vvega
09.11.09,08:12
Ťažko mi je hľadať názov a ešte ťažšie rubriku, preto to skúšam tu... Chceme kúpiť pre jeden ústav hifi vežu, ktorú im chceme samozrejme dať ako dar. Moja otázka znie: ako to spraviť, aby to bolo v poriadku? Ako potom s DPH? /sme platcovia/. Samozrejme to chceme kúpiť ako firma, nie ako súkromná osoba. Ďakujem za radu...
IvoM
09.11.09,08:38
Keďže je už dopredu je jasné že nepôjde o daňový uznany výdavok, nemôže si podľa §49.2 zákona o DPH odpočítať DPH keďže tento tovar nepoužije na dodávku tovarov a služieb ako platiteľ. DPH sa nebude rozúčtovávať zvlášť ale bude súčasťou triedy 5.

Napríklad nákup v hotovosti pri účtovaní zásob "B"

501AE/211AE - nákup HI-FI /501AE daňovo neuznané/

395AE/501AE - odovzdanie daru
543AE/395AE
vvega
09.11.09,14:29
Ok, takže dph sa neuplatňuje. A aký doklad treba k tomu? Nejakú darovaciu zmluvu.... Ďakujem...
Chobot
09.11.09,14:35
Ok, takže dph sa neuplatňuje. A aký doklad treba k tomu? Nejakú darovaciu zmluvu.... Ďakujem...

Áno, dokladom pre účtovníctvo bude darovacia zmluva.
Zdenka 0705
09.11.09,19:19
V darovacej zmluve sa má darovaný majetok aj nejako oceniť - jedná sa už o starší majetok /reprodukčná cena ap./? Alebo len uviesť majetok bez ocenenia, keďže ide o dar, a teda o bezodplatné plnenie.
Ako potom s ocenením v účtovníctve obdarovaného?
IvoM
10.11.09,09:38
V darovacej zmluve sa má darovaný majetok aj nejako oceniť - jedná sa už o starší majetok /reprodukčná cena ap./? Alebo len uviesť majetok bez ocenenia, keďže ide o dar, a teda o bezodplatné plnenie.
Darovacia zmluva, pozri §628 občianského zákonníka, dar v zmluve nemusí byť ocenený, dokonca pri hnuteľnom majetku v určitých prípadoch sa nevyžduje ani písomná forma, čo by som ale radšej nevyužíval

Ako potom s ocenením v účtovníctve obdarovaného?

spôsoby ocenenia rieši zákon o účtovníctve, pozri §25 odst.1.d)1., v tomto prípade sa ocení reprodukčnou obstarávacou cenou.


BTW, v tomto prípade ale pozor na DPH na strane darcu!
Zdenka 0705
10.11.09,10:47
spôsoby ocenenia rieši zákon o účtovníctve, pozri §25 odst.1.d)1., v tomto prípade sa ocení reprodukčnou obstarávacou cenou.


BTW, v to prípade ale pozor na DPH na strane darcu!
Ďakujem za odpoveď, takže v darovacej zmluve nemusí byť uvedená cena a v účtovníctve si ocením reprodukčnou OC. Darca je fyzická osoba, takže dph odpadá a obdarovaná s.r.o. Účtovanie obdarovaného som si už naštudovala, aj keď sú tu protichodné názory v príbuzných témach.