miriza
31.08.05,08:36
Zdravím celú poradu, potrebujem poradiť v tomto prípade: Naša firma/slovenská/ platca DPH chce kúpiť z Čiech nákladné auto Tatra 815 ako to bude z DPH??? Podľa mňa by mala byť fa za Tatru bez DPH v českých korunách a po prepočítaní kurzom z NBS ju zadím do účtovníctva. Slovenskú DPH by mi to nemalo ovplyvniť alebo sa mýlim??? Ďakujem.
DušanČ
11.09.05,15:45
Zdravím celú poradu, potrebujem poradiť v tomto prípade: Naša firma/slovenská/ platca DPH chce kúpiť z Čiech nákladné auto Tatra 815 ako to bude z DPH??? Podľa mňa by mala byť fa za Tatru bez DPH v českých korunách a po prepočítaní kurzom z NBS ju zadím do účtovníctva. Slovenskú DPH by mi to nemalo ovplyvniť alebo sa mýlim??? Ďakujem.
Miriza, odpovedala si si prakticky sama, len pre upresnenie si riadne pozri § 11, ods. 3
a 12. Lebo je rozdiel, či kupuješ nové motorové vozidlo alebo staré. Pri novom dostaneš
fa z ČR bez DPH a daň treba priznať v SR (samozdanenie), súčasne s nárokom na odpočet. Pri starom aute (nad 6000 km alebo staršie ako 6 mesiacov) dostaneš fa s DPH
s tým, že Ti vzniká nárok na vrátenie DPH z ČR. V obodvoch prípadoch však DPH nemá vplyv na cenu, v ktorej sa zaradí do účtovníctva.