemok .Dakujem za každu radu .
sarasara
07.11.09,20:42
Ak sused pozemok nechce, nemôžeš mu ho predať, ani ho nemôžeš k tomu donútiť. Ak majú stavbu na vašom pozemku, mali ju odstrániť, alebo by si ju mal odstrániť na ich náklady ty. To ale asi nechceš, lebo dobrý sused je lepší, ako dobrá rodina. Ak chceš užívať svoj pozemok, musíš plot zbúrať ty. A postaviť nový už na správnom mieste. Keďže sú to značné náklady, mohol by ti sused nechať garáž ako protihodnotu.
Lebo garáž je na tom tak isto plot. Máš právo, aby stavbu odstránili.
vasostolar1
08.11.09,18:05
Ďakujem za promtnú radu .Je pravda že sused má garáž na mojom pozemku ale možno len 3 m2 . kvôli tomu to burať asi nebude . Ešte sa chcem spítať kdo by mal dat vklad o zmenu po kataster ked sa bude meniť ten pozemok kvôli garáže , a je to vôbec nutné ? A ešte ked zburam ten betonový plot musím postaviť taký istý ?, Nechcem mať sním problémi lebo som zistil že sú Bratia Jehovovi a neviem čo je to za sektu ,..Zatial to je v pohode ale neviem či sa to nezmení ked zbúram jeho plot a dám tam obyčajný drôtený vopred ďakujem
sarasara
08.11.09,21:58
Nie je nutné, aby ste menili vlastníka pozemku pod garážou vkladom na kataster. Môžete to nechať tak, ak vám to obom neprekáža. So susedom sa dohodnite, aký plot postavíte.
Svedkovia Jehovovi sú náboženská sekta, ktorá sa snaží žiť podľa náboženských prikázaní. Podľa toho mála čo viem, nemali by ti škodiť a mali by sa znažiť, aby si majetok, čo ti patrí mohol aj užívať a aby si nemal škodu.
vasostolar1
09.11.09,06:22
Ďakujem som rád že takto rýchlo som dostal odpoveď . Aspoň viem kde sa obrátiť ked budem potrebovať radu , ešte raz ďakujem .