filka
31.08.05,06:10
Dobry den,
chcela by som sa opytat-zomrel nam zamestnanec:
-rozvedený,mal 2 plnoleté deti
-mal družku s ktorou mal 2 maloleté deti,posledné dva mesiace s nou uz nezije
Otazka znie,komu vyplatit jeho poslednu mzdu,ked vychadzajuc z §35 ods. 1 zákonnika práce,s nim v case smrti v domacnosti nezil nik?teda nie je tu ziadna osoba ktora splna na vyplatenie narok
-peniaze sa stanu sucastou dedicstva??
-kam ich ma teda zamestnavatel vyplatit??
enave
31.08.05,04:33
Ja by som peniaze poslala na jeho osobný účet do banky, pretože aj ten sa stáva súčasťou dedičského konania.:cool:
filka
31.08.05,05:04
dakujem enave asi to bude tak najspravnejsie.
Jura
31.08.05,05:31
Dobry den,
chcela by som sa opytat-zomrel nam zamestnanec:
-rozvedený,mal 2 plnoleté deti
-mal družku s ktorou mal 2 maloleté deti,posledné dva mesiace s nou uz nezije
Otazka znie,komu vyplatit jeho poslednu mzdu,ked vychadzajuc z §35 ods. 1 zákonnika práce,s nim v case smrti v domacnosti nezil nik?teda nie je tu ziadna osoba ktora splna na vyplatenie narok
-peniaze sa stanu sucastou dedicstva??
-kam ich ma teda zamestnavatel vyplatit??
Za predpokladu, že by zomretý zamestnanec vôbec nemal dedičov, jeho mzdové nároky by pripadli štátu ako dedičovi. Súčasťou dedičstva sa stáva aj tá časť mzdových nárokov po zomretom zamestnancovi, ktorá prevyšuje
sumu štvornásobku priemerného mesačného zárobku zomretého zamestnanca.
Nike
31.08.05,06:12
Podľa prvého príspevku mal 4 deti, takže dedičov až dosť na jednu mzdu.
Andrea_Z
31.08.05,10:49
Nám tiež umrel zamestnanec. Poslali sme mu na jeho osobný účet ešte aj zvyšnú dovolenku nech to ide do dedičského konania.

Treba však dedičov upozorniť, že za neho musia podať do 3 mesiacov od úmrtia Ročné zúčtovanie za zdravotné poistenie. Ak je dedičov viac, podáva ročné zúčtovanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak dedičstvo pripadne štátu, ročné zúčtovanie sa nepodáva.
VERONIKA6
31.08.05,11:42
Kamarátke zomrel brat vo februári t.r. v Čechách, kde bol aj zamestnaný. Nakoľko bol rozvedený a mal dve maloleté deti, pohreb zabezpečili jeho súrodenci. V zamestnaní mu zostala mzda skoro za celý mesiac február. Nakoľko tam pracuje ešte jej synovec, dali mu splnomocnenie na prevzatie tejto mzdy, nakoľko zabezpečovali pohreb. Dali mu
faktúru za kremáciu spolu so splnomocnením brata, ktorý pohreb platil. Faktúra aj doklad o zaplatení boli vystavené taktiež na meno brata. No výplatu mu v zamestnaní nedali, nakoľko tieto doklady vraj nestačia a musí byť priložené jeho čestné prehlásenie potvrdené matrikou, že bol jeho brat. Aj tento doklad vybavili, no opäť im výplatu nevydali, že to nestačí a výplatu nemôžu vydať a tak dodnes tieto peniaze nemajú. Určite veľa z Vás pozná, koľko dnes taký pohreb stojí. Ak niekto vie ako sa k tejto výplate dostať, poraďte. Ja ako mzdárka som jej nevedela poradiť, lebo takéto skúsenosti nemám, zamestnanec nám už tiež zomrel, no nerobili sme žiadne problémy. Viera
filka
02.09.05,04:20
a co ked je jeho osobny ucet uz zablokovany a peniaze sa vratia?
co ma v takom pripade robit zamestnavatel?
liba2
02.09.05,05:43
a co ked je jeho osobny ucet uz zablokovany a peniaze sa vratia?
co ma v takom pripade robit zamestnavatel?Je pravdepodobné, že účet je zablokovaný, ale len pre výbery z účtu. Pre príjmy na účet by to nemalo zmysel, lebo aj banka vie, že môžu dobiehať peniaze podliehajúce dedičskému konaniu.
Okrem toho otázka predbieha udalosti. Treba peniaze poslať. Ak sa predsa len vrátia späť, daj nám vedieť. Možno dovtedy aj zistíme, ako nato ďalej.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
durisovad
02.09.05,06:02
Viem z osobnej skusenosti, ze banka po smrti majitela ucet nezablokuje. Ked zomrel moj otec, este dva mesiace na ucet nabiehala penzia aj odchadzali trvale platby (inkaso). V dedicskom konani som uviedla aj tento bankovy ucet a potom vysporiadala socialnu poistovnu (vratila som penzie, ktore prisli po smrti otca). Banka vobec neeviduje smrt majitela uctu. Ak ma niekto podpisany napr. prevodny prikaz alebo este platny sek, banka peniaze vyplati.
milanr
24.10.05,05:32
Poraďte prosím, čo všetko je potrebné urobiť zo strany zamestnávateľa pri úmrtí zamestnanca. Zamestnanec bol uznaný DPN a počas DPN zomrel.
1. Neviem ako je to s ukončením prac. pomeru. Treba niečo spísať, že ide o skončenie PP podľa § 59 ods.4 ZP a kto to podpíše ?
2. Do SP musím dať ukončenie DPN, odhlášku RLFO, ELDP všetko so sprievodným listom aj s úmrtným listom ?
3. Do ZP musím dať Hromadné oznámenie so skončením PP + ohlásiť ukončenie DPN so sprievodným listom a úmrtným listom ? Ako to bude s ročným zúčtovaním preddavkov na poistné ?
4. Ako to bude s ročným zúčtovaním dane ? Podajú ho v r. 2006 pozostalí ? Mám do Vyhlásenia poznačiť úmrtie zamestnanca a vystaviť Potvrdenie o zdaniteľnej mzde, ktoré prevezme manželka ?
5. Čo sa týka mzdy. Zamestncovi ku dňu úmrtia ostala ešte pomerná časť RD. Mám mu ju preplatiť v poslednej mzde a odviesť na osobný účet v súlade s § 35 ods.1 ZP ?
6. Zamestnanec mal zrážky zo mzdy - poistky. Mám do poisťovní oznámiť úmrtie zamestnanca a za ktorý mesiac som mu posledný krát zrazila poistné alebo je to vecou pozostalých ?
VERONIKA6
24.10.05,07:14
Pri úmrtí zamestnaca pracovný pomer skončí dňom úmrtia, týmto dňom bude ukončená aj jeho DPN. K tomuto dňu ho odhlásiš zo sociálnej a zdravotnej poisťovne. Spisovať nemusíš nič. Postupuješ tak ako pri ostatných ukončeniach pracovného pomeru. Nikto Ti to nemusí podpísať. Myslím si, že úmrtný list neprikladáš, ale to sa radšej spýtaj na ostatných inštitúciách/ zdravotná, soc. poisťovňa/. Do sociálky odnesieš ukončenie DPN a tam budeš mať napísané od lekára, že zomrel dňa .....
Pracovný pomer zaniká smrťou a taktiež aj nárok na náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku /pozri si § 35 ZP/. Mzda sa bude vyplácať manželke, deťom, rodičom, pokiaľ Ti dokážu, že s ním žili v spoločnej domácnosti.
Čo sa týka poisťovní, tak ako bežne v mesiaci nahlasuješ zrážky na predpísaných tlačivách, len tam oznámiš ukončenie ku dňu... z dôvodu úmrtia. Iné povinnosti do týchto poisťovní nemáš. Ostatné si vybavujú pozostalí.
Viera
milanr
24.10.05,07:51
Vďaka za odpoveď s tými poisťovňami mi je to v celku jasné. Ako si to myslela s tou dovolenkou ? Zam-nec mal v r.2005 nárok na 30 dní RD. Úmrtie bolo 20.10.2005. Nárok pre r.2005 mal (30/12*9=22,5 dňa), vyčerpal 10 dní, takže by som mu mala v mzde za 10/2005 preplatiť ešte 12,5 dňa ? Neviem, či som správne pochopila Tvoje slová, ale zam-nec nemá nárok:confused: na náhradu za nevyčerpanú dovolenku ?! Mzdu poukazujem na osobný účet. Musí manželka niečo predložiť. Neviem koho bol účet, či zam-ca alebo manželky. Ako preukáže spoločnú domácnosť ? Musí napísať niejaké čestné vyhlásenie ? Hlási sa to aj DÚ ? Kam mám poslať Potvrdenie o zdaniteľnej mzde za rok 2005 ?:(
milanr
24.10.05,10:45
Poraďáci - poraďte ! Ešte nikto ste sa nestretli s takým prípadom ?! Dosť mi to súri !!! Ozvite sa, ak viete pomôcť !
brm
24.10.05,11:36
milan, potvrdenie o príjme daj manželke...musí podať ročné zúčtovanie na daňák...viď príspevky vyššie...a ja som ku všetkým lajstrám na sociálku pridávala aj kópiu úmrtného listu...predídeš tým sprostým otázkam typu, prečo zamestnanec nepodpísal eldz...A TAK PODOBNE...
milanr
25.10.05,04:35
Karkulka, už mám jasno ako postupovať so SP, ZP a DÚ (manželka musí za zam-nca podať DP, ja jej dám iba Potvrdenie o zdaniteľnej mzde). Vieš mi poradiť ako je to s nevyčepanou dovolenkou ? Mám v poslednej mzde preplatiť nevyčerpanú RD alebo nie a poukázať manželke ?
Zita4
25.10.05,04:39
Karkulka, už mám jasno ako postupovať so SP, ZP a DÚ (manželka musí za zam-nca podať DP, ja jej dám iba Potvrdenie o zdaniteľnej mzde). Vieš mi poradiť ako je to s nevyčepanou dovolenkou ? Mám v poslednej mzde preplatiť nevyčerpanú RD alebo nie a poukázať manželke ?Keďže ide o skončenie pracovného pomeru, patrí mu náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku, samozrejme pomernú časť. Ak bol chorý viac ako 100 dní, nezabudni krátiť dovolenku.
Eva Farkasová
28.10.05,16:30
A čo v prípade, ak zamestnanec, ktorý nám zomrel nemá bežný účet ani žiadnych dedičov?
ajobs
30.10.05,22:17
A čo v prípade, ak zamestnanec, ktorý nám zomrel nemá bežný účet ani žiadnych dedičov?
Ak naozaj nemá žiadnych dedičov ( čo je v dnešnej dobe takmer nemožné, lebo nemusí ísť iba o najbližších príbuzných ), potom dedí štát ( § 462 Občianskeho zákonníka ).
milanr
31.10.05,08:56
Keďže ide o skončenie pracovného pomeru, patrí mu náhrada mzdy za nevyčerpanú dovolenku, samozrejme pomernú časť. Ak bol chorý viac ako 100 dní, nezabudni krátiť dovolenku.Potrebujem súrne poradiť. Likvidujem mzdu za 10/2005 zosnulému zamestnancovi. V októbri mal iba DPN a preplatenú pomernú časť dovolenky za r.2005. Chcem si overiť výpočet odvodov do ZP + SP. Do ZP zaplatí zam-nec aj zam-teľ z VZ , ktorý sa rovná sume preplatenej dovolenky. Do SP zaplatí iba zam-teľ ÚP z VZ = sume preplatenej dovolenky. Iné poistné zam-nec ani zam-teľ neplatia ? Je to podľa § 140 ods. 2 a ods. 6 zákona o SP (t.j. v období, počas ktorého je zam-nec uznaný za DPN poistné neplatí) ?!:confused:
milanr
31.10.05,10:46
Ľudkovia, dúfam, že sa niekto OZVE.
VERONIKA6
05.01.06,09:54
Zomrel nám zamestnanec a jeho rodina mi poslala iba prefotený úmrtný list. Poraďte ak máte niekto skúsenosti, či stačí alebo treba mať založenú aspoň overenú fotokópiu.
Zita4
05.01.06,10:17
Ja by som si dala na tú fotokópiu poznámku "overené s originálom" a nepreháňala pozostalých. Veď keď zomrel, je to neodškriepiteľný fakt.
VERONIKA6
05.01.06,11:29
Ďakujem, máš pravdu.
Eva Farkasová
06.01.06,11:03
Zomrel nám zamestnanec a jeho rodina mi poslala iba prefotený úmrtný list. Poraďte ak máte niekto skúsenosti, či stačí alebo treba mať založenú aspoň overenú fotokópiu.

Stačí kópia. Originál ostáva u pozostalých, overené mať nemusíš. Nezabudni ho poodhlasovať /ja som prikladala aj kópie úmrtných listov/, pokiaľ mal nejakú exekúciu - je potrebné poslať oznámenie.
Danila
06.01.06,11:28
Peňažné nároky zosnulého zamestnanca voči zamestnávateľovi prechádzajú postupne na manželku...atď, ktorí s ním žili v čase smrti v spoločnej domácnosti.Iba ak takýchto osôb niet, peňažné nároky zamestnanca sa stávajú predmetom dedičstva.
Lucy
09.01.06,17:01
Ja som si tiež založila do osobného spisu len kópi úmrtného listu. Na ZP ani SP netreba vraj kópiu úmrtného listu. Na odhlášku do ZP mi kázala pani napísať do poznámky zomrel, lebo mal začiatok a koniec DPN a potom aj ukončenie PP.
enad
24.01.07,09:19
Aj nám bohužiaľ zomrela zamestnankyňa. Je tu teraz čas ročných zúčtovaní dane a ja neviem ako to vyriešiť. Mám jej manželovi vydať potvrdnie o príjmoch a on musí podať DP, alebo jej môžeme urobiť ročné zúčtovanie dane....
Prosím je to súrne. Viem, že tu už na to bola odpoveď, ale ešte v r. 2005 a tak neviem, či to je aktuálne.
Ďakujem
Marti.ka
24.01.07,09:47
Vydáš potvrdenie jej manželovi a on musí urobiť do 3 mesiacoch od úmrtia daňové priznanie.
azuz
24.01.07,10:30
Len doplním Marti.ka - do 3 mesiacov od úmrtia musí manžel urobiť daňové priznanie aj za rok 2007.
enad
29.01.07,18:01
Len doplním Marti.ka - do 3 mesiacov od úmrtia musí manžel urobiť daňové priznanie aj za rok 2007.

toto nechápem.
Ona zomrela ešte 08/06. Bohužiaľ, nikto neupozornil manžela, že má podať DP. Ja som na to došla teraz náhodu. Tá pani si uplatňovala v r. 2005 aj odpočítateľnú položku na životné poistenie a podľa zákona by to malo byť teraz dodanené. Pretože poistenie netrvalo zákonom požadovaných x rokov. Teraz neviem, či to dodaniť alebo nie a v akej sume.
Samé koplikácie:mee:
jankasm
29.01.07,18:13
toto nechápem.
Ona zomrela ešte 08/06. Bohužiaľ, nikto neupozornil manžela, že má podať DP. Ja som na to došla teraz náhodu. Tá pani si uplatňovala v r. 2005 aj odpočítateľnú položku na životné poistenie a podľa zákona by to malo byť teraz dodanené. Pretože poistenie netrvalo zákonom požadovaných x rokov. Teraz neviem, či to dodaniť alebo nie a v akej sume.
Samé koplikácie:mee:

Myslím, že to dodanenie v prípade úmrtia nie je potrebné. Nedávno to tu bolo v niektorej téme preberané a bolo tam povedané, že vlastne skončenie poistky z dôvodu úmrtia poisteného nie je porušením podmienok.
Snáď ešte niekto potvrdí, či je toto moje tvrdenie správne. ;)
Slavomir 22
29.01.07,18:28
Ak by sa stal smrtelný uraz zamestnancovi na stavbe bol by postihovaný zamestnávatel v tom prípade ak by zamesnávateľ nesplnil ..........?
Prosím Vás vie mi nikto poradiť?
enad
31.01.07,08:52
takže, aj ked robím DP až v r. 2007, môžem použiť tlačivo z r. 2006, pretože povinnosť manžela bola podať DP do 3 mesiacov, a to bolo do 11/06.
A ešte jedna vec, tá pani mala aj príjem z prenájmu. Môžem jej uplatniť 40% paušálne výdavky?
Som z toho strašne dopletená, čo malo byť a neurobili to a ako to spätne dorobiť.
Ďakujem každému za odpoveď.
enad
31.01.07,13:10
takže, aj ked robím DP až v r. 2007, môžem použiť tlačivo z r. 2006, pretože povinnosť manžela bola podať DP do 3 mesiacov, a to bolo do 11/06.
A ešte jedna vec, tá pani mala aj príjem z prenájmu. Môžem jej uplatniť 40% paušálne výdavky?
Som z toho strašne dopletená, čo malo byť a neurobili to a ako to spätne dorobiť.
Ďakujem každému za odpoveď.

Prosím, potrvďte moje myšlienkové pochody.:mee:
jaja1
20.02.07,08:22
Ahojte!
Prosím Vás, poradte, či je tento postup správny, alebo či som na niečo nezabudla?

Zamestnanec zomrel 14.02.2007
V pracovnom pomere bol u nás od 01.10.1996
Bol na PN od 03.01.2007

V januári mal 1 deň sviatok
1 deň dovolenku
Nevyčerpanú dovolenku z r.2006 má ešte 2 dni
Má nárok na pomernú časť dovolenky v r.2007, t.j. na 3 dni aj keď nemal odpracované 60 dní /vlastne do dátumu smrti uplynulo 45 dní/.

Je povinný zamestnávateľ vyplatiť podľa par.35 ZP štvornásobok priemernej mesačnej mzdy jeho manželke?

Ďalšie povinnosti: odhlásiť zo- zdravotnej poisťovne /tu aj zmenu platiteľa nahlásiť počas PN/
- sociálnej poisťovne a podať ELDZ

Fotokópiu úmrtného listu ešte mi do dnešného dňa nedoručili.
Vydať potvrdenie o zdaniteľnej mzde za r.2007.
Ďakujem
jankasm
20.02.07,08:36
Ahojte!
Nevyčerpanú dovolenku z r.2006 má ešte 2 dni
Má nárok na pomernú časť dovolenky v r.2007, t.j. na 3 dni aj keď nemal odpracované 60 dní /vlastne do dátumu smrti uplynulo 45 dní/.


V roku 2007 mu nevznikol žiadny nárok na dovolenku, keďže bol od 3.1.2007 PN tak odrobil len 1 deň. Nesplnil podmienku odpracovaných dní na priznanie nároku na dovolenku.
Preplatíš mu dovolenku z roku 2006, t.j. 2 dni. ;)
jaja1
20.02.07,10:05
jankasm, ďakujem za rýchlu odpoveď,
Ešte potrebovala by som pomôcť ak vie niekto ohladne toho 4násobku priemernej mes.mzdy, či to treba vyplatiť? Je to ako odstupné? :mee:
cloe
30.04.07,14:06
Mám taký smutný prípad. V jednej firme zomrel zamestnanec. Ešte som sa s tým pred tým nestretla. Mal úraz, ale nie pracovný. Bolo to vo voľnom čase. V piatok mi dali PN-ku a dnes mi zavolali, že zomrel. Potrebujem poradiť, ako postupovať. Zo soc. poisťovne a ZP ho odhlásim a čo ešte?
Vopred ďakujem.
Zita4
30.04.07,20:46
Mám taký smutný prípad. V jednej firme zomrel zamestnanec. Ešte som sa s tým pred tým nestretla. Mal úraz, ale nie pracovný. Bolo to vo voľnom čase. V piatok mi dali PN-ku a dnes mi zavolali, že zomrel. Potrebujem poradiť, ako postupovať. Zo soc. poisťovne a ZP ho odhlásim a čo ešte?
Vopred ďakujem.

V zákonníku práce je o smrti zamestnanca toto:
§ 35
Smrť zamestnanca

(1) Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.

(2) Peňažné nároky zamestnávateľa zanikajú smrťou zamestnanca s výnimkou nárokov, o ktorých sa právoplatne rozhodlo alebo ktoré zamestnanec pred svojou smrťou písomne uznal čo do dôvodu aj sumy, a nárokov na náhradu škody spôsobenej úmyselne alebo stratou predmetov zverených zamestnancovi na písomné potvrdenie.