sochad
09.11.09,10:48
Zdravim poradaci, potrebovala by som poradit s tymto problemom: som DNP a na rodicovkej dovolenke s 5 mes. dietatom ,chcela by som cerpat OCR resp. PN v pripade choroby deti. Na Urade prace mi povedali , ze pocas rodicovskej dovolenky nemozem cerpat OCR alebo PN. Musela by som prerusit rodicovsku dovolenku a po cerpani OCR a PN sa na nu zase prihlasit. Bolo by mozne cerpat OCR na starsieho syna ,ktory ma 3,5r., ked som na rodicovskej dovolenke ? Skuste mi poradit. Dakujem.
brčko
09.11.09,09:59
majú aj nemajú pravdu.

ak by si chcela čerpať PN alebo očr zo zamestnania, tak naozaj by si musela prerušiť čerpanie RD. Ale ak chcEš uplatniť očr z DNP, tak ro s čerpaním RD v zamestnaní nemá nič spoločné. Tiež som poberala ošetrovné z Dnp počas čerpania RD v zamestnaní.
sochad
10.11.09,08:34
zdravim brcko,
aby som upresnila, nie som zamestnanec- mam ukonceny TPP. Meni sa v tomto pripade nieco? Na urade prace argumentovali §3a Zakona o rod. prispevku, ze to nie je mozne a ze este sa s tym nestretli ,aby si niekto uplatnil OCR, ked pobera rodicovsky prispevok.
Vdaka za odpoved.
kovex
10.11.09,08:39
Ja som DNP a keď som bola na rodičovskej dovolenke s dcérou, bežne som mavala OČR. Lekárka spočiatku nechápala čo chcem, ale som jej vysvetlila a v Sociálnej poisťovni mi pri prvej OČR povedali, že mi budú krátiť rodičovský príspevok a všelijaké somariny, čo sa nakoniec neurobili a krásne mi OČR vyplatili. Časom si na to zvykli.
Takže máš nárok na OČR aj s dieťaťom s ktorým si na rodičovskej dovolenke. Treba na OČR uviesť do kolonky - zamestnávateľ - DNPO.
brčko
10.11.09,08:46
zdravim brcko,
aby som upresnila, nie som zamestnanec- mam ukonceny TPP. Meni sa v tomto pripade nieco? Na urade prace argumentovali §3a Zakona o rod. prispevku, ze to nie je mozne a ze este sa s tym nestretli ,aby si niekto uplatnil OCR, ked pobera rodicovsky prispevok.
Vdaka za odpoved.

aj napr. moja lekárka sa s tým ešte nestretla a to má skúseností a detí spústu. Ale bola som prvá, čo si u nej počas RD pýtala očr-ku. No a na UPSVaR je to podobné. Soc.poistovna s tým problém nemala, teda ani som sa nepýtala.

No a k tomu § 3a, tak to tiež už mám cez jednu mamičku skúsenosť, že jej tvrdili to isté. Nechala si zavolať vedúceho pobočky a ten tvrdil tiež to, že nemôže počas poberania nem.dávky poberať RP. Ale v tej defínícii sa hovorí o materskom alebo obdobnej dávke nem. poistenia alebo nem. zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (lebo v cudzine sa tomu nemusí hovoriť materské).
Potom zavolali na ústredie UPSVaR (teda vedúci pobočky zavolal) a velmi sa divil, ked mamičke dali na ústredí za pravdu, že v tom § 3a ide ozaj len o materské.

Ale aby som bola úplne presná, tak v návrhu zákona, čo je teraz v parlamente a ktorý snád schvália s účinnosťou od 1.1.2010 sa už považuje aj poberanie nemocenského a oštrovného za zárobkovú činnosť (v znení tohto zákona). Preto poberať celý mesiac nemocenské a aj RP už predpokdaám nebude možné. Ale ak len časť mesiaca budeš poberať nemocenské a ostatnú časť mesiaca (aspon 1den) podmienky splníš (nebyť zárobkovo činná), tak predpokladám, nárok na RP bude aj nadalej.

Aj ked k tomuto poslednému tvrdeniu píšem predpokldadám a rada by som si prečítala aj názor niekoho iného. Najlepšie samozrejme p. Mihála.
sochad
10.11.09,09:14
Zrejme o moznosti poberat OCR pocas RD vela zien nevie, ja som sa to dozvedela na webe p. Mihála, kde to uviedol v poznamke.Suhlasim s tebou brcko ,ze najlepsie by bolo, keby sa p. Mihál k tejto teme vyjadril aj vzhladom na §3a Z. o NP.
brčko
10.11.09,09:31
ak by si sa pohrabala v starších témach, tak práve on sa k tejto téme už na porade vyjadril. Práve na základe jeho príspevku som mamičke poradila, nech si stojí za svojim a trvá na svojom názore, že ten § 3a hovorí o inom (skús nejako ešte pohladať napr. cez číslo toho §) Aj by som ti pripla k tomu stránku, kde je to napísané, na modrom koníkovi, no tam sa nedá velmi hladať, takže neviem, kde to bolo.
brčko
10.11.09,09:36
pozri tuto:
http://www.porada.sk/t15273-p3-rodicovsky-prispevok-popri-hpp-a-pn.html

takže to máš aj overené z viac zdrojov. LEn musíš presvedčiť pracovníčky UPSVaR, aby zdvihli telefon a spýtali sa na ústredí.
kovex
10.11.09,10:18
pozri tuto:
http://www.porada.sk/t15273-p3-rodicovsky-prispevok-popri-hpp-a-pn.html

takže to máš aj overené z viac zdrojov. LEn musíš presvedčiť pracovníčky UPSVaR, aby zdvihli a spýtali sa na ústredí.

Presne tak ako píše brčko, treba presvedčiť pracovníčky, ale najprv si musíš naštudovať všetko ohľadom toho, aby si mala argumenty. Ja som to vybavovala telefonicky a dovolila som si zvýšiť aj hlas, že nevedia vlastný zákon, ale najprv som sa poriadne pripravila, bola som si istá, že mám pravdu a to na základe témy p. Mihála - za čo mu srdečná vďaka.

Takže držím palce, nech ti to vyjde ....
sochad
11.11.09,07:01
Dakujem kovex + brcko za vyjadrenie a linky, velmi mi to pomohlo.
dana99
09.01.10,21:00
Zdravím Vás. Prosím neviete mi povedať, či možnosť čerpať OČR-ku popri rodičovskom príspevku zostala aj po 1.1.2010? Momentálne sa k tejto informácii neviem dostať.
Ďakujem.

Dana
dorotka77
10.01.10,20:47
Dobrý večer, chcela by som Vás poprosiť o radu.
Som SZČO t.č. na RD (živnosť prerušená), platím si DNP, na zvýšené rodičovské by som mala nárok do marca 2010. Od novembra 2009 som na dlhodobej PN - rizikové tehotenstvo, nástup na materskú v máji 2010. Ak ostanem na PN, budem mať ešte nárok aj na RP (zvýšený asi nie, ale možno pôvodný)? Alebo nebyť PN celý mesiac?
Ďakujem za odpoveď, d.
brčko
11.01.10,07:52
Dobrý večer, chcela by som Vás poprosiť o radu.
Som SZČO t.č. na RD (živnosť prerušená), platím si DNP, na zvýšené rodičovské by som mala nárok do marca 2010. Od novembra 2009 som na dlhodobej PN - rizikové tehotenstvo, nástup na materskú v máji 2010. Ak ostanem na PN, budem mať ešte nárok aj na RP (zvýšený asi nie, ale možno pôvodný)? Alebo nebyť PN celý mesiac?
Ďakujem za odpoveď, d.

1. bud nepožiadaš o zvýšený RP= nepožiadaaš o posudzovanie podla nového zákona a stále budeš posudzovaná podla zákona účinného do 31.12.09(resp. do 31.12.08), t.j. aj popri poberaní RP 164,22 eur mesačne môžeš poberať nemocenské.

2. alebo ako píšeš, požiadaš o zvýšenie RP, ale v tom prípade,
- ak by si poberala celý mesiac nemocenské, tak nemáš nárok na RP (ani nižší, ani vyšší) ale máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa.
- ak poberanie nemocenského nebude trvať celý kalend.mesiac, t.j. časť mesiaca splníš podmienky terajšieho zákona o RP na nárok na RP, tak budeš mať nárok na zvýšený RP 256eur.
brčko
11.01.10,07:57
Zdravím Vás. Prosím neviete mi povedať, či možnosť čerpať OČR-ku popri rodičovskom príspevku zostala aj po 1.1.2010? Momentálne sa k tejto informácii neviem dostať.
Ďakujem.

Dana

ak nebudeš poberať nem.dávky (nemocenské, ošterovné) celý kalnedárny mesiac, t.j. aspon časť mesiaca splníš všetky podmienky na nárok na RP, tak nárok na zvýšený RP budeš mať.

Ale bola by som zvedavá, ak poberáš ošetrvné len časť mesiaca, či aj to treba oznámiť na UPSVaR (predpokladám áno) a akou formou (predpokladám potvrdením zo SP). A či potom odnímu nárok na RP odo dna vzniku nároku na ošetrovné a potom bude treba žiadať nanovo?? Nechcem strašiť, to ma len napadlo a sa pýtam, či nemá niekto už skúsenosť.
Chobot
11.01.10,08:43
Zdravím Vás. Prosím neviete mi povedať, či možnosť čerpať OČR-ku popri rodičovskom príspevku zostala aj po 1.1.2010? Momentálne sa k tejto informácii neviem dostať.
Ďakujem.

Dana

Od 1.1.2010 nastala zmena v zákone o RP, teda odpoveď na tvoju otázku trochu otočím. OČR sa dá čerpať aj počas poberania RP, ale v tom prípade stratíš nárok na RP. Je to v zákone o RP § 3 ods. 5:
(5) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na zdaňovaný príjem zo závislej činnosti, z podnikania a z inej samostatne zárobkovej činnosti, 10) alebo obdobná činnosť vykonávaná mimo územia Slovenskej republiky. Za zárobkovú činnosť sa považuje vyplácanie
a) náhrady služobného platu pri dočasnej neschopnosti na výkon štátnej služby11) a náhrady príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, 12)
b) nemocenského, 13)
c) ošetrovného14) alebo
d) obdobných dávok uvedených v písmenách a) až c) mimo územia Slovenskej republiky.

Ale v zákone o RP zostalo ustanovenie § 5 ods. 2:

(2) Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok splnili len za časť kalendárneho mesiaca.

podľa ktorého (aspoň ako to chápem ja) vyplatia rodičovský príspevok, pokiaľ ošetrovanie alebo PN netrvala celý mesiac. Teda ak OČR trvala napr. 2 týždne, tak matke zostáva nárok na celý RP, pretože podmienky na nárok trvali 2 týždne.
Chobot
11.01.10,08:44
Dobrý večer, chcela by som Vás poprosiť o radu.
Som SZČO t.č. na RD (živnosť prerušená), platím si DNP, na zvýšené rodičovské by som mala nárok do marca 2010. Od novembra 2009 som na dlhodobej PN - rizikové tehotenstvo, nástup na materskú v máji 2010. Ak ostanem na PN, budem mať ešte nárok aj na RP (zvýšený asi nie, ale možno pôvodný)? Alebo nebyť PN celý mesiac?
Ďakujem za odpoveď, d.

V zmysle môjho predchádzajúceho príspevku je odpoveď "áno, nebyť PN celý mesiac". Potom bude nárok na RP za celý mesiac - aj zvýšený.
dorotka77
11.01.10,09:24
1. bud nepožiadaš o zvýšený RP= nepožiadaaš o posudzovanie podla nového zákona a stále budeš posudzovaná podla zákona účinného do 31.12.09(resp. do 31.12.08), t.j. aj popri poberaní RP 164,22 eur mesačne môžeš poberať nemocenské.

2. alebo ako píšeš, požiadaš o zvýšenie RP, ale v tom prípade,
- ak by si poberala celý mesiac nemocenské, tak máš nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa a nie na RP (ani vyšší ani nižší).
- ak poberanie nemocenského nebude trvať celý kalend.mesiac, t.j. časť mesiaca splníš podmienky terajšieho zákona o RP na nárok na RP, tak budeš mať nárok na zvýšený RP.

Ďakujem za odpoveď. Najjednoduchšie mi teda vychádza, že nechám všetko tak, ako je a radšej nebudem šachovať ani s nemocenskou každý mesiac.
A ešte ma napadlo, mám niečo oznamovať aj na UPSVaR?
brčko
11.01.10,10:15
Ďakujem za odpoveď. Najjednoduchšie mi teda vychádza, že nechám všetko tak, ako je a radšej nebudem šachovať ani s nemocenskou každý mesiac.
A ešte ma napadlo, mám niečo oznamovať aj na UPSVaR?

súhlasím, je to najjednoduchšie a nie vždy sú peniaze všetko. TEraz nepotrebuješ zbytočné stresy.

Ak budeš aj nadalej poberať RP podla zákona o RP spred 1.1.2010, tak poberanie nemocenského nemá vplyv na vyplácanie RP, z toho vyplýva, nemusíš to oznamovať UPSVaR.

Až tvoj nástup na MD treba nahlásiť.
Airam25
15.01.10,22:07
Pekny neskory vecer.Chcela by som sa spytat-co by mohla podniknut moja svagrina aby dostala vobec nejaku davku-16.1.2010 jej skonci rodicovsky prispevok.Kedze si od narodenia dietata(16.1.2007) neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti,viem ze nebude mat narok na podporu v nezamestnanosti.Pred nastupom na matersku bola SZCO,ale kedze posledne 2mesiace nezaplatila nemocenske poistenie-materske nedostala a poberala od narodenia dietata RP. Zivnost zrusila k 2.7.2009. DNP nema.
Pomohlo by jej od 18.1.2010 sa prihlasit na DNP s nejakym VZ a hned od tohto dna poziadat OCR-ku na dcerku? A po skonceni 10dni OCR sa ist zaevidovat na UP
Alebo sa od 18.1.2010 zaevidovat na UP a prihlasit sa na dobrovolne poistenie v nezamestnanosti?? Ako dlho by ho musela platit aby jej vznikol narok na davku v nezamestnanosti?? Najst si pracu sa jej nepodari.Dakujem pekne za vsetky rady a mozne riesenia
Xanti
15.01.10,22:09
Pekny neskory vecer.Chcela by som sa spytat-co by mohla podniknut moja svagrina aby dostala vobec nejaku davku-16.1.2010 jej skonci rodicovsky prispevok.Kedze si od narodenia dietata(16.1.2007) neplatila dobrovolne poistenie v nezamestnanosti,viem ze nebude mat narok na podporu v nezamestnanosti.Pred nastupom na matersku bola SZCO,ale kedze posledne 2mesiace nezaplatila nemocenske poistenie-materske nedostala a poberala od narodenia dietata RP. Zivnost zrusila k 2.7.2009. DNP nema.
Pomohlo by jej od 18.1.2010 sa prihlasit na DNP s nejakym VZ a hned od tohto dna poziadat OCR-ku na dcerku? A po skonceni 10dni OCR sa ist zaevidovat na UP
Alebo sa od 18.1.2010 zaevidovat na UP a prihlasit sa na dobrovolne poistenie v nezamestnanosti?? Ako dlho by ho musela platit aby jej vznikol narok na davku v nezamestnanosti?? Najst si pracu sa jej nepodari.Dakujem za pomoc
No na UP by sa mala zaevidovať až po 1.2.2010 , viac je v tejto téme http://www.porada.sk/1233878-post2.html treba trošku čítať.
Airam25
16.01.10,15:08
No na UP by sa mala zaevidovať až po 1.2.2010 , viac je v tejto téme http://www.porada.sk/1233878-post2.html treba trošku čítať.


Velmi pekne dakujem za link.Ten prispevok unikol mojej pozornosti.Ak vsak takato mamicka ostane tych par dni do 1.2.2010 dobrovolne nezamestnana mala by asi dat oznamenie do svojej zdravotnej poistovne a doplatit si potom zdravotne poistenie nie? Ak by si chcela spravit DNP moze sa prihlasit uz od 16.1.2010 alebo az od 1.v mesiaci?? Mala by potom narok na OCR este v januari??
Xanti
16.01.10,15:41
Velmi pekne dakujem za link.Ten prispevok unikol mojej pozornosti.Ak vsak takato mamicka ostane tych par dni do 1.2.2010 dobrovolne nezamestnana mala by asi dat oznamenie do svojej zdravotnej poistovne a doplatit si potom zdravotne poistenie nie? Ak by si chcela spravit DNP moze sa prihlasit uz od 16.1.2010 alebo az od 1.v mesiaci?? Mala by potom narok na OCR este v januari??
Môže požiadať o predlženie rodičovskej dovolenky ( tá je neplatená , ale odvody platí štát ) , písalo sa hodne o tom na porade http://www.porada.sk/1194367-post6.html
dorotka77
17.02.10,20:11
Dobrý večer, opäť by som Vás chcela poprosiť o radu, tentokrát pre moju kamarátku.
Momentálne je na RD a zároveň na dlhodobej PN od septembra 2009 (rizikové tehotenstvo), DNP si platí počas celej RD. Na materskú by mala nastúpiť v marci 2010, tak sa bola na UPSVaR spýtať, či by si v marci nemohla nárokovať na zvýšený RP. Pani na úrade bola veľmi prekvapená, že súčasne poberá RP aj PN, tvrdila jej, že od septembra bude musieť RP vrátiť nakoľko ho poberá neoprávnene a tento mesiac jej už RP neprišiel.
Je to správne? O zvýšený RP ešte nepožiadala, chcela tak urobiť až od marca, kedy nebude celý mesiac PN.
Ďakujeme za odpoveď, d.
brčko
18.02.10,10:07
Dobrý večer, opäť by som Vás chcela poprosiť o radu, tentokrát pre moju kamarátku.
Momentálne je na RD a zároveň na dlhodobej PN od septembra 2009 (rizikové tehotenstvo), DNP si platí počas celej RD. Na materskú by mala nastúpiť v marci 2010, tak sa bola na UPSVaR spýtať, či by si v marci nemohla nárokovať na zvýšený RP. Pani na úrade bola veľmi prekvapená, že súčasne poberá RP aj PN, tvrdila jej, že od septembra bude musieť RP vrátiť nakoľko ho poberá neoprávnene a tento mesiac jej už RP neprišiel.
Je to správne? O zvýšený RP ešte nepožiadala, chcela tak urobiť až od marca, kedy nebude celý mesiac PN.
Ďakujeme za odpoveď, d.

Nepíšeš odkedy poberá RP (odkedy on požiadala). Ale ak píšeš, že nepožiadala o zvýšený RP, tak určite podla zákona účinného do 31.12.08 alebo v období roku 2009, t.j. vtedy bolo možné poberať zároven nemocenské a aj RP. Nech sa výrazne ohradí, najlepšie písomne. Nech jej povedia na základe akého § zákona o RP nemá na RP nárok.

Je podstatné, že pre nu platí stále zákon o RP účinný v čase odkedy požiadala o RP, t.j. nie podmienky nevykonávania zárokovej činnosti účinné od 1.1.2010, ak nepožiadala o zvýšený RP.

Ak jej povedia, že podla § 3a (čo predpokladám) Zákona o RP, tak tam ide len o materské resp. dávku nem.poistenia alebo nem.poistenia TOHO ISTéHO DRUHU v cudzine, nie o nemocenské dávky v tuzemsku - nech si to overia na ústredí UPSVaR. Už je to tu viackrát rozoberané na porade a aj to mám overené s viacerými mamičkami. Vedúci pobočiek UPSVaR im to tiež tvrdili, no stačil telefonát na ústredie a hned boli inak usmernený, ako si mysleli predtým.

Alebo nech uvedú, na základe akého iného §.

Nech sa nedá, má na RP nárok.;)
dorotka77
18.02.10,11:59
Je podstatné, že pre nu platí stále zákon o RP účinný v čase odkedy požiadala o RP, t.j. nie podmienky nevykonávania zárokovej činnosti účinné od 1.1.2010, ak nepožiadala o zvýšený RP.

Nech sa nedá, má na RP nárok.;)

Dík za odpoveď.
RP poberá od decembra 2008 a o zvýšený zatiaľ nepožiadala.
Lenže chcela by ukončiť PN ešte pred koncom tohto mesiaca a na materskú nastupuje začiatkom marca. Mohla by teda požiadať o zvýšený RP od 1.2.2010, alebo jej to automaticky nastavia ku 1.1.2010 a vtedy by nárok na RP v januári nemala?
Ďakujem, d.