amakov
08.11.09,14:30
Nárok na odstupné,
Prosím mohli by ste mi poradiť v situácií v ktorej sa teraz nachádzame. K 1.3 zaniká konateľ spoločnosti / pre skončenie licencie/, tým pádom my, ako zamestnanci, budeme mať výpoveď, pretože už tam pre nás nie je práca.Zároveň sa ale, uchádzame o tú istú prácu u nového prevádzkovateľa, ktorý získal licenciu. Všetkých nás ale nezamestná. Terajší zamestnávateľ nám povedal, že odstupné budú vyplácať iba tým, ktorí nezískajú prácu u nového prevadzkovateľa. Zaujímalo by ma, či je toto tvrdenie niečím podložené, podľa čoho postupuje terajší zamestnávateľ.Snažila som sa niečo o odstupnom zistiť na internete no nie je mi to celkom jasné. Ďakujem
Tweety
08.11.09,16:39
Nárok na odstupné,
Prosím mohli by ste mi poradiť v situácií v ktorej sa teraz nachádzame. K 1.3 zaniká konateľ spoločnosti / pre skončenie licencie/, tým pádom my, ako zamestnanci, budeme mať výpoveď, pretože už tam pre nás nie je práca.Zároveň sa ale, uchádzame o tú istú prácu u nového prevádzkovateľa, ktorý získal licenciu. Všetkých nás ale nezamestná. Terajší zamestnávateľ nám povedal, že odstupné budú vyplácať iba tým, ktorí nezískajú prácu u nového prevadzkovateľa. Zaujímalo by ma, či je toto tvrdenie niečím podložené, podľa čoho postupuje terajší zamestnávateľ.Snažila som sa niečo o odstupnom zistiť na internete no nie je mi to celkom jasné. Ďakujem
§ 76 ZP
(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.
4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

Neviem, či toto nebude aj váš prípad.
Zoltán Kovács
08.11.09,16:46
zaniká konateľ spoločnosti

Viem, že je to dosť vážna téma, ale prepáčte mi, že píšem mimotemy, ale táto formulácia sa mi veľmi páči. ;)
Zoltán Kovács
08.11.09,16:47
Tweety zo zadania si nemyslím, že ide o nástupcu. Je to úplne iná firma. Nepreberá záväzky a pohľadávky od doterajšieho zamestnávateľa.
Tweety
08.11.09,16:49
Tweety zo zadania si nemyslím, že ide o nástupcu. Je to úplne iná firma. Nepreberá záväzky a pohľadávky od doterajšieho zamestnávateľa.
Ja som napísala len, že neviem, pretože v príspevku nebolo písané nič bližšie. Možno zaniká, chudák len konateľ, ale firma ostáva.
Zoltán Kovács
08.11.09,16:51
Ja som napísala len, že neviem, pretože v príspevku nebolo písané nič bližšie. Možno zaniká, chudák len konateľ, ale firma ostáva.

Možno podobný prípad ako s tými záchrankami. Niektorí nedostali licenciu, tak do toho istého mesta nastupuje firma, ktorá má licenciu. Stará firma zanikne, veď nemôže vykonávať svoju činnosť, a nová má hotových pracovníkov.
brčko
08.11.09,17:42
možno ide o odpredaj

pozrite Zákonník práce (od § 27 ...), no nekopírujem všetko, len § 31 ZP

§ 31
(1) Ak sa predáva zamestnávateľ alebo jeho časť, práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov prechádzajú z predávajúceho zamestnávateľa na kupujúceho zamestnávateľa.

(2) Ak po odstúpení od zmluvy o predaji zamestnávateľa alebo jeho časti nedôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na ďalšieho nadobúdateľa, uspokojenie nárokov z pracovnoprávnych vzťahov zabezpečuje predávajúci zamestnávateľ.

(3) Ak zamestnávateľ-prenajímateľ dá do nájmu časť zamestnávateľa inému zamestnávateľovi, práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči zamestnancom tejto časti prechádzajú na zamestnávateľa-nájomcu.

(4) Ak po skončení nájmu zamestnávateľa alebo jeho časti nedôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na ďalšieho nájomcu, uspokojenie nárokov z pracovnoprávnych vzťahov zabezpečuje zamestnávateľ-prenajímateľ, to sa nevzťahuje na zamestnancov prijatých do zamestnania zamestnávateľom-nájomcom odo dňa vzniku nájmu.

(5) Ak sa zrušuje zamestnávateľ, určí orgán, ktorý zamestnávateľa zrušuje, ktorý zamestnávateľ je povinný uspokojiť nároky zamestnancov zrušeného zamestnávateľa alebo uplatňovať jeho nároky.

(6) Ak sa pri zrušení zamestnávateľa vykonáva jeho likvidácia, má likvidátor povinnosť uspokojiť nároky zamestnancov zrušeného zamestnávateľa.

(7) Ak dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov, je zamestnávateľ povinný dodržiavať kolektívnu zmluvu dohodnutú predchádzajúcim zamestnávateľom, a to až do skončenia jej účinnosti.

(8) Pri prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov z doterajšieho zamestnávateľa na preberajúceho zamestnávateľa právne postavenie a funkcia zástupcov zamestnancov zostávajú zachované do uplynutia funkčného obdobia, ak sa nedohodnú inak.

(9) Ustanovenia o prechode práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov sa nevzťahujú na zamestnávateľa, na ktorého bol súdom vyhlásený konkurz.
amakov
08.11.09,17:44
Možno podobný prípad ako s tými záchrankami. Niektorí nedostali licenciu, tak do toho istého mesta nastupuje firma, ktorá má licenciu. Stará firma zanikne, veď nemôže vykonávať svoju činnosť, a nová má hotových pracovníkov.

áno presne tak
Zoltán Kovács
08.11.09,19:26
áno presne tak

Takže dobre som si myslel (dosť sa o tom písalo aj v novinách). Ale späť k problému, ak to nebude odpredaj ako píše brčko v príspevku vyššie, potom si myslím, že na odstupné má nárok každý zamestnanec, nakoľko výpovede by ste mali dostať na základe § 63 ods. 1 písm. a).
amakov
09.11.09,10:07
Ďakujem za všetky predchádzajúce názory.
Nemožno to považovať za odpredaj,pretože skončila licencia,ktorá mala presne stanovené hranice,terajší zamestnávateľ nemá vplyv na ďalšie smerovanie prevádzky a vlastne ani na zamestnancov,ktorí pre nadbytočnosť dali výpoveď,to je už v rukách niekoho iného-nového zamestnávateľa-tento však, ale bude pokračovať v tejto činnosti lebo vyhral licenciu/. Mňa vlastne zaujíma, či je nejaký predpis..., že ak dostaneš výpoveď a následne sa hneď zamestnáš niekde inde,ale vykonávaš tú istú pozíciu - máš alebo nie - nárok na odstupné od bývalého zamestnávatľa?