martina0903
09.11.09,12:56
Ahojte,

vie mi niekto poradit:

v akej cene sa zaradi do majetku sro motorka (na fir. ucely), ktora je kupena od sukromej osoby??? ( neni nova)
Treba nejaky znalecky posudok?
Aky je postup?

Dakujem velmi pekne
Tweety
09.11.09,11:57
Ahojte,

vie mi niekto poradit:

v akej cene sa zaradi do majetku sro motorka (na fir. ucely), ktora je kupena od sukromej osoby??? ( neni nova)
Treba nejaky znalecky posudok?
Aky je postup?

Dakujem velmi pekne
V obstarávacej cene- t.j. cene, za ktorú ste ju obstarali. Znalecký posudok nie je potrebný.
Lianka
09.11.09,12:12
V akej cene sa zaradi do majetku sro motorka (na fir. ucely), ktora je kupena od sukromej osoby??? ( neni nova)


Na zaklade kupnopredajnej zmluvy, v zmluve musi byt cena uvedena.
martina0903
09.11.09,12:14
dakujem.

takze ju mozeme normalne odpisovat na zaklade ceny (OC) ktora bude na zmluve medzi Sukr. os a PO?
Lianka
09.11.09,12:17
Ak ide o kupu od spriaznenej osoby, vid.
§ 59a

(1) Ak spoločnosť nadobúda majetok na základe zmluvy uzatvorenej s jej zakladateľom alebo spoločníkom za protihodnotu vo výške najmenej 10 % hodnoty základného imania, musí byť hodnota predmetu zmluvy určená znaleckým posudkom. Táto zmluva nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako bude uložená spolu so znaleckým posudkom v zbierke listín. Ak je na účinnosť zmluvy potrebný zápis do osobitnej evidencie podľa osobitného zákona, musí byť zmluva spolu so znaleckým posudkom uložená do zbierky listín pred zápisom do osobitnej evidencie.
http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html
Tweety
09.11.09,12:17
dakujem.

takze ju mozeme normalne odpisovat na zaklade ceny (OC) ktora bude na zmluve medzi Sukr. os a PO?
Na základe zmluvy ju zaúčtujete cez obstaranie do majetku a potom už len odpis, samozrejme, ak sa bude používať v súvislosti s podnikaním.
Stankad
13.11.09,08:58
čo ak sme nezisková organizácia? Tiež dám cenu, za ktorú som kúpila staršiu kopírku do účtovníctva? Medzinárodné štandardy vraj vyžadujú zadať do účtovníctva cenu, za ktorú by som to kúpila na trhu a rozdiel v cenách uviesť ako dar. Ja som však postupovala, ako ste radili vyššie