vd1
08.11.09,06:06
Máme SVB a účet vedený vo VÚB. Doposiaľ za roky spracovávania ročného zúčtovania v zúčtovaní neboli uvedené úroky z finančných prostriedkov, ktoré na účet mesačne poukazujeme resp. neboli uvedené žiadne poplatky za vedenie účtu v banke. Viete mi poradiť, tieto peniaze na účte SVB sa neúročia? Po výpis z účtu sa nedostanem.
Orim
08.11.09,20:40
Tomu nerozumiem .... Po výpis z účtu sa nedostanem.

Mne chodia výpisy z nášho účtu a každý mesiac sú tam uvedené všetký poplatky, vrátane úrokov a poplatkov za ne. (robím aj financie)

Ak si majiteľ bytu máš právo nahliadnúť do všetkých dokumentov.
peton
09.11.09,05:02
Samozrejme, že sa úročia, je však otázkou koľko je na ňom peňazí. To, že ste úroky a bankové poplatky nevideli na vyúčtovaní ešte nič neznamená. Možné je totiž to, že úroky idú do FOÚ, a bankové poplatky sú hradené z FOÚ. V správe o hospodárení s FOÚ by ste obe položky mali nájsť. Ak tam nie sú, tak sa pýtajte predsedu.
Apropo ako Orim poznamenal - ako vlastník bytu môžeš vidieť a nahliadnuť do všetkých dokladov spoločenstva. Takže kľudne si vyžiadaj správu o čerpaní a tvorbe FOÚ a hľadaj položky, ktoré Ťa zaujímajú.
Halli
09.11.09,09:23
Máme SVB a účet vedený vo VÚB. Doposiaľ za roky spracovávania ročného zúčtovania v zúčtovaní neboli uvedené úroky z finančných prostriedkov, ktoré na účet mesačne poukazujeme resp. neboli uvedené žiadne poplatky za vedenie účtu v banke. Viete mi poradiť, tieto peniaze na účte SVB sa neúročia? Po výpis z účtu sa nedostanem.

Ste SVB od postavenia vašho domu ?, alebo predtým , ak ste boli pod iným správcom si to videl na ročnom zúčtovaní? :o:D
vd1
09.11.09,14:09
Pre istotu som si pozrel vyúčtovanie za rok 2008, kde sú uvedené bankové poplatky, avšak úroky z vložených prostriedkov tu niesu a nie je uvedené, že by boli prevedené do fondu opráv. Takže ak banka úroky na účet uhrádza, mám podozrenie, že o toto sa účtovník SVB obohacuje.
Chobot
09.11.09,14:29
Pre istotu som si pozrel vyúčtovanie za rok 2008, kde sú uvedené bankové poplatky, avšak úroky z vložených prostriedkov tu niesu a nie je uvedené, že by boli prevedené do fondu opráv. Takže ak banka úroky na účet uhrádza, mám podozrenie, že o toto sa účtovník SVB obohacuje.

Ale ty nepozeraj vyúčtovanie, tam to ani nebudeš mať. Väčšinou správca (ani SVB) nezvyknú úroky rozúčtovávať v ročnom vyúčtovaní.

Ak to chceš nájsť, musíš ísť za predsedom SVB a požiadať ho, aby ti ukázal nákladový list fondu opráv. Tam uvidíš všetky pohyby na účte fondu opráva a dám ruku do ohňa za to, že tam nájdeš tie úroky z účtu.

Alebo iná možnosť je, ak na vyúčtovaní sú bankové poplatky, že úroky sú zahrnuté v tých bankových poplatkoch. Treba sa spýtať predsedu SVB, aby ti ukázal výpisy z banky z konca roka a kam zaúčtoval pripísané úroky.
peton
09.11.09,17:13
Vd1 - dávaj si pozor na podozrenia, pretože prezumpcia neviny platí a zásadne neobviňuj niekoho za niečo, keď to nemáš na 100% overené.
Ďalšie odporúčanie, pozri si zákon o vlastníctve bytov a pozisťuj aký je rozdiel
medzi vyúčtovaním a správou o hospodárení s FOÚ. Skôr pochopíš a možno zistíš, že ten predseda či účtovník nie je až taký "vreckár".
Jozef I
10.11.09,06:44
Ešte je možné, že úroky aj poplatky na účte sa odúčtujú z platby na správu. Tie ktoré sú vidieť na vyúčtovaní (poplatky) môžu súvisieť iba s vkladmi v hotovosti, ktoré sa dávajú zaplatiť konkrétnemu vlastníkovi bytu.
Halli
10.11.09,11:46
Ste SVB od postavenia vašho domu ?, alebo predtým , ak ste boli pod iným správcom si to videl na ročnom zúčtovaní? :o:D


Pre istotu som si pozrel vyúčtovanie za rok 2008, kde sú uvedené bankové poplatky, avšak úroky z vložených prostriedkov tu niesu a nie je uvedené, že by boli prevedené do fondu opráv. Takže ak banka úroky na účet uhrádza, mám podozrenie, že o toto sa účtovník SVB obohacuje.

Ja som ti tu otázku dala preto, lebo sa teraz zaujímaš o to a nikdy predtým ti to neudrelo do očí? :eek:
V ročnom vyučtovaní nemajú čo robit úroky, daň z úroku ani platby za vedenie učtu. Su súčasťou fondu opráv a na ročnom vyučtovaní je táto položka viacmenej informatívna, pretože sa nerozúčtováva.
A o tom obohacovaní sa ...to si nemyslel vážne, že??? Lebo ak tam nevidíš ani úroky ani platby za vedenie účtu, tak to by bol Váš "účetní fantozzi":D hlboko v mínuse, nie aby sa na tom ešte obohatil :rolleyes:
vd1
10.11.09,14:14
Práveže bankové poplatky tu uvedené sú a sú rozpočítané podľa počtu domácností
Iši
10.11.09,14:32
Pokiaľ vidím na našom účte úroky, tak tie nie je možné ani rozúčtovať na domácnosti, nakoľko sú úplne malé. Na nich určite
nik nemôže sa obohatiť
peton
10.11.09,14:38
Áno, môžu byť, ak je medzi vlastníkmi tak dohodnuté. V paneláku, kde som býval sa presne tak ako u vás rozúčtovávali poplatky za vedenie účtu v banke a tiež za poplatky SIPO. V súčasnom bývaní, je to hradené z FOÚ, čiže vo vyúčtovaní to nevidím. Ale v správe o čerpaní a tvorbe fondu opráv to je uvedené.
Takže aj keď Slavica síce napísala, že vo vyúčtovaní takéto veci nemajú čo robiť, môžu tam byť (myslím len poplatky) ak sa vlastníci tak dohodli. Vo viacerých domoch sa stretávam s tým, že tieto bankové poplatky si rozúčtovávajú. Percentuálne 50:50.
Teraz keď už máš dostatok informácií, navštív predsedu, dajte si po vínečku a v kľude sa porozprávajte s tým, že by si chcel vidieť ako bolo hospodárené s FOÚ. Pohľadaj úroky a ak ich nájdeš, snáď už budeš pokojnejšie spávať. Myslím si, že ak máte čestného predsedu, rád sa s Tebou porozpráva, keď bude vidieť slušný záujem a naviac keď ponúkneš prípadnú pomoc môžeš očakávať len slušnú komunikáciu. Naivný? Som už raz taký. ;)
Halli
10.11.09,14:48
Práveže bankové poplatky tu uvedené sú a sú rozpočítané podľa počtu domácností



Takže aj keď Slavica síce napísala, že vo vyúčtovaní takéto veci nemajú čo robiť, môžu tam byť (myslím len poplatky) ak sa vlastníci tak dohodli. Vo viacerých domoch sa stretávam s tým, že tieto bankové poplatky si rozúčtovávajú. Percentuálne 50:50.



Do RV sa dávajú poplatky SIPO, pošt.poukážky,prípadne platby banke v hotovosti pri pokladni. -to sú zvyčajne tie poplatky. Ja som sa ešte nestretla s tým, že by sa mesačný poplatok za vedenie učtu vyučtoval....nuž, ale pre komplikáciu účtovníctva a RV sa dá aj na tomto dohodnúť.:rolleyes:


P.S. na vedenie účtu je stanovený určitý balik. A v tom balíku je niekoľko platieb v hotovosti ...ostatné sú už mimo a platia sa pri vklade priamo pri pokladni-platby nad ramec.A teraz mi vysvetlite kto spadá do balíka a kto nad rámec? Čiže kto skor príde , ten prv melie ?:D
Chobot
10.11.09,14:50
Áno, môžu byť, ak je medzi vlastníkmi tak dohodnuté. V paneláku, kde som býval sa presne tak ako u vás rozúčtovávali poplatky za vedenie účtu v banke a tiež za poplatky SIPO. V súčasnom bývaní, je to hradené z FOÚ, čiže vo vyúčtovaní to nevidím. Ale v správe o čerpaní a tvorbe fondu opráv to je uvedené.
Takže aj keď Slavica síce napísala, že vo vyúčtovaní takéto veci nemajú čo robiť, môžu tam byť (myslím len poplatky) ak sa vlastníci tak dohodli. Vo viacerých domoch sa stretávam s tým, že tieto bankové poplatky si rozúčtovávajú. Percentuálne 50:50.
Teraz keď už máš dostatok informácií, navštív predsedu, dajte si po vínečku a v kľude sa porozprávajte s tým, že by si chcel vidieť ako bolo hospodárené s FOÚ. Pohľadaj úroky a ak ich nájdeš, snáď už budeš pokojnejšie spávať. Myslím si, že ak máte čestného predsedu, rád sa s Tebou porozpráva, keď bude vidieť slušný záujem a naviac keď ponúkneš prípadnú pomoc môžeš očakávať len slušnú komunikáciu. Naivný? Som už raz taký. ;)

Niekedy sa bankové poplatky dávajú na úhradu adresne pre jednotlivé domácnosti. Poznám prípad, kedy majiteľ bytu platil zákohy výlučne formou hotovostného vkladu do banky. Takýto vklad stál vtedy 20 SKK, takže za rok urobil ten človek náklady 240 SKK. Ostatní platili prevodom, čo stálo 3 SKK za položku, teda ročne 36 SKK. Prečo by sa všetci mali skladať na tých 240 SKK? Tak sa dohodli, že hotovostné vklady pôjdu na náklady toho, kto vkladá.
Halli
10.11.09,15:19
Niekedy sa bankové poplatky dávajú na úhradu adresne pre jednotlivé domácnosti. Poznám prípad, kedy majiteľ bytu platil zákohy výlučne formou hotovostného vkladu do banky. Takýto vklad stál vtedy 20 SKK, takže za rok urobil ten človek náklady 240 SKK. Ostatní platili prevodom, čo stálo 3 SKK za položku, teda ročne 36 SKK. Prečo by sa všetci mali skladať na tých 240 SKK? Tak sa dohodli, že hotovostné vklady pôjdu na náklady toho, kto vkladá.

Aj teraz sa plati za vklad priamo v banke, ale ako som napísala v "PS"...napr pride teta A a zmestí sa do balíka, pride ujo B a už je to nad ramec, lebo sa prekročil počet účtovných položiek v balíku...Tak rozhodni prečo naučtovať len ujovi? Lebo teta prišla skôr? :D
Gapo
10.11.09,16:29
Máme SVB a účet vedený vo VÚB. Doposiaľ za roky spracovávania ročného zúčtovania v zúčtovaní neboli uvedené úroky z finančných prostriedkov, ktoré na účet mesačne poukazujeme resp. neboli uvedené žiadne poplatky za vedenie účtu v banke. Viete mi poradiť, tieto peniaze na účte SVB sa neúročia? Po výpis z účtu sa nedostanem.
Asi takto by ste to mali mať na výpise.:cool: