zuzik311
08.11.09,10:29
Ahojte poradaci,
chcela by som poradit. Kupujeme byt cez jednu realitnu kancelariu o ktorej sa tu na porade popisalo vela zlych veci.. Pani maklerka ma zaujem iba o proviziu 2000 eur hoci cena bytu je 1 mil. sk. Mam zaplatit rezervacnu zalohu na zaklade rezervacnej zmluvy ked dopredu viem, ze je pre nas nevyhodna? na ich netovej stranke su tie zmluvy.. len zasa realitacka nam nechce rezervovat byt dokial jej nedame tie peniaze. takze on mozeme prist. ako to vyriesit?
mona091
08.11.09,09:31
ak sa RK nechce dohodnut na zmluvnych dojednaniach,

chod za majitelom bytu a uskutocnite obchod mimo RK prostrednictvom pravnika
zuzik311
08.11.09,09:47
ahojky no to je ten problem.. pani majitelka podpisala zmluvu o sprostedkovani s realitkou v ktorej je aj bod ze do roka po ukonceni tej zmluvy jej prinalezi provizia ak nahodou preda byt niekomu koho priniesla realitka... takze ju obist nemozeme...
mona091
08.11.09,10:00
- nechcem rozoberat sprostredkovatelsku zmluvu majitelky s RK

- ty chces byt kupit, cena je jasna, teba nema co zaujimat vyska provizie, ktoru si RK uctuje od predavajuceho

- dokladne si daj pripomienkovat vsetky zmluvy - vratane, a hlavne hned na zacitaku, tej rezervacnej, nasledne ostatnych,
stale nech vyhotovene zmluvy Ti preposlu, daj si ich prravne osetrit tak, aby si bola chranena

- ak RK odmietne (poznam aj take), odporucam majitelke bytu ist za pravnikom so sprostredkovatelskou zmluvou, aby navrhol, co sa da robit a ako
zuzik311
08.11.09,10:47
- nechcem rozoberat sprostredkovatelsku zmluvu majitelky s RK

- ty chces byt kupit, cena je jasna, teba nema co zaujimat vyska provizie, ktoru si RK uctuje od predavajuceho

- dokladne si daj pripomienkovat vsetky zmluvy - vratane, a hlavne hned na zacitaku, tej rezervacnej, nasledne ostatnych,
stale nech vyhotovene zmluvy Ti preposlu, daj si ich prravne osetrit tak, aby si bola chranena

- ak RK odmietne (poznam aj take), odporucam majitelke bytu ist za pravnikom so sprostredkovatelskou zmluvou, aby navrhol, co sa da robit a ako
no mna nezaujima vyska provizie.. len ked realitacka chce celu vysku provizie - 100 percent z nej dopredu pri podpise rezervacnejj zmluvy, ktora je pre nas nevyhodna - je rozobrata ta ista aj tu na porade.
tak sa pytam ako z toho vykluckovat aby sme neprisli o byt - ci jej dat rezervacnu zalohu s tym ze ta zmluva je proti nam a nechrani nas a nemame ziadnu sancu od nej odstupit - nevideli sme ani kupno-predajne zmluvy alebo riskovat, ze prideme o ten byt???
elaurie
09.11.09,08:30
no mna nezaujima vyska provizie.. len ked realitacka chce celu vysku provizie - 100 percent z nej dopredu pri podpise rezervacnejj zmluvy, ktora je pre nas nevyhodna - je rozobrata ta ista aj tu na porade.
tak sa pytam ako z toho vykluckovat aby sme neprisli o byt - ci jej dat rezervacnu zalohu s tym ze ta zmluva je proti nam a nechrani nas a nemame ziadnu sancu od nej odstupit - nevideli sme ani kupno-predajne zmluvy alebo riskovat, ze prideme o ten byt???

Čo sa peňazí týka, ja by som neriskovala... Ak považujete jednanie realitky za neseriózne, treba dať ruky čo najskôr od nej preč... Skúste sa radšej poobzerať po nejakom byte cez inú realitnú kanceláriu, ktorá má lepšiu povesť...
zuzik311
09.11.09,09:21
ahoj no problem je ze ten byt je super velmi sa nam paci a aj cenovo je dobry.. len sa po tych referenciach hrozim ako dopadneme
elaurie
09.11.09,11:57
Treba si naozaj dávať veľký pozor. Sama som mala skúsenosť, že mi ponúkali krásny byt za super cenu... Majiteľka realitky bola dosť agresívna, ked som jej nechcela podpísať žiadnu zmluvu a už vôbec jej dávať nejaké peniaze... Predpokladám, že milá pani realiťáčka zinkasovala zálohy od viacerých záujemcov a stratila sa, pretože jej RK nemala dlhé trvanie...
peter977
18.11.09,06:40
Prečítaj si :

môj článok na porade v sekcií : produkty -odporúčania skúsenosti.
Téma : realitné kancelárie "počas krízového režimu"

Realitná kancelária nemá právo požadovať od teba rezervačnú zálohu, pokiaľ s tým nesúhlasíš. Ak budeš potrebovať právnicku radu odpíš.
Lenka*1
18.11.09,06:58
ja len k tej provizii -tento rok som kupovala byt a podarilo sa mi zjednat aj proviziu realitke. za byt som platila vyse 1,5 mil sk a proviziu som zaplatila ani nie 1000 eur. tak akych "len" 2000?
Mária27
18.11.09,08:49
Ak nechce majiteľ byt do roka predať, nasťahuj sa tam ako nájomca a spíšte zmluvu o budúcej zmluve. Potom bude majiteľ povinný byt vám predať. Môžete mu dať aj vysokú zálohu, akoby ste ho už kúpili.
zuzik311
29.11.09,16:04
Ahojte
takze dopadlo to tak, ze so zmluvou sme nesuhlasili a teda nic nepodpisali a teda sme o dany byt prisli.
zuzik311
29.11.09,16:05
Prečítaj si :

môj článok na porade v sekcií : produkty -odporúčania skúsenosti.
Téma : realitné kancelárie "počas krízového režimu"

Realitná kancelária nemá právo požadovať od teba rezervačnú zálohu, pokiaľ s tým nesúhlasíš. Ak budeš potrebovať právnicku radu odpíš.


Dakujem krasne. tu zmluvu sme nepodpisali a teda sme o byt prisli. nestalo nam to za to riskovat a hlavne bolo to o pristupe danej realitky..
jarockyspravodajca
03.03.10,18:11
a môžem vedieť, či sa nejednalo o M&M reality? U nich je to bežné
negotiant
09.07.11,16:58
Prečítaj si :

môj článok na porade v sekcií : produkty -odporúčania skúsenosti.
Téma : realitné kancelárie "počas krízového režimu"

Realitná kancelária nemá právo požadovať od teba rezervačnú zálohu, pokiaľ s tým nesúhlasíš. Ak budeš potrebovať právnicku radu odpíš.
Moze klient prirodzene nepristupit na podmienky realitnej kancelarie na nezlozenie zalohy, ale vo vacsine pripadov RK nebude mat volu obchodny pripad riesit.

Kolegovia na Cypre zalohy od klientov nevyberaju a im to funguje. RK sprostredkuje byt - podaju si na to ruky, ucastnici si objednaju advokatov (kupujuci aj predavajuci), RK ani neriesi zmluvy a v priebehu 2-3 tyzdnov uzatvoria kupnu zmluvu. Proste to funguje. (proviziu si RK uctuje 5-8 % z kupnej ceny) Klienti si hradia este advokatov.

Na SR to, ale nema sancu fungovat. Statistiky nedokoncenych pripadov pri kupe ak nie je zlozena zaloha su velmi zle.

Bohuzial este ako slovaci mame na sebe co pracovat, aby sme si drzali dohodnute zavazky aj bez zlozenej zalohy. :(

Nasa RK sa snazila sprostredkovat predaje bez zlozenej zalohy. Vysledok min. 35 % nedokoncenych pripadov (kupujuci si to s kupou rozmyslel).

Teraz pri zlozeni zalohy sa nedokonci okolo 2-3 % obchodnych pripadov. To je velky rozdiel. Hlavne ked ste v pozicii predavajuceho a ocakavate kupnu cenu v nejakej dohodnutej lehote.
Mila123
09.07.11,17:03
Ahojte poradaci,
chcela by som poradit. Kupujeme byt cez jednu realitnu kancelariu o ktorej sa tu na porade popisalo vela zlych veci.. Pani maklerka ma zaujem iba o proviziu 2000 eur hoci cena bytu je 1 mil. sk. Mam zaplatit rezervacnu zalohu na zaklade rezervacnej zmluvy ked dopredu viem, ze je pre nas nevyhodna? na ich netovej stranke su tie zmluvy.. len zasa realitacka nam nechce rezervovat byt dokial jej nedame tie peniaze. takze on mozeme prist. ako to vyriesit?
ako chceš, máš predsa slobodnú vôľu....ale ja na tvojom mieste, by som sa snažila kúpiť si nehnuteľnosť mimo RK....zbytočné poplatky a 2000 eur k 33 333 eurám je myslím si vysoká provízia....iba môj názor...
negotiant
09.07.11,17:06
a môžem vedieť, či sa nejednalo o M&M reality? U nich je to bežné
nemusi to byt sposobene len danou RK, ale len maklerom, ktory vykonava cinnost v ich mene.

Problem je v personalnej politike prijimania maklerov. Casto RK prijimaju vsetkych do pozicie maklera, ktori su ochotni na zivnost sa do tejto prace pustit.

Casto sa potom stava, ze cim viacej maklerov dana RK prijme, tym viacej nesikovnych, nezdvorilych maklerov maju a zbytocne kazia meno RK na trhu. Vedenie RK si musi svoj personal ustrazit.

Myslim si, ze by pomohlo veci zavedenie prisnejsich pravidiel na udelovanie zivnostenskeho opravnenia v realitnej oblasti.
danushka
09.07.11,18:55
ako chceš, máš predsa slobodnú vôľu....ale ja na tvojom mieste, by som sa snažila kúpiť si nehnuteľnosť mimo RK....zbytočné poplatky a 2000 eur k 33 333 eurám je myslím si vysoká provízia....iba môj názor...

Mila, prepáč, ale nevieš o čom hovoríš :).
Už tu bolo dosť tém o RK a je naozaj pravda, že tých vskutnu profesionálnych RK na Slovensku je málo.
Netreba vidieť len províziu 2000€, treba vidieť aj náklady za províziou.
Vieš Ty koľko stoja realitné servre na nete a reklama v denníkoch na inzerovanú nehnuteľnosť, pohonné hmoty a odvody riadneho zamestanca - jeho mzda, leasované autá, poistky, nájomné priestorov atď.?
Veď si účtovníčka, tak by nemal byť problém porátať úplne najzákladnejšie režijné náklady jednej spoločnosti.
Nehovoriac o tom, že právny servis tiež nie je zadarmo. RK zo svojej provízie vybaví od A po Z všetko.

Niekde v Amerike by bežnému smrteľníkovi ani nenapadlo po svojej čiare predávať nehnuteľnosť a robiť si starosti so zmluvami.

A aby som ešte nezabudla. Každá renomovaná RK ponúkne záujemcovi prešetrenie predávajúceho. Neznamená, že ak na LV nie je žiadna exekučná plomba, nehrozí, že kdesi na súde neleží niečo, čo v krátkom čase bude brániť predávajúcemu s nehnuteľnosťou nakladať. Ak sa taká predá a nemala sa, kupujúci si tak akurát môže búchať hlavu o stenu.

Toto by bolo na dlhšie rozprávanie.

Rada varím a už mám niečo odvarené a môžem aj rady o varení rozdávať. Naopak nerada pečiem a ani to neviem. Pri pečení radšej čuším, lebo keby som radila niekomu v pečení, tak mu ani cesto nevykysne.;)
Ten kto má koprivku pri slovnom spojení RK, kľudne nech si dá antihistaminikum.
Mila123
09.07.11,19:16
Mila, prepáč, ale nevieš o čom hovoríš :).
Už tu bolo dosť tém o RK a je naozaj pravda, že tých vskutnu profesionálnych RK na Slovensku je málo.
Netreba vidieť len províziu 2000€, treba vidieť aj náklady za províziou.
Vieš Ty koľko stoja realitné servre na nete a reklama v denníkoch na inzerovanú nehnuteľnosť, pohonné hmoty a odvody riadneho zamestanca - jeho mzda, leasované autá, poistky, nájomné priestorov atď.?
Veď si účtovníčka, tak by nemal byť problém porátať úplne najzákladnejšie režijné náklady jednej spoločnosti.
Nehovoriac o tom, že právny servis tiež nie je zadarmo. RK zo svojej provízie vybaví od A po Z všetko.

Niekde v Amerike by bežnému smrteľníkovi ani nenapadlo po svojej čiare predávať nehnuteľnosť a robiť si starosti so zmluvami.

A aby som ešte nezabudla. Každá renomovaná RK ponúkne záujemcovi prešetrenie predávajúceho. Neznamená, že ak na LV nie je žiadna exekučná plomba, nehrozí, že kdesi na súde neleží niečo, čo v krátkom čase bude brániť predávajúcemu s nehnuteľnosťou nakladať. Ak sa taká predá a nemala sa, kupujúci si tak akurát môže búchať hlavu o stenu.

Toto by bolo na dlhšie rozprávanie.

Rada varím a už mám niečo odvarené a môžem aj rady o varení rozdávať. Naopak nerada pečiem a ani to neviem. Pri pečení radšej čuším, lebo keby som radila niekomu v pečení, tak mu ani cesto nevykysne.;)
Ten kto má koprivku pri slovnom spojení RK, kľudne nech si dá antihistaminikum.
Za svoj názor sa nehanbím, pritom netvrdím, že mám pravdu....nežijeme v Amerike....a odkiaľ je zdroj súčasnej hospodárskej krízy???? nezačal náhodou hypotekárnou cestou???
Nechce sa mi veriť, aby ste ako RK každému jednému klientovi dávali osobitne vypracovávať KPZ právnou cestou.....viem ako sa to robí, účtujem notára....
danushka
09.07.11,19:29
Za svoj názor sa nehanbím, pritom netvrdím, že mám pravdu....nežijeme v Amerike....a odkiaľ je zdroj súčasnej hospodárskej krízy???? nezačal náhodou hypotekárnou cestou???
Nechce sa mi veriť, aby ste ako RK každému jednému klientovi dávali osobitne vypracovávať KPZ právnou cestou.....viem ako sa to robí, účtujem notára....
No veď ja nehovorím o právnom servise mimo RK, hovorím o právnom servise priamo v RK.
Makléri sa starajú o obchody a asistentky robia zmluvy s kompletnou administratívou, ktorej je neúrekom.

A hospodárska kríza je tak široká téma, že určite by sme neskončili len pri hypotékach. Je to kríza morálnych hodnôt s rukou v ruke rozvoja kapitalizmu na konečnej, konzumný spôsob života na dlh nielen na bývanie,toto tu nemiešajme.
katalóg
09.07.11,20:03
Čo všetko zahŕňa právny servis?
danushka
09.07.11,20:12
Čo všetko zahŕňa právny servis?

- zmluvy o budúcich zmluvách
- kúpne, darovacie zmluvy
- návrh na vklad
- ak kupujúci požaduje preverenie predávajúceho na súde, či voči nemu nie sú začaté exekúcie, na základe plnej moci predávajúceho overenie na súde
- pripravené preberacie protokoly pri preberaní nehnuteľností
- skúmanie dokonania zmlúv podľa titulov nadobudnutia
- pripravené odhlášky a prihlášky dodávateľov médií
- pripravené tlačivá na odhlášky a prihlášky miestnemu správcovi daní po povolení vkladu na kupujúceho
- ak je predávaná nehnuteľnosť pod exekučnou plombou, jednanie na základe plnej moci predávajúceho s exe.úradmi, alebo dražobnými spoločnosťami
negotiant
09.07.11,21:10
Čo všetko zahŕňa právny servis?
Tzv. pravny servis je viacmenej len malina na vrchole celeho sprostredkovania.

Dnes je najnarocnejsie najst vhodneho klienta - teda protistranu. Pre vlastnika vhodneho kupcu, pre kupujuceho vhodnu nehnutelnost, ktora splna poziadavky klienta.

Zmluvy a ukony za tym su uz minimum. Hladanie nehnutelnosti, udrzba aktualnej databazy, marketingove nastroje na propagaciu nehnutelnosti a vykonavanie obhliadok na nehnutelnostiach po dobu kym sa nenajdi vhodny zaujemca, je to casovo aj financne narocnejsia cast sprostredkovania kupy.
mona091
19.07.11,12:27
otazocka:

- pravny servis, ktory vyhotovuje RK, je identifikovany menom RK?
- je mozne podat pripadnu reklamaciu na nedosledny pravny servis?
- kde a ako vystupuje RK hlavne pre nezazmluvnenu stranu (aj zazmluvnenu), ze zodpoveda za cely priebeh prevodu v presne uvedenych sluzbach, v tomto pripade aj pravnych sluzieb?
negotiant
19.07.11,13:07
otazocka:

- pravny servis, ktory vyhotovuje RK, je identifikovany menom RK?
- je mozne podat pripadnu reklamaciu na nedosledny pravny servis?
- kde a ako vystupuje RK hlavne pre nezazmluvnenu stranu (aj zazmluvnenu), ze zodpoveda za cely priebeh prevodu v presne uvedenych sluzbach, v tomto pripade aj pravnych sluzieb?
Predpokladam, ze mate na mysli ak zmluvu o prevode vlastnictva a vsetky podklady k prevodu zabezpeci RK a kataster z nejakych pricin prerusi konanie. A ziadate RK o odstranenie vzniknutych nedostkatkov.

Kazda slusna RK v pripade preruseneho konania je sucinna a aktivne sa podiela na odstraneni vzniknutych nedostatkov.. (napr. preklep vpisani, citani v zmluvach, alebo ak kataster strati spis k pripadu, alebo ine okolnosti, ktore brania k prevodu vlastnickeho prava..) Ak by ste sa obratili s reklamaciou na niektoru z RK, myslim, ze budu sucinne Vam prevod doriesit. Ak by ste ziadali vratenie provizie z dovodu preklepu (napr. chybne opisany spoluvlastnicky podiel, alebo rodne cislo) myslim, ze by klient nepochodil.

Explicitne trestnoprávna zodpovednost je vyvodena len v pripade advokatskej autorizacii (advokati, notari). Advokatska autorizacia nie je iba pripomienkovanie zmluvy pravnikom!! Niektori advokati sa pod autorizaciu nemaju chut podpisat.

Zakon 297/2008 je celkom prisny a tyka sa advokatov, bank aj realitnych kancelarii. (§35 hovori o tom za akych podmienok moze byt osoba povinna zbavena zodpovednosti)
mona091
19.07.11,13:22
Predpokladam, ze mate na mysli ak zmluvu o prevode vlastnictva a vsetky podklady k prevodu zabezpeci RK a kataster z nejakych pricin prerusi konanie. A ziadate RK o odstranenie vzniknutych nedostkatkov.

Kazda slusna RK v pripade preruseneho konania je sucinna a aktivne sa podiela na odstraneni vzniknutych nedostatkov.. (napr. preklep vpisani, citani v zmluvach, alebo ak kataster strati spis k pripadu, alebo ine okolnosti, ktore brania k prevodu vlastnickeho prava..) Ak by ste sa obratili s reklamaciou na niektoru z RK, myslim, ze budu sucinne Vam prevod doriesit. Ak by ste ziadali vratenie provizie z dovodu preklepu (napr. chybne opisany spoluvlastnicky podiel, alebo rodne cislo) myslim, ze by klient nepochodil.

Explicitne trestnoprávna zodpovednost je vyvodena len v pripade advokatskej autorizacii (advokati, notari). Advokatska autorizacia nie je iba pripomienkovanie zmluvy pravnikom!! Niektori advokati sa pod autorizaciu nemaju chut podpisat.

Zakon 297/2008 je celkom prisny a tyka sa advokatov, bank aj realitnych kancelarii. (§35 hovori o tom za akych podmienok moze byt osoba povinna zbavena zodpovednosti)


- vyssie uvedeny § sa tyka neobvyklych obchodnych operacii ( v zneni celeho zakona o ochrane pred legalizaciou prijmov z trestnej cinnosti ...)

- vsade naokolo sa odporuca klast doraz na zmluvne podmienky, aby sa klient mohol v pripade potreby preukazatelne branit napriklad aj na sude

- az bude stacit k vykonaniu sluzieb potrasenie rukou a dobre meno, bude to uz RAJ, zatial su sudy preplnene pojednavaniami,

- kym sa veci nekomplikuju, vsetko je ok
- preto je tolko firiem aj so zlym menom, ak opomenie ucelovych podvodnikov

- na zaver, na zaklade coho moze klient reklamovat RK, ak jej pripadny nedosledny ukon nie je nikde zaznamenany?
negotiant
19.07.11,14:46
- vyssie uvedeny § sa tyka neobvyklych obchodnych operacii ( v zneni celeho zakona o ochrane pred legalizaciou prijmov z trestnej cinnosti ...)

- vsade naokolo sa odporuca klast doraz na zmluvne podmienky, aby sa klient mohol v pripade potreby preukazatelne branit napriklad aj na sude

- az bude stacit k vykonaniu sluzieb potrasenie rukou a dobre meno, bude to uz RAJ, zatial su sudy preplnene pojednavaniami,

- kym sa veci nekomplikuju, vsetko je ok
- preto je tolko firiem aj so zlym menom, ak opomenie ucelovych podvodnikov

- na zaver, na zaklade coho moze klient reklamovat RK, ak jej pripadny nedosledny ukon nie je nikde zaznamenany?
no otazkou zostava "co je nedosledny ukon" a "kto moze sa vyjadrit k ukonu, ci bol dostatocne "dosledne spracovany?"

Osobne si myslim, ze zavedenie komory pre realitne kancelarie alebo nejakeho subjektu, ktory by dohliadal na cinnost RK, by asi nebolo na skodu.
mona091
19.07.11,19:01
no otazkou zostava "co je nedosledny ukon" a "kto moze sa vyjadrit k ukonu, ci bol dostatocne "dosledne spracovany?"

Osobne si myslim, ze zavedenie komory pre realitne kancelarie alebo nejakeho subjektu, ktory by dohliadal na cinnost RK, by asi nebolo na skodu.

- nedoslednych (velmi jemny vyraz) ukonov RK najdes aj v ramci porady dost
negotiant
20.07.11,04:06
- nedoslednych (velmi jemny vyraz) ukonov RK najdes aj v ramci porady dost
tak na forach sa na RK toho vela popise. Myslim, ze najvacsi problem je v tom, ze mnozstvo ludi tuto cinnost vykonava popri praci, tym padom len sem tam sprostredkuju nehnutelnost a ak je v RK zaciatocnik, ktory sam navrhuje zmluvne riesenia tak sa mozu stat vazne preklepy v navrhoch.

Cital som uz aj take fopa jednej RK, ze najomnu zmluvu chceli poslat na kataster. :(

Keby bola zriadena komora s prisnymi pravidlami na clenstvo, tak mnohe RK, ktori z casu na cas nieco idu sprostredkovat, by sa zriekli moznosti vystupovat ako RK. Uchadzali by sa o clenstvo iba tie RK, ktore cinnost vykonavaju na plno.

Okrem toho by to lepsie filtrovalo cierne RK (betarov - "podvodnikov") a zakaznici by boli spokojnejsi.