LidaP
08.11.09,12:34
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či si niekto s bakalárskym vzdelaním môže robiť 1. kvalifikačnú skúšku? A čo vlastne obnáša? Ďakujem,
susann2
08.11.09,12:04
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či si niekto s bakalárskym vzdelaním môže robiť 1. kvalifikačnú skúšku? A čo vlastne obnáša? Ďakujem,
Z prílohy o zaraďovaní pedagogických zamestnancov do tried, ktorú má MŠ SR na svojej webovej stránke vyplýva, že áno, ale na konkrétnosti si budeš musieť ešte asi počkať.
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/ATEMY/2009/Zakon_o_PZ-tabulka-zaradovanie_do_PT.pdf
LidaP
08.11.09,17:16
...ďakujem susanne, atestácia je I. kvalifikačná skúška? Nevyznám sa v tom, len ma prekvapilo, že som sa stretla s jednou učiteľkou MŠ, ktorá je zaradená do 10. platovej triedy, má bakalára - nie z odboru "predškolská a elementárna pedagogika" a vraj má I. kvalifikačnú - to ma fakt prekvapilo, lebo viem, že sú problémy s tým, aby vôbec niekto uznal 9. triedu za odbor PEP...Prosím Vás a Vy viete, čo je potrebné na kvalifikačnú skúšku, alebo atestáciu, nemám v tom jasno...ďakujem pekne
legolas
08.11.09,17:27
...veľmi zle formulovaná otázka, nenapísala si čo robíš atď., myslím, že na Tvoju otázku sa nedá odpovedať...
Sabadka
08.11.09,17:36
...ďakujem susanne, atestácia je I. kvalifikačná skúška?

Kto do 1.11.2009 vykonal I. kvalifikačnú skúšku alebo jej náhradu podľa predpisov platných pred 1.11.2009 sa považuje za pedagogického alebo odborného zamestnanca s I. atestáciou. Toto isté platí aj pre II. kvalifikačnú skúšku.
edu21
08.11.09,18:13
Aký je váš názor: je 1. atestácia, resp. jej záskanie jednoduchšie pred alebo 1.11.2009? ::))
LidaP
08.11.09,18:18
...pýtala som sa len na to, či môže mať niekto, kto má bakalárske vzdelanie, aj I. kvalifikačnú skúšku...
Ja mám bakalárske vzdelanie, odbor PEP, a myslela som si, že I. kvalifikačnú skúšku môže mať len niekto s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa - to jest Mgr. A okrem toho som chcela vedieť, čo je atestácia či I. kvalifikačná...každý hovorí niečo iné, a keďže to niekto iste vie, tak som sa na to opýtala...
LidaP
08.11.09,18:21
...a som učiteľka v MŠ....
Sabadka
08.11.09,18:24
...pýtala som sa len na to, či môže mať niekto, kto má bakalárske vzdelanie, aj I. kvalifikačnú skúšku...
Ja mám bakalárske vzdelanie, odbor PEP, a myslela som si, že I. kvalifikačnú skúšku môže mať len niekto s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa - to jest Mgr. A okrem toho som chcela vedieť, čo je atestácia či I. kvalifikačná...každý hovorí niečo iné, a keďže to niekto iste vie, tak som sa na to opýtala...

Napísala som ti čo sa považuje teraz za I. atestáciu, ako to bude po novom a za akých podmienok ju môžeš získať máš napísané v 317/2009. A aj s VŠ vzdelaním I. stupňa môžeš získať I. atestáciu.
Sabadka
08.11.09,18:25
Aký je váš názor: je 1. atestácia, resp. jej záskanie jednoduchšie pred alebo 1.11.2009? ::))

Bolo to jednoduchšie pred 1.11.2009, ak si ju získal alebo jej náhradu pred týmto termínom tak si za vodou a máš 11. platovú triedu.;) To isté platí aj pre II. atestáciu, nakukla som ti do profilu, ty už I. atestáciu máš, však áno;););)
mia0
08.11.09,20:43
...ja tiež neviem o tom, že by do 1.11.2009 mohol mať niekto so vzdelaním bakalár 1. kvalifikačnú skúšku.
Atestácie: Na atestáciu sa môže prihlásiť ten, kto má 30 kreditov a absolvoval prípravné atestačné vzdelanie alebo ten kto má 60 kreditov.
Na I. atestáciu sa môžu prihlásiť všetci bez rozdielu vzdelania, na II. atestáciu sa môžu prihlásiť len tí, čo majú VŠ II. stupňa . Rozsah atestačnej práce je daný podľa dosiahnutého stupňa vzdelania.
Wobler
09.11.09,06:09
Sabatka, prosím Ťa, podľa akého paragrafu sa odbornému zamestnancovi uznáva I. a II. kvalifikačná skúška pedagogických zamestnancov, ktoré vykonal do 1. 11. 2009? Zdôrazňujem ODBORNÉMU ZAMESTNANCOVI. Ďakujem za odpoveď.
Sabadka
09.11.09,06:43
Sabatka, prosím Ťa, podľa akého paragrafu sa odbornému zamestnancovi uznáva I. a II. kvalifikačná skúška pedagogických zamestnancov, ktoré vykonal do 1. 11. 2009? Zdôrazňujem ODBORNÉMU ZAMESTNANCOVI. Ďakujem za odpoveď.

No tak toto je veľmi dobrá otázka, pretože v prechodných ustanovenia zákona 317/2009 v § 61 v odstavci 7 a 8 je zmienka len o pedagogických zamestnancoch, v ostatných odstavcoch pri zaraďovaní je zmienka aj o odborných zamestnancoch. Takže buď ich z odseku 7 alebo 8 nejakým nedopatrením vynechali, alebo sa im neuzávajú tie klvalifikačné skúšky, čo je podľa môjho názoru diskriminujúce. V pomocných tabuľkách zaradenie s I. a II. atestáciou existuje, takže aj pre nich by mal platiť ten ods. 7 a 8 § 61 zákon 317/2009. Bolo by vhodné dať dotaz na MŠ SR na Ing. Belešovú, či zapracoval tlačiarenský škriatok alebo naozaj sa odborným zamestnancom kvalifikačná skúška získaná pred 1.11.2009 neuznáva.
Wobler
09.11.09,07:37
...ďakujem, a ospravedlňujem sa za zámenu hlásky v mojom predchádzajúcom oslovení...
Sabadka
09.11.09,09:00
...ďakujem, a ospravedlňujem sa za zámenu hlásky v mojom predchádzajúcom oslovení...

Nemáš za čo ani ďakovať ani sa ospravedlňovať:D:D:D:D:D
kvet
09.11.09,09:35
No tak toto je veľmi dobrá otázka, pretože v prechodných ustanovenia zákona 317/2009 v § 61 v odstavci 7 a 8 je zmienka len o pedagogických zamestnancoch, v ostatných odstavcoch pri zaraďovaní je zmienka aj o odborných zamestnancoch. Takže buď ich z odseku 7 alebo 8 nejakým nedopatrením vynechali, alebo sa im neuzávajú tie klvalifikačné skúšky, čo je podľa môjho názoru diskriminujúce. V pomocných tabuľkách zaradenie s I. a II. atestáciou existuje, takže aj pre nich by mal platiť ten ods. 7 a 8 § 61 zákon 317/2009. Bolo by vhodné dať dotaz na MŠ SR na Ing. Belešovú, či zapracoval tlačiarenský škriatok alebo naozaj sa odborným zamestnancom kvalifikačná skúška získaná pred 1.11.2009 neuznáva.

Odborní zamestnanci neboli ani podľa právnych predpisov platných do 31.10.2009 považovaní za pedagogických zamestnancov, a preto sa na nich nevzťahovala vyhláška MŠ SR č. 41/1996 Z. z., a preto ani nemohli od 31.10.2009 absolvovať I. alebo II. kvalifikačnú skúšku alebo ich náhradu.
Sabadka
09.11.09,09:51
Odborní zamestnanci neboli ani podľa právnych predpisov platných do 31.10.2009 považovaní za pedagogických zamestnancov, a preto sa na nich nevzťahovala vyhláška MŠ SR č. 41/1996 Z. z., a preto ani nemohli od 31.10.2009 absolvovať I. alebo II. kvalifikačnú skúšku alebo ich náhradu.

Nedá sa mi oceniť, tak ti prikladám bodík takýmto spôsobom a áno už som to našla, aj keď je to naozaj diskriminujúce, ale u odborných zamestnancov sa atestácie budu uznávať len po 1.11.2009.
kvet
09.11.09,09:54
Nedá sa mi oceniť, tak ti prikladám bodík takýmto spôsobom a áno už som to našla, aj keď je to naozaj diskriminujúce, ale u odborných zamestnancov sa atestácie budu uznávať len po 1.11.2009.

... ďakujem krásne, aj za ten predchádzajúci bodík ... :)
Wobler
09.11.09,13:46
Nechcem byť dotieravý, ja ale fakt neviem, kedy sa z pedagogického pracovníka (POZN.:I. a II. kvalifikačná skúška pedagogických PRACOVNÍKOV) stal pedagogický zmestnanec a zo špeciálneho pedagóga odborný zamestnanec. Podot., že na špeciálnych pedagógov sa transformovali učitelia (s príslušnou kvalifikáciou) s podmienkou praxe (napr. pedagogickej), mimochodom v rámci ktorej vykonali I. alebo aj II. kvalifikačnú skúšku...
Tu by som nehovoril len o diskriminácii odborného zamestnanca, ale aj o nevnímaní dôsledkov - pravdepodobnej snahe vrátiť sa k učiteľovaniu a doterajšia činnosť bude len doplnkom k úväzku (...a u niektorých možno ešte menším, ako doteraz).
Fany1000
09.11.09,15:23
Neviem, či som na školení porozumela správne, ale zdá sa mi, že špeciálny pedagóg ako odborný zamestnanec je len ten, kto pracuje v centrách špeciálno-pedagogického poradenstva, a nie som si istá či aj celkovo v špeciálnom školstve,nie učiteľ, ktorý má špeciálno-pedagogické vzdelanie a učí na bežnej škole. Totiž aj ja som učiteľka a mám špecku, ale na školení mi povedala p. Belešová, že nie som špeciálny pedagóg. Ešte je možnosť učiť v špeciálnej triede bežnej školy, ale toto nemám podložené. Ak viete napíšte.
Sabadka
09.11.09,16:11
Neviem, či som na školení porozumela správne, ale zdá sa mi, že špeciálny pedagóg ako odborný zamestnanec je len ten, kto pracuje v centrách špeciálno-pedagogického poradenstva, a nie som si istá či aj celkovo v špeciálnom školstve,nie učiteľ, ktorý má špeciálno-pedagogické vzdelanie a učí na bežnej škole. Totiž aj ja som učiteľka a mám špecku, ale na školení mi povedala p. Belešová, že nie som špeciálny pedagóg. Ešte je možnosť učiť v špeciálnej triede bežnej školy, ale toto nemám podložené. Ak viete napíšte.

Nech sa ti to nezdá, pretože si to definovala správne. Zamestnanci v CPPP, DIC a pod. sú odborní zamestnanci, učitelia v špeciálnych školách, špeciálnych triedach sú pedagogický zamestnanci. A áno môžeš učiť v špeciálnej škole alebo v klasickej ZŠ v špeciálnej triede.
edu21
09.11.09,17:48
Sabadka- nie, nemám ešte 1. atestáciu, práve preto, že mi bolo povedané, nech počkám do 1.11.2009::::)) No ako som sa dozvedela na školení- nevyhrala som, práve naopak..:)
Sabadka
09.11.09,17:58
Sabadka- nie, nemám ešte 1. atestáciu, práve preto, že mi bolo povedané, nech počkám do 1.11.2009::::)) No ako som sa dozvedela na školení- nevyhrala som, práve naopak..:)

Už vyšla vyhláška MŠ SR o kontinuálnom vzdelávaní, prikladám ti ju sem, nájdeš v nej podmienky a spôsob vykonanie atestácie. Už si to mohla mať zasebou:eek:

PS: ak môžem byť zvedavá, tak siI. kvalifikačnú ešte neukončil alebo si ju ešte vôbec nezačal ani robiť? Pretože to nie je jedno.
marika111
10.11.09,08:49
I. kvalifikačnú skúšku môže absolvovať iba učiteľ,majster s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa / t.z. Mgr./ Marika
biosenka
10.11.09,10:28
Mám VS vzdelanie 2stupňa a robím si ešte tretiu abrobáciu. Bude sa mi to rátať ako l.kvalifikačná resp. atestácia? Ďakujem
Sabadka
10.11.09,10:44
Mám VS vzdelanie 2stupňa a robím si ešte tretiu abrobáciu. Bude sa mi to rátať ako l.kvalifikačná resp. atestácia? Ďakujem

Kedy si začala a kedy končíš?
Fany1000
10.11.09,15:43
Podľa nového zákona môže 1. atestáciu vykonať aj učiteľ bez vysokoškolského vzdelania. Stačí maturita a daný počet kreditov. Buď v štúdiu aprobačného predmetu, vtedy je potrebný počet kreditov 30, alebo v štúdiu nie aprobačného predmetu, vtedy je potrebný počet kreditov 60.Na absolvovanie 2. atestácie je podmienka VŠ 2. stupňa.
LidaP
11.11.09,09:01
...ale tých 30 kreditov získať nebude sranda - veď to môže trvať niekoľko rokov...
Mia ďakujem
Sabadka
11.11.09,16:42
...ale tých 30 kreditov získať nebude sranda - veď to môže trvať niekoľko rokov...
Mia ďakujem

A po ich získaní je ich platnosť 7 rokov. Potom ich buď zúžitkuješ na získanie atestácie, alebo strácaš.
biosenka
12.11.09,14:45
Začala som teraz v októbri a je to na 3 roky. Bolo mi povedané, že sa mi to bude rátať ako l. kv., ale neviem. Dúfam, že áno, lebo preto som si to išla robiť.
mia0
12.11.09,15:41
A po ich získaní je ich platnosť 7 rokov. Potom ich buď zúžitkuješ na získanie atestácie, alebo strácaš.
...takže od dňa, kedy dosiahnem tých 30 sa začne rátať 7 rokov?
Sabadka
12.11.09,16:06
...takže od dňa, kedy dosiahnem tých 30 sa začne rátať 7 rokov?

Áno
Sabadka
12.11.09,16:08
Začala som teraz v októbri a je to na 3 roky. Bolo mi povedané, že sa mi to bude rátať ako l. kv., ale neviem. Dúfam, že áno, lebo preto som si to išla robiť.

ano je to tak, že ak si začala pred 1.11.2009 mala by ti byť uznaná ako I KV skúška( po novom atestácia). Zatiaľ je to tak, ale u nás jeden nikdy nevie, 3 roky je dlhá doba a pravidlá hry sa menia stále:confused:
babkamaja
12.11.09,16:20
Nie všetko je pravda. K 1. 11. 2009 ani jeden odborný zamestnanec nebude mať kariérový stupeň odborný zamestnanec s prvou, prípadne druhou atestáciou, iba samostatný odborný zamestnanec v 10 platovej triede v pracovnej triede 2 bez ohľadu na to, či má v osobnom spise doklad o ich absolvovaní. Rovnako je to u učiteľov MŠ, MOV, vychovávateľov, ktorí nemali II. stupeň VŠ vzdelania do 30. 10. 2009. 1. atestáciu budú vykonávať až podľa nového zákona a až po získaní 30 kreditov. Je to zbytočne dnes riešiť.
biosenka
12.11.09,18:09
A keby som začala až po 1.11.? Aké sú podmienky? Ďakujem
Sabadka
13.11.09,07:19
A keby som začala až po 1.11.? Aké sú podmienky? Ďakujem

Pozri si vyhlášku 445/2009 o kontinuálnom vzdelávaní.
ZlaticaB
13.11.09,09:54
Dnes som čítala v časopise Raabe že učiteľka, ktorá má ako náhradu 1. kvalif. skúšky urobenú rigorz. skúšku a má titl. PaedDr. može po 5 rokoch praxe ísť do 12. platovej triedy. (je to článom z 9/2008)Nikde doposiaľ som sa s týmto nestretla. Ako mám tomu rozumieť? A ako je to s novým zaradením podľa nového zákona u týchto učiteľov predpokladam, že má byť zaradená do 11. platovej tarif. nie?
Sabadka
13.11.09,11:33
Dnes som čítala v časopise Raabe že učiteľka, ktorá má ako náhradu 1. kvalif. skúšky urobenú rigorz. skúšku a má titl. PaedDr. može po 5 rokoch praxe ísť do 12. platovej triedy. (je to článom z 9/2008)Nikde doposiaľ som sa s týmto nestretla. Ako mám tomu rozumieť? A ako je to s novým zaradením podľa nového zákona u týchto učiteľov predpokladam, že má byť zaradená do 11. platovej tarif. nie?

1. veta platila do 31.10.2009. Od 1. 11.2009 bude zaradená ako zamestnanec s I. atestáciou, pT 11.
ZlaticaB
13.11.09,11:49
To akože mala byť zaradená do 12. platovej triedy?
ZlaticaB
17.11.09,16:54
??? kde najdem, že mala byť učiteľka s titl. PaedDr. zaradená do 12. platovej triedy?
olga11
17.11.09,19:59
Nikde. Je zaradená do 11PT.
ZlaticaB
18.11.09,06:13
Pozri môj prísp. 37. Z čoho potom vychádzajú v uvedenom časopise ( boli sme informovaní, že ich články sú aj právne podložené a môžme sa na nich spoľahnúť) no asi to tak nebude.
MonikaZuš
18.11.09,09:47
:)1. kvalifikačná skúška
:)Dobrý deň. Ja mám tiež PaedDr. v programe učiteľstvo pre primárne vzdelávanie. Prax 17 rokov. Učím v Zuš na tanečnom odbore - čiže neučím to, na čo mám kvalifikáciu. A mám úväzok len 12 hodín. Chcem sa opýtať: patrila by som do 11. pt, kedy som učila to, čo mám vyštudované, ale kde patrím teraz? Zdravím MonikaZuš
sladanka
08.12.09,12:53
Získala som DPŠ pred ukončením II. stupňa VŠ- Ing, túto DPS mi nechcu uznat ako náhradu 1. kvalifikacnej skušky, mám 18 rokov pedagogickej praxe a som v 10. platovej triede, je to správne ?