deny12345
07.11.09,17:25
Dobrý den,

nemá niekto skusenosti s danovými kontrolami, ako vnímaju porušené číslovanie vystavených FA! že sú niektoré vynechané čísla??? potrebovala by som vedieť či sa to može stať, resp. ako sa k tomu oni stavaju...

Velmi pekne dakujem za odpísanie.
Dav
07.11.09,16:48
Treba zistiť, prečo čísla faktúr nenasledujú za sebou, napísať , napr. formou zápisnice z dokladovej inventúry , že faktúry s číslom ..........neboli v účtovníctve, z dôvodov .......a podpísať to členmi inventarizačnej komisie , majiteľom - konateľom-riaditeľom firmy, a pri kontrole predložiť záznam.
durisovad
07.11.09,19:14
A nevyriesil by sa problem tak, ze by sa vystavili zalohove faktury, ktore by mali chybajuce cisla, aby rada faktur bola uplna? Na taketo zalohove faktury by som napisala, ze faktura nebola uhradena zakaznikom a teda obchod sa neuskurocnil.
Zoltán Kovács
07.11.09,19:20
A nevyriesil by sa problem tak, ze by sa vystavili zalohove faktury, ktore by mali chybajuce cisla, aby rada faktur bola uplna? Na taketo zalohove faktury by som napisala, ze faktura nebola uhradena zakaznikom a teda obchod sa neuskurocnil.

Fiktívne vyrábať faktúry?!? Neviem, neviem..... Vymýšlať odberateľov? Tak potom naozaj postup od Dav si myslím, že je oveľa viac kóšer.
durisovad
07.11.09,21:03
Fiktívne vyrábať faktúry?!? Neviem, neviem..... Vymýšlať odberateľov? Tak potom naozaj postup od Dav si myslím, že je oveľa viac kóšer.
Je to sice ovela viac koser, ale ci o tom bude presvedcena aj danova kontrola......
Dav
07.11.09,21:32
Je to sice ovela viac koser, ale ci o tom bude presvedcena aj danova kontrola......
Otázka č. 1 je, prečo je číselný rad prerušený. Z praxe poznám mnoho druhov prerušenia číselných radov. Napríklad - omylom vystavené faktúry, faktúry, ktoré mali byť stornované, duplicitne vystavené faktúry, zle nastavenie číslovania faktúr, číslovanie faktúr viacerými číselnými radmi (služby,materiál, tovar, prefakturácie a pomýlenie sa pri ich číslovaní) z nejakého iného dôvodu vybraté faktúry z účtovníctva, atď.
Otázka č. 2 je, ako zdokumentovať dôvod prerušenia. Nejako som na to prišla, že mám prerušený číselný rad, určitým druhom samokontroly, tak preto vykonám dokladovú inventúru, urobím o tom zápis, veď daňová kontrola príde o x rokov, a kto si to už vtedy bude pamätať. Môžem priložiť aj odsúhlasenie pohľadávok, alebo aj korešpodenciu s obchodným partnerom, že k plneniu nedošlo - ak ju mám. Zápis z inventarizácie je súčasťou účtovných písomností.
Daňový úrad pri kontrole bude iste skúmať dôvody, uvedené v zápisnici z dokladovej inventúry, a môže ju akceptovať, alebo bude postupovať podľa svojich usmernení , aby zistil, či došlo ku správnemu vyčísleniu základu dane.
durisovad
08.11.09,06:49
Mam s touto problematikou osobnu skusenost zpred niekolkych rokov, tiez som zistila chybajude cislo faktury, postupovala som obdobne a dalo mi to vela namahy, aby som danovu kontrolu presvedcila, ze nebola faktura vystavena a zinkasovana mimo uctovnictva. Odvtedy kontrolujem ciselny rad pravidelne, min. raz za tyzden. Keby som bola zaradila na chybajuce cislo akukolvek zalohovu fakturu, bolo by zistovanie jednoduchsie.
deny12345
08.11.09,14:02
vedeli by ste mi aj poradiť ako by to vyzeralo s tým doplnením zálohových FA? pretože firma nevystavuje zálohové-oznamovacie FA ale len už vyúčtovacie ked príjmu zálohu, na zálohe sa dohodnú len ústne. Ak by som ju tam dala, tak sa predsa zálohová-len oznamovacia FA neučtuje.
Tweety
08.11.09,15:42
vedeli by ste mi aj poradiť ako by to vyzeralo s tým doplnením zálohových FA? pretože firma nevystavuje zálohové-oznamovacie FA ale len už vyúčtovacie ked príjmu zálohu, na zálohe sa dohodnú len ústne. Ak by som ju tam dala, tak sa predsa zálohová-len oznamovacia FA neučtuje.
Áno, zálohové faktúry neúčtujeme, takže, vložiť ich medzi chýbajúce, nie je dobrý nápad.:)
deny12345
09.11.09,08:52
No veď to, ....tak teraz neviem ako ste to myseli....ak by som spísala dáky papier a dala to podpísať majitelovi a konatelovi firmy, bola by som ja krytá ako učtovníčka? pretože som prebrala po inej dané účtovníctvo a nikdy by som také niečo ako ona tam nedokázala porobiť, no uzávierku firmy budem robiť ja a podpisovať ju asi tiež!
Tweety
09.11.09,08:55
No veď to, ....tak teraz neviem ako ste to myseli....ak by som spísala dáky papier a dala to podpísať majitelovi a konatelovi firmy, bola by som ja krytá ako učtovníčka? pretože som prebrala po inej dané účtovníctvo a nikdy by som také niečo ako ona tam nedokázala porobiť, no uzávierku firmy budem robiť ja a podpisovať ju asi tiež!
Spíš zoznam chýbajúcich čísiel a daj to podpísať, potom založ do evidencie faktúr.
Paula
09.11.09,09:00
No veď to, ....tak teraz neviem ako ste to myseli....ak by som spísala dáky papier a dala to podpísať majitelovi a konatelovi firmy, bola by som ja krytá ako učtovníčka? pretože som prebrala po inej dané účtovníctvo a nikdy by som také niečo ako ona tam nedokázala porobiť, no uzávierku firmy budem robiť ja a podpisovať ju asi tiež!


Za to, čo si "zdedila", nie si zodpovedná Ty.:)
deny12345
09.11.09,13:03
no veď to.... :) nie som za to zodpovedná podla mojho názoru....veď ja som to zle nerobila...takže stačí ak mi to podpíšu oni-majitel a konatel a mám od toho pokoj???;) .....dakujem....
Tweety
09.11.09,13:12
no veď to.... :) nie som za to zodpovedná podla mojho názoru....veď ja som to zle nerobila...takže stačí ak mi to podpíšu oni-majitel a konatel a mám od toho pokoj???;) .....dakujem....
Odpoveď už máš v prísp. č. 11.
Dav
09.11.09,14:44
no veď to.... :) nie som za to zodpovedná podla mojho názoru....veď ja som to zle nerobila...takže stačí ak mi to podpíšu oni-majitel a konatel a mám od toho pokoj???;) .....dakujem....
Máš aj nemáš od toho pokoj. Ak si preberala účtovníctvo v priebehu roka, trvaj na preberacom zápise - vytlač k tomu dňu hlavnú knihu, čísla dokladov.
Ale, keďže uzávierku za rok budeš robiť Ty, musíš sa venovať aj tým veciam, ktoré si "zdedila". Už si našla chyby v číslovaní faktúr, možno zistíš aj iné nedostatky. Ako potom správne urobíš inventúry, účtovníctvo, vypočítaš hospodársky výsledok a zistíš základ dane?
deny12345
11.11.09,13:22
No to bude asi zložitejšie, pretože bývala učtovníčka to robila doma-živnostníčka, vo svojom programe a vo firme je teraz iný program...no a žiadne výstupy nedala k dátumu jej skončenia, dokonca ani všetky doklady nevrátila...a čo sa týka uzávierky z min.roka tu sú len papiere, ktoré sa odovzdali na DU a tie sú samozrejme v tisícoch.....takže počiatočné stavy a pohladávky a závazky nemám žiadne v PC zatial... bude to asi veselé...neviete-nemáte niekto skúsenosti, ako dalej postupovať, ako sa k dokladom dostať, keď z jej strany nie je žiadna spolupráca? ....

dakujem
simonka1
11.11.09,14:00
No to bude asi zložitejšie, pretože bývala učtovníčka to robila doma-živnostníčka, vo svojom programe a vo firme je teraz iný program...no a žiadne výstupy nedala k dátumu jej skončenia, dokonca ani všetky doklady nevrátila...a čo sa týka uzávierky z min.roka tu sú len papiere, ktoré sa odovzdali na DU a tie sú samozrejme v tisícoch.....takže počiatočné stavy a pohladávky a závazky nemám žiadne v PC zatial... bude to asi veselé...neviete-nemáte niekto skúsenosti, ako dalej postupovať, ako sa k dokladom dostať, keď z jej strany nie je žiadna spolupráca? ....

dakujem
Nemáš ani hlavnú knihu k tomu dátumu, kedy ona skončila? Ja som tak nahadzovala ručne počiatočné stavy z jej hlavnej knihy a opravy som robila až následne po tom, aby bola dodržaná bilančná kontinuita účtov.
Dav
11.11.09,16:02
No to bude asi zložitejšie, pretože bývala učtovníčka to robila doma-živnostníčka, vo svojom programe a vo firme je teraz iný program...no a žiadne výstupy nedala k dátumu jej skončenia, dokonca ani všetky doklady nevrátila...a čo sa týka uzávierky z min.roka tu sú len papiere, ktoré sa odovzdali na DU a tie sú samozrejme v tisícoch.....takže počiatočné stavy a pohladávky a závazky nemám žiadne v PC zatial... bude to asi veselé...neviete-nemáte niekto skúsenosti, ako dalej postupovať, ako sa k dokladom dostať, keď z jej strany nie je žiadna spolupráca? ....

dakujem
Doporučujem Ti, aby si si doklady od účtovníčky žiadala s pomocou majiteľa firmy, alebo jej štatutára - riaditeľ, konateľ, ten má šancu skôr uspieť, ako Ty.
Najlepšie by bolo, keby si zaúčtovala celý rok Ty. Alebo nech dá do firmy doklady a výstupy - minimálne hlavnú knihu k nejakému dátumu roku 2009. A tiež potrebuješ za rok 2008 hlavnú knihu v SKK a v EUR, ináč nebudeš vedieť spracovať ani výkazy ( minulé obdobie)
Ak budú výstupy od účtovníčky - Knihy faktúr, pohľadávok, záväzkov, obratová predvaha, denník , interné doklady, úplné, potom Ti postačí dať deň jej ukončenia účtovania ako počiatočné stavy, do smernice dať, že sa viedlo účto v 2 programoch, prezrieť jej zostavy a zaúčtovanie, opraviť chyby...
deny12345
13.11.09,06:52
ja som to presne tak riešila, ked som som prišla, že som si všetko od začiatku roka nahádzala znova-podla seba...pretože už 2 mesiace sa snažím dostat od nej niečo, resp. konatelka sa snaží, no ako si ju neberie vážne, z roznych dovodov, a majitel firmy je velmi zaneprázdnený a nemá čas za nou príst.
V prípade, že som si všetko nahádzala znova, od nej teda potrebujem hlavne uzávierku kompletnú za min. rok + nejaké podklady o prechode na euro, však? neviem práve, či možem také dačo žiadať, pretože ako mi bolo povedané, ona nikdy nič také nerobila-čo by sa týkalo inventarizácii účtov a prepočtov na euro....ja som to v bývalej práci mala povinné, inak som nemohla ani uzávierku odovzdať, bez tohto...
tinabo
20.01.10,08:19
Ja mám zase trošku opačný problém. Na jedno číslo mám nedopatrením vystavené dve faktúra a pre rôzneho odberaťeľa. Je možné tieto FA rozlíšiť nejakým písmenom naprílad: účtujem v programe POHODA a tam je číslovanie takto: 290100015, ja mám dve FA na toto číslo, môžem jednu z týchto dvoch FA označiť 290100015a ? Prosím poraďte mi čo mám spraviť aby z toho nebol problém :mee: Ďakujem