stanicapap
31.08.05,08:18
ahojte,som tu nova a mam niekolko otazok /totizto akosi prestavam vsetkemu rozumiet - nie som totiz ani uctovik ani mzdár, no napriek tomu, do predmetnej problematiky som bola zatiahnuta :-( takze tu je moja prva otazka:

moze riaditel nezisk.organizacie (združenie právnických osôb) na skrátený prac. (4hod/deň) úväzok poberať mzdu vo výške 20 000,- Brutto?
druhá otázočka: za rok 2003 som zistila chyby v mzdovom účtovníctve - zle spracované výkazy do poisťovní a pod. aký mám zvoliť postup na ich odstránenie?
no a na záver tretia otázka: ako mam postupovať, keď dvaja zamestnanci prechádzajú od 01.09.2005 na živnosť, no stále budú pracovať pre danú organizáciu ( do augusta 2005 pracovali normalne na prac.zmluvu)
prosím skúste poradiť, ak sa bude dať...
ďakujem x-krát
S.P.
Zita4
31.08.05,06:28
ahojte,som tu nova a mam niekolko otazok /totizto akosi prestavam vsetkemu rozumiet - nie som totiz ani uctovik ani mzdár, no napriek tomu, do predmetnej problematiky som bola zatiahnuta :-( takze tu je moja prva otazka:

moze riaditel nezisk.organizacie (združenie právnických osôb) na skrátený prac. (4hod/deň) úväzok poberať mzdu vo výške 20 000,- Brutto?
druhá otázočka: za rok 2003 som zistila chyby v mzdovom účtovníctve - zle spracované výkazy do poisťovní a pod. aký mám zvoliť postup na ich odstránenie?
no a na záver tretia otázka: ako mam postupovať, keď dvaja zamestnanci prechádzajú od 01.09.2005 na živnosť, no stále budú pracovať pre danú organizáciu ( do augusta 2005 pracovali normalne na prac.zmluvu)
prosím skúste poradiť, ak sa bude dať...
ďakujem x-krát
S.P.
Riaditeľ organizácie má plat dohodnutý, takže o jeho výške sa nebudeme baviť.
Chyby vo výkazoch treba riešiť v spolupráci so zdravotnými poisťovňami.
Keď majú pracovníci ukončený pracovný pomer a budú z nich živnostníci, treba im vystaviť objednávku a oni vám vykonané práce vyfakturujú. Nebudete za nich odvádzať daň, ani odvody, pretože nie sú zamestnancami.
stanicapap
31.08.05,06:34
dakujem velmi pekne za odpoved, ale predsa este dotaz: to znamená, že z danými zamestnancami treba rozviazať pracovný pomer dohodou a potom fungovať len na objednávkach každý mesiac, pričom faktúrovaná cena nemusí byť každý mesiac rovnaká? - ide totiž o projektových manažérov.
tesim sa aj na túto odpoved..vopred srdečná vďaka..
Zita4
31.08.05,06:41
dakujem velmi pekne za odpoved, ale predsa este dotaz: to znamená, že z danými zamestnancami treba rozviazať pracovný pomer dohodou a potom fungovať len na objednávkach každý mesiac, pričom faktúrovaná cena nemusí byť každý mesiac rovnaká? - ide totiž o projektových manažérov.
tesim sa aj na túto odpoved..vopred srdečná vďaka..To by malo byť už dohodnuté vopred, ako to bude fungovať. Keď viete, že od 1.9.2005 budú živnostníci, predpokladala som, že skončili k dnešnému dňu pracovný pomer. Môžu mať živnosť a naďalej byť zamestnancami.
stanicapap
31.08.05,06:51
To by malo byť už dohodnuté vopred, ako to bude fungovať. Keď viete, že od 1.9.2005 budú živnostníci, predpokladala som, že skončili k dnešnému dňu pracovný pomer. Môžu mať živnosť a naďalej byť zamestnancami.
ešte raz vďaka p. Zitka
...no a tu je ten problém, všetko mám zariadiť ja, a ako som už spomínala, tak som v predmetnej problematike úplne nová.. takže sa musím snažiť, aby bolo "šéfstvo" spokojné.. ukončenie pracovného pomeru dohodou dostanú dnes, myslím, že by to mohlo stačiť , či nie? (hoci už dávnejšie o tom vedia - veď práve oni prišli s tým, aby pracovali na živnosť) aj odhlášky zamestnancov odnesiem dnes na poisťovne..neviem, či volím správny postup, pretože toto, čo robím nie je moja parketa, takže..
Zita4
31.08.05,07:01
ešte raz vďaka p. Zitka
...no a tu je ten problém, všetko mám zariadiť ja, a ako som už spomínala, tak som v predmetnej problematike úplne nová.. takže sa musím snažiť, aby bolo "šéfstvo" spokojné.. ukončenie pracovného pomeru dohodou dostanú dnes, myslím, že by to mohlo stačiť , či nie? (hoci už dávnejšie o tom vedia - veď práve oni prišli s tým, aby pracovali na živnosť) aj odhlášky zamestnancov odnesiem dnes na poisťovne..neviem, či volím správny postup, pretože toto, čo robím nie je moja parketa, takže..Treba dnes spísať dohodu o skončení pracovného pomeru a odniesť najneskôr zajtra Reg. list FO na Sociálnu poisťovňu a nezabudnúť na odhlásenie v zdravotnej poisťovni. Od 1.9.2005 je to znovu povinnosťou zamestnávateľa. Oni sa budú nahlasovať ako živnostníci už potom sami.
Maňaska
31.08.05,07:04
Všetko čo urobíš dnes je správne :-)
stanicapap
31.08.05,07:20
Všetko čo urobíš dnes je správne :-)
:-)) no tak to som si nie celkom istá...to čo robím v posledných dňoch nenasvedčuje o tom, ale žeby to dnes už konečne vyšlo? :-)