Aldan
09.11.09,10:53
vie mi prosím niekto poradiť:
ako postupovať keď spracovávaní výplat u zamestnancov, ktorí sú platení hodinovo niektorí neodpracovali týždenný stanovený pracovný fond. celkovo im v mesiaci chýbalo 2-4 hodiny. Podľa mňa sa toto musí sledovať a počas 3 mesiacov doplniť. Dá sa to urobiť ak napr. v nasledujúcom mesiaci mali nadčas hodiny akože presunúť do predchádzajúceho a uhrqadiť im len príplatok za nadčas. Toto mi moc nejde, doteraz som robila len mesačnú mzdu a toto je pre mňa guláš. Neodpracovanie tých pár hodín bolo z dôvodu, že už nemali žiadnu robotu.
Ďakujem
mzdarka renca
09.11.09,11:56
vie mi prosím niekto poradiť:
ako postupovať keď spracovávaní výplat u zamestnancov, ktorí sú platení hodinovo niektorí neodpracovali týždenný stanovený pracovný fond. celkovo im v mesiaci chýbalo 2-4 hodiny. Podľa mňa sa toto musí sledovať a počas 3 mesiacov doplniť. Dá sa to urobiť ak napr. v nasledujúcom mesiaci mali nadčas hodiny akože presunúť do predchádzajúceho a uhrqadiť im len príplatok za nadčas. Toto mi moc nejde, doteraz som robila len mesačnú mzdu a toto je pre mňa guláš. Neodpracovanie tých pár hodín bolo z dôvodu, že už nemali žiadnu robotu.
Ďakujem

To, že nemal pre nich zamestnávateľ prácu, je prekážka na strane zamestnávateľa v zmysle § 142 odst. 1 ZP a zamestnancom patrí náhrada mzdy vo výške ich priemerného zárobku.

Ak by u Vás bola odborová organizácia, alebo zamestnanecká rada a mali by ste v KZ dohodnuté, že pri takýchto prípadoch zamestnávateľ zaplatí 60% priemerného zárobku, tak im patrí náhrada mzdy vo výške 60% priemerného zárobku.

§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa


(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.


(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.