mirka16
31.08.05,09:18
Ahojte poraďáci!
Môže kúpiť s.r.o. účtujúca v PU valuty (EUR) do pokladnice od svojho zamestnanca (konateľa), jednoducho cez kurz NBS? Ak áno, potrebujem mať od nejho podpísaný nejaký doklad....alebo???
Ďakujem za Váš názor.
MIRKA
Chobot
31.08.05,07:33
Jedine v tom prípade, ak by tá s.r.o. mala v náplni cinnosti (výpis z OR) zmenárenské sluzby a nakúpila by tie valuty ako od fyzickej osoby. Inak firma nemôze nakúpit od fyzickej osoby zahranicnú menu, podlieha to devízovému zákonu.
mirka16
31.08.05,07:36
ok, ďakujem
Mirka
Lila
31.08.05,07:41
S.r.o. môže kúpiť valuty od FO, ale ak sa to jedná o ojedinelú službu!
T.z. ak to spravíte raz za rok, nie je to v rozpore s devízovým zákonom!
Je to potvrdené aj odborom NBS. Takáto otázka na porade už bola.Skús hľadať, ale určite môžete kúpiť. /My máme aj licenciu, takže viem o čom hovorím./
luebchenko
31.08.05,08:54
S.r.o. môže kúpiť valuty od FO, ale ak sa to jedná o ojedinelú službu!
T.z. ak to spravíte raz za rok, nie je to v rozpore s devízovým zákonom!
Je to potvrdené aj odborom NBS. Takáto otázka na porade už bola.Skús hľadať, ale určite môžete kúpiť. /My máme aj licenciu, takže viem o čom hovorím./
Lila, mohla by si prosím uviesť nejaké zákony, o ktoré sa toto tvoje tvrdenie (resp. tvrdenie NBS) opiera? Tiež som si myslela, že by také dačo bolo v rozpore s devízovým zákonom. Občas by sa takáto možnosť zišla :), len potrebujem vedieť, na základe ktorého zákona. Díky.
SERVIS
31.08.05,11:07
Mne sa viakrát stáva, že zamestnanec vymení SK za CZK v zmenárni, ale
doklad mi nepredloží s tým, že takto menej platí /ušetríme/. Ja potom použíjem kurz NBS. Tratíme tak na kurzových stratách, ale veď nákladov mám každý dosť.
Ale teraz neviem či je to správne - keď nemám doklad o výmene CZK.
Chobot
31.08.05,11:38
Mne sa viakrát stáva, že zamestnanec vymení SK za CZK v zmenárni, ale
doklad mi nepredloží s tým, že takto menej platí /ušetríme/. Ja potom použíjem kurz NBS. Tratíme tak na kurzových stratách, ale veď nákladov mám každý dosť.
Ale teraz neviem či je to správne - keď nemám doklad o výmene CZK.
A toto je v súvislosti s cím? Nákupov tovaru v zahranicí? Alebo cestovné náhrady? Konkretizuj!

A aké peniaze zamestnanec zamiena. Svoje alebo firmené?
SERVIS
31.08.05,11:45
Ide na nákup súčiastok k nášmu stálemu dodávateľovi. Ja mu dám firemné peniaze a on sa po ceste zastaví v zmenárni, vymení, zaplatí za tovar a o dve hodinky je naspäť vo firme. Dá mi fakúru s príjmovým dokladom o nákupe tovaru, ale o výmene peńazí nie. Odpovedzte mi niekto či je to dobre, aspoň s prižmúrením jedného oka.
Díky. Jedná sa o to,že nakúpi CZK bez toho, aby mu v zmenárni dali doklad, preto mu odpustia nejakú desatinku z kurzu.
Chobot
31.08.05,11:54
To nakupuje v zahranicí alebo na Slovensku? Predpokladám, ze v zahranicí, tu by asi nikto nepozadoval platbu v CZK.

Ak je faktúra v ZM a príjmový doklad tiez v ZM, myslím, ze by si mal vediet preukázat, odkial más zanranicnú menu, ked si to v nej uhradil. Aspon ten doklad zo zmenárne, ved zmenárne vydávajú doklad o výmene valút. Nuz neviem, mozno tým nic neporusujes, ale ja by som to neriskoval. Nech nabudúce vypýta aspon ten doklad (pokial to nenakupuje od nejakého veksláka pri Tescu :D ).
Lila
06.09.05,07:50
Ak máte niekto hocijaké pochybnosti, tak zavolajte priamo na NBS , odbor devízový. Tam Vám potvrdia, že ak ojedinele kúpite od FO valuty, tak nepotrebujete nato licenciu.

Čo sa týka tých "stratených dokladov za nákup valút /aby ste to mali lacnejšie/"
určite by som to neriskovala. Veď na predaj valút alebo naopak na kúpu valút treba devízovú licenciu. Píšem to preto takto, pretože sú zmenárne , ktoré môžu len kupovať CM alebo len predávať CM alebo majú nato združenú licenciu t.j. kupovať aj predávať.
A keď si predstavím, ža Váš zamestnanec takto kupuje valuty /za lacnejšie bez dokladov/, tak vystavuje riziku Vás ako firmu, pretože Vy už nekupujete ojedinele, ale pravidelne!a Vy určite nemáte devíz.licenciu a navyše aj Váš zamestnanec sa vystavuje riziku, lebo
z môjho pohľadu si môže takto riešiť svoj osobný devízový účet /t.j. vyzerá to tak, že on svoje valuty predáva Vám za kurz aký sa mu hodí/.
Pozor, tu ide teda o pravidelný predaj a nákup ! Pokuta rieši devízový zákon.

Ešte podotýkam, tým, že zamestnanec pravidelne takto "stráca" doklady -môže to hoci aj daň.úrad považovať za činnosť FO, ktorá nebola riadne zaregistrovaná ako živnosť. No neviem, či to Vám i tomu zamestnancovi stojí zato. Na internete nájdete aj firmu, ktorá Vám to lacnejšie zamení ako banka či zmenáreň.
durisovad
06.09.05,13:05
Ja by som mala pochybnosti, ci valuty, ktore takto nakupim, su prave. Zasadne nakupujem v banke.