Denisa
08.11.09,16:42
Vedeli by ste poradiť, čím vyčistiť staré usadeniny v demižóne, pravdepodobne sú od vína. Mechanicky - štrk a voda sme skúšali, treba asi niečo chemické. Ďakuijem ;)
zdenka131
08.11.09,15:50
Demižón opláchneme čistou vodou, nasypeme doň za hrsť jačmeňa a s demižónom krúžime a hrkáme tak, aby sa jačmeň otieral o steny demižóna. Musíme dať pozor, aby sme demižón nerozbili. Prípadne ak nemáme poruke jačmeň môžeme použiť ryžu. Ak sa vám zdá že v demižóne je vodný kameň použite na jeho odstránenie kyselinu chlorovodíkovú. Po jej použití demižón dôkladne umyte. Je dobré po stočení vína demižón umyť a hrdlo niečím zakryť, aby sa doň neprášilo. Tým si ušetríte mnoho zbytočnej práce.
terezamaria
08.11.09,15:51
Vedeli by ste poradiť, čím vyčistiť staré usadeniny v demižóne, pravdepodobne sú od vína. Mechanicky - štrk a voda sme skúšali, treba asi niečo chemické. Ďakuijem ;)

Nedávala by som tam žiadnu chémiu, aj keď sa to veľakrát vypláchne, pôjde tam opäť potravina - víno a pod. Skús ešte ryžu, jar a horúcu vodu, dobre potriasť, aj keď viem že u demižóna sa to nedá tak, ako u fľaše.Mne s ryžou vždy všetko zíde.
terezamaria
08.11.09,15:52
Tak to bolo so Zdenkou naraz. Vidíš, aj ona doporučuje ryžu. Hoci ona pripúšťa aj chémiu. Ja to neschvaľujem, ale to je vec názoru.
zdenka131
08.11.09,16:00
Kyselinu chlorovodíkovú som odporučila v prípade, že iné nechemické prostriedky nie sú účinné. Menovaná kyselina sa bežne používa na čistenie sklených nádob v lekárňach, v ktorých sa pripravujú rôzne tinktúry . Samozrejme po jej použití je potrebné dôkladné opláchnutie nádoby.
alla66
08.11.09,16:18
Vedeli by ste poradiť, čím vyčistiť staré usadeniny v demižóne, pravdepodobne sú od vína. Mechanicky - štrk a voda sme skúšali, treba asi niečo chemické. Ďakuijem ;)
dostať kúpiť veľkú kefu, u ktorej si upravíš dĺžku, aby si sa dostal na dno demižóna..alebo pripevniť velikááánskúúúú špongiu na drôt, alebo ohybnú plast.tyčku...+ použiť tekutý prášok
jaros5
08.11.09,16:19
Vedeli by ste poradiť, čím vyčistiť staré usadeniny v demižóne, pravdepodobne sú od vína. Mechanicky - štrk a voda sme skúšali, treba asi niečo chemické. Ďakuijem ;)

Obyčajné SAVO - výrobok na báze chlorňanu - alebo samotný chlorňan sodný. Nemusíš sa báť tejto chémie, používa sa aj na dezinfekciu hračiek a pitnej vody (samozrejme v minimálnej koncentrácii);

(Chlórňan sodný je chemická zlúčenina používaná na dávkovanie chlóru do vody. Je skladovaný a dopravovaný ako roztok s obsahom chlóru 5 až 15%. ...)
Milas265
26.11.09,18:37
Ja som mal riadne zasvinené demižoniky a miesto ryže,zrna som nasypal zo zúfalstva kamienky zvané "brizolit"...výsledok paráda...len fyzická robotka s tým krútiť..:D brizolit má ostré hrany na rozdiel od kamienkov...
buchač
26.11.09,18:48
Žeby kladivo ????? ;):rolleyes:

Tiež som minule čistil , našiel som po predchádzajúcom majiteľovi chalupy pár kusov ..;)
Celkom solídne nános od vína sa dal odstrániť , akurát v dvoch menších ostala taká tá čiara hladiny od vína z lesných plodov , v určitej výške ...no nie a nie vyčistiť .
Manželka mi potom vraví , že vyondi sa na to , veď sa bude dať použiť ako pekný dekoratívny predmet ....sťa by váza ....;)
ra.cermak
26.11.09,19:35
Já jsem použil jemnější písek a na kámen pomohla kyselina citrónová
mysimis
26.11.09,19:38
Rozdrviť škrupinky z vajec doliať vodu a dobre potriasť.
ludmilla
26.11.09,20:03
Obyčajný kypriaci prášok do pečiva je vynikajúci čistiaci prostriedok, nasyp do demižóna 5 práškov do pečiva, zalej horúcou vodou, alebo veľmi teplou, nechaj 1 hodinu pôsobiť a poriadne vypláchni.

Dokonca som čítala o ňom článok na internete v časopise a našla som ho aj tu, pripájam link:


http://www.mojcasopis.sk/spolocnost/49-pomahame-v-krize/8092-zazrany-kypriaci-praok.html
Mária27
26.11.09,20:15
[QUOTE=zdenka131;1203040]Demižón opláchneme čistou vodou, nasypeme doň za hrsť jačmeňa a s demižónom krúžime a hrkáme tak, aby sa jačmeň otieral o steny demižóna. Prípadne ak nemáme poruke jačmeň môžeme použiť ryžu. QUOTE]

Môj otec používal kukuricu, ale nechal tam aj trochu vody.
fredy27
26.11.09,20:39
v záhradkárskych predajniach, tak isto na internete v eshopoch dostaneš kúpiť točený silonový kartáč na demižony
o priemere 8 cm do 3 eur.
Balzac308
14.08.11,11:41
Obyčajné SAVO - výrobok na báze chlorňanu - alebo samotný chlorňan sodný. Nemusíš sa báť tejto chémie, používa sa aj na dezinfekciu hračiek a pitnej vody (samozrejme v minimálnej koncentrácii);

(Chlórňan sodný je chemická zlúčenina používaná na dávkovanie chlóru do vody. Je skladovaný a dopravovaný ako roztok s obsahom chlóru 5 až 15%. ...)


Čo sa tohto týka...v podstate sa chlórnan sodný rozpadá na aktívny kyslík (dezinfekčné činidlo) a chlorid sodný (NaCl), čo je v podstate dôležitá látka pre organizmy a v malej dávke nespôsobuje slanosť.
Balzac308
14.08.11,11:49
Keby išlo o nejaké zaschnuté usadeniny naspodku, stačí v teplej vode rozbustiť sódu bikarbónu. Čím viac sódy, tým lepšie. Vody len toľko, aby kúsok vyvyšovala usadeninu. Nechajte potom vodu odpariť aby sa sóda bikarbóna usadila priamo v usadenine. Pripravte si roztok nejakej kyseliny (ak vám nevadí smrad, môže byť octová, mala by však vyhovovať aj citrónová). Potom len nalejte kyselinu na usadeninu, pričom vznikajúci oxid uhličitý by mal narušiť vnútornú štruktúru usadeniny.
Mr.40
14.08.11,19:30
súhlasím so zdenkou131, veď aj kyselina chlorovodíková je súčasťou jari a iných saponátov...
rudopp
15.08.11,04:18
Čo sa tohto týka...v podstate sa chlórnan sodný rozpadá na aktívny kyslík (dezinfekčné činidlo) a chlorid sodný (NaCl), čo je v podstate dôležitá látka pre organizmy a v malej dávke nespôsobuje slanosť.


Už som sa zľakol, že kyslík môže byť pasívny :D