Rado66633
08.11.09,10:41
Prosím Vás poradťe mi niekto. Sused každý jedeň deň fajčí na záchode a stupačkami ide tento cigaretový smrad rovno k nám. Viem že je vo svojom byte, ale ten zápach je taký neznesitelny, ze sa pri vstupe do kupelne citim ako keby som dosiel niekde do baru. Je niekde n ejaka moznost ho upozornit, ze porusuje moje prava? V podstate ma tymto obmedzuje.
:mad:


Dakujem
alla66
08.11.09,10:13
Prosím Vás poradťe mi niekto. Sused každý jedeň deň fajčí na záchode a stupačkami ide tento cigaretový smrad rovno k nám. Viem že je vo svojom byte, ale ten zápach je taký neznesitelny, ze sa pri vstupe do kupelne citim ako keby som dosiel niekde do baru. Je niekde n ejaka moznost ho upozornit, ze porusuje moje prava? V podstate ma tymto obmedzuje.
:mad:


Dakujem
čítal si?;)
http://www.porada.sk/t113299-fajcenie.html
http://www.porada.sk/t78236-fajcenie-v-spolocnych-priestoroch.html
sito
08.11.09,10:19
Prosím Vás poradťe mi niekto. Sused každý jedeň deň fajčí na záchode a stupačkami ide tento cigaretový smrad rovno k nám. Viem že je vo svojom byte, ale ten zápach je taký neznesitelny, ze sa pri vstupe do kupelne citim ako keby som dosiel niekde do baru. Je niekde n ejaka moznost ho upozornit, ze porusuje moje prava? V podstate ma tymto obmedzuje.
:mad:


Dakujem

Čo Ťa vlastne trápi? Fajčenie vo vchode, alebo byte? V ktorom?

Pokiaľ fajčí na záchode, dym isto nejde do tvojho bytu potrubím, ale vedľa potrubia. A čo tak utesniť podlahu okolo potrubí? Isto je to len na záchode? Bráň si svoje právo sám, nech to, čo vyprodukoval si vychutná všetko, doma v dome, svojom byte.

Ale môže to byť tak, že sa Ťa snaží vykurovať?
Rado66633
08.11.09,18:19
no co sa tyka stupaciek, tie su dostatocne utesnene, tak nechapem kadial moze ist tento smrad. ale fakt to nezvelicujem, je to neznesitelne...
Rado66633
08.11.09,18:52
teraz som cital tie clanky, ale vo svojej podstate sa zameriavaju na fajcenie v spolocnych priestoroch, ale tento clovek fajci vo svojom vlastnom byte, co bude asi tvrdsi oriesok.
elaurie
08.11.09,18:58
§ 3 ods. 1 Občianskeho zákonníka

Výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi.

§ 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka

Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
peton
09.11.09,05:10
Sú to pekné ustanovenia, avšak s prepáčením prd platné. Neostáva Ti nič iné, len ďalej hľadať a nájsť zdroj vstupu dymu, a utesniť každú jednu čo i len maličkú špárku, čiže riešiť problém svojpomocne.
A dúfať, že sused sa čoskoro odoberie za svojím smradom.
Lotarka
09.11.09,07:53
Možno od veci ale skúsim: ja keď varím a mám pustení digestor, tak suseda pod nami (aj nad nami, možno celá stupačka:confused::---) to cíti vo svojej kúpelni a WC. Možno nám to nefunguje ako má, potom som zatial nepátrala. Ak má sused otvorení vetrák a vy tiež, tak hádam tade.
elaurie
09.11.09,08:02
Sú to pekné ustanovenia, avšak s prepáčením prd platné. Neostáva Ti nič iné, len ďalej hľadať a nájsť zdroj vstupu dymu, a utesniť každú jednu čo i len maličkú špárku, čiže riešiť problém svojpomocne.
A dúfať, že sused sa čoskoro odoberie za svojím smradom.

Súhlasím, že je treba zistiť, akým spôsobom sa ten zápach dostáva do bytu a príčinu odstrániť, ja som však priamo reagovala na otázku zadávateľa: "Je niekde nejaka moznost ho upozornit, ze porusuje moje prava? V podstate ma tymto obmedzuje." Z hľadiska Občianskeho zákonníka sused jeho práva porušuje a zadávateľ témy má možnosť suseda na to upozorniť...
Halli
09.11.09,08:40
Súhlasím, že je treba zistiť, akým spôsobom sa ten zápach dostáva do bytu a príčinu odstrániť, ja som však priamo reagovala na otázku zadávateľa: "Je niekde nejaka moznost ho upozornit, ze porusuje moje prava? V podstate ma tymto obmedzuje." Z hľadiska Občianskeho zákonníka sused jeho práva porušuje a zadávateľ témy má možnosť suseda na to upozorniť...

Ty si to napísala správne , ale peton to napísal trefne :o...bohužiaľ neviem si predstaviť praktické uplatnenie tohto zákona v NAŠEJ legislatíve a chorom súdnictve...:rolleyes:

Sú dve možnosti:
1/ stretnúť sa so susedom, pozvať ho na pohárik a pekne sa s ním o tom porozprávať:)

2/Zazerať naňho , nepovedať mu o dobrom úmysle ako to podobrom riešiť, prípadne si robiť naveky naprieky :o
sthruska
09.11.09,08:53
Sem tam mám aj ja taký problém, ale nikdy ma nenapadlo, že ma obmedzuje. On predsa nemôže za kvalitu stavby.
Takže znova všetko utesniť, ale pružnou penou. Zaliatie betónom či maltou nestačí.
alikam
09.11.09,09:10
Nad nami tiež býva taký sused, s ktorým sme roky mali tento istý problém. Vyriešilo sa to tým, že pri prerábke kúpeľne sme si namontovali ventilátory so spätnou klapkou - nakoľko smrad sa šíril ventilačnými otvormi v kúpeľni a na WC. Nové ventilátory sú vlastne zatvorené a otvoria sa vtedy, keď ich spustíme my, aby sme si vyvetrali WC alebo kúpeľňu. Odvtedy smrad necítime.
Iši
12.11.09,15:05
Presne ten istý problém máme aj u nás. Ventilátor bol pri nadstavbe prerobený - domrvený. Predtým tam bol výkonný ventilátor,že keď sme mali domáce pokrovce na chodbe, tak ich dvíhalo. Teraz máme všetky pachy zdola v chodbe, na WC a v kuchyni a šíria sa do celého bytu. Úplne sa zhoršila situácia, keď byt pod nami bol prenajatý a teraz ide dym z cigariet k nám. Všetko smrdí. Prádlo suším na okne, pri nepriaznivom počasí v kúpeľni. Mokré prádlo prijíma všetky pachy. Majiteľku som na tú skutočnosť upozornila, povedala, že im to nemôže povedať. My ale nemáme nárok na ochranu? Zákon o nefajčení má chrániť nefajčiarov, ale musíme strpieť takúto bezohľadnosť? V lete to bol problém a čo v zime, keď nedá sa celé hodiny vetrať?