jaja6
09.11.09,07:37
Môžete mi prosím poradiť ako zaúčtovať individuálne zdravotné poistenie cudzincov, ktorých vyslala materská firma na základe zmluvy o vyslaní a dcérska spoločnosť im platí toto poistenie. Do daňových al.nedaňových výdavkov?ďakujem.
simonka1
09.11.09,07:28
Ja účtujem toto poistenie do nedaňových nákladov, pretože nemám k tomu žiadny podklad, zmluvu ani nič podobné. Ale dalo by sa to premietnuť do daňových keby ti to matka dala do faktúry a do ceny za službu za tých vyslaných. Ja mám podobný prípad a tiež veľa nedaňových nákladov spojených s týmito vyslanými zamestnancami. Kam účtuješ napr. letenky ked chodia domov?
jaja6
09.11.09,08:48
ja tie letenky účtujem do nedaňových výdavkov.
A to poistenie môžem dať na účet 524 ale nedaňový?
simonka1
09.11.09,10:42
Ja to dávam na služby, pretože oni nie sú naši zamestnanci. Ceú činnosť tých vyslaných zam. chápem a účtujem na služby, ale nedaňové.
jaja6
09.11.09,13:11
ďakujem za odpoveď.My im podľa zmluvy o vyslaní vyplácame odmeny na zabezpečenie nevyhnutných potrieb.Tieto odmeny zúčtovávame cez mzdy a odvádzame z nich daň.
Rozmýšľam o tom, že s týmto súvisiaci náklad zaúčtujem ako 521 daňovo neuznaný, daň zrazenú na 342 alebo mám aj pri tomto účtovať o službách?
simonka1
10.11.09,07:10
Prepáč, až dnes som si všimla, že som ti napísala, že činnosť vyslaných zam. účtujem ako nedaňové náklady. Pomýlila som sa. Ja účtujem ich mzdy nie cez mzdové náklady, ale cez služby a riadne daňové. Len niektoré iné výdavky s nimi spojené mám zatial na nedaňových, pretože to nemám nijak ošetrené. Ak som ti rozumela dobre, tak ty aj ich mzdy účtuješ na mzdové náklady? Ale oni sú neni vaši zamestnanci predsa. Ich by mala platiť materská firma, ktorá ich sem vyslala. Či u Vás je to nejak inak?
jaja6
11.11.09,05:51
Áno presne tak platí ich materská firma, my im platíme podľa zmluvy o vyslaní odmeny, ktoré zdaňujeme 19%. Sú to odmeny za odpracované dni za účelom ich finančného zabezpečenia počas pobytu na území SR. Spracovávame ich cez mzdy a vtom som si neni istá, či je to správne? Lebo dnes som počula názor, že by sme im mali strhávať aj odvody na zdravotné poistenie.My im však zvlášť platíme ind.zdravotné poistenie cudincov a to neviem na aký účet zaúčtovať? účet 518 použiť?
simonka1
11.11.09,06:19
Áno presne tak platí ich materská firma, my im platíme podľa zmluvy o vyslaní odmeny, ktoré zdaňujeme 19%. Sú to odmeny za odpracované dni za účelom ich finančného zabezpečenia počas pobytu na území SR. Spracovávame ich cez mzdy a vtom som si neni istá, či je to správne? Lebo dnes som počula názor, že by sme im mali strhávať aj odvody na zdravotné poistenie.My im však zvlášť platíme ind.zdravotné poistenie cudincov a to neviem na aký účet zaúčtovať? účet 518 použiť?
Tak to máte fajn, že to máte aspoň takto ošetrené, aj keď tiež si myslím, že cez mzdy by mali ísť iba zamestnanci a oni nie sú vaši zamestnanci. My im tiež odvádzame iba daň z príjmu, ktorý majú na SR, ale napr. konateľovi odvádzame aj zdravotné aj daň. Ale zasa on tu má trvalý pobyt a má zmluvu na výkon funkcie, takže to je iné. A to zdravotné ak platíte vy, tak by som to účtovala tiež ako nedaňový náklad, pretože v podstate by si to mali platiť sami.