Veselá
09.11.09,09:40
Dobrý deň potrebovala by som poradiť,

sme občianske združenie a chystáme sa na vianočných trhoch predávať
výrobky našich členov. (vianočná výzdoba - sme mládežnícka organizácia, takže sú to výrobky detí, ktoré vyrobia v rámci aktivít nášho združenia)

Tento predaj by bol jednorázový v rámci vianočných trhov, ktoré sa budú konať v našom meste.

Musíme tento predaj realizovať cez registračnú pokladňu?

ďakujem za rady.
janaGT
26.11.09,10:55
ja mám podobnú otázku, ak chce OZ organizovať charitatívny ples, musí mať reg.pokladňu? A môže nakúpiť alkoholické nápoje na tento ples?
a_je_to
29.11.09,00:40
ja mám podobnú otázku, ak chce OZ organizovať charitatívny ples, musí mať reg.pokladňu? A môže nakúpiť alkoholické nápoje na tento ples?
Občianske združenie nie je subjektom v zmysle § 1, ods. 2, zákona č. 289/2008 o ERP, lebo nemá.....a ani nemôže mať oprávnenie na podnikanie. Nie je povinnou osobou, preto od neho nemožno požadovať povinnosť mať pri predaji ERP. Občianske združenie sa v zmysle § 1, ods. 3, písm. b zákona č. 83/1991 o združovaní občanov nezakladá na zárobkovú činnosť. To však neznamená, že nemôže mať vlastné príjmy, napr. z organizovania podujatí, verejných zbierok, z poskytovania služieb, z predaja majetku a ostatné /do ktorých sa sprace aj predaj výrobkov detí/....s ktorými rátajú aj postupy účtovania JÚ pre neziskové organizácie.
Nesmie však vytvárať zisk na rozdelenie medzi členov, ani použiť tržby na odmeňovanie členov. Dosiahnuté príjmy musí minúť na svoju činnosť v zmysle zákona a stanov o.z. schválených MV SR pri jeho registrácii. V zmysle tohto by pri predaji presahujúcom rámec o.z. nebolo stíhané zato že nemá ERP, ale za nedovolené podnikanie.
Právo nakúpiť alkohol na ples a predávať ho tam ? Neviem momentálne o predpise, ktorý by to nedovoľoval. Túto časť otázky pre istotu posúvam....ale myslím, že pre uzavretú spoločnosť účastníkov plesu .....by to šlo. Ja by som sa šiel na to opýtať priamo na najbližší colný úrad, ktorý registruje podnikateľov - predajcov alkoholických nápojov v zmysle § 44, ods. 1 zákona 105/2004 o spotrebnej dani z liehu. Či by to pre registrovanú akciu o.z. jednorázovo nejako nešlo.....ako a čo sa v tomto smere dá....
victoria
29.11.09,16:30
[QUOTE=a_je_to;1221210]Občianske združenie nie je subjektom v zmysle § 1, ods. 2, zákona č. 289/2008 o ERP, lebo nemá.....a ani nemôže mať oprávnenie na podnikanie.

Dovolim si s tymto nesuhlasit. Nakolko OZ moze podnikat, zakon mu to nezakazuje. V praxi uctujem obcianske zdruzenie, ktoremu bol vydany zivnostensky list. Co sa tyka povinnosti mat ERP pri prilezitostnom predaji na trhoch, povinnost pouzitia ERP pre vas nevyplyva.
a_je_to
29.11.09,21:43
[QUOTE=a_je_to;1221210]Občianske združenie nie je subjektom v zmysle § 1, ods. 2, zákona č. 289/2008 o ERP, lebo nemá.....a ani nemôže mať oprávnenie na podnikanie.

Dovolim si s tymto nesuhlasit. Nakolko OZ moze podnikat, zakon mu to nezakazuje. V praxi uctujem obcianske zdruzenie, ktoremu bol vydany zivnostensky list. Co sa tyka povinnosti mat ERP pri prilezitostnom predaji na trhoch, povinnost pouzitia ERP pre vas nevyplyva.
Noooo, skúsenosť je skúsenosť, ale...či je tá skutočnosť v súlade so zákonom.....to si dovolím dôvodne pochybovať. Pretože....Zákon 83/1990 je stavaný tak, že ....podľa § 1, ods. 3, písm. b zákona č. 83/1991 o združovaní občanov sa o.z. nezakladá na zárobkovú činnosť. Takže už nič viac zakazovať nemusí, lebo to vopred apriori vylučuje. Ak živnostenský úrad vydal o.z. živnostenský list, tak tento zákon aj živnostenský zákon porušil. Ak niekto podá podnet na MV SR na zrušenie tohto o.z., tak MV ho musí v zmysle § 12, ods. 3, písm. a aj b vyzvať...až zrušiť. Tiež preto, že § 5, ods. 2 Živnostenského zákona hovorí, že ....právnické osoby môžu prevádzkovať živnosť, ak to neobmedzujú, alebo nevylučujú osobitné zákony. Aj keď pod odkazom č. 24, ktorý začína slovom "napríklad" nie je vymenovaný zákon 83/1990, možno to považovať, ako keby bol. Zákon 83/1990 bol zostavený v čase, keď ešte nebol na svete ani Živnostenský zákon, ani Obchodný zákoník, ale Hospodársky zákonník, preto tam v texte nie je podnikanie, ale zárobková činnosť.
Ak už vedieš účtovníctvo pre podnikajúce o.z. so živnostenským listom....tak podľa akých postupov účtuješ ? Podľa tých /JÚ, alebo PÚ/, ktoré nie sú založené, alebo zriadené za účelom podnikania ? Či podľa /JÚ, alebo PÚ pre podnikateľov ? Veď je to konflikt ako barák. Má o.z. všeobecnú registráciu na daňovom úrade a oznámenú živnosť, aj stanovy v ktorých živnosť ako predmet o.z. nie je ? A nemali nič proti tomu ? Ako plní o.z. účel, pre ktorý bolo založené....keď má živnosť ? A podľa ktorého § toto o.z. zdaňuješ ? O akého daňovníka ide ? O podnikajúceho, ktorý nie je založený na podnikanie ? Či o nepodnikateľského, ktorý podniká ? A výkazy ktoré zostavuješ ? Tie podnikateľské, ktoré nemajú priestor na nezdaňovanú hlavnú činnosť o.z. /nepodnikateľskú/, alebo tie nepodnikateľské, ktoré nemajú priestor pre podnikateľskú zložku závierky??? Ešte mi napíš, že to o.z. je zapísané aj v obchodnom registri ! ?
Keby som sa mal vyjadriť slovami bývalého českého premiéra Zemana, tak je to "takovej kočkopes", kterému nerozumí ani ten co ho vytvořil....
Podľa mňa sa táto fakt originálna kombinácia podarila len vďaka ľahostajnosti všetkých zainteresovaných orgánov. Alebo viac tým, že o.z. koná v rozpore s vlastnými platnými stanovami, v ktorých nemá ustanovenie, že o.z. bude vyvíjať činnosti podľa živnostenského zákona. Ak by totiž taký dodatok dalo v zmysle § 11 schváliť na MV, tak jeho žiadosť bude odmietnutá, alebo o.z. zrušené.
Prepáč mi ten "zlý tón" ja som sa nad tým iba trochu "rozvášnil" až sa sám sa zo seba smejem. Ale inak....o.k....dobrý provokačný motív, podnet na laickú právnu analýzu, zamyslenie a vyjadrenie. A nech sa združeniu darí v živnosti.....kým ho nechytia.
hanelie
30.11.09,06:12
zrejme bude toho viac, čo sa navzájom vylučuje, resp. bude platiť:čo nie je zakázané - je dovolené
napr: účtovná jednotka je podľa zákona povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva okrem prípadov uvedených v § 9 ods. 2 zákona o účtovníctve, kde mimo iných je uvedené, že v systéme jednoduchého účtovníctva môže účtovať občianske združenie, ak nepodniká a ak jeho príjem nedosiahol v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk.

podnikanie občianského združenia smeruje takmer vždy k dosiahnutiu ziskov, ktoré sa použijú na ciele združenia - je to akési nepísané pravidlo, kedy sa mvo nespolieha len na prijmy, ktoré vo významnej miere závisia od dobrej vôle darcov
victoria
30.11.09,11:00
Občianske združenie je právnickou osobou a slúži na uspokojenie vlastných záujmov občanov.
Problém podnikania občianskych združení je jednou z najdiskutovanejších tém tak v praktickom živote stoviek občianskych združení, ako i v právnej praxi najmä orgánov štátnej správy,predovšetkým preto, lebo hospodárenie/podnikani občianskych združení zákon neupravuje.
Pokiaľ hovoríme o podnikaní občianskych združení máme na mysli:

1. podnikanie občianského združenia pod názvom, ktorý je zapísaný v stanovách združenia a autorizovaný registračným aktom Ministerstva vnútra SR (t.j. potvrdením stanov) – táto
podmienka nie je splnená, ak:

• podnikateľskú činnosť nevykonáva občianske združenie, ale občianským združením založený subjekt (obchodná spoločnosť) pod obchodným menom spoločnosti, ktoré je zapísané v obchodnom registri – v takomto prípade ide len o tzv. majetkovú účasť občianskeho združenie v inom subjekte podnikania.

• vykonáva združenie komerčnú činnosť pod názvom inej osoby (podnikateľa) na základenpríslušného zmluvného vzťahu – najčastejšie to býva na základe mandátnej zmluvy podľa
ustanovení § 556 a nasl. Obchodného zákonníka, alebo na základe zmluvy o obchodnom zastúpení (sprostredkovateľská činnosť).

2. o činnosť, ktorá sa vykonáva samostatne

3. o činnosť, ktorá sa vykonáva na vlastnú majetkovú zodpovednosť združenia

4. o činnosť, ktorá sa vykonáva sústavne – t.j. musí ísť o nepretržitú, každodennú činnosť

5. o činnosť, ktorou sa dosahuje zisk – rozhodujúci je pri tomto zámer osoby, t.j. to, že je združenie v určitom období stratový ešte neznamená, že nepodniká.

Obmedzenie výkonu podnikateľskej činnosti občianským združením možno vyvodiť z:
1. ustanovenia § 1 ods. 3 písm. b/ zákona č. 83/1990 Z.z. o združovaní občanov, podľa ktorého sa tento zákon nevzťahuje na zárobkovú činnosť alebo na zabezpečenie riadneho výkonu určitých povolaní – tu nejde o to, že je občianskym združeniam zakázené vykonávať zárobkovú činnosť, len sa ustanovuje, že sa tento zákon nevzťahuje na združovanie občanov na zárobkovú činnosť alebo na zabezpečenie riadneho výkonu určitých povolaní, pretože tieto činnosti upravujú iné právne predpisy (napr. Obchodný zákonník, živnostenský zákon, atď).
2. ustanovenia § 1 ods. 3 písm. a/ zákona č. 83/1990 Z.z. o združovaní občanov, podľa ktorého ak Ministerstvo vnútra SR zistí, že združenie vyvíja činnosť, ktorá je vyhradená organizáciám združujúcim občanov na zárobkovú činnosť, bez omeškania ho na to upozorní a vyzve ho, aby od takejto činnosti upustilo. Ak združenie v činnosti pokračuje, ministerstvo ho
rozpustí – ide o spôsob obmedzenia podnikateľskej činnosti a nie o jej zákaz.

Samotný zákon o združovaní občanov nevylučuje vykonávanie komerčnej činnosti vykonávanej občianskými združeniami aj podnikateľským spôsobom a to v prípade, ak účel združenia, za ktorým sa fyzické prípadne právnické osoby združili zostáva plne zachovaný. Je to v súlade s myšlienkou ekonomického využitia majetku združení v prospech ich ďalšieho rozvoja.
Zásadnou otázkou v uvedenej súvislosti však nie je ani to, či môže občianske združenie podnikať alebo nie, ale skôr to, či si jeho zakladateľia a osoby, ktoré do združenia vstúpili neskôr, majú alebo môžu rozdeliť medzi sebou zisk z podnikateľskej činnosti združenia.

V prípade občianskych združení ide totiž o to, aby sa prípadný zisk združenia z takejto činnosti neprerozdeľovával medzi zakladateľov, prípadne členov združenia, tak ako je to známe z činnosti obchodných spoločností, ale aby zostal plne v majetku združenia a aby slúžil na jeho ďalšiu činnosť.
S tým súvisí aj to, že členské príspevky sa nemajú a ani nemôžu mať právnu povahu vkladu;resp. ani základný, či členský vstupný vklad nemôže mať povahu základného imania združenia, rovnako ako ani výška členských príspevkov nemôže vyjadrovať mieru (podiel) na zisku, resp. na čistom obchodnom imaní.
Je len prirodzené, že v takomto chápaní právneho a ekonomického režimu občianskeho združenia, toto nemá postavenie ani charakter podnikateľského subjektu.

Čo sa týka účtovníctva, vediem podvojné účtovníctvo, postupujem podľa postupov účtovania pre organizácie nezriadené na účel zisku a výkazy podávam tie, v ktorých sa dá rozlíšiť hlavná a podnikateľská činnosť, dokonca sa ten stĺpec aj tak nazýva vo výkaze podnikateľská zdaňovaná činnosť.
a_je_to
30.11.09,20:31
Nejdem citovať, ale reagujem na príspevky č. 6 a 7. Škriepne, ale s dobrým úmyslom výmeny názorov a dosiahnutia pravdivej informácie..
Ak som písal v príspevku č. 3, že...o.z. nemôže mať oprávnenie na podnikanie, mal som na mysli živnosť, nie hospodársku činnosť. Som členom a bývalým účtovníkom poľovníckeho združenia /podľa zákona 83/1990/, kde bežne predávame divinu, poplatkové odstrely zveri, atď. Na dvoch školách, kde mi chodili deti som ako funkcionár a kontaktná osoba pre MV založil rodičovské združenia. Teda som tak trochu v obraze.
Ak som reagoval na príspevok č. 4, nechal som sa uniesť a vyprodukoval som spam. Mal som sa obmedziť na 1-2 riadky poukázania na § 12, ods. 3, písm. a+b, podľa ktorého o.z. nemôže vykonávať zárobkovú činnosť. Je pravda, že to nie je zákaz podnikania, iba vymenovanie, čo nie je dovolené. Je to zákonný pokyn pre MV, že také združenie nemôže byť založené...a ak bude zistené, že v rozpore so stanovami sa tak uberá....tak bude vyzvané...až zrušené.
Je pravda, že ... čo nie je zakázané, je dovolené....v zmysle Ústavy SR, prvá hlava, prvý oddiel, základné ustanovenia, bod 3....ale pre občana /FO/...nie pre PO. Tá môže konať iba v zmysle svojho štatútu , nie v rozpore s ním! T.j. stanov, zakladacej listiny...atď. A to je hlavný rozdiel, o ktorý ide aj v týchto príspevkoch. O.z. pri dodržaní práva nemôže podnikať. Nejde o druhostupňovú, ani pragmatickú možnosť, dosiahnutú porušením stanov, ťahania času, zavádzaním, vykazovaním nepravdy, nesplnením povinností, využitím úradných konexií, diletantským výkladom práva....ale o plne legálnu zákonnú možnosť. O ostatnom je na stránke porady škoda sa baviť, lebo radíme od veci /niekedy aj ja.../.
Keď som našiel odpoveď na svoj príspevok, bol som zvedavý hlavne, či daňový úrad nežiadal stanovy, kde je predmet činnosti nejaká živnosť a či živnosť je vo všeobecnej registrácii. Lebo na jednom školení pracovníčka DR SR akcentovala, že o.z.....nesmie podnikať. Namiesto toho....spam /pre mňa/....ale možno niekto bude vďačný....takže, za všeobecnú snahu ......a dôstojné strpenie útoku na príspevok.....bodík.
victoria
01.12.09,09:52
Daňový úrad žiadal stanovy ale iba kvôli tomu aby preveril, že medzi hlavnými činnosťami a cieľmi združenia za účelom ktorých vzniklo a ktoré sa snaží napĺňať nie je uvedená činnosť na ktorú mu bol vydaný živnostenský list. Teda z dôvodu aby bolo účtovne a daňovo ľahko rozlíšiteľné, príjem z ktorej činnosti je z podnikateľskej, zdaňovanej činnosti a ktorý z hlavnej. Pokiaľ by malo združenie v stanovách že vykonáva nejakú činnosť, na ktorú by mu bol vzápätí vydaný aj živnostenský list, toto by bol guláš, ktorý by nerozlúskol nikto. Aj ja ďakujem za plamennú a podnetnú diskusiu :-)