munina
08.11.09,15:41
Dobrý deň,

teda poviem Vám, keď si čítam všetky tie účtovnícke záležitosti, neviem kde mi hlava stojí.
Chcel by som Vás poprosiť o objasnenie nasledujúcej otázky:
Som štátny zamestnanec a svoje povolanie nevykonávam na živnosť, ale ako každý iný radový zamestnanec. A teda zamestnávateľ za mňa odvádza zdravotnú, sociálku atď. Živnosť mám len zopár mesiacov, kvôli webstránkam, pomocou ktorých sa snažím si privyrobiť. Neviem ale, či ako živnostník musím odvádzať zdravotnú, sociálku atď ešte raz, alebo stačí, ak to za mňa hradí zamestnávateľ. Teoreticky by som mal ja hradiť len daň z príjmu, ak prekročím 4000 EUR za rok, alebo koľko to momentálne je.
A jedna drobná podotázka: Musím na faktúre mať aj svoju pečiatku? Alebo stačí podpis?
Napadá ma ešte niečo: Musím taktiež mať podnikateľský účet, ktorý budem mať uvedený na faktúre? Alebo tam môžem uviesť aj svoj bežný účet?
Ešte len začínam a tak zbieram informácie.

Vopred ďakujem za Vašu ochotu pomôcť a poradiť.
veronikasad
08.11.09,14:47
Dobrý deň,

teda poviem Vám, keď si čítam všetky tie účtovnícke záležitosti, neviem kde mi hlava stojí.
Chcel by som Vás poprosiť o objasnenie nasledujúcej otázky:
Som štátny zamestnanec a svoje povolanie nevykonávam na živnosť, ale ako každý iný radový zamestnanec. A teda zamestnávateľ za mňa odvádza zdravotnú, sociálku atď. Živnosť mám len zopár mesiacov, kvôli webstránkam, pomocou ktorých sa snažím si privyrobiť. Neviem ale, či ako živnostník musím odvádzať zdravotnú, sociálku atď ešte raz, alebo stačí, ak to za mňa hradí zamestnávateľ. Teoreticky by som mal ja hradiť len daň z príjmu, ak prekročím 4000 EUR za rok, alebo koľko to momentálne je.
A jedna drobná podotázka: Musím na faktúre mať aj svoju pečiatku? Alebo stačí podpis?
Napadá ma ešte niečo: Musím taktiež mať podnikateľský účet, ktorý budem mať uvedený na faktúre? Alebo tam môžem uviesť aj svoj bežný účet?
Ešte len začínam a tak zbieram informácie.

Vopred ďakujem za Vašu ochotu pomôcť a poradiť.
Skôr ako budeš lúskať daňové zákony a odvody živnostníka, doporučujem pozrieť § 61 Zákona o štátnej službe, ktorý platí od 1.11.2009

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=209223&FileName=zz2009-00400-0209223&Rocnik=2009&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=421&Flags=160&IndexFile=zz2009&Text=zákon+o+štátnej+službe
munina
08.11.09,16:20
Ups! Prečítal som si aj § 6 kto je vlastne Štátny zamestnanec. Zmýlil som si pojmy - moje pracovisko spadá pod VÚC. Myslel som teda, že som štátny zamestnanec. Ale už som si dal do poriadku kto je štátny zamestnanec. Ospravedlňujem sa za chybnú informáciu. Som myslel a vymyslel :D A teda som bežný zamestnanec :)
veronikasad
08.11.09,16:30
Dobrý deň,

teda poviem Vám, keď si čítam všetky tie účtovnícke záležitosti, neviem kde mi hlava stojí.
Chcel by som Vás poprosiť o objasnenie nasledujúcej otázky:
Som štátny zamestnanec a svoje povolanie nevykonávam na živnosť, ale ako každý iný radový zamestnanec. A teda zamestnávateľ za mňa odvádza zdravotnú, sociálku atď. Živnosť mám len zopár mesiacov, kvôli webstránkam, pomocou ktorých sa snažím si privyrobiť. Neviem ale, či ako živnostník musím odvádzať zdravotnú, sociálku atď ešte raz, alebo stačí, ak to za mňa hradí zamestnávateľ. Do 8 dní od nadobudnutia účinnosti živn.oprávnenia si bol povinný registrovať sa v zdr. poisťovni ako SZČO. Preddavky na zdr.poistenie do 30.6.2010 platiť nemusíš, môžeš si určiť vymer.základ nula.Po tomto termíne platíš sumu, ktorá ti vyjde z RZZP - nemusíš platiť minimum. Odvody do SP do 30.6.2010 neplatíš, od 1.7.2010 len v prípade, ak tvoj príjem = tržby presiahnu za rok 2009 sumu 3834,96€. Teoreticky by som mal ja hradiť len daň z príjmu, ak prekročím 4000 EUR za rok, alebo koľko to momentálne je.Základ dane zo živnosti sa zdaňuje spolu s príjmom zo závislej činnosti=zo zamestnania.
A jedna drobná podotázka: Musím na faktúre mať aj svoju pečiatku? Alebo stačí podpis? Žiadny zákon nestanovuje povinnosť pečiatky u živnostníka
Napadá ma ešte niečo: Musím taktiež mať podnikateľský účet, ktorý budem mať uvedený na faktúre? Alebo tam môžem uviesť aj svoj bežný účet? Podnikatelský účet zo zákona nemusíš mať, ale je lepšie prostriedky z podnikania evidovať na samostatnom účte (nemusí to byť podnikatelský účet). Nezabudni ho nahlásiť na DU. Ak ti budú úhrady chodiť na súkromný účet, na ktorý ti chodí napr. aj výplata, musíš ho tiež nahlásiť na DU.
Ešte len začínam a tak zbieram informácie.

Vopred ďakujem za Vašu ochotu pomôcť a poradiť.
odpoveď v texte
munina
08.11.09,16:53
ak som tým padom SZČO, tak na čo za mňa ešte aj zamestnávateľ platí odvody? to aby som tie stránky robil radšej na čierno :mad: