tizocukpaet
07.11.09,21:10
Hľadám niekoho ,kto mi poradí ,kde by sa dali kúpiť stromčeky šľachteného vlašského orecha ,nízko rastúceho a skoro rodiaceho.:)
wabi
07.11.09,20:18
:D Tak to je dobrý vtip! :D:D:D
Jeden poznám a rodí egreše. Nevadí?:D
wabi
08.11.09,18:22
Ale teraz už trošku vážnejšie.
Orech má naozaj opačné charakteristiky než nízkorastúci a skororodiaci.
Je však pravda, že mám v ponuke štepené orechy, ktoré čiastočne vďaka odrode a štepeniu a najmä zničeným koreňom pri presádzaní narastú podstatne menšie ako je u orechov zvykom, zas ale žiadne jahôdky to nie sú.
Mám dokonca aj červenoplodé orechy, ktoré sú úrodné, chutné a včasné.
tereza12
10.11.09,16:40
v Kosiciach na Skladnej ulici "ABC zahradkar"
tizocukpaet
11.11.09,15:08
Červenoplodý orech mám aj ja,ten je dosť vysoký a zaberá v záhrade slnko mne aj susedovi. Ak dobre rozumiem ,máš na predaj štepené orechy,resp. zaoberáš sa štepením orechov?
wabi
11.11.09,21:04
Červenoplodý orech mám aj ja,ten je dosť vysoký a zaberá v záhrade slnko mne aj susedovi. Ak dobre rozumiem ,máš na predaj štepené orechy,resp. zaoberáš sa štepením orechov?

Rozumieš dobre, len teda nie je červený orech ako červený orech! Ak máš doma červený vysoký, tak to vôbec neznamená že všetko čo je červené je vysoké. Rozumieš dobre?:D
tizocukpaet
12.11.09,15:21
Rozumiem dobre! len si mi neodpovedal,či štepíš orechy?
wabi
12.11.09,16:02
Rozumieš dobre. Ano, ale iba v malom.
tizocukpaet
13.11.09,16:25
úspešnosť máš dobrú? Ako štepíš ,za kôru ,pripájaním?
wabi
14.11.09,10:13
U orechov je to trochu inak ako pri ostatných stromoch. Pre neprofesionálov, ktorí chcú namnožiť len pár rastlín však existuje metóda ktorá má takmer 100% úspešnosť. Treba ju robiť na jar alebo začiatkom leta, keď už nočné teploty neklesajú pod 10 stupňov. Môžeme si tak namnožiť hociktorý veľkoplodý alebo inak zaujímavý orech ktorý máme vo svojom okolí, pretože semenáče nie vždy držia vlastnosti rodičov, teda konkrétne matky a zároveň presádzaním získame orech menšieho vzrastu.:)
Ablaktácia, je spôsob pri ktorom narežeme materskú rastlinu aj podpník, do ktorého ideme namnožiť vybranú odrodu či zaujímavý typ. Musia byť blázko seba. Ideálne, keď je podpník vo veľkom kvetináči a prinesieme ho k ušľachtilej materskej odrode, ak je to príliš veľký strom, musíme podpník s kvetináčom upevniť do koruny k mladému bujnému výhonu podobnej hrúbky ako je materský strom.
Potom obe halúzky rovnako narezané priložíme ranou k sebe pričom sú obe zároveň živené aj zo svojej pôvodnej rastliny. Silne zviažeme páskou dohromady a necháme niekoľko mesiacov, napríklad do jesene tak. Kontajnerovaný podpník treba samozrejme polievať. Môžeme to daqť celé do fóliového vreca kvôli vlhkosti a tiež potom netreba toľko polievať. Konáre pevne zrastú a nehrozí že by sa to neujalo, pretože vrúbeľ je stále zrastený z materskou rastlinou a oddelí sa až po zrastení. Je to samozrejme zĺhavejší spôsob ale oto bezpečnejší...;)
pmajap
12.05.14,07:41
Wabi je aj iný spôsob očkovania, alebo štepenia. Viem, že si o tom písal, ale netuším v akej téme to bolo, ak si nájdeš čas, prosím ťa napíš o tom sem do "orechov". Zaujíma ma aj tvoj názor na zaužívanú teóriu, že mladé rastlinky sa majú 3x presadiť, kým ich zasadíme na trvalé stanovište.